powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 37-1995, 9 października 1995
37-1995 Computerworld nr 37-1995
Wiadomości

Zintegrowany SIT 6.0

O ważnym miejscu, jakie zaczynają zajmować w życiu kraju Systemy Informacji Terenowej (SIT) świadczy przyznanie na Softargu gliwickiej spółce P.A.Nova drugiego miejsca za zintegrowany system o zagospodarowaniu przestrzennym SIT 6.0. Czytaj więcej »

M1 za miesiąc

Nowy procesor klasy Pentium - M1 produkcji Cyrixa ma pojawić się na rynku na początku przyszłego miesiąca. Czytaj więcej »

Prioris z Pentium

Digital Equipment wprowadził na rynek serwer oparty na procesorze Pentium 133 MHz oraz technologii mostu PCI-to-PCI. Czytaj więcej »

Nowa wersja OS/2 Warp

IBM poinformował o pracach nad kolejną wersją systemu operacyjnego dla komputerów biurkowych OS/2 Warp oznaczonego nazwą Merlin. Produkt ma pojawić się na rynku do marca przyszłego roku. Czytaj więcej »

Telekomunikacja najbliższej dekady

Ponad 100 tys. metrów kwadratowych wystawy, 1066 wystawców z 52 krajów i ponad 130 tys. zwiedzających to podstawowe liczby charakteryzujące trwające jeszcze w Genewie targi techniki telekomunikacyjnej Telecom '95. Czytaj więcej »

K5 opóźnione

Advanced Micro Devices po raz drugi poinformowało o przesunięciu premiery K5. Tym razem firma zapowiada rozpoczęcie produkcji nowego procesora pod koniec II kw. 1996 r. Czytaj więcej »

Kosztorysowanie pod Windows

Kosztorysowanie wersja 2.0 to produkt warszawskich firm Edbud i MTM Digital. Czytaj więcej »

Na rynku PC i drukarek

Stolica francuskiej Riviery była miejscem jesiennej konferencji prasowej Hewlett-Packarda, w której wzięło udział ponad 100 dziennikarzy z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Czytaj więcej »

Bull wychodzi z Ministerstwa Finansów

Podpisanym 1 sierpnia 1995 r. porozumieniem zamykającym zakończy się najprawdopodobniej 5-letnia współpraca francuskiego koncernu Bull z polskim Ministerstwem Finansów. Czytaj więcej »

Nie tylko dla firm

Międzynarodowe Targi Oprogramowania Softarg '95 odbyły się w Katowicach już po raz dziewiąty. Zakres tematyczny imprezy rozszerzono o oprogramowanie edukacyjne, dla urzędów administracji publicznej oraz prezentację ofert związanych z transmisją danych i okablowaniem strukturalnym. Czytaj więcej »

Wspólny projekt Oracle i Tandem

''Podstawową zaletą architektury nowego serwera jest zastosowanie takiego rozwiązania, które pozwala na ominięcie procesora i pamięci RAM przy przesyłaniu plików z bazy danych do użytkownika'' - stwierdził Chris Rooke, dyrektor działu serwerów amerykańskiej spółki Tandem reklamując nowy produkt firmy - komputery z serii Integrity S4000. Czytaj więcej »

Zarobić na procesorach

Z Andy Grove, prezesem Intel Corp., rozmawia Michał Szafrański Czytaj więcej »

Wspólna specyfikacja sprzętowa dla PowerPC

Podczas targów Comdex/Fall '95 w listopadzie br. zaprezentowany zostanie pierwszy system oparty na wspólnej sprzętowej platformie odniesienia dla PowerPC (Common Hardware Reference Platform - CHRP). Czytaj więcej »

Informatyka entuzjastyczna

Targi, takie jak Softarg '95, są okazją do zastanowienia się w jakim kierunku zmierza nasza informatyka profesjonalna. Czytaj więcej »

Wielki poker

Z Markiem Cichym, Markiem Kwiatkowskim i Piotrem Kuźnickim, dyrektorami Computer 2000 Polska rozmawia Iwona D. Bartczak. Czytaj więcej »

Wideokonferencja dla każdego

''Już w 1997 roku liczba sprzedawanych rocznie komputerów PC zrówna się z liczbą sprzedanych telewizorów. Rok później sprzedaż komputerów osobistych będzie większa o ok. 20 mln'' -przekonywał Andy Grove, prezes firmy Intel - ''Za kilka lat wszystkie one podłączone będą do jednej globalnej sieci komputerowej''. Czytaj więcej »

Dodatki z MiCOMPU

Zintegrowany pakiet Dodatki Mieszkaniowe dla Windows jest przeznaczony dla wydziałów urzędów administracji miast i gmin zajmujących się obsługą wniosków o dodatek mieszkaniowy i wypłaty przyznanych dodatków. Czytaj więcej »

Pentium Pro w Polsce

Polska premiera komputera z procesorem Pentium Pro (nowa nazwa procesora P6) odbędzie się równocześnie z premierą światową. Prawdopodobnie 2 listopada br. w Warszawie będą zaprezentowane komputery z Pentium Pro w dwóch wersjach - 150 i 166 MHz, działające pod kontrolą systemu Windows NT. W tym samym czasie w Europie odbędzie się tylko jeden pokaz Pentium Pro we Frankfurcie. Czytaj więcej »

Pentium Pro w Polsce

Polska premiera komputera z procesorem Pentium Pro (nowa nazwa procesora P6) odbędzie się równocześnie z premierą światową. Optimus S.A. zaprezentuje 2 listopada br. w Warszawie komputery z Pentium Pro w dwóch wersjach - 150 i 166 MHz. Czytaj więcej »

System Wizualizacji Asix

Główną nagrodę na katowickich targach Softarg zdobył - produkt gliwickiej firmy Askom - program Asix do wizualizacji i nadzoru komputerowego procesów przemysłowych. Czytaj więcej »

Żółty krążek

Spółka Polskie Książki Telefoniczne wraz z firmami Karen Notebook oraz Intersonus wyprodukowała pierwszą polską komputerową książkę telefoniczną na dysku CD-ROM. Czytaj więcej »

Znachor dla służby zdrowia

Wykorzystywanie systemu obsługi gabinetów medycznych Znachor wersja 7.20 ma skrócić czas, jaki lekarze poświęcają na wypełnianie druków dokumentujących stan zdrowia pacjentów. Zbudowano go w oparciu na narzędziach systemu Fox. Twórcą programu jest warszawska firma Pablo. Czytaj więcej »

Bankowy skarb z Elby

Wrocławska firma Elba stworzyła zintegrowany, unixowy system bankowy - Skarb. Produkt ze względu na swoje walory użytkowe zdobył drugą nagrodę na tegorocznym Softargu. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Aby wykonać ważne zadanie

Logistyka jest pojęciem zaczerpniętym z wojskowości. Jej zadaniem w wojsku jest dostarczenie na front na czas i dokładnie wszystkiego, co potrzebne żołnierzom do walki. Logistyka przeniesiona do biznesu i handlu ma za zadanie przygotować firmę do bezawaryjnego zrealizowania kontraktu zawartego z klientem. Czytaj więcej »

Infrastruktura dla logistyki

Nowoczesne systemy logistyczne, zmierzające do efektywniejszej i tańszej produkcji oraz dystrybucji towarów, wymagają coraz doskonalszych rozwiązań informatycznych. Jednocześnie logistyka staje się dla informatyków dziedziną inspirującą, ukazującą nowe potrzeby. Czytaj więcej »

Granica (państwowa) sprawności

Logistyka na świecie jest tym ważniejsza, im szybciej przebiegają wszystkie procesy w biznesie, im szybciej trzeba podejmować decyzje i reagować na zmiany w otoczeniu firmy oraz zachowania klientów. Czytaj więcej »

Cennik

Co tak pięknie gra...

Karty dźwiękowe, coraz powszechniej używane w multimedialnych komputerach osobistych typu IBM PC, wywodzą się w prostej linii z kart, które zapewniały efekty dźwiękowe w grach komputerowych. Czytaj więcej »

Internet

Własna strona WWW

Jeśli ktoś nie ma dostępu do World Wide Weba, to i tak może utworzyć swoją ''Home Page''. Nawet jeśli sieć, w której pracuje, nie ma w ogóle serwera WWW . Co dziwniejsze służy do tego polecenie finger. Czytaj więcej »

Zapychanie sieci

Rozmowa z Andrzejem Zienkiewiczem dyrektorem technicznym NASK, rozmawia Przemysław Gamdzyk Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Dlaczego lubię Warpa?

Najkrótsza odpowiedź na to pytanie to: lubię Warpa ponieważ jest niezawodny. System "nie zawiesza" się (no, chyba, że całkowicie sknocimy jego konfigurację)! Czytaj więcej »

Drukarka nie tylko dla notebooków

Hewlett-Packard wprowadza na polski rynek nowy model drukarki atramentowej - DeskJet 340. Jest to urządzenie przenośne o niewielkich rozmiarach wyposażone w akumulator. Drukarka ma rozdzielczość 300 x 600 dpi (mono) lub 300 x 300 dpi (kolor) oraz maks. szybkość druku 3 str./min dla dokumentów czarno-białych w trybie draft. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Kursant - nasz pan

Prowadzenie kursów komputerowych może być bardzo dobrym zajęciem dla informatyka pod warunkiem, że ma się dostatecznie dużo pracy (czyli jest się dobrym wykładowcą). Policzmy: przy stawce 15 zł/godz. pracując 6 godz. dziennie uzyskujemy zarobek równy trzykrotnej średniej krajowej, a przecież łatwo można uzyskać stawkę jeszcze wyższą prowadząc tematy odpowiednio ekskluzywne,... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Hurtownie danych Software AG

Wielkie transakcyjne bazy danych zawierają tak wiele informacji, że tylko niewiele wysoko wtajemniczonych osób w firmie jest w stanie zorientować się w ich zawartości, a dostęp do nich - dla podejmowania decyzji lub przeprowadzenia dokładniejszych badań tendencji czy wyszukania anomalii - wymaga na tyle specjalistycznej wiedzy, że nie bardzo przydają się do wspomagania kierownictwa w... Czytaj więcej »

Wymuszona współpraca

Aktualnym priorytetem dla producentów i dostawców systemów otwartych jest współdziałanie i komunikowanie się między światem Windows NT, Unix i NetWare. Współpraca między Windows NT a Unixem była szczególnie widoczna na wystawie Unix Expo w Nowym Jorku. Czytaj więcej »

Okolice

Jest bezpiecznie

W dniach 13-16.09 odbyły się w Wiedniu międzynarodowe targi poświęcone problematyce bezpieczeństwa w najbardziej ogólnym tego słowa znaczeniu. Security/Safety oznaczało tym razem zabezpieczanie i monitorowanie budynków mieszkalnych oraz biurowych, zakładów przemysłowych, ale również bezpieczeństwo w samochodach i na drogach, przechowywanie cennych przedmiotów, a nawet wyposażenie... Czytaj więcej »

Praca grupowa

Spojrzenie na Lotus Notes 4.0

Pierwszą rzeczą jaka zwraca uwagę użytkowników wersji beta programu Lotus Notes 4.0, który ma ukazać się na początku 1996 r., jest nowa szata graficzna programu. W poniższym artykule przedstawiono także inne, bardziej istotne różnice w stosunku do poprzedniej wersji Notes. Czytaj więcej »

Przechowywanie i odtwarzanie plików z filmami w środowisku Notes

Lotus Development wprowadziła na rynek nową wersję produktu VideoNotes umożliwiającego użytkownikom Lotus Notes przechowywanie i odtwarzanie plików z filmami w środowisku Notes. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

KAWKA zakończona!

Polska ciągle jeszcze jest krajem, gdzie życie wyprzedza najśmielsze pomysły humorystów. Konkurs KAWKA (ogłoszony w czerwcu br. a przedłużony pod koniec sierpnia na następny miesiąc, patrz moje poprzednie felietony) zakończył się tak, że Mrożek by tego nie wymyślił. Czytaj więcej »

Gorączka

Oracle ma w przyszłym roku wystrzelić nowymi komputerami, które odeślą dzisiejsze pecety do lamusa, schodząc przy tym w cenie do poziomu 500 USD. Ba, do lamusa odejść mają nawet i dyskietki... Czytaj więcej »

Cywilizacja fotela

Przyglądając się temu, co oferuje już dziś przemysł informatyczny - nie wspominając o zapowiedziach wybiegających kilka lat do przodu - można odnieść wrażenie, że zbliżamy się do cywilizacji fotela. Fotel ów będzie głównym miejscem naszego przebywania. Nie ruszając się z niego, bez trudu załatwiać będziemy wszystkie sprawy, które dziś pochłaniają nawet całe dni naszego... Czytaj więcej »

Rynek

Z Korei bliżej do Polski

W Polsce Daewoo jest znane przede wszystkim z samochodów, planowanych rekordowych inwestycji w przemyśle motoryzacyjnym (ponad 2 mld USD) i powstałej w 1993 r. pruszkowskiej fabryki telewizorów kolorowych. Ale Polska jest też najbardziej znaczącym w Europie odbiorcą monitorów produkowanych przez Daewoo Display Business Division - zakłady należące do Daewoo Electronics Co. Ltd. Czytaj więcej »

Sieci

ProLiant 4500 konkurentem dla AS/400?

W czerwcu pojawił się w sprzedaży kolejny czteroprocesorowy serwer Compaqa - ProLiant 4500 (czytaj CW nr 23/195). Wyposażony w procesory Intela Pentium 100 MHz może spełniać rolę serwera aplikacyjnego, wchodząc na rynek dotychczas zdominowany przez producentów minikomputerów i wysoce wydajnych stacji roboczych. Czytaj więcej »

ATM na polskich uczelniach

W warszawskiej Szkole Głównej Handlowej uruchomiono w maju jedną z pierwszych w Polsce instalacji w standardzie ATM wykorzystującą metodę LAN Emulation. Do sieci podłączonych jest 20 ethernetowych sieci lokalnych w skład których wchodzi 200 stanowisk przy 900 użytkownikach. Strukturę sieci opartą na dwóch switchach dostępowych ForeRunner LAX-20 firmy Fore Systems, udostępnionych... Czytaj więcej »

Temat numeru

Bazy danych

Producenci systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych (SZRBD) oferują produkty dla wszystkich sektorów tego rynku: dla największych przedsiębiorstw, mających ogromne bazy danych do obsługi, i dla rynku użytkownika indywidualnego, próbując jednocześnie zadowolić użytkownika określanego mianem departamentalnego (dla oddziału dużej firmy) -korzystającego ze stosunkowo... Czytaj więcej »

Lista finalistów

Serwery relacyjnych baz danych Czytaj więcej »

Listy

O superkomputerach w Internecie

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł pt. ''Superkomputery nad Wisłą'', który ukazał się w CW kilka numerów temu. Lektura tegoż artykułu oraz moje zainteresowania naukowe związane z przetwarzaniem rozproszonym i równoległym, skłoniły mnie do stworzenia indeksu polskich zasobów superkomputerowych w formie dokumentu WWW. Czytaj więcej »

Kupiłem Windows 95

Jestem przykładem człowieka, który kupił nowy system operacyjny Microsoftu Windows 95 na skutek szumu informacyjnego i reklamowego, jaki towarzyszył jego premierze. Zwyczajnie, postanowiłem sprawdzić to, co przeczytałem. Przyznam, że nowy system nie był mi nieodzowny w mojej pracy. Czytaj więcej »

List do Kuby Tatarkiewicza

Drogi Kubo Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...