powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 45-1995, 4 grudnia 1995
45-1995 Computerworld nr 45-1995
Wiadomości

Kongres Informatyki Polskiej po roku

Na tegorocznym V Forum Technologii Informatycznych w Mrągowie dyskusję panelową poświęcono ocenie stopnia realizacji dziesięciu zaleceń opracowanych na I Kongresie Informatyki Polskiej (Poznań, grudzień 1994 r.). Czytaj więcej »

Nowy MicroStation

MicroStation 95 to najnowsza wersja oprogramowania typu CAD wprowadzona na rynek przez amerykańską firmę Bentley Systems. Służy do rysowania, projektowania, wizualizacji, analizy, zarządzania bazami danych i modelowania w zakresie 2D i 3D. Czytaj więcej »

Lotus trzyma fason

Rozmowa z Michaelem Zismanem i Jeffreyem Papows, następcami Jima Manzi'ego z nowo powołanego kierownictwa Lotus Development Corp. Czytaj więcej »

Nowe propozycje Digitala

Digital Equipment Corp. zapowiedział obniżki cen komputerów z procesorem Pentium i wprowadzenie na rynek nowych modeli z Pentium Pro. Firma od 15 grudnia br. wraz ze wszystkimi komputerami PC będzie bezpłatnie dostarczać nowe zestawy narzędzi programowych do zarządzania sieciami komputerów osobistych - ServerWORKS i ClientWORKS. Czytaj więcej »

Przy okrągłym stole

Podczas krakowskiego InfoFestiwalu odbyło się nieformalne spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele NASK, Rady Użytkowników NASK, Ministerstwa Łączności, Polskiej Społeczności Internetu i komercyjnych usługodawców Internetu. Była to pierwsza tego rodzaju dyskusja, w trakcie której tak różnorodne grono mogło porozmawiać o zasadach płatności za Internet Czytaj więcej »

Chronione informacje

Z dość dużym zainteresowaniem spotkała się jednodniowa konferencja ''Poufność i bezpieczeństwo w bazach danych''. Czytaj więcej »

Nie tylko AutoCAD

AutoCAD jest często postrzegany jako program do tworzenia rysunków i projektów działający na komputerach PC. Może on jednak działać również w sieciach, a jego obszarami zastosowań są m.in. mechanika, architektura, budownictwo, a także planowanie przestrzenne - GIS (Geographical Information System). Czytaj więcej »

Informatyka dla nauki

InfoFestiwal stał się już tradycyjnym forum, na którym spotykają się przedstawiciele największych polskich komputerowych ośrodków obliczeniowych związanych ze środowiskiem akademickim. Czytaj więcej »

Optimus ma dwie nogi

Produkcję komputerów droższych, markowych zamiast tanich klonów i dalsze inwestycje w telekomunikację, zapowiada od przyszłego roku nowosądecki Optimus S.A. Czytaj więcej »

PSI mówi nie

Polska Społeczność Internetu zajęła zdecydowanie negatywne stanowisko, w którym zapowiedziała rozważenie możliwości wystąpienia z odpowiednimi wnioskami do Urzędu Antymonopolowego i Sejmu oraz powiadomienia o niekorzystnym rozwoju wypadków Internet Society - międzynarodowej organizacji koordynującej rozwój Internetu. Czytaj więcej »

Skazani na Intela?

Przedstawiciele Intela potwierdzili wcześniejsze przypuszczenia, że firma nie zamierza udostępniać ani licencjonować rozszerzeń multimedialnych (MMX) dla procesorów P55C Pentium oraz kolejnych wersji Pentium Pro innym producentom układów. Czytaj więcej »

Nowy program szkoleń

Novell wprowadza PerfectSell - program szkoleń w zakresie sprzedaży swoich produktów. ''W Polsce prawdopodobnie program ruszy od stycznia przyszłego roku'' - powiedział Tomasz Surmacz z Novell Polska. Inicjatywa przeznaczona jest dla pracowników autoryzowanej sieci sprzedaży. ''Zamierzamy przeszkolić wszystkie osoby zajmujące się sprzedażą produktów Novella w Polsce'' - twierdzi... Czytaj więcej »

Festiwal

Przed tygodniem napisaliśmy, że impreza była bardzo dobrze zorganizowana. Moje wrażenia są jednak nieco odmienne. Tegorocznemu InfoFestiwalowi towarzyszyła większa niż zazwyczaj doza improwizacji. Narzekali wystawcy, których stoiska nie odpowiadały planom przesłanym przez organizatorów i uczestnicy konferencji, bowiem ich program nieraz i w ostatniej chwili ulegał znacznym zmianom.... Czytaj więcej »

Internet w Polsce - druga odsłona

Nad całą konferencją zaciążyła oficjalna wiadomość o proponowanym przez NASK nowym cenniku usług internetowych. Czytaj więcej »

Nareszcie graficzny

Firmy Komtech i Magic Software Enterprises zaprezentowały pierwszą graficzną wersję systemu do opracowania aplikacji bazodanowych Magic 6.0 for Windows. Według Artura Kutkiewicza z radomskiego Komtechu, z Magica korzysta ok. 400 programistów i kilka tysięcy użytkowników. Czytaj więcej »

Wzbogacony Oracle7 Parallel

Oracle ogłosił plany rozszerzenia technologii Oracle7 Parallel Server o obsługę gron Compaqa. Wsparcie Oracle'a dla technologii gron Compaqa charakteryzować się ma obsługą wielu systemów operacyjnych, co pozwoli użytkownikom na wybór między systemami Unix lub Windows NT. Oracle7 udostępnia także prawie liniową skalowalność SMP i środowisk gron. Czytaj więcej »

Burza w Internecie

Ogłoszona przez NASK propozycja nowego cennika za usługi internetowe w Polsce, który ma obowiązywać od przyszłego roku, wzbudziła wiele emocji. Największe kontrowersje budzi uzależnienie opłat od ilości transmitowanych danych, różne traktowanie komunikacji miejscowej, krajowej i zagranicznej oraz same wielkości opłat. Czytaj więcej »

Nietypowa nowość

Unisys Corp. wprowadził na polski rynek nietypowe komputery do przetwarzania danych w trybie transakcyjnym - maszyny serii A. Wprowadzone modele różnią się gabarytami i mocą obliczeniową, ale działają pod tym samym systemem operacyjnym i z tym samym oprogramowaniem. Największy model A19 ma moc obliczeniową 480 razy większą niż model najmniejszy MicroA. Wszystkie komputery - za... Czytaj więcej »

Bull to nie tylko Poltax

Pierwsza od dłuższego czasu konferencja prasowa Bulla została w równym stopniu poświęcona Poltaxowi, jak i pozycji firmy na świecie oraz perspektywom dalszego jej działania w Polsce. Podstawą do dyskusji był wspólny z Ministerstwem Finansow komunikat dotyczący wyjaśnienia przeszłego i obecnego stanu projektu Poltax. Czytaj więcej »

Rośnie popularność Javy

Coraz więcej producentów oprogramowania ogłasza swe wsparcie dla języka programowania Java stworzonego przez Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Nie tylko wewnątrz firmy

W polskich warunkach zespołowość działania nie może dotyczyć jedynie wewnętrznych spraw firmy. Nastąpiły istotne zmiany na rynku, które wymuszają współdziałanie konkurujących ze sobą firm. Z jednej strony przyczyną tego zjawiska jest wejście zagranicznych, bogatych koncernów, które mogą sobie pozwolić na oferowanie na przetargach niezwykle niskich cen tylko po to, aby zdobyć... Czytaj więcej »

Zalety wspólnego działania

Lata spędzone wśród konstruktorów ciężarówek nauczyły mnie (mówi Donald Petersen, prezes Forda od 1980 roku - przyp. idb), że chcąc unowocześnić metody funkcjonowania przedsiębiorstwa trzeba się odwołać do pracy zespołowej, znaleźć sposób na to, by ludzie dzielili się z innymi swymi najlepszymi pomysłami. Chodzi o to, aby indywidualizm połączyć ze wspólnym działaniem. Czytaj więcej »

Błąd nie dyskwalifikuje

Podstawą skutecznego zarządzania jest wypracowanie mechanizmów, które powodują, że menedżerowie i pracownicy podejmują dobre decyzje. Przede wszystkim muszą być podejmowane one wspólnie i otwarcie, na zasadzie kompromisu, po to, aby nie wytworzyć w firmie opozycji wobec zarządzających szefów czy podjętych zadań. Menedżerowie nie powinni kumulować władzy w swoich rękach, lecz... Czytaj więcej »

Chęci popierać wiedzą

Moim zdaniem menedżerowie w polskich firmach chętnie budowaliby zespoły, gdyby wiedzieli, jak to się robi profesjonalnie. Czytaj więcej »

Kupą mości Panowie!

Polskim przedsiębiorcom i pracownikom zarzuca się zazwyczaj ogromną niechęć do pracy zespołowej i do macierzowego organizowania firmy. Jednak w większości wypadków należałoby słowo "niechęć" zamienić na "niewiedza", które odzwierciedla nie tyle wolę ludzi, co ich umiejętności. Czytaj więcej »

Przekazywać kompetencje

Wydaje mi się, że jedną z niezbędnych cech skutecznego menedżera jest umiejętność delegowania zadań. W firmie małej, kilkuosobowej jedna osoba jest w stanie kontrolować wszystko i wszystkich, ale w miarę rozwoju przedsiębiorstwa staje się to niemożliwe i wówczs powstaje potrzeba przekazania części uprawnień. Czytaj więcej »

Podglądanie wzorowych

Grupa uderzeniowa jednego z działów Forda, utworzona z różnych komórek tego działu, w chwilę po podjęciu decyzji o transformacji koncernu (lata 80.), miała za zadanie przeanalizowanie pracy innych firm i wyszukanie nowych rozwiązań stosownych dla niego. Wytypowano sześć firm: IBM, TRW, 3M, General Electric, Dana i Hewlett-Packard. Firmy te rozwijały się znakomicie i praktykowano w... Czytaj więcej »

Cennik

Pakiety CAD/CAM dla mechaników

Na tegorocznych międzynarodowych targach oprogramowania Softarg '95, jakie odbyły się pod koniec września w samym centrum polskiego przemysłu - w Katowicach - dominującym elementem rynkowej oferty było oprogramowanie wspomagające pracę przedsiębiorstwa, w tym także oprogramowanie inżynierskie. Czytaj więcej »

Internet

Wędkarskie opowieści

Nicholas Negroponte - profesor MIT i szef Media Lab - uważa, że w roku 2000 w Internecie znajdzie się miliard ludzi. Tak przynajmniej to wychodzi z obliczeń, jeśli wziąć za podstawę 50 mln, które są dzisiaj i podwajać tę liczbę co roku aż do końca bieżącej dekady. Sądzę, że N. Negroponte balansuje na krawędzi między wizjonerstwem a halucynacją, profesjonalizmem a promocją.... Czytaj więcej »

Wilk syty i owca cała

Sytuacja polskiego Internetu, w którym jego wszyscy beneficjenci są uzależnieni od jedynego okna na świat'' - Naukowo-Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) - wzbudza zrozumiałe zainteresowanie organizacją Internetu w innych krajach. Dobrym przykładem rozdziału działalności edukacyjnej od działalności komercyjnej służy Hiszpania. Czytaj więcej »

Systemy informatyczne a Internet

Rozmowa z Ericem Schmidtem z SUN-a Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Finanse w oknach

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 1.0 została opracowana przez firmę Navo jako program, który może pracować samodzielnie lub też jako moduł pakietu Navo Firma zawierającego dodatkowo programy Sprzedaż 3.0 oraz Finanse i Księgowość 1.0. Aplikacja działa w środowisku Windows 3.x PL i może obsługiwać wiele firm równocześnie. Cechą szczególną jest to, że znakomicie... Czytaj więcej »

Dell PowerEdge EL 590

Dell PowerEdge EL 590 jest komputerem, który może służyć jako stacja robocza lub serwer sieci LAN Novell NetWare. Czytaj więcej »

Harvard ChartXL: kreślarz doskonały

Najnowszym produktem Software Publishing Corp. jest Harvard ChartXL 2.0 for Windows - program graficzny do tworzenia wykresów. Zawiera on ok. 300 wzorów wykresów prezentujących dane biznesowe, techniczne i statystyczne. Dostępne są wersje programu pod Windows 3.x, Windows 95 i Windows NT. Czytaj więcej »

Nowa generacja procesorów RISC

Na październikowej konferencji Microprocessor Forum w San Jose, wielu producentów procesorów zapowiedziało wprowadzenie na rynek nowej generacji układów RISC. Hewlett-Packard przygotowuje procesor PA-7300LC, Digital Equipment Corp. - AXP 21164A, Sun Microsystems Inc. - UltraSparc-II, a IBM nowe procesory linii PowerPC 60x. Nie będą to zupełnie nowe konstrukcje, ale istotnie zmodyfikowane... Czytaj więcej »

Inteligentna telefonistka

Zestaw Info On Call firmy TTC Computer Products jest programowalnym systemem informatycznym, który łączy w sobie obsługę modemu, zarządzanie bazą abonentów, pocztę głosową oraz usługi typu fax-on-demand. Może on znaleźć zastosowanie w niemal każdej firmie czy małym biurze. Czytaj więcej »

Czytnik CD-ROM TEAC CD-56EK

TEAC Corporation Ltd. jest producentem sześcioprędkościowego czytnika CD-ROM TEAC CD-56EK dołączanego do standardowej szyny AT-Bus (niepotrzebne są więc dodatkowe karty - napęd pracuje jako twardy dysk). Ma on wymiary 5'' urządzenia pasującego do standardowej kieszeni w komputerze. Z tyłu napędu znajdują się m.in. złącza magistrali AT-Bus, audio, a także selektor wyboru... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nie bójmy się zmian!

Niechęć do zmian jest rzeczą ludzką. Problem ten ma wymiar ponadczasowy i bezpośrednio wiąże się z dylematem hamletowskim. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Nie cierpię jego złożoności

Każdy, kto sugeruje, że C/C++ nadaje się do opracowania aplikacji dla biznesu - jest idiotą. Czytaj więcej »

Tuxedo 6 w mniejszej skali

Aby ułatwić obsługę transakcji w środowisku przetwarzania rozproszonego monitor transakcji Tuxedo (Novell) zyskał nowe narzędzia administracyjne i obsługę zdarzeń. Czytaj więcej »

Tłumaczenie maszynowe

Lapsusy przy tłumaczeniach stają się podstawą anegdot powtarzanych w wiele lat po ich powstaniu (''ciało słabe, spirytus mocny''). Takie lapsusy są jednak na porządku dziennym przy próbach maszynowego tłumaczenia - mimo wielu lat wysiłków naukowców dla zwiększenia wiarygodności procesu. Czytaj więcej »

Nowe technologie w dużych komputerach

Tam gdzie wykorzystywane są ogromne bazy danych, do których ma dostęp wielu użytkowników (co ma miejsce np. w zastosowaniach administracyjno-handlowych), coraz częściej korzysta się - zamiast jak dotychczas z systemów opartych na komputerach typu mainframe - z dużych serwerów unixowych. Proces taki, zwany downsizingiem (co tłumaczone jest czasem za pomocą terminu minimalizacja),... Czytaj więcej »

Wideo na żądanie - Sun MediaCenter

SUN zaprezentował w październiku br. nową serię niedrogich serwerów wideo, przeznaczonych do pracy w sieciach przedsiębiorstw. Modele Sun MediaCenter 5, 20 i 1000E oparte są na serwerach Sun, przystosowane do pracy w sieci w technice klient/serwer i wyposażone w oprogramowanie umożliwiające zarządzanie, dystrybucję oraz dołączanie obrazów wideo do wspólnej bazy danych w... Czytaj więcej »

Kocham jego przenośność

Każdy, kto próbuje przekonywać, że C/C++ nie nadaje się do opracowania aplikacji dla biznesu - jest

głupcem. Czytaj więcej »

Okolice

Internetowa mała czarna

Nie opodal Goodge Street, stacji londyńskiego metra, znajduje się mała kawiarnia o nazwie ''Cyberia''. Choć wygląda niepozornie, to jest kawiarnią niezwykłą. W Cyberii kawę pije się bowiem siedząc przy klawiaturze komputera podłączonego do ogólnoświatowej sieci komputerowej Internet. Czytaj więcej »

Jak to się robi w Polsce?

Cyber-kawiarnie nie są tylko domeną innych krajów. Także w Polsce zaczynają pojawiać się pierwsze firmy próbujące tworzyć internetowe kawiarnie. Pierwszą z nich jest warszawski oddział PDI (Powszechny Dostęp do Internetu) - firmy oferującej komercyjnie dostęp do Internetu. Czytaj więcej »

Globalne przesunięcia

Menedżerowie wiedzą czym jest outsourcing, czyli delegowanie zadań przedsiębiorstwa na zewnątrz. W informatyce trend ten przejawia się przez wynajmowanie sprzętu czy mocy obliczeniowej, a zwłaszcza w przesuwaniu wewnętrznych zleceń do obcych firm specjalistycznych. Możliwości technologii informatycznej powodują, że transfery takie dokonują się˙również w skali światowej, co... Czytaj więcej »

Praca grupowa

Ochrona przed katastrofą

W ramach najbardziej zaawansowanego (z serii kursów dotyczących systemów sieciowych NetWare) novellowego kursu 801 Service & Support w sekcji ''Optymalizacja i odtwarzanie systemu po katastrofie'' prezentuje się transparencję wymieniającą trzy najważniejsze elementy w odtwarzaniu systemu po katastrofie: Czytaj więcej »

MAPI w MailWorks

Digital Equipment Corp. poinformował, że MailWorks dla Unixa będzie teraz obsługiwał większość dostępnych na rynku klientów poczty elektronicznej, w tym programy stworzone dla Microsoft Mesaging API (MAPI). Czytaj więcej »

Notes na procesorach Alpha

Firmy Lotus i Digital poinformowały o planach podjęcia współpracy w implementacji systemu komunikacyjnego Lotus Notes na komputerach Digitala z procesorem Alpha. Będzie to pierwsza, 64-bitowa implementacja Notes. Według planu, Lotus ma mieć gotową wersję Notes 4.0 pracującą pod Windows NT na komputerach z procesorem Alpha już na początku 1996 r. Wersja Notes 4.0 dla platformy unixowej... Czytaj więcej »

Rozwój rynku Groupware

Gigant informatyczny IBM zadowolony z gwałtownego rozwoju pakietu Notes firmy Lotus Development Corp., poinformował, że ważnym zadaniem stojącym obecnie przed Lotusem jest opracowanie nowego zestawu narzędzi programistów Notes API. Narzędzia te powinny być jednak oparte na architekturze sieci, a nie jak dotychczas na architekturze systemu operacyjnego. Pozwoli to według IBM-a wkroczyć... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Rozmawiać czy się kłócić

Kłótnia o zmianę zasad płatności za usługi internetowe w Polsce zmierza w złym kierunku. Powiedzmy może jeszcze na wstępie, że oferta nowego cennika zaproponowana przez Naukowo Akademicką Sieć Komputerową jest niemądra i sprawia wrażenie nie przemyślanej. Piszę to przy całym szacunku dla osób związanych z NASK i ich zasług dla dotychczasowego rozwoju Internetu w Polsce. Ale po... Czytaj więcej »

Bądźmy (trochę) wynalazcami

Napisałem z okazji wyborów o starej dziś już, amerykańskiej 'maszynie do głosowania'. Był to swoisty hymn ku czci wszystkich zalet, prostej, niedostępnej dla 'hakerów' techniki. Pozwalała ona od lat i nadal pozwala szybko i na bieżąco podawać wyniki głosowania, a jednocześnie chroni przed 'cudami nad urną'. Czytaj więcej »

Reklamowa zabawa

Ależ ten czas leci... To już dwudziesty piąty felieton, a skoro ukazują się one średnio co dwa tygodnie to pewnie zbliżamy się do końca pierwszego roku. "Zbliżamy się", bo ja staram się coś tam wymyśleć i napisać, a Państwo być może czytają. Rocznicę wypadałoby uczcić. Lecz trudno mi wysłać pocztę elektroniczną do wszystkich którzy kiedykolwiek się ze mną komunikowali... Czytaj więcej »

Rynek

Softbank w PKO BP

Za trzy lata zakończą się prace nad wdrożeniem systemu Zorba 3000 autorstwa Softbank S.A. w 900 oddziałach PKO BP. Po trwającej blisko rok procedurze przetargowej Softbank będący częścią ICL Fujitsu został wybrany na dostawcę oprogramowania ze względu na "dopasowanie produktu informatycznego do potrzeb banku, ceny systemu oraz pozycji rynkowej firmy". Czytaj więcej »

Intel dla mniejszych

Wprowadzenie intelowskiego programu IBPPP (Intel Boxed Pentium Processor Program) i zmianę struktury grupy firm od 1 stycznia przyszłego roku - zapowiedzieli przedstawiciele TCH. Czytaj więcej »

Węgierskie dyski IBM

W Szekesfehervar koło Budapesztu ruszyła produkcja napędów dyskowych IBM. Czytaj więcej »

Sieci

Nowa wersja Spectrum

Po miesiącach wstępnych testów Cabletron Systems Inc. postanowił, że nie będzie już zmieniać kodu źródłowego wersji 4.0 pakietu Spectrum służącego do zarządzania oprogramowaniem w dużych sieciach zakładowych. Czytaj więcej »

Bramka jest lepsza

Firma Frontier Technologies zaprezentowała na targach NetWorld + Interop nowy program - CyberJunction. Jest to gateway dla systemu Windows NT umożliwiający podłączenie sieci NetWare do Internetu. Czytaj więcej »

Zarządzanie sieciami korporacyjnymi

Do niedawna zarządzanie sieciami komputerowymi nie przysparzało jeszcze tak dużych problemów jak obecnie. Sieci te były zazwyczaj oparte na dużym scentralizowanym systemie komputerowym (mainframe) i zazwyczaj nie występowały w w nich problemy związane ze współdzieleniem zasobów lokalnych przez wielu użytkowników. Czytaj więcej »

Sieciowa perła

Niedawno, nakładem wydawnictwa Robomatic, pojawił się na rynku przekład "Wielkiej Encyklopedii Sieci Komputerowych" wydanej pierwotnie przez wydawnictwo McGraw Hill. Jest to książka pod każdym względem doskonała i można ją zdecydowanie polecić wszystkim osobom zainteresowanym tematyką sieci komputerowych. Czytaj więcej »

Cisco upgraduje Catalyst LAN

Cisco Systems ogłosiła w zeszłym miesiącu wprowadzenie na rynek nowych modeli przełączników sieciowych serii Catalyst LAN oraz poinformowała o porozumieniu z firmą Frontier Software Development, które zaowocuje opracowaniem oprogramowania umożliwiającego użytkownikom zdalne monitorowanie (RMon) sieci wirtualnych (VLAN). Czytaj więcej »

Zastosowania

Kościół w sieci

Już dwa lata temu założyciele Katolickiej Agencji Informacyjnej zdecydowali, że agencyjna sieć będzie działała pod kontrolą NetWare 3.12 w architekturze klient/serwer. Bez zastanowienia też przyjęto Windows jako rozwiązanie najpewniejsze w świecie ciągle zmieniających się technologii. Na początku przyszłego roku na bazie sprawdzonej sieci KAI połączone będą ze sobą wszystkie... Czytaj więcej »

Listy

Szanowni Państwo!

Computerworld - świat komputerów - jest młody i ewoluuje w błyskawicznym tempie. Czytaj więcej »

Nie jesteśmy drugą Japonią!

Z dużym zainteresowaniem przeczytałem artykuł pt. ''Problemy z pracoholizmem''. Wprowadzający artykuł pt. "Infopracoholicy" sugeruje, że w Polsce to niebezpieczne zjawisko , dotyka naszą branżę w sposób szczególny. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...