powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 47-1995, 18 grudnia 1995
47-1995 Computerworld nr 47-1995
Wiadomości

Kłopotliwy cennik

Sprawa nowego cennika za usługi internetowe w Polsce - zaproponowanego przez NASK - wzbudza coraz więcej kontrowersji. Czytaj więcej »

Wywiad on-line

Dun & Bradstreet Poland, polski oddział największej w świecie firmy zajmującej się dostarczaniem informacji gospodarczych, zaprezentował bezpośrednie połączenie on-line z bazą danych o polskich firmach. Czytaj więcej »

Borland - upsizing company

Z Gerhardem W. Romenem, wiceprezesem Borland Eastern International Region (Europa Centralna i Wschodnia, Środkowy Wschód i Afryka) rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Zapotrzebowanie na multimedia

Według badań przeprowadzonych przez amerykański Computerworld, większość użytkowników wykorzystują aplikacje multimedialne w biznesie nie zamierzają przechodzić na Windows 95. Czytaj więcej »

Internetowa strategia Microsoftu

Microsoft koncentruje swoje siły nad stworzeniem narzędzi do wykorzystania Internetu dla biznesu i indywidualnych użytkowników. Jedną z pierwszych decyzji jest licencjonowanie od SUN-a języka Java Script. Czytaj więcej »

Tani dostęp do Internetu

Firma LSI Logic zapewnia, że może stworzyć układ, kosztujący poniżej 50 USD, wyposażony we wszystkie elementy niezbędne do poruszania się w WWW tj.: mikroprocesor, modem, obsługę dźwięku i obrazu wideo. Przedstawiciele firmy uważają, iż dzięki współpracy z producentami sprzętu produkt powinien być gotowy na gwiazdkę 1996 r. Czytaj więcej »

Choinkowy zawrót głowy

Tradycyjnie IV kw. każdego roku przynosi firmom komputerowym najlepsze wyniki finansowe. Dla niektórych firm "utarg" z ostatniego kwartału stanowi 50-70% rocznego obrotu. Czytaj więcej »

Visual C++ dla Windows 95

Microsoft wprowadził na rynek wersję 4.0 środowiska programistycznego Visual C++ przystosowaną do pracy w systemach operacyjnych Windows 95 oraz Windows NT. Czytaj więcej »

W lutym jest tanio

Producenci i sprzedawcy starają się zapełnić magazyny, aby żaden klient nie odszedł z kwitkiem. Jak przewidują obserwatorzy największego na świecie rynku amerykańskiego, zapasy sprzętu przygotowane na koniec 1995 r. są szczególnie wysokie i na początku roku 1996 można się spodziewać, że zaczną one być upłynniane, co zaowocuje znacznymi obniżkami cen. Czytaj więcej »

SunSoft WorkShop 2.0

SunSoft wprowadził na rynek WorkShop 2.0 - nową wersją zintegrowanego pakietu narzędziowego przeznaczonego do tworzenia aplikacji w jednym z popularnych języków programowania (C++, C, Fortran 90, Fortran 77 lub Ada) pod Solarisem zarówno na komputerach wyposażonych w procesory SPARC, jak i w x86. W jego skład wchodzą wielowątkowe kompilatory i debugery, biblioteka numeryczna oraz, w... Czytaj więcej »

Potyczki w Pajęczynie

Jeszcze przed rokiem na rynku dostępnych było kilka przeglądarek WWW, w większości należących do kategorii shareware. Obecnie już ponad 20 producentów rywalizuje o użytkowników rozwijających aplikacje dla Internetu. Czytaj więcej »

Czego trzeba nauce?

Środowisko naukowe jest bardzo podzielone w swoich opiniach dotyczących zasad dalszego finansowania rozwoju Internetu w Polsce. Nie wszyscy są przeciwnikami nowego cennika, niektórzy postulują nawet, by przestać traktować sieć jako priorytet w rozwoju nauki. Czytaj więcej »

Dyski Omega z Micropolis

Firma Micropolis wprowadziła na rynek nową rodzinę dysków twardych Omega. W dyskach Micropolis wykorzystano nowoczesne technologie, tj. głowice magnetooporowe MR, system odczytu danych PRML, format zapisu bez identyfikatora (ID-less) oraz hybrydowy serwomechanizm. Czytaj więcej »

Nowy układ HP

Hewlett-Packard rozpoczął dostawy procesorów PA-8000 dla partnerów z Precision Risc Organization (PRO). Zaprezentowany po raz pierwszy w marcu br. układ wyprodukowano w technologii CMOS 0,5 mikrona, 3,3 V. Procesor będzie dostępny w systemach komputerowych HP w I półroczu 1996 r. Czytaj więcej »

Corel dla Internetu

Corel wprowadził na rynek Internet Mania, zestaw narzędzi dla użytkowników Internetu. Internet Mania jest pierwszym programem narzędziowym z rodziny pakietów Corel CD Home. Czytaj więcej »

Specyfikacja multimedialna Intela i Microsoftu

Intel i Microsoft opracowują rozwiązania multimedialne nowej generacji dla Windows 95 oraz Windows NT. Czytaj więcej »

W Legionowie o sieciach rozległych

Centrum Szkolenia Policji w Legionowie i Szkoła Komputerowa Multitrade z Warszawy zorganizowały dwudniowe seminarium, którego głównym tematem były sieci rozległe. Honorowy patronat nad imprezą sprawował Departament Informatyki Urzędu Rady Ministrów. Seminarium odbyło się w dniach 5-6 grudnia br. i było dziewiątym już z rzędu zorganizowanym przez Multitrade w Centrum Szkolenia... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Azja - dobre wzory czy ostrzeżenia?

Ambitne koncerny azjatyckie dosyć odważnie wchodzą do Polski. Czy azjatycka kultura biznesu jest do pogodzenia z polską tradycją? Czytaj więcej »

Muszą być gwiazdy

Jestem zafascynowany niektórymi elementami zarządzania w stylu koreańskim. W praktyce kierowania firmą czerpię również z tradycji japońskiej, europejskiej i amerykańskiej. Czytaj więcej »

Od Kolumba do komputera

Jeśli przyjrzymy się ostatnim pięciu wiekom, dostrzeżemy istotne różnice w motywach międzynarodowych kontaktów zagranicznych, a także różnice w relacjach między gospodarką a systemem politycznym. Możemy ze względu na nie wyróżnić pięć epok: handlu, odkryć, koncesji, narodową oraz globalną. Czytaj więcej »

Cennik

Analizy, bazy danych i serwisy informacyjne

Bieżące zestawienie cenowe otwiera krótki opis działania teletekstowego systemu serwisów informacyjnych Agencji Informacyjno-Wydawniczej BOSS. Jest to system, który wykorzystując centralnie nadawany sygnał TV pozwala na praktycznie natychmiastowy odbiór najświeższych informacji np. z Giełdy Papierów Wartościowych - gdy tymczasem w prasie codziennej dane te są drukowane z... Czytaj więcej »

Internet

Bazą w pajęczynę

Rozmowa z Marc Benioffem, dyrektorem oddziału rozwoju aplikacji grupowych i World Wide Web w Oracle Corp. Czytaj więcej »

Trzy magiczne literki

Patrząc na człowieka, który godzinami siedzi przy komputerze można sobie pomyśleć: `ot, kolejny maniak komputerowy, który świata wokół nie widzi'. Ale pozory często mylą. Ktoś taki może być znacznie bardziej towarzyski od nas. Mamy więc przed sobą jednego (jedną?) z IRCoholików, osób opanowanych dziwnym nałogiem, który sprawia, że jest ona stracona dla otoczenia,... Czytaj więcej »

Co siedzi w polskiej sieci

Od kilku tygodni działa w Polsce pierwsza internetowa księgarnia. W zasobach sieciowych naszego kraju pojawiła się oferta Głównej Księgarni Naukowej z Krakowa, która specjalizuje sie w wydawnictwach nie beletrystycznych, z różnych dziedzin wiedzy od informatyki, poprzez geografię, aż do religioznawstwa. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

IBM dla niezamożnych

IBM PC Co. wprowadził na rynek rodzinę komputerów osobistych PC 100 przeznaczonych wyłącznie na rynki krajów słabiej rozwiniętych, gdzie użytkownicy są znacznie bardziej czuli na cenę sprzętu niż w USA i krajach zachodnioeuropejskich. Nowe modele są oferowane w Polsce, Czechach, Rosji, a także w Chinach - nie można ich natomiast kupić np. w USA czy Francji. Czytaj więcej »

Miasto w komputerze

Zintegrowany System Informacji o Zagospodarowaniu Przestrzennym SITy 6.00 firmy P.A.NOVA (II nagroda Softarg '95) jest przeznaczony do gromadzenia i przetwarzania informacji związanych z zagospodarowaniem przestrzennym opartym na interaktywnej bazie graficzno-tekstowej. Ma on budowę modularną i elastyczną strukturę, co umożliwia dostosowanie go do potrzeb i możliwości użytkowników.... Czytaj więcej »

Drukarki SuperScript GDI

NEC Corp. jest japońską firmą, która obok komputerów produkuje też, obecne na naszym rynku, drukarki igłowe, laserowe oraz termotransferowo-sublimacyjne. Rodzina urządzeń laserowych i termicznych to NEC SuperScript - względnie tanie drukarki określane często jako modele ''windowsowe'' lub GDI. Standardowo są one pozbawione procesora i pamięci RAM, co istotnie wpływa na ich niższą... Czytaj więcej »

Wiele w jednym

Właściwości, jakie niesie z sobą nowa wersja arkusza Quattro Pro 7, dostosowane są do wymagań Windows 95 i zapewniają 32-bitową zgodność z nowym systemem. Ale to nie wszystko. Nowy arkusz kalkulacyjny wyposażono w możliwość dostępu do serwerów WWW, w system informacji przestrzennej, w wiele praktycznych udoskonaleń wersji poprzednich. Czytaj więcej »

Zwiastun nowej generacji

Ostatnio na naszym rynku pojawiły się nowe, wyposażone w procesory Pentium, modele komputerów Hewlett-Packarda z linii o nazwie Vectra VL series 4. Są to wydajne urządzenia przeznaczone dla wymagających użytkowników. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Konflikty są zjawiskiem naturalnym

Nie jest wielkim odkryciem stwierdzenie, że w naszym miejscu pracyjesteśmy narażeni na spotkanie ze starym jak świat konfliktem interesów pracownika i pracodawcy. Niezależnie od tego, po której stronie barykady się znajdujemy, warto zastanowić się, czym jest konflikt i jak sobie z nim radzić. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Serwery z procesorami Intela

Rynek serwerów opartych na procesorach Intela dzieli się na kilka wyraźnie wyróżnionych kategorii, w których wielu dostawców ostro ze sobą konkuruje i kilka niszowych dziedzin, gdzie konkurencja jest ograniczona. Ceny i funkcjonalność serwerów pokrywają się w poszczególnych kategoriach, ale można dość wyraźnie wyróżnić cztery segmenty rynku: Czytaj więcej »

Elektroniczne negocjacje, czyli systemy pracy grupowej w zarządzaniu projektami informatycznymi

O tak zwanym kryzysie oprogramowania mówi się od tak dawna, tak dużo i często tak mało oryginalne rzeczy, że znudzeni przywyczailiśmy się do niego jako do nieodłącznego składnika informatycznej rzeczywistości. Czytaj więcej »

Okolice

Cybernetyczne wojny

Już niedługo przebudzimy się w globalnej wiosce, gdzie wszyscy będą połączeni gigantyczną pajęczyną informacyjną. To bardzo dobrze - brzmi oficjalna wersja - świat cieszy się i z niecierpliwością oczekuje obiecanej nagrody. Istotnie, korzyści z istnienia światowej sieci są ogromne - każdy będzie mógł w oka mgnieniu otrzymać dowolną informację, będzie mógł również... Czytaj więcej »

Praca grupowa

NTS wesprze aplikacje głosowe

Programiści zainteresowani tworzeniem nowych aplikacji głosowych standardu NTS (NetWare Telephony Services) będą mogli się wykazać na początku przyszłego roku, kiedy Novell Inc. sprecyzuje nową strategię ściślejszego zintegrowania komputera z telefonem. Czytaj więcej »

Przyszłość X.500

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy menedżerowie IS będą nagabywani przez producentów oprogramowania systemów poczty elektronicznej sieci lokalnych, którzy obiecywać będą dostarczenie usługi katalogowania X.500 w swoich produktach w I kw. przyszłego roku. Czytaj więcej »

Skaner wielkoformatowy

ANA Tech, oddział Intergraph Computer Systems, specjalizuje się w produkcji profesjonalnych skanerów wielkoformatowych linii Eagle przeznaczonych dla przemysłu wydawniczego, przetwarzania dokumentów, map, obrazów, a także projektów i wykresów w systemach typu CAD lub GIS. Jedną z propozycji firmy jest względnie tani monochromatyczny skaner Eagle SLI 3840. Urządzenie to może być... Czytaj więcej »

Problem baz danych dla NetWare

Rynek powoli, ale zdecydowanie odchodzi od systemu operacyjnego NetWare firmy Novell, jako platformy dla serwerów baz danych. Oracle i Sybase wciąż oferują jeszcze rozwiązania dla NetWare, ale Informix całkowicie wycofał się już z tego rynku. Czytaj więcej »

Replikacja danych w systemie Lotus Notes

Rozbudowany system transmisji danych w systemie Lotus Notes stanowi jedną z najważniejszych zalet tego pakietu. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Re: Zarzynanie Internetu

Wydawałoby się że życie anarchisty pozbawione jest wszelkich stresów. Taki anarchista to cznia sobie wszystko i wszystkich, a Państwo przede wszystkim. Właściwie powinienem napisać ''państwo'', bowiem prawdziwi anarchiści państwo mają za głównego wroga. Czytaj więcej »

365 dni z reklamą

Skoro przez cały rok studiuję reklamy, postanowiłem wysiłek ten podsumować. Nagrodzić najlepsze hasło. Nie było to łatwe. Okazało się bowiem, że wśród ich mnóstwa, rzadko zdarza się coś oryginalnego. Przypomnę może, w czym mogłem wybierać, a zobaczycie Państwo, że mam rację. Czytaj więcej »

Wykrakałem...

Kiedy tydzień temu pisałem poprzedni felieton, nie wiedziałem jeszcze, co naszej perspektywie internetowej może grozić. I oto - jakbym wykrakał... W parę dni później prasa podała, że w jakiejś biurokratycznej kuchni rodzą się pomysły opłat, których niedwuznacznym celem jest ograniczenie dostępu i korzystania z Internetu. Czytaj więcej »

Rynek

ComputerLand z bankiem i policją

ComputerLand podpisał umowy z policją i warszawskim Bankiem Handlowym Czytaj więcej »

Seikosha z Bydgoszczy

Optimus S.A. będzie produkować drukarki japońskiej firmy Seikosha w bydgoskim oddziale firmy. Koncern Seikosha podjął decyzję o przeniesieniu produkcji drukarek z Niemiec do Polski pod koniec sierpnia br. Na początku grudnia br. w Nowym Sączu oficjalne porozumienie podpisali Jerzy Fulara, wiceprezes zarządu Optimus S.A. i Y. Hataya prezydent Seikosha Europe GmbH. Czytaj więcej »

Wysokie składowanie w California Computer

California Computer, jeden z największych polskich dystrybutorów sprzętu komputerowego, przeniósł się do nowej siedziby w nowoczesnym centrum dystrybucyjnym mieszczącym się w Warsaw Industrial Center. Na początku grudnia br. odbyło się jej oficjalne otwarcie. Czytaj więcej »

Sieci

WiNTel kontra HP i Sun

W przeddzień zapowiedzianego przez Sun Microsystem debiutu największej w ostatnich latach liczby nowych stacji roboczych konkurent Suna Hewlett-Packard, przygotował premierę swojego flagowego wyrobu tej kategorii, który ma zastąpić model HP 9000/735. Czytaj więcej »

Czy CMP zastąpi SNMP?

IBM, Sun Microsystems Inc. i Ki Networks Inc. przystąpiły do prac nad nowym protokołem sieciowym, który ma usprawnić zadanie zarządzania heterogenicznymi sieciami komputerowymi. Nowej platformie zarządzania nadano roboczą nazwę CMP (Cooperative Management Protocol). Czytaj więcej »

Komunikacja na podczerwień

Komunikacja na podczerwień (InfraRed) ma szanse stać się wkrótce rozwiązaniem bardziej atrakcyjnym, w porównaniu z bezprzewodową komunikacją lokalną, po wprowadzeniu nowego sprzętu komputerowego Hewlett-Packarda oraz wsparcia dla tej technologii w Windows 95. Czytaj więcej »

Jakie okienka i kiedy?

Wielkie korporacje nie są jeszcze gotowe na to, aby oprzeć swoją działalność w całości lub chociażby częściowo na Windows NT, sieciowym systemie operacyjnym Microsoft Corp. Czytaj więcej »

3Com i Token Ring

3Com Corp. zaprezentował nowe możliwości przełączania w sieciach Token Ring wprowadzając na rynek szeroki wachlarz produktów. Pozwolą one na łatwiejszą integrację systemów klient/serwer z posiadanymi już sieciami. Czytaj więcej »

Zastosowania

U źródeł Pepsi

Codziennie widzimy samochody z ogromnymi napisami Pepsi rozwożące napoje do setek sklepów. Podstawową zasadą dystrybucji, przestrzeganą w General Bottlers, jest odwiedzanie klientów zawsze o tej samej porze. Czytaj więcej »

Listy

PABLO niejedyny

W nr. 40/212 Pańskiego poczytnego tygodnika został opublikowany opis najnowszego komputera produkcji naszej firmy - PABLO 8900, który zatytułowano "Z Pentium w teczce". Niestety, w artykule tym pominięta została bardzo istotna cecha tego produktu - fakt, że jest to jedyny noetebook na polskim rynku, który posiada płytę z magistralą PCI. Czytaj więcej »

Sprostowanie

W związku z błędnymi informacjami, które ukazały się w artykule ''Intel dla mniejszych'' autorstwa p. Olo Sawy, informuję, że Zakład Informacji Przedsiębiorstw (ZIP), działający w strukturze TCH, z niczego się nie wydzieli, nigdzie tymczasowo nie będzie przechodzić, nie podjęte zostały żadne decyzje dotyczące jego usamodzielnienia się. Czytaj więcej »

Program testujący

Po zapoznaniu się z artykułem w numerze 42/95 CW pt.''Pewność kosztuje'' - dotyczącym programów testujących, chciałbym wnieść swój wkład w tę tematykę. Otóż parę lat temu stworzyłem program, którego głównym zadaniem było sprawdzanie sposobu obsługi klawiatury przez studentów. Program umożliwiał układanie repertuaru pytań przez prowadzącego, testowanie i wystawianie... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...