powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 43-1995, 20 listopada 1995
43-1995 Computerworld nr 43-1995
Wiadomości

Tygrysy i rekiny dystrybucji

Z mojego ponad sześcioletniego doświadczenia z pracy w krajach Europy Środkowo-wschodniej wynika niezbicie, że najbardziej udanym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw tego regionu jest mariaż z dużą, międzynarodową korporacją. Czytaj więcej »

Procesory NexGen w Optimusie

Optimus wprowadził na rynek nowe modele komputerów Optimus Plus 5N90 oparte na płycie głównej i mikroprocesorze firmy NexGen. Czytaj więcej »

Metropolitalna informatyka

Pod koniec października odbyła się konferencja ''Infomatyka w dużych miastach'' zorganizowana przez Biuro Informatyki łódzkiego Urzędu Miasta i Unię Metropolii Polskich. Czytaj więcej »

Sieć bez serwera

W Poznaniu odbyła się oficjalna polska premiera sieciowego systemu operacyjnego LANtastic w wersji dla Windows 95. Firma Forlans, jeden z dwóch polskich dystrybutorów Artisoftu - producenta LANtastica, dokonała także autoryzacji swoich partnerów handlowych. Czytaj więcej »

Sieciowa strategia IBM

Na początku 1996 roku IBM zapowiada premierę taniego terminala, który będzie umożliwiał korzystanie z inteligentnych serwerów. Tym samym, Louis Gerstner prezes koncernu, zdecydował się pójść śladem Larry'ego Ellisona, szefa Oracle'a i Scotta McNeally, szefa Sun Microsystems, którzy zamierzają rozwijać podobne urządzenia. Nową strategię szef IBM przedstawił na odbywających się... Czytaj więcej »

AIX - bezpieczny system komercyjny

Z Andrew A. Papamarcos, dyrektorem ds. marketingu produktów i oprogramowania IBM na Europę Centralną i Rosję, rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Poprawki w Windows 95

Microsoft odkrył i rozwiązał problem bezpieczeństwa związany z dzieleniem plików i drukarek w systemie Windows 95. Czytaj więcej »

Problem przełomu wieków

Kiedy zegary odliczają czas do zbliżającego się przełomu wieków, IBM zamierza pomóc działom informatycznym firm w rozwiązaniu problemów związanych z rokiem 2000. Amerykański koncern zapewnia, że do końca 1996 r. poprawi wszystkie wersje sprzętu i oprogramowania, tak by obsługiwały one czterocyfrowe oznaczenia lat. Podstawowym problemem jest dwucyfrowe oznaczenie ''00'' w dacie... Czytaj więcej »

Więcej za Internet

NASK kończy prace nad nowym cennikiem usług sieciowych, który zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku. Wprowadzone zmiany w radykalny sposób zmienią zasady rozliczania wszystkich użytkowników podłączonych do Internetu. Czytaj więcej »

Internet w aplikacjach

W 1996 r. integracja z Internetem oraz technologia komponentowa będą dominującymi trendami na rozwijającym się rynku zestawów aplikacji. Czytaj więcej »

Internet w aplikacjach

W 1996 r. integracja z Internetem oraz technologia komponentowa będą dominującymi trendami na rozwijającym się rynku zestawów aplikacji. Czytaj więcej »

Nowa generacja CD-ROM

Podczas targów Comdex, odbywających się w Las Vegas, Toshiba zaprezentowała cyfrowy napęd wideo ROM dla komputerów PC. Jest to pierwszy produkt, powstały po zawarciu porozumienia SD (super density), dotyczący unifikacji standardów zapisu dysków CD o wysokiej gęstości. Czytaj więcej »

Szansa na drugie miejsce

Istniejąca od 8 lat na polskim rynku dystrybucyjnym ABC Data, po blisko roku negocjacji, stała się częścią światowego holdingu CHS Electronics. Początkowo najbardziej prawdopodobnym partnerem dla działającej na polskim rynku firmy był Ingram, jednak negocjacje z jego przedstawicielami nie zakończyły się pomyślnie. Czytaj więcej »

Bezbolesna rewolucja

Z Claudio Osorio, prezesem CHS, rozmawia Olo Sawa Czytaj więcej »

Nasz najlepszy konkurent

Przejęcie ABC Data przez CHS jest niewątpliwie częścią międzynarodowej koncentracji kapitału - naturalnego procesu, który jednoznacznie świadczy o wysokiej pozycji polskiego rynku dystrybucyjnego. W ostatnim półroczu CHS miał na swoim koncie kilka udanych fuzji z dobrze rozwijającymi się spółkami. Warto wymienić tu francuską Omnilogic, a także planowany mariaż z pozostającą... Czytaj więcej »

Od PC do mainframe'a

IBM zaprezentował polską wersję swego najważniejszego systemu operacyjnego AIX 4.1.4. Jest to jedyny system operacyjny na świecie, który działa na małych komputerach biurkowych (może nie zupełnie PC, gdyż są to komputery z procesorem PowerPC), stacjach roboczych RS/6000 do zastosowań technicznych, naukowych i w grafice, serwerach do obsługi sieci lokalnych (serwer plików i... Czytaj więcej »

Przyszłość atramentu i koloru

Sprzedaż drukarek atramentowych wzrasta obecnie w tempie przekraczającym 30% rocznie. Urządzenia te zdecydowanie wypierają z rynku drukarki igłowe - już obecnie w takich krajach zachodnioeuropejskich jak Szwajcaria czy Niemcy ok. 70% sprzedaży to drukarki "ink-jet", a tylko 10% to igłowe. Podobną tendencję zaobserwować można w Polsce choć tu technologia atramentowa opanowała narazie... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Lektury nieobowiązkowe

Nie ma podręcznika zawierającego trafne przepisy na skuteczne zarządzanie. Ale jest kilka książek, które mogą dobrze podpowiedzieć, na co patrzeć w swojej firmie, żeby zobaczyć popełnione błędy. Czytaj więcej »

Cennik

Kasa modna (cz. 2)

Urządzenia fiskalne (kasy i drukarki) stają się nieodłącznym elementem wystroju naszych sklepów. Coraz częściej ich działanie jest podporządkowane systemom komputerowym zarządzającym pracą magazynów przysklepowych, wspomagającym prowadzenie rozliczeń finansowych, ewidencjonującym sprzedaż i dostawy towarów, przy automatycznym naliczaniu i rejestracji VAT-u. Czytaj więcej »

Internet

Co komu wolno...

Z Wojciechem Hałką, pełnomocnikiem Ministra Łączności ds. Informatyki, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Zosia Samosia czy outsourcing?

Dzisiaj tylko nieliczne firmy w Polsce mają swoje serwisy informacyjne dostępne pod World Wide Webem. Jednak wielu szefów, nie tylko od marketingu, myśli o tym, jak można by promować swoje produkty i usługi w Internecie. W najbliższym czasie i w naszym kraju powstaną wyspecjalizowane firmy, zajmujące się przygotowywaniem na zlecenie stron pajęczyny. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Napęd Iomega Zip

Iomega Corp. oferuje napędy dyskietek o pojemności 100 MB - Iomega Zip Drive. W dobie szybkiego wzrostu popytu na pojemność dysków wywołanego przez zwiększone wymagania systemów operacyjnych i nowych aplikacji, a zwłaszcza multimediów jest to bardzo interesująca oferta. Czytaj więcej »

Z-Station GT z Pentium

Zenith Data Systems oferuje rodzinę komputerów stacjonarnych Z-Station. Jednym z jej przedstawicieli jest Z-Station GT z procesorem Pentium 75 MHz - urządzenie o spójnej konstrukcji wewnętrznej w którym zastosowano najnowsze rozwiązania technologiczne. Czytaj więcej »

Ściągawka z Windows 95

System Windows 95 oferuje wiele nowych lub zmodyfikowanych funkcji umożliwiających dopasowanie interfejsu użytkownika do jego indywidualnych potrzeb. Niżej przedstawiamy listę podstawowych, często wykorzystywanych operacji i krótki opis sposobu ich wykonania w nowym systemie operacyjnym. Czytaj więcej »

Wszystko w jednym

Zestaw E-Z Office oferowany przez Willowbrook Technologies Inc. przeznaczony jest przede wszystkim dla firm, które tanim kosztem chcą rozwiązać problemy komunikacyjne. Integruje on narzędzia do wymiany poczty głosowej, faxów i plików oraz umożliwia wykorzystanie telefaksu jako skanera. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Problemy z pracoholizmem

Każdy chyba zna jakiegoś pracoholika, niektórzy nawet sami tak mówią o sobie. Z reguły mianem tym określa się osoby, które za dużo pracują. Czytaj więcej »

Infopracoholicy

- Jest już po północy - połóż się i odpocznij. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Kuchnia architektury klient/serwer C/S CASE

C/S CASE - co to takiego Czytaj więcej »

Okolice

Komputer na bakterie

Na naszych oczach realizuje się fantastyczny do niedawna pomysł połączenia informatyki z biologią. Nowe procesory i pamięci produkowane na bazie substancji organicznych znajdą zastosowanie w systemach przetwarzania równoległego, sieciach neuronowych i układach symulujących działanie ludzkiego mózgu. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Czarodziej od bezpieczeństwa

W Internecie pojawił się czarodziej oferujący użytkownikom oraz administratorom pomoc przy zwiększaniu bezpieczeństwa systemów unixowych. Czarodziejem tym jest oprogramowanie o wdzięcznej nazwie Merlin. Czytaj więcej »

Serwer WWW dla NetWare

Novell zapowiedział wprowadzenie w I kw. przyszłego roku oprogramowania serwera World Wide Web dla serwerów sieci NetWare. Pierwsza publiczna premiera wersji beta tego produktu odbyła się na wystawie Internet World w Bostonie. Czytaj więcej »

Komputerowe puzzle

Często użytkownicy komputerów nie zdają sobie sprawy, że przez nieustanne operacje na plikach zmniejszają wydajność swojego systemu. Podobnie jak kierowca, który stale zmniejszając i zwiększając szybkość podczas jazdy autostradą, wypala niepotrzebnie benzynę, tak i użytkownicy komputerów nagrywając i usuwając pliki obniżają efektywność pracy urządzenia. Czytaj więcej »

LANtastic dla Windows 95

Artisoft zaprezentował testową wersję Alpha sieciowego systemu operacyjnego LANtastic przeznaczonego dla Windows 95. Umożliwi on współdzielenie plików i drukarek z innymi użytkownikami sieci LANtastic pracującymi na komputerach osobistych z systemami Windows, DOS lub OS/2. Główną cechą tego 32-bitowego sieciowego systemu operacyjnego jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czyste Dyski - Rzecz o moralności

Dobrze Państwo zauważyli, że pierwsze litery tytułu tego felietonu coś przypominają. Dziś będzie o dyskach CD-ROM i problemie kontrolowania ich zawartości. Czytaj więcej »

Gdyby nie komputery...

Niedziela, 5 listopada, godzina 20.00. Miliony podekscytowanych Polaków zasiada przed telewizorami. Czytaj więcej »

Edison lepszy od komputera

Wyobrażam sobie skoki ciśnienia i zmiany w elektrokardiogramie kandydatów do prezydentury w miarę tego, jak biura badania opinii publicznej zmieniały swe prognozy ostatecznych wyników. Czytaj więcej »

Sieci

Przełączniki SMC dla Ethernetu

Standard Microsystems Corp. (SMC) wprowadza na rynek nową grupę przełączników służących do zwiększenia wykorzystania pasma w sieciach ethernetowych. Czytaj więcej »

Sieci 100 Mbps z Intela

Intel poszerza swoją ofertę produktów sieciowych o dwa nowe urządzenia standardu Fast Ethernet (100Base-TX): hub wieżowy Intel Express i kartę sieciową EtherExpress Pro/100 Adapter. Sprzęt standardu 100Base-TX używa jako medium dwóch par skrętek kategorii 5. Czytaj więcej »

Windows 95 i ISDN

Microsoft Corp. ujawnił plany wyposażenia systemu Win95 w moduł wspierający pracę sieci ISDN. Ma to nastąpić jeszcze pod koniec 1995 r. W odpowiedzi na tę informację producenci sprzętu zapowiadają już opracowanie wielu nowych sterowników ISDN dla systemu Windows 95. W związku z zapowiedzią wyposażenia przez Microsoft systemu Windows NT w łącze programowe Telephone API (TAPI),... Czytaj więcej »

Serwer dla Windows NT

Intergraph Computer Systems wprowadził na rynek superwydajny serwer Windows NT, wykorzystujący procesory Intela Pentium 133 MHz - ISMP6. Czytaj więcej »

Przetwarzanie równoległe według HP

Istnieją dwa zasadnicze podejścia do realizacji przetwarzania równoległego: wieloprocesorowość oraz konfiguracje klastrowe. Każda z nich ma swoje zalety i wady i w przypadku niektórych zastosowań - ale nie wszystkich -może okazać się najlepsza. Czytaj więcej »

Listy

NASK wyjaśnia

W zeszłotygodniowym numerze CW ukazał się list Pana Jarosława Rafy. Zapoznałem się z jego treścią już w niedzielę 29 października. Niezwłocznie podjąłem postępowanie wyjaśniające informując o tym Zarząd PSI. Czytaj więcej »

Podziękowanie

W moim artykule zamieszczonym w CW nr 41 pod tytułem "Wytwórczość ucywilizowana" zabrakło mojego osobistego podziękowania osobom, z którymi drogą wspólnych rozmów, przemyśleń oraz przeglądowi pełnego spectrum problematyki mogłem ten artykuł napisać. Czytaj więcej »

Sieradz, a nie Siedlce

Zwracam się z prośbą o sprostowanie informacji podanej w nr. 41 Computerworld, str. 20 artykuł pt. "Telekomunikacja Siemensa w GUS": firma Inwar S.A. jest firmą sieradzką a nie siedlecką. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...