powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 44-1995, 27 listopada 1995
44-1995 Computerworld nr 44-1995
Wiadomości

Integracja Windows z Unixem

Firma Santa Cruz Operation zaprezentowała trzy nowe produkty stanowiące część strategii integracji Windows z Unixem. Dzięki nowym rozwiązaniom komputery biurkowe, pracujące w środowisku Windows, będą w prosty sposób zintegrowane z serwerami pracującycmi pod kontrolą wielu typów Unixa. Czytaj więcej »

Internet w oprogramowaniu IBM

IBM zapowiedział wprowadzenie wielu funkcji sieciowych do rozmaitych produktów, głównie dla ułatwienia ich użytkownikom prowadzenia biznesu z wykorzystaniem sieci komputerowych. Czytaj więcej »

Narzędzie do analiz finansowych

Oracle wprowadził na rynek Oracle Financial Analyzer - wielowymiarowe narzędzie analityczne klient/serwer służące do sporządzania prognoz finansowych, modelowania, raportowania oraz tworzenia budżetu. Udostępnienie nowego produktu stanowi część ogólnoeuropejskiej akcji premierowej wersji 10SC aplikacji Oracle'a. Financial Analyzer jest ostatnim modułem w wersji 10SC. Czytaj więcej »

IBM i Motorola przekonstruowują PowerPC 620

Procesor PowerPC 620 wraca ponownie do laboratorium. Obaj jego konstruktorzy, IBM i Motorola, zamierzają gruntownie zmienić konstrukcję układu, tak aby uzyskał on większą moc obliczeniową, niż ma obecna konstrukcja, która właśnie w tym roku miała wejść do produkcji seryjnej. Przyczyną tej decyzji był fakt, że przyszła wersja PowerPC jest niezgodna z istniejącymi odmianami... Czytaj więcej »

Ostrożnie z tym jajkiem

Polski Internet jest wciąż jeszcze we wstępnej fazie rozwoju, niczym bardzo wątła i słaba roślinka. W tym roku urósł ponad dwukrotnie, ale jest wciąż bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany środowiska w jakim wzrasta. Czytaj więcej »

Informatyka z polską twarzą

Frekwencja na V Forum Technologii Informatycznych, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne w Mrągowie, jak zwykle nie zawiodła. Ponad 10 sponsorów i prawie 200 uczestników były dowodem na to, że polskim informatykom potrzeba forum, na którym mogliby wymieniać poglądy. Piotr Fuglewicz, prezes PTI, zaś uważa, że obecna koncepcja Forum przeżyła się. Można by zadać... Czytaj więcej »

Panel "Polscy producenci oprogramowania"

Ciekawą dyskusję panelową cechuje gwałtowna wymiana zdań pomiędzy zaproszonymi gośćmi a słuchaczami. Ostatnia taka burzliwa dyskusja w trakcie Forum Technologii Informatycznych w Mrągowie odbyła się 2 lata temu i dotyczyła ustawy o prawie autorskim. Czytaj więcej »

Biuro niekompletne

Na piątych targach Komtel-Inter Bank-Officetec '95 prezentowano takie produkty jak: kserokopiarki, telefony, faksy, systemy bezpieczeństwa biur i banków, systemy przetwarzania danych oraz łączności. Targi zgromadziły w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie 92 wystawców z siedmiu państw. Czytaj więcej »

Wszystko normalnie

Kryzys polskiego środowiska informatycznego jest faktem. Nie można jednak traktować osłabienia roli PTI jako przegranej. Przy zmianach, które od kilku lat obserwujemy w Polsce, zmiana formuły działania takiej organizacji wydaje się nieunikniona. Problemem na dziś jest to, czy istnieje wizja miejsca i roli PTI na najbliższe lata. Czytaj więcej »

Informatyczne wyzwanie dla przemysłu

W wyniku zainstalowania systemu klasy MRP II zysk przedsiębiorstwa może zwiększyć się nawet o 50%. Jednak nie od razu i nie bez wysiłku. Czytaj więcej »

Targi po amerykańsku

Zakończone w ubiegłym tygodniu w Las Vegas targi Comdex są jedną z największych imprez przemysłu komputerowego na świecie. W centrum wystawienniczym Sands Exposition and Convention Center zgromadzono kilka tysięcy stoisk, wiodących producentów sprzętu i oprogramowania. Największym zainteresowaniem użytkowników cieszyły się pawilony prezentujące nowe osiągnięcia w zakresie... Czytaj więcej »

WWW na Macintoshu

Firma SAD zaprezentowała w ubiegłym tygodniu możliwości internetowych serwerów Apple'a. W zależności od przewidywanego obciążenia serwera można wybrać jeden z modeli 6150/66, 8150/110 i 9150/120. Dołączone do nich programowanie pozwala wykorzystywać je jako serwery WWW. Czytaj więcej »

Borland dla Windows 95

Borland International podczas targów Comdex zaprezentował nowe dopasowane do Windows 95 wersje Delphi Client/Server Suite 2.0 oraz C++ 5.0. Czytaj więcej »

Inaczej za Internet

W ostatnim numerze Computerworlda poinformowaliśmy o opracowywanym przez NASK nowym cenniku usług internetowych. Wprowadza on daleko idące zmiany: przy częściowej obniżce opłat za łącze, taryfikowany byłby ruch - zarówno przychodzący, jak i wychodzący, liczony w liczbie przesyłanych megabajtów. W abonamencie zawarty będzie darmowy limit generowanego ruchu (w wysokości około... Czytaj więcej »

Błąd w Pentium Pro

Jak informowaliśmy w CW 42/95, błąd wykryty podczas testów mikroprocesora Pentium Pro, przeprowadzanych w laboratoriach Compaqa, spowodował opóźnienie we wprowadzaniu na rynek nowych stacji roboczych. Czytaj więcej »

Święto informatyki w Krakowie

Już po raz trzeci odbyła się nietypowa impreza, będąca połączeniem wystawy, konferencji, seminariów, sympozjów i prezentacji - słusznie nazwana Festiwalem. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Inteligentna odpowiedź dla konkurencji

Istota zwycięskiej strategii polega na tym, żeby być lepszym od konkurentów, albo działać inaczej lub gdziej indziej niż oni. Czytaj więcej »

Konsekwentnie, unikając krętych dróg

Ścisłe stosowanie zasad zarządzania strategicznego jest jedyną gwarancją bezpiecznego przeprowadzenia firmy przez zazwyczaj niespokojny ocean rynku. Czytaj więcej »

Strategia według kalkulatora

Sukces polskiej firmy zależy przede wszystkim od tego, na ile uda jej się zminimalizować koszty. Czytaj więcej »

Cennik

Programy CAD dla architektów

Prezentowane dzisiaj programy klasy CAD (Computer Aided Design lub Computer Aided Drafting) można było obejrzeć na dorocznych targach "Zastosowania informatyki w przemyśle i CAD/CAM" (czerwiec, Warszawa), targach oprogramowania Softarg '95 (wrzesień, Katowice) i targach InfoMan '95 (październik, Gdańsk). Czytaj więcej »

Internet

Sukces Linuxa

Co dziesiąty serwer WWW na świecie uruchomiony jest na komputerze pracującym pod kontrolą Linuxa. Takie dane zawarte są w najnowszym raporcie World Wide Web Consortium (http://www.mirai.com), w którym zbadano 600 losowo wybranych adresów pajęczyny. Czytaj więcej »

WWW to także dystrybucja danych korporacyjnych

Rozmowa z Marc Andreessenem, wiceprezydentem Netscape Communications Corp. Czytaj więcej »

Komputer czy końcowe urządzenie telekomunikacyjne?

"Musimy traktować Internet jako usługę telekomunikacyjną" -oświadczył w jednym z wywiadów prasowych Minister Łączności Andrzej Zieliński. Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszym stanie prawnym wszelka działalność związana z udostępnianiem usług Internetu regulowana jest przez Ministerstwo Łączności. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Windows 95 - grafika, audio, wideo

Ze względu na wymagania sprzętowe, system Windows 95 jest naturalną platformą dla multimediów. Było to oczywiste i dla twórców systemu, którzy go wyposażyli w całą gamę multimedialnych narzędzi oraz aplikacji. A oto niektóre z praktycznych wskazówek dla tych, którzy pod kontrolą Windows 95 korzystają z bogatych możliwości komputera wyposażonego w silny procesor, dobrą kartę... Czytaj więcej »

Microsoft Access 95

Microsoft rozpoczął 10 listopada sprzedaż relacyjnej bazy danych Access for Windows 95. Jest ona dostępna jako produkt niezależny lub element pakietu Office Professional Edition for Windows 95, który od 24 sierpnia br. był sprzedawany wraz z kuponem uprawniającym do bezpłatnego otrzymania Access, gdy tylko pojawi się on na rynku. Access for Windows 95 ma być w najbliższym czasie... Czytaj więcej »

Multimedialny procesor

Cyrix Corp. opracował układ 5Gx86 - procesor o wysokim stopniu integracji przeznaczony specjalnie do obsługi aplikacji multimedialnych. Zawiera on zintegrowane układy scalone, które w dotychczasowych konstrukcjach były oddzielnymi jednostkami wspomagającymi pracę procesora. Czytaj więcej »

InfoKom do ewidencji sprzętu biurowego

Inter-Design Tessel Systems opracowała, przy wykorzystaniu pakietów InfoRaster oraz Microsoft Access, system o nazwie 'InfoKom - Ewidencja sprzętu komputerowego'. Umożliwia on wprowadzanie i przeglądanie szczegółowej informacji o sprzęcie komputerowym i innych urządzeniach biurowych, użytkownikach tego sprzętu z uwzględnieniem struktury organizacyjnej firmy oraz o rozmieszczeniu... Czytaj więcej »

OptiPlex GXL 5133

Dell OptiPlex GXL 5133 to komputer osobisty spełniający wymogi specyfikacji S3 w zakresie wyposażenia multimedialnego. Jest on przystosowany do pracy z biznesowymi aplikacjami multimedialnymi, takimi jak: prezentacja, grafika, projektowanie oraz do korzystania z wymagających, domowych aplikacji multimedialnych (oprogramowanie edukacyjne, gry). Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Wojna o pliki

Informatycy zakładowi zatrudnieni w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, napotykają w pracy na wiele problemów związanych z nieodpowiedzialnym zachowaniem się swoich klientów - pracowników firmy. Do najpoważniejszych kłopotów, jakie ich nękają, należy zła gospodarka plikami. Gdyby jeszcze było tak, że użytkownicy systemu mają u siebie terminale, a cały software podawany jest... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

SPEC95 - nowy zestaw benchmarków

Niedawno Standard Performance Evaluation Corp. (SPEC) ogłosił nowy zestaw benchmarków - SPEC95, przeznaczonych do porównywania wydajności komputerów o różnych rozwiązaniach architektonicznych. Czytaj więcej »

Granice technologii; zmiana podejścia

Zaprezentowane w świecie 1 listopada (w Polsce 2 listopada) Pentium Pro (o dawnej nazwie roboczej P6) jest z jednej strony kontynuacją całej linii procesorów Intela, zaś z drugiej strony zawiera wiele nowych rozwiązań technicznych i technologicznych. Intel oferuje obecnie ten procesor o szybkości zegara 150 MHz za 974 USD oraz przewiduje dostarczanie szybszych wersji jeszcze w tym roku i... Czytaj więcej »

Systematyczne testowanie systemów klient/serwer: metodyka SQA Process

Testowanie było, jest i, należy się spodziewać, będzie w dającej się przewidzieć przyszłości nieodłącznym składnikiem procesu tworzenia oprogramowania. Jego udział w tym procesie może sięgać 50% kosztów (wg Systems Testing & Quality Assurance Techniques, Advanced Information Technologies) i ma tendencję do zwiększania się raczej niż zmniejszania. Czytaj więcej »

Okolice

Wojny plików

Jeśli o kimś mówi się, że potrafi posługiwać się komputerem, oznacza to, iż dana osoba została kiedyś cierpliwie wytrenowana w rozumieniu działania całkowicie irracjonalnego i antyintuicyjnego systemu plików dyskowych. A gdy już uda się człowieka przestawić na tryb myślenia właściwy komputerowemu maniakowi, wtedy absurdalność sposobu obsługi plików, używanego obecnie... Czytaj więcej »

Praca grupowa

Sieciowy przybornik

Od kilku miesięcy na rynku dostępna jest na nowa wersja pakietu Explore OnNet firmy FTP Software, który obecnie nazywa się OnNet 2.0. Pakiet ten umożliwia stworzenie na bazie istniejącej w firmie sieci komputerowej wewnętrznej sieci usług sieciowych, a także stanowi znakomity zestaw aplikacji umożliwiających współpracę z coraz popularniejszą siecią Internet. Czytaj więcej »

Błąd w NetWare 4.1

Pracownicy Novell Inc. przyznali ostatnio, że w kilku tysiącach kopii licencjonowanego przez Novella

oprogramowania realizującego funkcję zabezpieczenia przed błędami systemowymi znajduje się błąd. Oprogramowanie zwane System Fault Tolerant III Licencing Kit (SFT III) umożliwić miało użytkownikom korzystającym z mirroringu replikowanie danych. W wyniku błędu, z... Czytaj więcej »

Nowy ManageWise

Novell Inc. i Intel Corp. poinformowały o wprowadzeniu na rynek nowej wersji pakietu zarządzania ManageWise, która pozwoli administratorom sieci NetWare zintegrować ściślej zadania zarządzania systemami i sieciami oraz ułatwi zarządzanie sieciami NetWare z poziomu systemów zarządzania bazujących na protokole SNMP (Simple Network Management Protokol). Czytaj więcej »

Personal NetWare dla Windows 95

Pojawiające się od czasu do czasu na łamach prasy informatycznej informacje o rychłej śmierci systemu Personal NetWare wydają się być bardzo przesadzone. Bowiem ostatnio Novell poinformował, że pracuje nad wersją Win95 tego popularnego systemu operacyjnego zarządzającego pracą sieci peer-to-peer (sieć stacji równorzędnych). Nie znana jest jednak data wprowadzenia tego produktu na... Czytaj więcej »

Zdalny dostęp do Windows 95

Symantec zapowiedział na początek grudnia wprowadzenie nowej wersji programu PCanywhere umożliwiającego dotąd jedynie dostęp do komputerów sieci NetWare. PCanywhere32, bo taką nazwę nosi nowy produkt, umożliwi zdalnym użytkownikom łączenie z sieciami i komputerami pracującymi pod kontrolą systemów Windows 95 oraz Windows NT. Czytaj więcej »

Ulepszenia w Internet Exchange

Central House Technologies (CHT) zapowiedziała na grudzień wprowadzenie na rynek nowej wersji (1.1) Internet Exchange for cc:Mail - bramki między cc:Mail a systemami opartymi na protokole SMTP/MIME. Ponadto CHT wprowadziła już na rynek nowy produkt - Private Directories Monitor. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Informatyczna lustracja

Z wielkim zainteresowaniem wczytywałem się w październikową prasę fascynującą się sprawą pozornego, jak sądzę, "zakończenia" kontraktu z firmą Bull. Pozornego? Oczywiście, ponieważ, już niektórzy z komentatorów przyznają, że sprawa będzie się dalej ciągnęła latami już w naszym, polskim sosie. Czytaj więcej »

Wolność - Równość - Odpowiedzialność

Ja tu sobie tak piszę od czasu do czasu felietony, robi to też na tych łamach paru innych ludzi, a prawdę mówiąc całe to nasze pisanie funta kłaków jest warte. Spójrzmy na nie oczyma ludzi, którzy po kolei mają z nim do czynienia. Czytaj więcej »

Potknięcie

Życie felietonisty jest bardzo smutne. Felietonista żeruje na ludzkim nieszczęściu. Wyczekuje felietonista na potknięcie i bez litości wypełnia swą rolę. Potknięcia bywają różne, różny bywa smutek i radość felietonisty. Felietonista wyczekuje więc na to jedyne potknięcie, potknięcie połączone z połamaniem nóg. Ba, idealnym potknięciem z punktu widzenia felietonisty jest... Czytaj więcej »

Rynek

Przełomowy koniec roku

Przejęciem dwóch producentów kart i przełączników sieciowych, a także porozumieniem z Cisco Systems i stworzeniem własnego oddziału internetowego zakończy się najprawdopodobniej dla Compaqa Computer mijający rok 1995. Czytaj więcej »

Przedstawicielstwo NexGen w Polsce

Głogowska spółka Stenzel Biurokompleks uzyskała status wyłącznego przedstawiciela firmy NexGen w Polsce - amerykańskiego producenta procesorów i płyt głównych. Czytaj więcej »

Wytyczne Brukseli dla łączności

Komisja Europejska opracowała w ubiegłym tygodniu dwie dyrektywy mające zapewnić nowym podmiotom realny dostęp do rynku telekomunikacyjnego z chwilą jego otwarcia w 1998 r. W następnej kolejności będą omówione zagadnienia dotyczące uregulowania usług takich jak bankowość elektroniczna i wideo na żądanie. Czytaj więcej »

Niższe ceny Ultra

Sun Microsystems wprowadził niższe niż oczekiwano ceny dla nowej linii 64-bitowych unixowych stacji roboczych z rodziny Ultra. Czytaj więcej »

Na zakupy do AdaxLandów

Wrocławska firma JTT Computer zamierza uruchomić w całym kraju sieć sklepów AdaxLand. Sieć, zbudowana głównie na bazie istniejących już placówek handlowych prowadzonych przez dealerów JTT, rozpocznie działalność na początku przyszłego roku pod wspólnym szyldem ''AdaxLand''. Czytaj więcej »

Sieci

Zarządzania siecią NetWare

Wszystkich administratorów sieci NetWare zainteresują z pewnością dwa nowe produkty firmy Avanti Technology Inc., przechodzące obecnie fazę beta testowania. Czytaj więcej »

ARIES sięga gwiazd

Po dwóch udanych demonstracjach wykonawcy projektu ARIES przystępują do następnej próby. Zamierzają transmitować w czasie realnym dane ze statku pływającego po morzu poprzez satelitę komunikacyjnego do centrum komunikacyjnego za pośrednictwem protokołu ATM. Czytaj więcej »

Migracja na ATM

Stratacom Inc. wprowadził na rynek serię modułów przełączających, ułatwiających migrację od tradycyjnej technologii Frame Relay do asynchronicznego modułu przesyłania danych (ATM). Czytaj więcej »

Szybsze procesory w serwerach Suna

Już wkrótce użytkownicy serwerów i stacji roboczych firmy Sun Microsystems będą mogli wykonać upgrade procesorów swoich maszyn, co spowoduje wzrost ich wydajności nawet o 100%. Czytaj więcej »

Serwery z Pentium Pro

Od razu po premierze nowego procesora Intela - Pentium Pro, blisko trzydziestu producentów serwerów opartych na tej architekturze, zaprezentowało swoje nowe produkty. Według specjalistów mają one szansę radykalnie zmienić proporcje na rynku serwerów korporacyjnych. Czytaj więcej »

Nowe przełączniki Bay Networks Inc.

Bay Networks Inc. wprowadza na rynek nowe przełączane koncentratory. Pierwszy z nich - 100Base-T Stackable Hub - ma 12 bądź 24 porty o przepustowości 100 Mb/s i można go zestawić w konfigurację obsługującą aż do 132 portów. 'Jest to nowa propozycja firmy, która ma raczej dopełnić niż zastąpić dotychczas oferowaną linię szybkich hubów przełączających System 28000' -... Czytaj więcej »

Sieci frame-relay nabierają rozpędu

Sieci frame-relay były jak dotąd stosowane głównie do sprzęgania odległych sieci LAN. Obecnie technologia ta pracuje już na tyle solidnie i niezawodnie, że jest też coraz częściej używana do transmitowania danych audio i pakietów generowanych przez sieci SNA czy faksy. Czytaj więcej »

ATM i transmisja głosu

Jedną z głównych cech wzbudzających entuzjazm wśród zwolenników technologii przesyłania danych w protokole Asynchronous Transfer Mode (ATM) miała być jej przydatność do przesyłania głosu i obrazów ruchomych. Obecnie jednak wydaje się, że miną lata zanim ATM zawładnie tą częścią rynku usług sieciowych. Czytaj więcej »

Temat numeru

Jak przyciągnąć wzrok użytkownika

Prezentujemy Państwu kilka miejsc pajęczyny Web, które są w naszym mniemaniu reprezentatywnymi przykładami zarówno złych, jak i dobrych rozwiązań spotykanych w tej sieci. Wyboru miejsc dokonaliśmy w sposób arbitralny. Wyselekcjonowaliśmy je z myślą o tym, aby wskazać drogi postępowania tym użytkownikom, którzy przymierzają się do stworzenia swoich własnych stron WWW. Proszę... Czytaj więcej »

Zastosowania

Informacja - surowiec strategiczny

Ministerstwo Przemysłu i Handlu wyróżnia się wśród jednostek centralnej administracji państwowej odważnym i skutecznym stosowaniem nowoczesnych systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Listy

Głos za polonizacją Clippera

W numerze 38/210 z 16 października 1995 autor, którego nazwisko litościwie przemilczę napisał: Czytaj więcej »

Konkurs komputerowy dla młodzieży

Dyrekcja Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 w Bydgoszczy zwraca się z uprzejmą prośbą o zamieszczenie na łamach Waszego periodyku informacji dotyczącej organizacji ogólnopolskiego konkursu komputerowego dla dzieci i młodzieży. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...