powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 46-1995, 11 grudnia 1995
46-1995 Computerworld nr 46-1995
Wiadomości

Szybka realizacja dużego projektu

Wspomagana komputerowo sprzedaż świadectw udziałowych NFI rozpoczęła się w całej Polsce 22 listopada br. Do odbioru świadectw udziałowych uprawnionych jest blisko 28 mln. Czytaj więcej »

Office 95 po polsku

W ubiegłym tygodniu odbyła się nieoficjalna premiera polskiej wersji Microsoft Office 95. Czytaj więcej »

JTT patrzy w przyszłość

"Sądzę że do 1997, a nawet 1998 roku poradzilibyśmy sobie bez zewnętrznego kapitału. Nasze plany wejścia na giełdę podyktowane są chęcią większego uwiarygodnienia się na rynku. Obecność na giełdzie stanowi także dobrą motywację dla zarządu do lepszej pracy" - powiedział prezes Tomasz Czechowicz do grupy dziennikarzy podczas spotkania, poświęconego nowej strategii JTT. Czytaj więcej »

Otwarcie IBM na świat

IBM pod kierownictwem L. Gerstnera zmienia się szybciej niż spodziewała się tego konkurencja, a jednocześnie nie dość szybko, jeśli chodzi o oczekiwania i nadzieje klientów oraz użytkowników. Czytaj więcej »

Vobis z OS/2

Vobis będzie preinstalował w swoich komputerach polską wersję systemu operacyjnego OS/2 Warp na zasadach OEM. Jak stwierdził Dariusz Pietraszkiewicz, dyrektor krajowy Vobis Microcomputer, firma notuje od pewnego czasu wzrost zainteresowania użytkowników systemem Warp - w bieżącym roku sprzedała ona w Polsce ok. 7 tys. komputerów wyposażonych w OS/2, co stanowi 54% całkowitego obrotu. Czytaj więcej »

Szczegóły specyfikacji

Podczas tegorocznych targów Comdex w Las Vegas trzech producentów komputerów PowerPC - Apple Computer, IBM oraz Motorola ujawniło szczegóły specyfikacji technicznej PowerPC Platform nazywanej uprzednio Common Hardware Reference Platform (CHRP). Na targach zaprezentowano także pierwszy prototyp komputera stworzonego na bazie nowej specyfikacji. Czytaj więcej »

Przed premierą

Przedstawiciele firmy Delta Software pokazali polską wersję kolejnej edycji systemu do zarządzania relacyjnymi bazami danych. Delta Software lokalizuje już drugą, po FoxPro 2.5, edycję bazy danych Microsoftu. Czytaj więcej »

Taryfikacja ponad wszystko

O nowym cenniku NASK rozmawiają: Tomasz Chlebowski, Maciej Uhlig, Darek Wichniewicz i Andrzej Zienkiewicz. Ze strony redakcji dyskusję prowadzili: Przemysław Gamdzyk i Michał Szafrański. Czytaj więcej »

Eksportowy ADAX

W grudniu br. JTT Computer wprowadził do swej oferty nowy model komputera ADAX. Multimedialny komputer z rodziny Delta będzie wyposażony w procesor Pentium 166 MHz, zintegrowaną płytę główną produkcji Intela, trzy złącza PCI i ISA oraz jedno wspólne PCI/ISA. Czytaj więcej »

Wielojęzyczny Internet

''Internet nie będzie siecią wyłącznie angielskojęzyczną'' - powiedział Bill Gates, prezes Microsoft Corp. w wywiadzie dla francuskiej telewizji ''7/7''. Czytaj więcej »

Dla grup i przedsiębiorstw

Oracle ujawnił plany dotyczące zestawu oprogramowania dla serwerów oznaczonego wcześniej nazwą Bandwagon. Pakiet nazwany teraz InterOffice ma pojawić się na rynku w kwietniu 1996 r. Czytaj więcej »

Digital dla VMS i NT

Digital Equipment Corporation wprowadzi na rynek nowe produkty, które umożliwią budowanie sieci opartych na systemach OpenVMS oraz Windows NT. Czytaj więcej »

Poprawna polszczyzna na CD

W listopadzie br. Wydawnictwo Naukowe PWN podpisało umowę o współpracy z firmą Litterae przy przygotowaniu komputerowego słownika języka polskiego PWN. Czytaj więcej »

Laboratoria dla studentów

Na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej kosztem ok. 2 mln USD stworzono kompleks pracowni o łącznej powierzchni 2 tys. m2. W ciągu ostatnich trzech lat trwały prace nad adaptacją piwnic gmachu wydziału i urządzeniem tam nowoczesnych laboratoriów dydaktycznych i badawczych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Kwestia wyboru

Mówi się, że informatyzacja to zbyt poważna sprawa, aby ją pozostawiać w rękach informatyków. Proces wyboru systemu komputerowego wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem to projekt, który wymaga uporządkowanego, profesjonalnego podejścia. Czytaj więcej »

Lepiej znać cel podróży

Przedsiębiorstwo, które zainteresowało się systemami klasy MRP II, musi odpowiednio przygotować się do wdrażania. Chodzi o to, aby dokładnie poznało cel przedsięwzięcia i zmierzało do niego prostą drogą, a nie przypadkowymi ścieżkami. Czytaj więcej »

Klucz do efektywności

Hasłem 'klucza do dobrobytu' posługują się od czterech lat firmy software'owe, oferujące systemy, umożliwiające stosowanie zasad MRP II w kierowaniu dużym przedsiębiorstwem. Czytaj więcej »

Cennik

Przyspieszenie na rynku akceleratorów grafiki

Rosnąca popularność środowiska Windows spowodowała burzliwy rozwój oferty kart graficznych. Jeszcze kilka lat temu z wyższych rozdzielczości pracy monitora korzystali raczej operatorzy systemów DTP czy użytkownicy systemów CAD - dzisiaj to właśnie posiadacze Windows żądają lepszej rozdzielczości, bogatszej kolorystyki, większej szybkości wykonywania operacji graficznych oraz... Czytaj więcej »

Internet

Utopieni w E-mailu

Wokół widzę cierpiących ludzi przygniecionych ogromem poczty elektronicznej, którą dostają w dzień i w nocy, w domu i w pracy. To zawsze wygląda mniej więcej podobnie - ludzie otrzymują dostęp do poczty elektronicznej, ta zaś zaczyna im się podobać. Używają jej więc coraz więcej i częściej, aż w pewnej chwili zaczynają mieć naprawdę dosyć. Czytaj więcej »

Kliknąć po książkę

W sieci można dokonać coraz więcej różnorodnych zakupów. Każdy poważny internetowy sklep to duże przedsięwzięcie organizacyjne, bowiem serwer WWW trzeba połączyć z bazą danych. Niektóre akcje podejmowane przez użytkownika prowadzą do wykonania skryptów lub muszą być przerobione na zapytania do bazy danych w SQL. Odpowiedź tejże musi z kolei być zamieniona na czytelną... Czytaj więcej »

Nowa oferta Oracle'a

Oracle przedstawił przeglądarkę WWW i oprogramowanie służące do powiązania baz danych tworzonych pod RDMS Oracle'a z Internetem. Zdaniem analityków właśnie te aplikacje, jak i podobne produkty pochodzące od innych wytwórców, dają podstawę do prognozowania radykalnych zmian w systemach klient/serwer. Czytaj więcej »

Łatwiejszy dostęp do informacji

Szybki i prosty dostęp do informacji staje się w dzisiejszych czasach podstawowym motorem rozwoju biznesu. Ogólnoświatowe serwisy informacyjne on-line stanowią jedno z najbardziej aktualnych i szeroko dostępnych źródeł danych. Czytaj więcej »

Początki bywają trudne

Microsoft Network (MSN) ma kilka świetnych rozwiązań graficznych oraz oparcie w potędze koncernu. Jednak MSN jeszcze nie stanowi istotnego zagrożenia dla innych sieci realizujących usługi on-line. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Wymarzony komputer przenośny

Komputer przenośny Latitude XPi wyposażony w procesor Pentium 120 MHz z pewnością nie należy do najtańszych notebooków. Wydaje się jednak, że ten najnowszy produkt firmy Dell, wprowadzony na rynek na początku listopada tego roku, zasługuje na cenę jaką trzeba za niego zapłacić. Czytaj więcej »

Faksmodemy V.34 na Comdex'ie

Podczas targów Comdex zaprezentowano sporo nowych modeli modemów zgodnych ze standardem V.34. Oprócz dwóch urządzeń Motoroli, która jest potentatem na tym rynku, zainteresowanie mogły wzbudzić wyroby firm New Media Corp., Angia, Supra oraz Camarillo. Czytaj więcej »

Problemy z FoxPro

Skargi użytkowników na niezgodność między bazą danych Microsoft FoxPro 2.6 a systemem operacyjnym Windows 95 skłoniły koncern z Redmond do opublikowania propozycji uporania się z niektórymi sygnalizowanymi problemami. W dokumencie dostępnym w sieci CompuServe, a sygnowanym przez ok. 100 użytkowników FoxPro 2.6, sformułowano postulat, aby Microsoft przygotował i udostępnił... Czytaj więcej »

Kolorowe wydruki

Przykładem sprzętu, który za umiarkowaną cenę (ok. 880 zł bez VAT) oferuje możliwość wysokiej jakości druku w kolorze jest drukarka Hewlett-Packard DeskJet 600. Standardowo jest ona dostarczana tylko z głowicą zawierającą tusz czarny, a pojemnik z atramentami kolorowymi jest opcją. W zależności od potrzeby, użytkownik może łatwo wymienić w drukarce odpowiedni pojemnik. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Wirtualne szkolenia

Modnym hasłem ostatnich kilku lat jest w Polsce 'dążenie do Europy'. Jeśli zwiększymy tempo informatyzacji społeczeństwa, być może za kilka lat tam się znajdziemy i wtedy... okaże się, że jesteśmy wciąż bardzo daleko od czołówki. Ostatnie badania wykazały bowiem, że kraje Europy Zachodniej mają ogromne opóźnienie w wdrażaniu społecznej kultury informatycznej, o czym... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Wieści o śmierci mainframe'a są mocno przesadzone

Na V Forum Technologii Informatycznych w Mrągowie honorowym gościem otwierającym obrady Forum, był Bob Nusbaum, dyrektor generalny na Europę, Środkowy Wschód i Afrykę ds. systemów S/390 w firmie IBM. Z Bobem Nusbaumem o dużych komputerach, ich teraźniejszości i perspektywach rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Porównanie czy zamieszanie?

Czytając artykuł "Windows 95 kontra OS/2 Warp Connect" z numeru 41 "Computerworld" z 6 listopada br. odnosi się wrażenie, że wypowiedziana w pierwszym zdaniu teza: "Oprogramowanie sieciowe w Windows 95 jest lepiej zintegrowane i elastyczniejsze niż w OS/2" została przyjęta jeszcze przed zapoznaniem się z tymi produktami i instrukcjami ich obsługi. Chciałbym na odmianę zaprezentować... Czytaj więcej »

Visual dBASE 5.5

Nowa wersja dBASE, popularnego systemu zarządzania relacyjnymi bazami danych (SZRBD) dla komputerów biurkowych, nie bez przyczyny uzyskała rozszerzenie nazwy o słowo - visual. W Visual dBASE 5.5 rozszerzono funkcje graficznej edycji formularzy i tabel, zwiększono paletę dostępnych barw. Produkt uzupełniono o nowe elementy, m.in. wiele obiektów graficznych do wielokrotnego wykorzystania, a... Czytaj więcej »

Okolice

Infoterroryści

Od wielu lat w informatyce trwa wyścig między komputerowymi przestępcami a szeryfami, którzy ich ścigają i równocześnie wymyślają sposoby ochrony komputerów przed bandytami. Mieliśmy wirusy, potem włamania poprzez modem, hakeryzm sieciowy; ostatnio w półmroku czają się nowe zagrożenia: bomby EMPT i armaty HERF. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Notes w pajęczynie?

Użytkownicy i analitycy, przysłuchujący się powodzi słów przedstawiciela IBM, prezentującego podczas targów Internet World 95 plany tego koncernu o kierunkach rozwoju aplikacji Lotus Notes, mieli trudności z wyłowieniem konkretów. Czytaj więcej »

TCP/IP w systemie OS/2

IBM chce w 1996 r. uczynić łatwiejszym przydzielanie i zarządzanie adresami IP w systemie OS/2 Warp Server poprzez implementację protokołu Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) oraz Dynamic Domain Name Syatem (DNS). Czytaj więcej »

Serwer sieci LANtastic

9 listopada br. firma Artisoft wprowadziła do sprzedaży nową wersję serwera sieci LANtastic - LANtastic Dedicated Server 1.1, znanego dotąd pod nazwą CorStream. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo danych w systemie Lotus Notes

Ze względu na sposób wykorzystania Notes zarówno w biznesie, bankowości, jak i administracji, zasadnicze znaczenie ma zachowanie poufności danych i ochrona ich przed niepowołanym dostępem lub modyfikacją. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Internet - dla demokracji

Zapytano mnie w domu, czy pisząc o walorach "maszyny do głosowania", o jej niepodatności na machinacje wyborcze, miałem na myśli to, co się może zdarzyć po klęsce Wałęsy. Czytaj więcej »

Przy okrągłym routerze

NASK twierdzi, że powodem wprowadzenia nowego cennika jest chęć uniknięcia własnego bankructwa i dążenie do dalszego rozwoju Internetu w Polsce. Czy jednak sieć, w której taryfikowany jest ruch, nadal można nazywać Internetem? Czy owa statystyczna dystrybucja kosztów będąca od lat motorem rozwoju i ekspansji Internetu, nie jest właśnie jego cechą charakterystyczną? Może NASK... Czytaj więcej »

Polskom drogom do sjviata

Bardzo proszen korekten: nic w ponirzszym teksjcie nie zmieniacj! Viem, rze na poczomtek vyglomda on nieco sjmiesznie a bycj morze navet provokujomco, lecz z pevnosjciom jest popravny i nieznieksztawcony przez siecj. Oczyvisjcie w ramach novej ortografii. Czytaj więcej »

Rynek

Początek wyścigu

Do 3 stycznia wszystkie firmy pragnące przystąpić do przetargu na budowę i eksploatację dwóch cyfrowych sieci telefonii komórkowej GSM muszą złożyć swoje oferty. Najprawdopodobniej złożą je grupy Optimusa, Petrochemii Płock, Elektrimu, RP Telekom i Ciechu. Czytaj więcej »

Motor postępu

Historia Motoroli to odzwierciedlenie wpływu przemysłu elektronicznego na liczne aspekty życia naszego stulecia. W 1928 roku, Paul V. Galvin wspólnie z bratem Josephem E. Galvinem kupili od zbankrutowanej firmy Stewart Storage Battery Company z Chcago zakład produkcji prądu stałego. Zakładają 25 września 1928 r. spółkę o nazwie Galvin Manufacturing Corporation. Czytaj więcej »

Kto sprzedaje stare części?

Compaq Computer oskarżył przed amerykańskim sądem okręgowym firmę Packard Bell o sprzedaż komputerów PC ze starymi częściami jako nowe. Natomiast kancelaria adwokacka reprezentująca pozwanego przedstawiła materiał dowodowy, z którego wynika, że Compaq Computer zachęca swoich dystrybutorów do powtórnej sprzedaży zwróconych ze względu na usterki techniczne komputerów. Czytaj więcej »

Novell z Netscape i Spyglass

Novell nawiązał strategiczne porozumienie partnerskie z Netscape Communications i Spyglass. Firmy zamierzają ułatwić użytkownikom przeglądanie dokumentów elektronicznych w sieci WWW. Czytaj więcej »

Walka o cyberprzestrzeń

Porozumienie zawarte przez niemieckie firmy oraz America On Line mające na celu wspólne dostarczanie usług on-line ma powstrzymać inwazję Microsoftu w cyberprzestrzeni. Czytaj więcej »

Sieci

Solaris 2.5 - nowa era SUN-a

7 listopada 1995 roku odbyła się światowa premiera nowego systemu operacyjnego firmy SUN Microsystems Inc. Wydarzeniu systemu towarzyszyła promocja nowej serii stacji roboczych ULTRA-1 i ULTRA-2 dla której system Solaris 2.5 jest dedykowany. Czytaj więcej »

Magazynowanie danych z HP

Hewlett-Packard Co. poszerzył swoją ofertę o wiele nowych produktów służących do przechowywania danych. Są to m.in. napęd dysków twardych o bardzo dużej pojemności, stacja pamięci magnetycznej i napęd taśmowy do zapisywania danych cyfrowych oraz danych audio. Na czele oferty znajduje się najnowszy model stacji z wymienianymi automatycznie dyskami optycznymi (tzw. jukebox). Czytaj więcej »

Plany 3Com

Fuzja 3Com Corp. z Chipcom Corp spowodowała, że 3Com stał się drugim, po Cisco Systems Inc., producentem produktów sieciowych. Aby uspokoić użytkowników swojego sprzętu firma poinformowała o planach i przedsięwzięciach jakie zamierza powziąć w przyszłości. Czytaj więcej »

Zastosowania

Igła w stogu siana

Magazyn części zamiennych Toyoty może być przykładem realizacji lemowskiej wizji z "Cyberiady". W ogromnych halach, pełnych ustawionych na stelażach części pracują prawie wyłącznie informatycy. Czasem tylko pod rzędem zaklejonych taśmą pudeł przemknie pracownik na małym, żółtym wózku akumulatorowym. Czytaj więcej »

Listy

Polscy internauci pod ostrzałem

Wprowadzając nowy cennik NASK wystawił polskich internautów na ciężką próbę. Nie każdemu będzie dane ją przetrwać, jednak nowa polityka NASK-u nie zna litości. Czytaj więcej »

Podziękowania

Za pośrednictwem kierowanej przez Pana Redakcji pragnę w imieniu Zarządu Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo i własnym podziękować uczestnikom oraz organizatorom - Zarządowi Polskiego Towarzystwa Informatycznego - 'Piątego Forum Technologii Informatycznych' w Mrągowie (13-17 listopada 1995 r.) za zebranie 980 zł i 200 DEM na zakup leków dla członka naszej... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...