powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 41-1995, 6 listopada 1995
41-1995 Computerworld nr 41-1995
Wiadomości

WordPerfect na sprzedaż

Novell zdecydował o sprzedaży działu aplikacji jednej z dwóch, nie wymienionej z nazwy firm. Przekazanie m.in. pakietu Perfect Office w ręce innego producenta podyktowane jest chęcią skupienia się wyłącznie na branży sieciowej. Przedstawiciele Novella twierdzą ponadto, że spodziewają się spadku dochodów z aplikacji w IV kw. 1995 r. Fakt ten mógł przyspieszyć decyzję Boba... Czytaj więcej »

Nowy RISC-owy procesor

Hewlett-Packard wyprodukował nowy mikroprocesor z rodziny PA-RISC oznaczony nazwą PA-7300LC. Czytaj więcej »

Czas Pentium

Z Frankiem Hoffmeisterem, odpowiedzialnym za sprzedaż produktów Intela w krajach Europy Środkowowschodniej rozmawia Olo Sawa Czytaj więcej »

Nowości Visual

Borland wprowadził na rynek nową wersję systemu zarządzania bazami danych Visual dBASE 5.5 for Windows, wersję Visual dBASE Client/Server oraz kompilator Visal dBASE Compiler 5.5 dla środowisk Windows 3.1 i Windows 95. Czytaj więcej »

Nie tylko QEMM

Quarterdeck po 12-miesięcznej reorganizacji i wchłonięciu kilku mniejszych producentów oprogramowania rozszerza i wzbogaca swoją ofertę programów. Dotychczas firma była znana z programu QEMM - narzędzia do obsługi i optymalizacji systemu pamięci w komputerach PC. Obecnie, Quarterdeck oprócz programów narzędziowych zamierza rozwijać i oferować aplikacje do obsługi Internetu,... Czytaj więcej »

Jesienna kolekcja HP

Hewlett-Packard przedstawił nowe produkty, które są lub będą w najbliższym czasie dostępne również w Polsce. Czytaj więcej »

Uniwersalna karta telefoniczna

W najbliższym czasie Siemens zamierza zorganizować w Warszawie próbną eksploatację ogólnodostępnych telefonów na kartę z układem Eurochip. Czytaj więcej »

Invex 95

Ekspansja Windows 95 w Europie Wschodniej, trendy dotyczące wysoko wydajnych komputerów PC oraz coraz szersze rozpowszechnianie się mulitmediów były zagadnieniami, które wzbudziły najwięcej emocji wśród zwiedzających od 10 do 14 października tegoroczne targi komputerowe Invex w Brnie, w Czechach. Czytaj więcej »

SCO patrzy w dal

The Santa Cruz Operation po kupieniu od Novella kodu źródłowego na Unix tworzy nowe startegie rozwoju produktów OpenServer. Czytaj więcej »

Rozdzielenie SmartSuite

Lotus zamierza w styczniu 1996 r. wdrożyć model sprzedaży oparty na komponentach. Czytaj więcej »

60... 75... 90... Start

Pierwszy procesor Pentium pojawił się na polskim rynku na początku 1995 r. w cenie ok. tysiąca USD. Od tego czasu, przy braku rzeczywistej konkurencji, wysuął się na pierwszą pozycję wśród najlepiej sprzedawanych układów minionego półrocza. Czytaj więcej »

Telekomunikacja Siemensa w GUS

Główny Urząd Statystyczny w wyniku ogłoszonego przetargu na wymianę posiadanej elektromechanicznej centrali abonenckiej wybrał dla swoich potrzeb nowoczesną centralę Hicom 300 firmy Siemens. Czytaj więcej »

Stacje Digitala

Digital wprowadza na rynek rodzinę stacji roboczych o dużej mocy obliczeniowej - Celebris XL i Alpha XL. Komputery sprzedawane są z preinstalowanym systemem Windows NT. Nowe produkty oparte będą na procesorach Intela i Digitala. Czytaj więcej »

Rozrywka i profesjonalizm osobno

Hanowerskie targi CeBIT, po 10 latach nieustannego rozwoju wracają do swojej pierwotnej formuły: wiosenne będą okazją spotkania się profesjonalistów, natomiast fanom informatyki rozrywkowej, domowej i edukacyjnej etc. postanowiono dedykować oddzielną imprezę CeBIT HOME. Czytaj więcej »

ABC rozwoju

Z Krzysztofem Musiałem, prezesem ABC Data, rozmawia Olo Sawa Czytaj więcej »

Przewodniki Microsoftu

Microsoft wprowadził na rynek dwa nowe multimedialne przewodniki MS Cinemania 96 i Music Central 96. Czytaj więcej »

Telewizje i WWW

Intel zawarł porozumienie z producentami telewizyjnymi, firmami on-line oraz producentami komputerów osobistych dla połaczenia technologii telewizyjnych z World Wide Web. Czytaj więcej »

PerfectOffice 7.0

Kontynuując strategię ''powrotu do korzeni'' Novell zamierza dostarczyć na rynek zestaw aplikacji umacniający pozycję NetWare. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu nowej formuły

Wśród 100 wystawców biorących udział w IV Międzynarodowych Targach Zarządzania Informacją InfoMan '95 firm komputerowych było nieco mniej niż przed rokiem. Mimo że oferta targowa została wzbogacona o produkty dla sektora kapitałowego (np. oprogramowanie dla biur maklerskich) oraz dla sektora ubezpieczeń, a także o wyposażenie biurowe (urządzenia do oprawiania dokumentów,... Czytaj więcej »

Koło historii

"Najlepsza metoda przewidywania przyszłości polega na jej tworzeniu" - Alan Kay Czytaj więcej »

Symantec woli sieci

Ulf Spanenberg, inżynier systemowy z Symantec, zaprezentował na zorganizowanym przez SoftPoint spotkaniu w Warszawie znany zestaw produktów tej firmy dla systemu Windows 95, czyli Norton Utilities, Navigator, AntiVirus, a także oprogramowanie sieciowe Norton pcAnywhere, Administrator i DiskLock. Przedstawił on też strategię firmy, która zamierza położyć nacisk na produkcję... Czytaj więcej »

WordPerfect dla Unixa

Novell wprowadził na rynek procesor tekstu WordPefect 5.2 - w wersji dla Unixa. Nowa wersja WordPerfecta jest przeznaczona dla ośmiu głównych znakowych systemów Unix. Novell wysyła pakiet na dysku CD-ROM wraz z pracującym w trybie graficznym procesorem tekstu WordPerfect for Unix 6.0 (dostępny dla dziewięciu głównych wersji graficznych Unixa). Czytaj więcej »

Zarządzanie

Wytwórczość ucywilizowana

Problemy z zarządzaniem produkcją są tak stare jak samo wytwarzanie. Ciągła zmienność środowiska (anulowanie zamówień przez klientów, spóźniające się dostawy, nieodpowiednia jakość materiałów, absencja chorobowa, awarie maszyn i tysiące innych zjawisk) powoduje, że harmonogramy produkcji stale stają się nieaktualne. Czytaj więcej »

Cennik

Informacja na sprzedaż

Na krajowym rynku komercyjnych systemów baz danych króluje prawo. Jak wynika z dołączonego obok zestawienia na rynku tym można kupić co najmniej kilka produktów, dzięki którym każdy z nas może mieć pod ręką, za naciśnięciem przysłowiowego klawisza komputerowego wszystkie niezbędne przepisy prawne. Warto wymienić w tym miejscu produkty takich firm jak Info-Globo, Lex, LexMedia,... Czytaj więcej »

Internet

Zachowanie i kultura w Internecie

Jak odpowiednio tzn. kulturalnie się zachowywać w autobusie, na ulicy, w pracy czy teatrze wie prawie każdy. Oczywiście nie wszyscy stosują się do ogólnie przyjętych zasad, ale na pewno wielu korzystało z rad słynnej szkoły ''dobrych manier'' dr. Kamyczka. Czytaj więcej »

Polski Internet w ogonie Europy

W naszym kraju na jeden komputer podłączony do Internetu przypada 2500 mieszkańców. Stawia nas to pod tym względem na 24 miejscu w Europie. Mamy co prawda trochę więcej komputerów niż małe Czechy czy Węgry, ale statystycznie na mieszkańca jest ich u nas trzy razy mniej. Dla porównania warto zauważyć, że w bogatych krajach Europy Zachodniej usieciowionych komputerów jest... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Przygoda z nauką angielskiego

EuroPlus+ jest multimedialnym programem pracującym w środowisku Windows przeznaczonym do interaktywnej nauki języka angielskiego. Oparty jest na znanym kursie językowym Flying Colours firmy Heinemann Publishers z Oxfordu. Jedną z ważniejszych zalet tego programu dla osoby stawiającej pierwsze kroki w nauce języka angielskiego jest wbudowany polski interfejs do komunikacji z użytkownikiem. Czytaj więcej »

Mówiące i słyszące komputery

Rozmawiające z użytkownikiem komputery były traktowane do tej pory jako swego rodzaju ciekawostka techniczna czy temat na powieść 'science fiction'. Gwałtowny rozwój nowych technologii powoduje jednak, że komputery rozpoznające mowę czy przetwarzające pliki tekstowe na elektroniczne dźwięki (przypominające do złudzenia głos człowieka), mogą szybciej trafić na nasze biurka, niż... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Jedność w wielości

Czy połączenie cech kilku kultur może być korzystne dla rozwoju nowych produktów? To pytanie zadaje sobie wiele przedsiębiorstw o zasięgu światowym. Stają one przed problemem optymalnego wykorzystania swego potencjału ludzkiego rozmieszczonego w strukturach badawczo-rozwojowych w wielu krajach. Trzeba przyznać, że w naszych czasach niewiele firm potrafi wykorzystać różnorodność... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Repozytorium dla Windows NT i OS/2

Firma Platinum Technology pokazała na konferencji Data Warehousing Conference w Phoenix nową wersję swego repozytorium, działającego na serwerach Windows NT lub OS/2. Repozytorium jest to specjalistyczna, globalna baza danych zawierająca informacje o elementach i obiektach w programach, bazach danych, aplikacjach i in. Czytaj więcej »

Potrzebny standard DCE

Rozmwoa z Davidem Tory, prezesem OSF Czytaj więcej »

AS/400 contra Windows NT

W ubiegłym tygodniu IBM poinformował o nowych możliwościach swych podstawowych serwerów aplikacji, tj. komputerów AS/400, z którymi coraz silniej konkurują serwery działające pod kontrolą Windows NT. Czytaj więcej »

OLE - współpraca Microsoft i Software AG

Microsoft rozwija politykę zawierania porozumień o współpracy z firmami dobrze osadzonymi na rynku oprogramowania systemowego i aplikacji dla przedsiębiorstw, mając nadzieję zająć w ten sposób dobrą pozycję w przedsiębiorstwach nie tylko w zakresie aplikacji na biurko. Czytaj więcej »

Windows 95 contra OS/2 Warp Connect

O tytuł najlepszego systemu operacyjnego klienta stanęły w szranki 32-bitowe ''tygrysy'' Windows 95 i OS/2 Warp Connect. Administratorzy sieci korporacyjnych są bardzo zainteresowani dwoma systemami. Jaki będzie ich werdykt? Czytaj więcej »

Hurtownie danych w Polsce

Polski rynek hurtowni danych lub inaczej zbiorczych baz danych (data warehouse) nie wykazuje takiego rozwoju na jaki wskazywałoby to zainteresowanie seminariami i prezentacjami na ten temat. W kilku seminariach, w których miałem ostatnio okazję uczestniczyć wiele mówi się o tym, jakie zyski można osiągnąć używając nowoczesnych narzędzi do analizy danych z baz operacyjnych. Unika się... Czytaj więcej »

Okolice

Czy Microsoft upadnie?

Dominacja Microsoftu wydaje się być dzisiaj nie do podważenia, jednaktu i ówdzie odzywają się głosy przepowiadające schyłek świetności imperium. Przewidywany upadek firmy nie będzie oczywiście oznaczał jej zniknięcia z rynku - to jest raczej niemożliwe. Analitycy przewidują, że Microsoft wkrótce stanie się zwyczajną, jeszcze jedną firmą komputerową, jakich wiele. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Rozwiązania faksowe w sieciach lokalnych

Badania prowadzone w USA (źródło: BIS Strategic Decisions) wykazują stały wzrost zapotrzebowania na usługi faksowe. W ubiegłym roku średnia długość wysyłanych dokumentów wzrosła dwukrotnie, a wzrost liczby wysyłanych faksów na najbliższy rok szacuje się na 100%. Analiza opłat telefonicznych w 500 największych firmach amerykańskich wykazała, że 36% wartości rachunków... Czytaj więcej »

cc:Mail poprzez WWW

Lotus Development Corp. poinformował, że jeszcze w tym roku użytkownicy cc:Mail będą mogli korzystać ze swojej poczty elektronicznej za pośrednictwem przeglądarek World Wide Web. Czytaj więcej »

Exchange dopiero w przyszłym roku

Microsoft już od ponad dwóch lat zmaga się z systemem zawiadywania komunikatami Exchange. Ostatnio poinformowano, że produkt ten ukaże się na rynku nie wcześniej, niż w pierwszym kwartale 1996 r. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Klasycy na pięciolecie

Tato przetwarza ranki i wieczory,

we łzach zagląda do plików,

choć żona z dziećmi płaczą zaniedbane,

a potrzeb w domu bez liku. Czytaj więcej »

Internet Xterminator

Gdy wszedłem do biura, na stole pani Marysi leżał fax: Czytaj więcej »

Informatyczne chipsy

Pamiętajmy, że do otwierania okien są upoważnieni tylko wybrańcy, rzec by można pomazańcy. Otwieranie okien przez nienamaszczonych grozi ciężkimi konsekwencjami. Jeśli jednak mimo tych przestróg ktoś chciałby okna otwierać samodzielnie powinien postępować rozważnie według podanych niżej zasad. Czytaj więcej »

Rynek

ComputerLand buduje holding

ComputerLand obrał za cel swojej przyszłej organizacji stworzenie luźnego holdingu firm komplementarnych. Na tworzenie lub zakup spółek komplementarnych do działalności bezpośredniej ComputerLand chce przeznaczyć połowę wpływów ze sprzedaży akcji tj. ok. 4 mln PLN. Zdaniem Tomasza Sielickiego, prezesa ComputerLandu, wpłynie to na wzrost zysków wszystkich uczestników powstającego... Czytaj więcej »

CD-I nie dla nas

Kilkaset tysięcy przeznaczonych wyłącznie na eksport odtwarzaczy CD-I będzie produkować nowa fabryka Philipsa w Kwidzyniu, zarządzana przez joint venture holenderskiej firmy ze spółką Brabork. Oprócz nich z linii produkcyjnych będą schodzić telewizory i magnetowidy typu Turbo Drive. Czytaj więcej »

Spadek sprzedaży aplikacji Novella

Novell potwierdził, że wyniki finansowe firmy z IV kw. br. będą gorsze od oczekiwanych. Według analityków rynku, w IV kw. br. kończącym się 28 października, sprzedaż produktów z rodziny WordPerfect osiągnie wartość 75 mln USD (w porównaniu do 134 mln uzyskanych w odpowiednim okresie ub.r.). 28% obrotów firmy pochodziło dotychczas ze sprzedaży aplikacji. Zgodnie z danymi Novella... Czytaj więcej »

Sieci

Prognozy rozwoju TCP/IP

TCP/IP jest czterowarstwowym zbiorem sieciowych protokołów komunikacyjnych powszechnie używanym w Internecie. Nowe systemy operacyjne, takie jak Windows 95, mają standardowo wbudowaną obsługę tego protokołu. O jego wyjątkowym znaczeniu świadczy stale rosnąca liczba użytkowników Internetu. TCP/IP, opracowane wprawdzie ponad 25 lat temu, nadal zadziwia swoją otwartością i... Czytaj więcej »

Szybkie protokoły sieciowe (cz. 2)

Fast Ethernet Alliance uważa 100Base-T za jedynego następcę protokołu 10Base-T. Powody? Bardzo podobna (choć nie identyczna) specyfikacja okablowania i identyczna, jak w 10Base-T, metoda unikania kolizji (CSMA/CD). Sceptycy twierdzą jednak, że 100Base-T jest za szybki, jak na potrzeby końcowego użytkownika, a za wolny, z powodu licznych kolizji, na potrzeby sieci szkieletowej. Czytaj więcej »

Digital zarządza sieciami NT

Digital Equipment Corp. zademonstrował na targach w Atlancie nową wersję platformy do zarządzania sieciami Windows NT -PolyCenter Manager on NetView for Windows NT, v.3.0. Produkt ten został opracowany wspólnie z IBM i jest w pełni kompatybilny z NetView IBMa. Zawiera zespolone cechy platform NetView for AIX 2.1 i NetView for AIX 3.1 oraz Systems Management Server (SMS) produkcji Microsofta... Czytaj więcej »

Sniffer zwiększa wspomaganie sieci

Network General Corp. zamierza wprowadzić wiele rozszerzeń do swojego analizatora sieci o nazwie Sniffer. Ich celem jest zapewnienie administratorom lepszego nadzoru nad przepływem informacji w sieci. Czytaj więcej »

ATM poprzez satelity

Odpowiadając na zarzuty formułowane przez krytyków sieci ATM, którzy przyrównują tę technologię do przysłowiowych gruszek na wierzbie, grupa eksperymentatorów (składająca się z producentów sprzętu ATM, agencji rządowych, kompanii naftowych i operatorów sieci telekomunikacyjnych) przeprowadziła ostatnio bardzo ciekawą sesję łączności za pośrednictwem ATM z użyciem satelity... Czytaj więcej »

Novell stawia na NetWare

Zaledwie tydzień po rezygnacji z SuperNOS-a, Novell Inc. przedstawił alternatywną strategię, której celem jest utworzenie globalnej sieci Smart Global Network opartej na NetWare. Czytaj więcej »

Analizatory protokołów dla sieci Fast Ethernet i ATM

Network General Corp. zaprezentował na październikowych targach Networld/Interop'95 (Atlanta) nowe wersje dwóch analizatorów protokołów linii Sniffer, pozwalających testować szybko pracujące sieci standardów 100Base-T (100 Mb/s) i ATM (155 Mb/s). Czytaj więcej »

Temat numeru

Dobrze przygotować przejście na 100 Mb/s

Klient/serwer, multimedia i wkrótce obiekty znacznie zwiększają wymagania co do przepustowości sieci. Organizacje muszą zwiększyć wydajność swoich sieci. Nie jest to jednak łatwe. Przedstawiamy wyjaśnienie podstawowych problemów w postaci odpowiedzi na 10 pytań. Czytaj więcej »

Zastosowania

Nakarmić pasażerów

To, że uśmiechnięta stewardesa podaje nam posiłek na pokładzie smolotu, wcale nas nie dziwi. Nie zastanawiamy się nad tym,gdzie potrawy są przygotowywane, czy porcji jest dokładnie tyle ilu pasażerów dziś leci, czy może zabraknąć posiłku dla kupujących bilet w ostatniej chwili... Czytaj więcej »

Listy

Novell w czołówce

W nawiązaniu do artykułu "Wymuszona współpraca. Unix i Windows NT" zamieszczonego w nr. 37 tygodnika Computerworld Polska, pragnę wyjaśnić kilka nieścisłości, które wkradły się do opublikowanego materiału. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...