powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 40-1995, 30 października 1995
40-1995 Computerworld nr 40-1995
Wiadomości

M1 wyprzedza Pentium

Wprowadzony w tym miesiącu układ znany dotychczas jako M1, oznaczony został rynkową nazwą Cyrix 6x86. Według testów przeprowadzonych przez tygodnik InfoWorld, nowy procesor w typowych aplikacjach biznesowych okazał się o 20% szybszy niż procesor Pentium 133 MHz. Test wykonano na podstawie współpracy z zestawem 16-bitowych aplikacji dla Windows 3.11 Czytaj więcej »

OS/2 Warp po polsku

Pierwszą pozytywną cechą zlokalizowanego systemu OS/2 Warp jest bardzo dobrze opracowana, blisko 400-stronicowa instrukcja. Tłumaczy ona dokładnie i wyczerpująco większość zagadnień związanych z użytkowaniem systemu. Czytaj więcej »

Prawo a życie

Przedstawiciele Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIiT) omówili niektóre niebezpieczeństwa dla rozwoju gospodarczego wynikające z nowych przepisów prawnych - Ustawy o Samorządzie Gospodarczym i planowanych zmianach w Ustawie o Zamówieniach Publicznych. Przedstawili również uchwałę Izby w sprawie rozwoju telekomunikacji w Polsce. Czytaj więcej »

Spolonizowany Warp

Najnowszy system operacyjny IBM OS/2 Warp jest już dostępny w wersji polskiej. Na dwa dni przed premierą spolonizowanych Windows 95, IBM zaprezentował swój produkt wyświetlający komunikaty, menu oraz pomoc w zrozumiałym dla Polaków języku. Czytaj więcej »

Przetarg na GSM

Ministerstwo Łączności od dawno przymierzało się do rozpisania przetargu na cyfrową telefonię komórkową GSM. Najpierw wojsko nie chciało jednak oddać potrzebnych częstotliwości (900 MHz), a gdy oddało, to okazało się, że ustawa o łączności z 1990 r. nie przewiduje wyłaniania operatorów na zasadzie przetargów, lecz jedynie na podstawie zezwolenia wydanego przez resort... Czytaj więcej »

IBM PC 100 w cenie składaka

IBM zaprezentował nowe modele komputera osobistego z rodziną PC 100. Cechą tych komputerów jest niska cena. Czytaj więcej »

Czy Zip zdobędzie rynek?

Iomega Corp. zaprezentowała w Warszawie swoje najnowsze produkty - napędy Zip oraz streamery Ditto Easy. Na najbliższe miesiące zapowiedziano kolejne premiery urządzeń Iomega - streamery o pojemności 800 MB i 3,2 GB oraz napędy Jaz 1 GB. Czytaj więcej »

Pentium 120 MHz dla notebooków

Intel wprowadził już na rynek procesor Pentium 120 MHz przeznaczony do pracy w komputerach przenośnych. Nowy układ jest pierwszym produktem Intela dla sprzętu przenośnego wykonanym w technologii 0,35 mikrona, co pozwala na umieszczenie 3,3 mln tranzystorów. Czytaj więcej »

Polskie Windows 95

Polska wersja systemu operacyjnego Windows 95 jest dostępna w polskiej sieci dystrybucyjnej Microsoft już od 25 października br. Czytaj więcej »

OS/2 za 930,2 złotych

''Nie musisz wybierać Windows. Wybierz pełny system 32-bitowy'' - sugeruje IBM, wskazując na spolszczoną wersję 32-bitowego systemu operacyjnego OS/2 Warp, która w sklepach znalazła się pod koniec października br. Czytaj więcej »

P7 dla opornych

Intel zamierza ułatwić użytkownikom przejście w świat przetwarzania 64-bitowego wprowadzajac wstępnie 32-bitowe mikroprocesory nowej generacji. Czytaj więcej »

Windows 95 za 1573 złote

Już od końca października większość sklepów komputerowych i księgarń sprzedaje Windows 95 po polsku. Wiele osób będzie zastanawiać się czy warto przejść na nowy system operacyjny, a jeśli nawet to - za ile? Czytaj więcej »

Koncesje GSM - ależ to bardzo proste

Po niedawnej modyfikacji Ustawy o Łączności nastąpił wreszcie start chyba największego dotychczas przetargu w Polsce - przetargu o 2 koncesje na bezprzewodową, cyfrową sieć telefoniczną GSM. Niestety start zaczął się od falstartu - dyskusji wokół obietnic byłego ministra łączności dla udziałowców firmy Centertel - operatora sieci NMT 450. W innym kraju dla takiej firmy takie... Czytaj więcej »

Drugi partner Intela

Drugim, autoryzowanym dystrybutorem produktów Intela w Polsce jest od połowy października 1995 r. warszawska spółka TCH Components. Prawie równocześnie z podpisaniem umowy z TCH producent Pentium drastycznie obniżył ceny na procesory i płyty główne. Czytaj więcej »

Rada Koordynacyjna ds. Teleinformatyki Radzą po raz pierwszy

Powołaniem dwóch zespołów roboczych i przyjęciem trzech uchwał zakończyło się pierwsze spotkanie Rady Koordynacyjnej ds. Teleinformatyki. Przedstawiciele rady zaaprobowali też Raport I Kongresu Informatyki Polskiej "Strategia Rozwoju Informatyki w Polsce - stan, perspektywy, zalecenia" i stwierdzili, że będą wykorzystywać go w swojej działalności. Czytaj więcej »

Cyfrowa telefonia komórkowa

Historia telefonii komórkowej to rozwój wielu różnych niekompatybilnych standardów. Systemy analogowe (w tym NMT stosowany w Polsce) napotkały na problemy związane z dostosowaniem ich do zwiększającej się liczby użytkowników. Wymusiło to rozwój technologii cyfrowych, które cechowało zwiększenie pojemności systemów oraz możliwości zabezpieczenia przekazu i transmisji danych. Czytaj więcej »

Nowe serwery HP 9000

Hewlett-Packard wprowadził na rynek trzy nowe modele serwerów z rodziny HP 9000: dużej mocy T520 oraz średniej - K210 i K410. Działają pod HP-UX 10.0 i są wyposażone w 32-bitowe procesory PA-7200, które w przyszłości bez trudu będzie można wymienić na 64-bitowe PA-8000. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Rywale na zyski i straty

Konkurencja jest nie tylko jednym z wielu mechanizmów rynkowych wyzwalających ludzką inicjatywę i dkrywczość. Jest także ważnym rytuałem umacniającym firmę. Czytaj więcej »

Klasyka konkurowania

W październiku 1983 roku firma VisiCorp oznajmiła, że zamierza przystąpić do dystrybucji VisiOn. Przechwałka Billa Gatesa sprzed dziewięciu miesięcy - że Microsoft pierwszy wprowadzi na rynek system oparty na graficznym interfejsie użytkownika - rozwiała się jak poranna mgła. Czytaj więcej »

W sojuszu wobec prawodawcy

Popyt na technologię IT - sprzęt i usługi - ciągle nie jest zrównoważony przez podaż. Czytaj więcej »

Praca u podstaw

Na świecie konkurujemy z około 200 produktami. Niewiele z nich dotarło do Polski. Są obecni producenci rozwiązań fragmentarycznych, z których teoretycznie można złożyć system podobnie funkcjonalny jak SAS. Nie są jednak dla nas konkurencją. Wiem, że w branży komputerowej firmy rywalizują ze sobą dosyć ostro. Czytaj więcej »

Cennik

Komputery i medycyna

Prezentowane w bieżącym cenniku programy wspomagające pracę ośrodków zdrowia, aptek, pracowni analitycznych były oferowane na tegorocznych targach Softarg '95 w Katowicach. W porównaniu z całością targowej oferty, kierowanej głównie na wspomaganie pracy przedsiębiorstw zemysłowych/handlowych/usługowych, urzędów administracji, służb publicznych czy banków, oprogramowanie dla... Czytaj więcej »

Internet

Nieoficjalne serwisy w pajęczynie

Wraz z upowszechnianiem się WWW zaczynają pojawiać się nie autoryzowane przez poszczególne firmy serwisy. Coraz częściej można napotkać komercyjne strony Web, informujące o różnego typu produktach, nie wspierane oraz nie organizowene przez ich producentów. Rodzą się zatem pytania, czy użytkownicy oraz klienci korzystający z serwisów mogą być wprowadzeni w błąd, a także czy w... Czytaj więcej »

Walki o internetowe patenty

Dwie mało znane firmy twierdzą, że mają prawa do głównych technologii stosowanych w Internecie. Czytaj więcej »

Znudzony siecią

Rozmowa z Cliffem Stollem Czytaj więcej »

kalendarium

Piąte Forum Technologii Informatycznych

Mrągowo 13-17 listopada 1995 Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Nie klikamy, a dotykamy

Cirque wyprodukował nowe urządzenie wskazujące dla komputerów osobistych - tabliczkę dotykową GlidePoint.Ma onastanowić alternatywne rozwiązanie dla dotychczas stosowanych myszy i trackballi. Czytaj więcej »

Skaner Copiscan 3338A

Na polskimnaszym rynku pojawiła się rodzina wydajnych skanerów Copiscan produkowanych przez firmę Bell & Howell. Przedstawiamy model 3338A - skaner bębnowy o rozdzielczości 300 dpi i wydajności 42 strony formatu A4 na minutę. Czytaj więcej »

HP LaserJet 5L

Najnowsza drukarka laserowa Hewlett-Packarda - LaserJet 5L przeznaczona jest na rynek SOHO i podobnie jak poprzedni model 4L z pewnością okaże się dobrym nabytkiem dla wielu klientów. Urządzenie to oferuje rozdzielczość 600 dpi i jest wyposażone w 1 MB pamięci RAM (rozszerzalna do 9 MB) oraz znakomity zestaw sterowników dla Windows, co należy już do tradycji tego producenta. Czytaj więcej »

Z Pentium w teczce

Notebook Pablo 8900 jest przedstawicielem nowej generacji sprzętu na naszym rynku - wielofunkcyjnych komputerów przenośnych wyposażonych w procesor Pentium. Charakteryzuje go umiarkowana cena, wysoka wydajność, łatwość rozbudowy konfiguracji oraz szeroki zakres zastosowań, np. tworzenie profesjonalnej grafiki komputerowej, projektowanie w środowisku CAD, czy też szybkie yszukiwanie... Czytaj więcej »

Instalacja Windows 95

Windows 95 jest obiecującym systemem operacyjnym, jednak póki co nie należy zbyt bezkrytycznie ufać w jego uniwersalność. Aby wyeliminować ryzyko i uniknąć ewentualnych problemów związanych z przejściem na nowy system można pokusić się o instalację Windows 95 w oddzielnym niż Windows 3.1 katalogu - na potrzeby obu środowisk potrzeba niestety ok. 100 MB pojemności dysku stałego. Czytaj więcej »

Słownik na dyskietkach

PG Electronics wprowadził na rynek Duży Słownik Komputerowo-Informatyczny Angielsko-Polski dla Windows zawierający ponad 32 tys. haseł dotyczących informatyki , komputerów, multimediów, sieci komputerowych i baz danych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Dlaczego odchodzą?

Dlaczego ludzie zmieniają miejsca pracy? Przyczyny bywają różne - wkażdej branży inne. W dziedzinie informatyki okazało się, że pieniądze wcale nie są najważniejszym czynnikiem motywującym do porzucenia firmy - zwykle jest nim poszukiwanie większych wyzwań zawodowych. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Klient/serwer: druga generacja

W znanym powiedzeniu o stanie współczesnej informatyki stwierdza się, że charakterystyczną jej cechą jest ciągła zmienność. To samo dotyczy nowych technik opracowania i uruchamiania aplikacji rozproszonych, zwanych umownie aplikacjami klient/serwer. Czytaj więcej »

Rozproszone bazy danych i 12 zaleceń C. J. Date'a

Rozproszona baza danych składa się z pewnej liczby lokalizacji, połączonych wspólną siecią; w każdej z lokalizacji działa baza danych; wszystkie te bazy współpracują między sobą w celu umożliwienia dostępu do danych w taki sposób, jakby dane były przechowywane lokalnie u każdego z użytkowników. Tak więc rozproszona baza danych, to coś w rodzaju obiektu wirtualnego,... Czytaj więcej »

Czytelnie i bezpiecznie

Czy można podpisywać się drukiem i do tego nie do podrobienia? Okazuje się, że jest to nie tylko możliwe, ale także coraz bardziej nieodzowne. Komputerowe sygnatury stają się wyzwaniem dla istniejących przepisów prawnych i standardów Internetu. Czytaj więcej »

Okolice

Amiga - moja miłość

Liczba użytkowników komputerów osobistych x86 wciąż rośnie, przybywa także użytkowników Macintoshy. Liczba fanatyków Amigi zatrzymała się w miejscu. Czy oznacza to także koniec subkultury jaką tworzą "Amigowcy". Czytaj więcej »

Praca grupowa

Strategia archwizowania danych (cz.II)

W ubiegłym tygodniu wyjaśniliśmy dlaczego warto robić zapasowe kopie danych oraz jakie wymogi powinien spełniać system archiwizacji danych. Disiaj przedstawiamy metodologię przygotowywania kalendarza archwizacji. Czytaj więcej »

Nowe systemy archiwizacji danych

Producenci systemów archiwizowania danych wprowadzili ostatnio na rynek pięć nowych produktów. Jest wsród nich zarówno prosty system uruchamiany na pojedynczym serwerze sieci LAN, jak i rozbudowany system wykonujący automatycznie kopie archiwalne dużych baz danych rezydujących na komputerach systemu Unix. Dwa z produktów zaprojektowano z myślą o użytkownikach sieci NetWare, a trzy... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dobra softłer w koszyku

Odwiedziłem ostatnio po kilku latach przerwy Stany Zjednoczone. Jako osoba towarzysząca nie miałem prawie nic do roboty, więc w pewnym sensie z nudów a w jakiejś części z obowiązku felietonisty Computerworlda postanowiłem zainteresować się amerykańskim rynkiem komputerowym. Wiem że moje wrażenia są tylko wyrywkowe i cząstkowe, lecz sądzę, że mogą być one ciekawe dla... Czytaj więcej »

Skąd się biorą śmieci w sieci

Prasę światową obiegały niedawno pełne kpiny informacje o tym, co krąży w sieci Internetu, o zbiorach porno i różnych innych wygłupach, ośmieszających sam sens przekazu. Miałem wszelako sposobność wysłuchania pewnego dość szczególnego na ten temat komentarza. Jeden z moich zachodnich przyjaciół, wybitny informatyk, człowiek o dość sarkastycznym poczuciu humoru, skwitował... Czytaj więcej »

Moda czy rzeczywiste potrzeby

Polscy użytkownicy komputerów otrzymują wspaniały prezent: zlokalizowane wersje dwóch systemów operacyjnych. Dodajmy, systemów wobec siebie konkurencyjnych. Dlatego dziś wszyscy zastanawiają się, który z nich stanie się standardem w polskich komputerach. Standardem to może zbyt mocno powiedziane. Chodzi raczej o wyraźną dominację. Czytaj więcej »

Rynek

Fabryka HP w Polsce?

W ubiegłym tygodniu w Warszawie gościł wiceprezes firmy Hewlett-Packard i jednocześnie szef sprzedaży na cały świat, Manuel Diaz. Przyjechał on do naszego kraju by pogratulować pracownikom polskiego oddziału znakomitych wyników finansowych. Czytaj więcej »

Dell w Telekomunikacji

Na początku listopada 1995 r. do spółki TelekomunikacjaPolska S.A. powinna trafić ostatnia z zamówionych w Dell Computer Polska partia komputerów osobistych i serwerów. Na mocy podpisanej 8 sierpnia br. umowy Dell zobowiązał się dostarczyć sprzęt za łączną sumę ok. 1 400 tys. USD. Czytaj więcej »

SGI ma biuro w Polsce

Firma Silicon Graphics, otworzyła biuro łącznikowe w Polsce. Z tej okazji w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli David Orton - wice-Vice prezes Silicon Graphics, John Benakis - Dyrektor Generalny na Europę Środkową i Wschodnią, Bliski Wschód oraz Afrykę Północną oraz Paweł Sobkowicz, dyrektor Polskiego Biura Silicon Graphics i Roman Szwed, prezes... Czytaj więcej »

Hector w nowej siedzibie

Firma Hector S.A. działająca na polskim rynku od 1984 roku przeniosła się do własnego okazałego budynku przy w Warszawie. Hector zmienia też swoją strategię na rynku komputerowym dążąc do zdobycia pozycji dużego dystrybutora sprzętu, a nie przedsiębiorstwa montującego komputery. Czytaj więcej »

Sieci

3Com oferuje nowy pakiet zarządzania siecią ATM

3Com wprowadzi wkrótce na rynek oprogramowanie, które pozwoli użytkownikom po raz pierwszy zarządzać pracą wszystkich urządzeń tej firmy instalowanych w sieciach ATM, przywołując do pracy jedno narzędzie. Nowy moduł zarządzania siecią ATM jest częścią kolejnej wersji pakietu Transcend (strategiczna platforma zarządzania sieciami komputerowymi firmy 3Com). Czytaj więcej »

Szybkie protokoły sieciowe

Administrator sieci, który chciałby wdrożyć któryś z szybkich protokołów 100 Mbps, musi większą uwagę zwrócić na to, co jego sieć będzie robiła w przyszłości, niż na to, co robi teraz. Czy będzie się rozrastać? Jaki obszar będzie pokrywać? I przede wszystkim jakie aplikacje będą w niej używane? Czytaj więcej »

100VG-AnyLAN

100VG-AnyLAN to szybki protokół sieciowy, opracowany w 1993 r. przez konsorcjum, w skład którego wchodzi m.in. Hewlett-Packard i AT&T. Migracja z 10Base-T do 100VG-AnyLAN wydaje się tak łatwa i tania, że użytkownicy Ethernetu nie powinni mieć wątpliwości, co wybrać. Wyniki I kw. br. potwierdzają tę tezę. Karty 100VG-AnyLAN stanowią 40% rynku szybkich kart sieciowych, a porty... Czytaj więcej »

Zastosowania

Prezydencki kalkulator

Już za kilka dni wybierać będziemy prezydenta. Sprawny przebieg wyborów wspomagać będzie nowoczesny system teleinformatyczny, obejmujący swoim zasięgiem cały kraj. Czytaj więcej »

Listy

Czas zacząć pracować nad targami

Zgadzam się z opiniami przedstawionymi przez Was na temat polskich targów komputerowych. Czytaj więcej »

Policja i jej nowa zabawka

Ciekawe plany ma polska Policja jeśli chodzi o informatyzację. Czytaj więcej »

Oczekiwania przyszłych użytkowników

Przeczytałem w nr. 38 Computerworlda obszerny materiał na temat strategii projektowania zakupu systemu informatycznego. Czytaj więcej »

Dlaczego taka mała popularność Internetu

Zaskoczony jestem wynikiem Waszej sondy telefonicznej, w której sam uczestniczyłem, a w której pytaliście o to czy firmy chcą podłączyć się do Internetu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...