powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 38-1995, 16 października 1995
38-1995 Computerworld nr 38-1995
Wiadomości

Indigo 2 IMPACT w Polsce

Silicon Graphics zaprezentował w Warszawie nową linię stacji roboczych Indigo 2 IMPACT . Komputery wyposażone są w systemy grafiki trójwymiarowej i obróbki obrazu dwuwymiarowego. System grafiki trójwymiarowej jest obecnie trzykrotnie szybszy, a możliwości wizualizacyjne stukrotnie lepsze od dotychczasowych rozwiązań stosowanych w komputerach Indigo 2 Extreme. Czytaj więcej »

OS/2 Warp Server

Według użytkowników testujących wersję beta OS/2 Warp Servera, nowy sieciowy system operacyjny IBM ma wiele zalet. Testujący chwalili zwłaszcza łatwość instalacji, dużą wydajność oraz niewielką liczbę błędów obecną nawet w niekomercyjnej wersji produktu. Czytaj więcej »

Z komputerem po polsku

Do końca tego roku dostępnych będzie kilka spolonizowanych aplikacji Microsoftu. Czytaj więcej »

Do CeBIT-u nam daleko

Tysiące zwiedzających, a jadnocześnie brak dzieciarni - to pierwsze wrażenie jakie wyniosłem z zakończonych niedawno targów telekomunikacyjnych Telecom '95. Dlaczego polskim organizatorom tak trudno zorganizować dobre targi i wystawy? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo dla AS/400

American Power Conversion wprowadził na rynek Control UPS/ 400 - system kontroli i diagnozowania dla komputerów AS/400. Zestaw Control UPS/400 instalowany jest na systemie AS/400 i połączony z zasilaczem Smart - UPS lub Matrix - UPS poprzez port szeregowy. Czytaj więcej »

Z perspektywy NASK

W Polsce wydajemy obecnie około 470 000 zł miesięcznie nautrzymanie wszystkich łączy zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Jest to życie "ponad stan". Czytaj więcej »

Nowości SunSoft

Na Softargu zaprezentowano kilka najnowszych produktów Sunsoft. Czytaj więcej »

Kto zapłaci za Internet?

Użytkowników Internetu w Polsce zatrwożyła wieść o zmianie sposobu finansowania jego rozwoju. Przedstawiona niedawno przez NASK idea taryfikowania zamiast przepustowości łącza, ilości generowanego ruchu, w postaci symbolicznej zależności ''złotówka za megabajt'', jest jeszcze dość mglistą propozycją. Zmiany będą rozłożone w czasie, a powołane zespoły ekspertów powinny w... Czytaj więcej »

Po sieci IBM do TCH Components

W ubiegłym tygodniu potentat światowego rynku informatycznego IBM i warszawska firma TCH Components podpisały umowę, na mocy której TCH został jedynym autoryzowanym dystrybutorem produktów sieciowych IBM na Polskę. Czytaj więcej »

Alianse telekomunikacyjne

11 koncernów telekomunikacyjnych podpisało porozumienie z Lotus Development, na mocy którego rozpoczną budowę własnych sieci opartych na pakiecie Notes. Czytaj więcej »

Zajmujemy się informacją

Z Walterem Koenigsederem, wiceprezesem Informix Software na Europę Środkową i Wschodnią rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Encyklopedia multimedialna PWN

Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowuje pierwszą polską encyklopedię multimedialną wykorzystującą jako nośnik CD-ROM. Czytaj więcej »

Quarterdeck dla Windows 95 i Internetu

Firma Quartedeck wprowadziła na rynek najnowsze wersje swoich programów użytkowych dla Windows 95 i Internetu. Czytaj więcej »

Pierwsza rocznica

Szampanem z fontanny, tortem gigantem i koncertem Edyty Górniak, Informix uczcił swoją pierwszą rocznicę obecności w Polsce. W uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, wzięło udział ok. 500 osób. Przybył na nią Walter Koenigseder wiceprezydent Informixa na Europę Centralną i Wschodnią. Przyrównał on biuro Informixa w Warszawie do małego dziecka, które stanęło już na... Czytaj więcej »

ISDN w Windows 95

Microsoft planuje do końca br. wprowadzić obsługę ISDN w systemie operacyjnym Windows 95 oraz wdrożyć obsługę Telephony API (TAPI) w Windows NT. W odpowiedzi na to kilkunastu producentów sprzętu zamierza stworzyć sterowniki obsługujące funkcje ISDN. Czytaj więcej »

Liderzy popierają MPEG

Standard odtwarzania plików wideo MPEG uzyskał poparcie takich liderów rynku komputerowego jak Compaq, Microsoft i IBM wzmacniając swoją pozycję w stosunku do konkurencyjnej technologii Intel Indeo. Standard ten został też zaakceptowany jako podstawowy składnik szeroko wspieranej nowej specyfikacji MPC-3 (Multimedia PC-3). MPC-3 przyjmuje minimalne wymagania na system komputerowy:... Czytaj więcej »

Cennik

Programy komputerowe dla menedżerów

W cenniku zestawiono programy do szkolenia kadry kierowniczej oraz prowadzenia analiz menedżerskich a także wspomagające zarządzanie firmą. Czytaj więcej »

Internet

Yahoo - Internetowa Książka teleadresowa

Yahoo, firma która stworzyła popularny serwis WWW, umożliwiający użytkownikom przeszukiwanie Internetu po słowach kluczowych, planuje wprowadzenie na rynek, w najbliższych miesiącach wielu produktów on-line. Czytaj więcej »

Doskonała pajęczyna

Już wkrótce pojawi się druga generacja inteligentnych aplikacji pajęczyny WWW. Dzięki nim będzie można jeszcze lepiej korzystać z zasobów globalnej sieci. Czytaj więcej »

Co siedzi w polskiej sieci

Prezydenckie wybory już za pasem. To emocjonujące wielu wydarzenie polityczne, zostawia swoje ślady także w polskim Internecie. Wszystko zaczęło się od małego sondażu wyborczego, zorganizowanego na serwerze w pracowni komputerowej na wydziale Informatyki Uniwersytety Warszawskiego (Czytaj więcej »

Komputer na biurku

DOS dla upartych

Wydawało się, że DOS odszedł już do muzeum techniki, a tu jak na ironię, dwóch z trzech największych producentów oprogramowania wprowadza na rynek programy dla tego właśnie systemu: Computer Associates - Clipper 5.3, a Novell - WordPerfect 6.1, Quattro Pro 5.5 oraz pracujące na wielu platformach, a więc i w DOS, programy GroupWise i LAN WorkPlace. Dzieje się to w czasie, kiedy o... Czytaj więcej »

Mały kombajn dla małego biura

Lumina Office Products opracowała wielofunkcyjne urządzenie Lumina Series 2000, które realizuje funkcje faksu, skanera oraz kopiarki współpracując z komputerem PC oraz drukarką. Czytaj więcej »

CD Office Companion

Pakiet CD Office Companion jest nowym produktem Corel Corp., który poza ogromną biblioteką symboli, zawiera także sporą porcję narzędzi przydatnych w pracy biurowej - pomaga w redagowaniu listów i prowadzeniu korespondencji biurowej oraz ma bogaty serwis leksykonowy i encyklopedyczny. Opcja pracy bezpośrednio z dysku CD pozwala na używanie programu na sprzęcie wyposażonym w dyski o... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Dociekliwe umysły pragną wiedzy

W naszym cyklu poświęconym szkoleniom komputerowym głos zabierze Dave Arch, starszy wykładowca w firmie Creative Training Techniques z Minneapolis, który podzieli się z Czytelnikami swoimi spostrzeżeniami na temat "Jak być dobrym wykładowcą?". Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Administrowanie dużymi bazami danych

Obiecałem Czytelnikom, że przedstawię niektóre problemy związane z administrowaniem dużymi bazami danych i ich rozwiązania, prezentowane oraz proponowane w ramach światowej konferencji użytkowników Informixa w San Jose. Problemy i kłopoty administratorów dużych baz danych są podobne, niezależnie od tego pod jakim systemem dane są przechowywane. Czytaj więcej »

CA i oferta klient/serwer

Computer Associates na dorocznej konferencji użytkowników w Nowym Orleanie poinformował o rozszerzeniu linii produktów klient/serwer dla obsługi działalności gospodarczej i wzmocnieniu linii serwerów baz danych OpenIngres. Czytaj więcej »

Okolice

Kasparow kontra IBM

Zainteresowanie firm komputerowych szachami zaczęło się od momentu, gdy przestali się nimi interesować naukowcy od sztucznej inteligencji. Okazało się bowiem, że siła gry komputera zależy nie tyle od jakości oceny pozycji (co odróżnia dobrego szachistę od słabego), ile od mocy obliczeniowej procesora, a to niewiele ma wspólnego ze sztucznym intelektem. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Artisoft przygotowuje sieć peer-to-peer dla Windows 95

Artisoft zamierza wprowadzić na rynek nowy sieciowy system operacyjny peer-to-peer dla Windows 95, umożliwiający obustronny dostęp do plików między desktopami pracującymi pod Windows 95 i komputerami biurkowymi działającymi w ramach sieci LANtastic firmy Artisoft. Czytaj więcej »

Wirus w plikach tekstowych

Pojawił się nowy rodzaj komputerowego wirusa, siejącego postrach w dużych firmach, które w całości przeszły na elektroniczny system wymiany informacji. Rozprzestrzenia się on za pomocą plików tekstowych omijając konwencjonalne antywirusowe zabezpieczenia. Czytaj więcej »

Użytkownicy skarżą się na program Groupwise 4.1 firmy Novell.

Zdarza się, że użytkownicy, którzy postanowili zwiększyć wydajność swojej pracy poprzez zastosowanie pakietu do pracy grupowej Groupwise 4.1 firmy Novell, doznają niemiłego uczucia, gdy ich elektroniczna poczta nagle znika. Nie jest to jedyny problem dla tych, którzy chcą korzystać z Groupwise'a 4.1. Już sama instalacja systemu okazuje się dla niektórych zbyt trudna i zostaje... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bóle polskiej informatyki

Dziś o dwóch sprawach. Obok publikujemy list licealisty o ostatnim Softargu. Jeżeli młodzi ludzie dzielą się tak mało pochlebnymi opiniami, to rzeczywiście nie jest najlepiej. Targi w Polsce przeżywają wyraźny kryzys. Czytaj więcej »

W sprawie cudu

Ja też mam swoje marzenia na temat Computerworlda. Żeby nie było tak, że szewc bez butów chodzi. Czytaj więcej »

"Swoje chwalicie, choć cudze znacie..."

To że biurokracja potrafi znakomicie się rozwijać i funkcjonować, zaspokajając tylko swoje potrzeby, wiemy wszyscy i nieraz tego doświadczyliśmy. Okazuje się, że i prasa może się nawzajem opisywać zapełniając tzw. treścią redakcyjną resztki powierzchni nie wykupionej przez ogłoszeniodawców. Zadziwiające jest to, że dwa dominujące tytuły komputerowe synchronicznie zajęły... Czytaj więcej »

Rynek

Nowe oblicze

Z Andrzejem Jaskulskim, nowo mianowanym dyrektorem generalnym przedstawicielstwa Sun Microsystems Computer Company (SMCC) w Polsce, rozmawia Wojciech Gryciuk Czytaj więcej »

Sieci

Wirtualne LAN'y z przełącznikami Crosscomm

Crosscomm Corp. ujawnił plany wprowadzenia na rynek dwóch nowych modeli przełączników sieci, do których będzie można dołączać standardowe segmenty sieci LAN typu Ethernet. Pozwoli to tworzyć wirtualne sieci komputerowe, zarządzane z poziomu pojedynczej konsoli administratora systemu sieciowego. Czytaj więcej »

Programowy router dla ISDN

Dostawca routerów, Cisco Systems Inc. zapowiedział wprowadzenie na rynek Lan2Lan for ISDN, pierwszego programowego routera przeznaczonego do pracy w sieci ISDN. Czytaj więcej »

PeerSwitch - karta sieciowa jako przełącznik

Karty sieciowe PCI rozszerzają możliwości serwera w zakresie obsługi ruchu w wielu segmentach sieci. Niestety odbywa się to kosztem zmniejszenia wydajności serwera w zakresie obsługi aplikacji i to kosztem większym niż przy użyciu kart EISA. Jest to szczególnie widoczne przy obsłudze dużych baz danych, angażującej w poważnym stopniu procesor. Czytaj więcej »

Temat numeru

O prowadzeniu projektów,usługach, informatykach ...

Z Adamem Korczowskim, dyrektorem Altkom Akademia i Renatą Bresińską, szefem zespołu programistów, rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

Strategia projektowania zakupu systemu informacyjnego

Zamierzając zakupić zintegrowany system informacyjny, jesteśmy nastawieni na jego długotrwałą i udaną eksploatację, rozwiazującą większość problemów określanych jako tzw. 'wąskie gardła'. W związku z przewidywaną wieloletnią perspektywą pracy z tym produktem, oczekujemy od niego nowoczesnych rozwiązań, które również za parę lat nie będą trąciły myszką. Jeśli system... Czytaj więcej »

Zastosowania

Komputery na niebiesko

Ze Zbigniewem Chwalińskim dyrektorem Biura Informatyki KG Policji rozmawia Olo Sawa Czytaj więcej »

Kable w policji

Gmach, w którym mieści się Biuro Informatyki Komendy Głównej Policji zbudowany na planie katalogowego, wschodnioniemieckiego ''Lipska'' spala się doszczętnie w ciągu kilkunastu minut. Jednakże jego wnętrze kryje instalację teletransmisyjną, stanowiącą na długie lata solidną podstawę pod Policyjną Sieć Transmisji Danych. Czytaj więcej »

(Nie)jedyni w policji

Podpisana w lipcu umowa generalna między Komendą Główną Policji a spółką ComputerLand, dotycząca dostawy i integracji systemów komputerowych, jest jedną z wielu porozumień, których celem ma być stworzenie ogólnokrajowej, policyjnej sieci informatycznej. Czytaj więcej »

Listy

"Znormalizowane" polskie znaki diakrytyczne

W jednym z ostatnich numerów CW (34?) został opublikowany artykuł poruszający po raz pierwszy problem kodowania polskich znaków diakrytycznych w sieciach (Internet). Czytaj więcej »

Edukacja, odkurzacze i klienci

Na początku chciałbym zadać pytanie. Czy Targi Oprogramowania Komputerowego Softarg to targi tylko i wyłącznie oprogramowania dla biznesu i specjalistycznych odbiorców? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...