powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 39-1995, 23 października 1995
39-1995 Computerworld nr 39-1995
Wiadomości

Jedenastka kupuje Notes

11 koncernów telekomunikacyjnych podpisało porozumienie z Lotus Development, na mocy którego rozpoczną one budowę własnych sieci opartych na pakiecie Notes. Przedstawiciele jedenastki zapowiedzieli także na konferencji Telekom '95 stworzenie aplikacji pracujących na bazie najnowszego produktu Lotusa - Notes w wersji 4.0. Koncerny będą także współpracować ze sobą w opracowaniu... Czytaj więcej »

Dla AIX po polsku

Polscy producenci oprogramowania rozszerzają swoją ofertę aplikacji o platformę AIX 4.1 firmy IBM. Wśród nich znalazły się Bankier i PRO/MIS autorstwa CSBI, oprogramowanie GIS do zarządzania uzbrojeniem technicznym terenu firmy Hanslik Laboratorium Oprogramowania, edytor tekstu QR-Tekst Malkomu oraz serwer poczty elektronicznej MMSerwer krakowskiej firmy The Polished Group. Czytaj więcej »

Tani PC dla Internautów

Europejska centrala Compaqa potwierdziła, że firma rozważa plany sprzedawania komputera osobistego w konfiguracji czyniącej zeń swego rodzaju terminal internetowy. Czytaj więcej »

Ośmiornica w sieci

Internet staje się już poważnym rynkiem, który według opinii ekspertów będzie się podwajał każdego roku co najmniej do końca tej dekady. Hewlett-Packard w ramach Internet Solutions zamierza oferować kompletne rozwiązania internetowe, korzystając ze swojej szerokiej bazy serwisowej i oferty sprzętowej. Logo tej akcji ma stanowić ujarzmiona ośmiornica. Czytaj więcej »

CHS przejął ABC Data

ComTrad, będący częścią grupy CHS przejął udziały w firmie ABC Data, drugim co do wielkości dystrybutorze sprzętu i oprogramowania na polskim rynku. Połączone przychody CHS i ABC Data mają wynieść w tym roku 170 mln USD. Czytaj więcej »

NetWare dla CHRP

Apple Computer i Novell zapowiedziały zmianę priorytetów, dotyczących wprowadzenia NetWare for Macintosh na platformie PowerPC, na korzyść wdrożenia w przyszłym roku NetWare na platformie sprzętu zgodnego ze specyfikacją Common Hardware Reference Platform (CHRP). Czytaj więcej »

AutoCAD 13 po polsku

AutoCAD 13 pojawił się na rynku w listopadzie 1994 r. wraz z licencją dla DOS, Windows i Windows NT. Polska wersja programu, opracowana przez firmę CAD Expert z Łodzi, jest dostępna od września br. Podobnie jak w wersji angielskiej, jedna licencja obejmuje wszystkie wersje systemowe. Czytaj więcej »

Nowy COSMOS i ADAMS

Bydgoska firma TEKTON-COSMOS oferuje nowe wersje systemu COSMOS/M 1.75 firmy Structual Research and Analysis Corp. oraz systemu ADAMS firmy Mechanical Dynamics. Czytaj więcej »

Wykorzystano naiwność

Główną przyczyną klęski Poltaxu był, moim zdaniem, prymat polityki nad inżynierią. Skażony pierworodnie przyjęciem "opcji francuskiej", projekt stał się dalej obiektem manipulacji urzędników, którzy używali go jako karty w rozgrywkach politycznych. Czytaj więcej »

Modemy coraz popularniejsze

Amerykańska Line Zoom Telephonics Inc. zajmuje się opracowywaniem, produkcją i sprzedażą modemów. Podczas niedawnej wizyty w Warszawie pani Michele Kay stwierdziła, że Polska jest obecnie jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków sprzętu telekomunikacyjnego - sprzedaż modemów tej firmy wzrosła w ciągu ostatnich 6 miesięcy ponad dwukrotnie. Wizyta w Polsce Michele Kay,... Czytaj więcej »

Sieć według AT&T

Private Networks to przyszłościowa strategia rozwoju sieci komputerowych firmy AT&T. Jest to również organizacja, która w ramach AT&T zajmuje się marketingiem i sprzedażą komponentów oraz systemów nowej strategii. Przybliżenie idei tej strategii było tematem konferencji prasowej, która odbyła się 20 października br. w Warszawie. Czytaj więcej »

Internet z telewizora

Wkrótce Brytyjczycy będą mogli uzyskać dostęp do Internetu poprzez usługę opartą na znanej technologii Philipsa - odtwarzaczu CDI (compact disc interactive) oraz zwykłym odbiorniku telewizyjnym. Czytaj więcej »

Poltax: Mity i rzeczywistość

Ostatnia konferencja prasowa w Ministerstwie Finansów poświęcona zakończeniu projektu Poltax wzburzyła opinię publiczną. Przedstawiciele ministerstwa są zdania, że środki masowego przekazu w niewłaściwy sposób odzwierciedliły aktualny stan zaawansowania projektu. Czytaj więcej »

Polskie oprogramowanie pod AIX

Polscy producenci oprogramowania rozszerzają swoją ofertę o aplikacje na platformę AIX 4.1 firmy IBM. Wśród nich znalazły się: Bankier i PRO/MIS firmy CSBI, narzędzia GIS firmy Hanslik Laboratorium Oprogramowania, QR-Tekst firmy Malkom oraz serwer poczty elektronicznej MMSerwer firmy The Polished Group z Krakowa. Czytaj więcej »

Lokomotywa Oracle'a

Oracle przygotował zestaw produktów dla serwerów. Czytaj więcej »

Brak profesjonalizmu

Według spiskowej teorii dziejów Poltax z góry był skazany na niepowodzenie, bo zbyt wielu ludziom przeszkadzał. Mam jednak na ten temat inne zdanie i sądzę, że zadecydował tu brak profesjonalizmu od momentu przygotowywania dokumentów wyjściowych, poprzez podpisanie umowy i dalsze prowadzenie przedsięwzięcia. Czytaj więcej »

Ulepszanie Pentium Pro

W drugiej połowie 1996 r. Intel zamierza wyposażyć rodzinę procesorów Pentium Pro w rozszerzenia multimedialne.

Procesory uzupełnione będą także o takie ulepszenia, które ułatwią użytkownikom korzystanie z innych, niż tradycyjne, zastosowań komputerów. W efekcie układy mają być o 20 - 40% bardziej wydajne. Pentium Pro będzie w stanie obsługiwać dźwięk i obraz... Czytaj więcej »

Oferta dla dużych organizacji

SAS Institute zajmuje się od lata wyrafinowanymi metodami analizy danych. Firma zaczęła działalność od opracowania narzędzi statystycznych dla potrzeb jej twórców; z biegiem czasu opanowała znaczną część rynku zaawansowanych narzędzi analitycznych do badań naukowych; rozwinęła inne dziedziny działalności związane z analizą danych gospodarczych, finansowych, produkcyjnych i... Czytaj więcej »

Projekt AT&T i Unisource

Uniworld - pod taką nazwą występować będzie wspólna inicjatywa joint venture amerykańskiego koncernu AT&T i spółki Unisource, zrzeszającej 4 europejskie koncerny telekomunikacyjne. Na genewskich targach Telecom '95 przedstawiciele obu firm oświadczyli, że spółka zajmie się świadczeniem usług w dziedzinie transmisji głosu i danych, w tym rozwijaniem działalności... Czytaj więcej »

Siódemka w Internecie

7 koncernów telekomunikacyjnych podpisało porozumienie z firmą Microsoft dotyczące stworzenia struktury komunikacji biznesowej w Internecie opartej o systemy operacyjne Windows. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Ucząca się organizacja

Pojęcie "learning organization", czyli ''samouczącej się organizacji'' zdobywa prawo obywatelstwa w słownikach menedżerskich i w biznesowej praktyce. Gotów jestem postawić "dolary przeciw orzechom", że niedługo stanie się popularne także w Polsce. Uczą się nie tylko ludzie, a także instytucje i przedsiębiorstwa. Proces uczenia się przedsiębiorstw jest w coraz większym stopniu... Czytaj więcej »

Dokąd zmierza reorganizacja procesów?

Pewien amerykański menedżer określił cynicznie reorganizację jako "jakiekolwiek przedsięwzięcie, na które pragnie otrzymać się fundusze". Czytaj więcej »

Cennik

Programy dla inżynierów

W bieżącym Cenniku prezentujemy oprogramowanie oferowane dla architektów, budowniczych, geografów, mechaników. Przedstawiona dzisiaj oferta jest kontynuacją całej serii zestawień poświęconych tej tematyce drukowanych na łamach CW w nr. 28-31. Czytaj więcej »

Internet

Sieć sieci w Polsce

Bez rozwiniętej sieci teleinformatycznej nie ma mowy o rozwoju Internetu i jego usług. Nie można mówić również o Internecie jako zjawisku społecznym, jeżeli pozostawałby domeną niewielkiej grupy wtajemniczonych zapaleńców. Internet musi być dostępny dla jak najszerszego grona użytkowników - wtedy można dopiero mówić o jego społecznej roli. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Systemy TL i TL+

Programy obsługi informacyjnych baz danych System TL i jego rozbudowana wersja TL+ są przeznaczone dla szerokiego grona użytkowników, takich jak pracownicy naukowi, tłumacze, dziennikarze, handlowcy, księgowi itd., słowem praktycznie dla wszystkich. Czytaj więcej »

Dzwonienie z komputera

Jedną z zalet posiadania modemu jest to, że można za jego pośrednictwem szybko wykręcać numery telefoniczne bez konieczności podnoszenia słuchawki. Programem umożliwiającym takie telefonowanie jest ''Telefon dla Windows'' gdańskiej firmy Studio JZK programy komputerowe. Czytaj więcej »

DB KOMPAKT dla Windows

Pod koniec 1994 roku, na targach ORGATEC w Kolonii firma DB SOFT zaprezentowała po raz pierwszy produkt przeznaczony dla małej i średniej firmy handlowo-przemysłowej DB KOMPAKT dla Windows. Jak nas poinformowano na targach SOFTARG w Katowicach, już w październiku br. ukaże się polska wersja tego programu, dostosowana do wymogów i przepisów obowiązujących w Polsce. Będzie ona pracować... Czytaj więcej »

Drukarka "heavy-duty"

Fujitsu wprowadziła na rynek nowy model wysoko wydajnej drukarki laserowej 'heavy-duty' - PrintPartner 30, która może również służyć jako kserokopiarka. Urządzenie drukuje 30 str./min w formacie A4 (jednostronnie) i przeznaczone jest do ciężkich prac biurowych i wydawniczych w bankach, urzędach, przemyśle czy telekomunikacji. Czytaj więcej »

Szybciej i ładniej

Właściciele małych firm często poszukują oprogramowania pozwalającego na łatwe i szybkie opracowywanie materiałów reklamowych. Jednym ze znanych pakietów ułatwiających te zadania jest program Microsoft Publisher, którego najnowsza, desygnowana dla Windows 95 wersja pojawiła się właśnie na rynku. Czytaj więcej »

Triton dla notebooków

Intel Corp. podał w końcu września br.informację o rozpoczęciu masowej sprzedaży 82430MX, czyli zestawu układów Mobile Triton PCI przeznaczonego do stosowania w notebookach. Wyposażone w układy Triton komputery przenośne mają szansę osiągnięcia wydajności komputerów stacjonarnych wyposażonych w procesor Pentium i szynę PCI. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nieoczekiwana zmiana tytułów

Profesjonaliści informatyczni będą zapewne niedługo posyłani na kursy architektury, ale bynajmniej nie po to, aby studiować piękno kolumn korynckich. Termin "architekt" jest dodatkiem, jaki coraz częściej spotykamy obok tytułów specjalistów informatycznych - zwłaszcza tych, zajmujących się problematyką systemów klient/serwer. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Oracle i obsługa serwerów baz danych

Aby uniknąć zależności od producentów narzędzi do obsługi i administrowania serwerami baz danych, Oracle w ramach ambitnego planu postanowił opracować Oracle Management Platform - ramowy zestaw funkcji i programów, umożliwiający niezależnym producentom przygotowanie aplikacji do zarządzania oraz administrowania danymi, zarządzanymi przez system baz firmy. Czytaj więcej »

Alfa i bazy danych

Pierwszą w kolejności firmą, która zdecydowała się połączyć swoje systemy zarządzania baz danych z platformą sprzętową opartą na 64-bitowym procesorze Alfa firmy Digital Equipment była Oracle Corp. Czytaj więcej »

Napędzany przez Progress

Z Charlesem Zieringiem, wiceprezesem ds. rozwoju i Lynnem Bjorndtvedem, dyrektorem ds. rynków Europy, Środkowego Wschodu i Afryki Północnej z Progress Software rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Okolice

20 lat minęło...

Dawno, dawno temu, kiedy na świecie nie było jeszcze pecetów, komitet rodzicielski (był to tak naprawdę 'klub matek') pewnej renomowanej, prywatnej szkoły w Seattle, postanowił zakupić i zainstalować w jednym ze szkolnych pomieszczeń terminal komputerowy. Na starym, niewyraźnym zdjęciu z 1968 r. widać mały pokoik, przy ścianie nieproporcjonalnie duży dalekopis, a przy nim dwóch... Czytaj więcej »

Praca grupowa

Exchange ma rywala - OfficeServer

Digital Equipment Corp. potwierdził, że prowadzi pracę nad wieloplatformowym systemem komunikacyjnym nazwanym roboczo OfficeServer. Stanie on w szranki z mającym się ukazać Exchange Serverem Microsoftu. Czytaj więcej »

Cechy dobrego systemu archiwizacji danych (Część I)

Czy warto się ubezpieczać? Gdyby instytucja ubezpieczenia była niepotrzebna zapewne firmy ubezpieczeniowe zbankrutowałyby już dawno. Tymczasem rozwijają się, oferując coraz to nowsze formy ubezpieczeń. Kopie zapasowe są taką formą ubezpieczenia: dopóki wszystko idzie dobrze - są zbędne, ale w momencie awarii - warte są znacznie więcej niż koszty ich stworzenia. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Kraj Rad

W kraju na zachód od Bugu powstała kolejna po niezliczonych Prezydenckich, Prymasowskiej, Radia i TV, Kobiet, Rada ds. Informatyki i Teleinformatyki (skrót: teleinformatyki nie przyjął się w Polsce i kojarzy mi się z nauką matematyki przy włączonym telewizorze). Czytaj więcej »

Pięć lat nauki

W Polsce robi się tyle głupstw, że nie trzeba do nich nikogo namawiać. Kolejnym tego przykładem jest historia Poltaxu. Kiedy zastanawiam się nad jego dzisiejszymi możliwościami (po pięciu latach realizacji), dochodzę do wniosku, że wywołuje on więcej bałaganu, niż przynosi korzyści. Czytaj więcej »

Po Bullu

Oczywiście, ten tytuł to łatwizna. Polska wymowa nazwy francuskiej firmy sama jednak prowokuje do takiej gry słów. Zwłaszcza przy znanym zakończeniu całego przedsięwzięcia. Kontrakt z firmą Bull dobiegł iście żenującego finału. Czytaj więcej »

Rynek

Naprawianie błędów

Z Krzysztofem Korbą, prezesem spółki Unilot, rozmawia Wojciech Gryciuk. Czytaj więcej »

Sieci

ATM - nie spełnione obietnice

Analitycy rynku twierdzą, że oferowany obecnie sprzęt i oprogramowanie dla sieci ATM nie są wcale tak dopracowanymi produktami, jak wcześniej zapowiadano. Zwolni to być może tempo przechodzenia użytkowników z tradycyjnych technologii sieciowych bazujących na routerach, na szybko pracujące technologie oparte na przełącznikach sieci. Czytaj więcej »

Klastry Hewlett-Packarda

Hewlett-Packard zamierza usprawnić pracę unixowych serwerów klasy ''high end'' linii T500, wyposażając je w nowe układy (przetwarzające dane o ok. 20% szybciej) i budując klastry komputerowe składające się z dwóch do trzydziestu dwóch serwerów T500. Klastry takie są doskonałym rozwiązaniem w przypadku eksploatowania dużych hurtowni danych. Czytaj więcej »

NDS Enhancement Pack

Novell wyposażył NetWare Directory Services (NDS) w nowe funkcje ułatwiające administrację i synchronizację NDS. Czytaj więcej »

Zastosowania

Bankowość elektroniczna w Cuprum-Banku

Cuprum-Bank jest młodą instytucją finansową. Ma pięć oddziałów zlokalizowanych w Głogowie, Legnicy, Lubinie, Polkowicach i Wrocławiu, dwie file w Bolesławcu i Lubinie oraz kilka ekspozytur. Wprowadzając do swoich usług bankowość elektroniczną bank przeskoczył w innowacyjności wiele większych i potężniejszych banków. Czytaj więcej »

Listy

Etykietka na drzwiach

Często na łamach Computerworlda poruszano tematykę kart płatniczych. Nieodłącznym mottem wszystkich publikacji na ten temat jest niezależność finansowa na jaką rzekomo karta pozwala. Czytaj więcej »

Kursant Pan?

W numerze 37 CW przeczytałam ciekawy artykuł pod tytułem "Kursant nasz pan". Zgadzam się w pełni z zwartymi w nim tezami, choć postulaty w nim zawarte rażąco odbiegają od codziennej praktyki. Czytaj więcej »

Kto jest pierwszy

Na targach Softarg '95 reklamowane były różne produkty różnych firm za pomocą prezentacji na stoiskach lub kolportowanych ulotek. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...