powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 05-1994, 31 stycznia 1994
05-1994 Computerworld nr 05-1994
Administracja

Informatyzacja miast i gmin Na przykładzie woj. Legnickiego

W województwie legnickim budżetową dotację dla gmin, za rok 1993 w wysokości 6 mld 270 mln zł., przeznaczono w całości na komputeryzację 37 gmin. Był to wniosek Sejmiku Samorządowego, po akceptacji konwentu wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz Ministra Finansów Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

Unix z SCO

Dla bardzo wielu osób praca systemu Unix, na sprzęcie wyposażonym w procesory x86, kojarzy się z systemem SCO Open Desktop, najważniejszym produktem amerykańskiej firmy SCO (Santa Cruz Operational, Inc). Jak do tej pory opanowała ona niemal całkowicie rynek x86, powiązany z systemem Unix. Czytaj więcej »

Samodzielne badanie rynku

W poprzednim numerze ComputerWorld wspomniałem o potrzebie przeprowadzania badań rynkowych przez specjalistów różnych dziedzin, ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy i rynku komputerowego. Zasady przeprowadzania takich badań w bardzo wielu punktach są podobne, dlatego ich poznanie ułatwi menedżerom prowadzenie firmy, kadrowcom właściwy dobór pracowników, a prawie każdemu z... Czytaj więcej »

Telekom plus Telecom

Niemiecko-francuskie joint venture Czytaj więcej »

"Ruch" potęgą jest i basta

"Ruch" jest prawdopodobnie największym na świecie przedsiębiorstwem kolportażu prasy. Poza kilkunastotysięczną siecią punktów sprzedaży dysponuje 150 punktami ekspedycji prasy i 220 hurtowniami pozaprasowymi. Czytaj więcej »

Jakość komputerów

Firma Reliability Ratings z Rockville w stanie Maryland przeprowadziła wśród 250 firm (łącznie użytkujących 28 tys. komputerów) sondaż na temat niezawodności komputerów z procesorem 80486 oraz sondaż stopnia zadowolenia klientów z produktów, usług i serwisu firm oferujących ten typ sprzętu. A oto ogólne wnioski z tego sondażu. Czytaj więcej »

Dr hab. Antoni Kreczmar

Od 1 lipca 1993 r. pracuje na stanowisku dyrektora Departamentu Informatyki w Ministerstwie Finansów, zajmując się przede wszystkim projektem Poltax. Czytaj więcej »

STARy, ale jary

Jedna z najstarszych na naszym rynku firm oferujących sprzęt komputerowy, w tym najpopularniejsze drukarki STAR, ABC Data, osiągnęła w roku 1993 obroty rzędu 330-350 mld zł. Wynik ten prawdopodobnie zapewni ABC Data miejsce w pierwszej dziesiątce firm komputerowych w rankingu ComputerWorld za rok 1993. Czytaj więcej »

Informatyzacja brytyjskich podatków

Rząd brytyjski, w ramach planu reinformatyzacji swoich służb podatkowych, zamierza podpisać z amerykańską firmą EDS (Electronic Data Systems) największy w Europie kontrakt typu 'outsourcing' na sumę 1-1,5 mld USD. EDS jest usatysfakcjonowany, gdyż w przetargu pokonał takie firmy jak Computer Science Corp., IBM Information Solutions Ltd. oraz ICL. Czytaj więcej »

Cennik

Nowa miotła

Mamy chyba na rynku PC zastój, bowiem zarówno ceny jak też preferowane przez nabywców konfiguracje, zmieniają się ostatnio w bardzo niewielkim stopniu. Z tygodnia na tydzień cennik rozrasta się tylko wzdłuż - coraz więcej firm nadsyła własne oferty z prośbą o ich opublikowanie. Jednakże od wielu tygodni nie nadchodzą żadne nowe informacje. Znak to, że ceny oferowanych przez nich... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Czas to pieniądz

W wyniku przekształceń NBP, w listopadzie 1993 r. rozpoczął działalność Polski Bank Inwestycyjny. Informatyzacja tego banku była jednym z najszybszych procesów tego typu. Ostateczną wersję projektu przyjęto na niespełna półtora miesiąca przed otwarciem banku. Strukturę informatyczną PBI, zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie trzeba było stworzyć praktycznie od zera.... Czytaj więcej »

Parametry dwulatka

System BankNet, którego producentem jest krakowska firma SoftNet, wdrożono po raz pierwszy w Polsce w 1991 r. Łącznie zainstalowano go w 70 bankach, m.in. w Banku Komunalnym SA w Gdynii, Banku Rzemiosła w Gdańsku, Banku Rzemiosła w Krakowie. Ostatnio system ten Stowarzyszenie PRO awansowało na wyższy stopień przeznaczenia - do grupy banków średnich. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Customer Support i nie tylko

WordPerfect - pojęcie to funkcjonuje oficjalnie od czternastu lat. Dla jednych jest to nazwa wielkiej korporacji, dla innych najlepszego (lub najgorszego) pod słońcem programu. No właśnie. Czytaj więcej »

Obrazkowa maglownica, Skaner DextraReader DR-6GP

Skaner DR-6GP ma mechanizm rolkowy prowadzenia papieru, stąd podobny jest do małej drukarki komputerowej. Wrażenie to potęguje podajnik stron, zamontowany w górnej części. Mieści on ponad 20 kartek, z czego w jednym cyklu można zeskanować 12. Dzięki małym wymiarom (29x10,5x9 cm) łatwo znaleźć dla niego miejsce na biurku obok komputera. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danych

Jądro jest tylko jedno (cz. 2)

Towar spod lady Czytaj więcej »

Oracle na maszynach równoległych

W związku z nagłym rozwojem systemów równoległych, bazy danych powoli migrują na serwery wieloprocesorowe, gdzie ,mają szansę osiągnięcia znacznie lepszych wyników przy stosunkowo niskich kosztach. Czytaj więcej »

Wielojęzyczny Oracle7

Zainteresowanych systemem Oracle7 ucieszy zapewne fakt, że w przeciwieństwie do większości zagranicznych systemów baz danych, Oracle pamięta o użytkownikach spoza krajów anglojęzycznych i oferuje pełną obsługę języków: od najprostszych - pochodzących z Europy Centralnej (w tym także języka polskiego) aż do wyjątkowo bogatych języków Dalekiego Wschodu. Czytaj więcej »

Zaufaj wyroczni, czyli Trusted Oracle7

System Oracle7 spełnia wymagania bezpieczeństwa danych kategorii C2, stawiane przez rząd USA w ramach tzw. ''pomarańczowej książeczki'', czyli TCSEC (Trusted Computer System Evaluation Criteria). Wielu przedsiębiorstwom ten poziom zabezpieczenia informacji całkowicie wystarcza; bardziej wymagający mogą zaś sięgnąć po Trusted Oracle7. Czytaj więcej »

Oracle7 w środowisku klient/serwer

Podobnie jak większość nowoczesnych systemów baz danych, Oracle7 jest przeznaczony do pracy w środowisku klient/serwer. Oczywiście, zarówno aplikacje klienta, jak i serwery mogą być zaimplementowane na tej samej maszynie, lecz ze względu na większą efektywność systemów sieciowych, najczęściej realizowane są na odrębnych komputerach połączonych w sieć lokalną. Czytaj więcej »

Oracle7 release 7.1

Najnowsza wersja systemu Oracle nie jest jeszcze dostępna w Polsce. Oracle Polska przewiduje jej wprowadzenie na nasz rynek w przeciągu kilku miesięcy. Mimo to, o Oracle7 release 7.1 warto powiedzieć kilka słów, ze względu na nowe cechy systemu znacznie usprawniające dostęp do bazy danych. Czytaj więcej »

Oracle i użytkownicy

W dzisiejszych czasach, każdy producent oprogramowania wie, że nawet najlepszy, najefektywniejszy system baz danych jest niewiele wart, jeśli nie zawiera zestawu aplikacji umożliwiających dobry kontakt z użytkownikiem. Dlatego też, firma Oracle proponuje zestaw narzędzi służących do obsługi systemu Oracle7, znanych pod nazwą Cooperative Development Environment (CDE). Czytaj więcej »

Oracle7 release 7.0

W każdym relacyjnym systemie baz danych znajdziemy cechy już standardowe, np. możliwość indeksowania tabel w celu przyspieszenia wyszukiwania, itp. Takimi elementami nie będziemy zajmować się w ramach naszej prezentacji. Czytaj więcej »

Larry Ellison

50-letni obecnie Larry Ellison jest synem rosyjskich imigrantów żydowskiego pochodzenia. Do biznesu komputerowego trafił zaraz po studiach w 1960 r. Studiował matematykę i fizykę na Uniwersytecie w Chicago, ale nie uzyskał dyplomu, gdyż nie przystąpił do egzaminu z jęz. francuskiego. Gdy w Silicon Valley nauczył się programowania został zatrudniony w firmie Amdahl, gdzie pomagał... Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Okiem doskonalonego nauczyciela

Zdobyta nawet na studiach informatycznych wiedza staje się dla nauczyciela informatyki niewystarczająca. Wprowadzanie do szkół nowego sprzętu komputerowego czy oprogramowania, powoduje konieczność ciągłego dokształcania nauczycieli informatyki oraz doskonalenia form uzupełniania i uaktualniania ich wiedzy. Chęć ciągłego zdobywania nowej wiedzy muszą mieć ci, którzy decydują się... Czytaj więcej »

Vademecum CW

Glossarium (93), Systemy Operacyjne (3)

Zarządzanie pamięcią operacyjną Czytaj więcej »

Nowa drukarka IBM 4037 5E firmy Lexmark

W październiku br. firma Lexmark wprowadziła na rynek nową, nieuderzeniową drukarkę IBM 4037 5E, która stosuje w swej pracy technologię LED. Czytaj więcej »

Wydarzenia

InfoSTAR '93, Laureaci już znani

Duet: Marcin Bańkowski i Andrzej Florczyk; tercet: Marek Goschorski, Piotr Sienkiewicz i Sergiusz Wiza oraz Roman Dolczewski - oto laureaci konkursu InfoSTAR '93. Czytaj więcej »

Komórki odporne na trzęsienie

Trzęsienie ziemi o sile 6,6 stopni w skali Richtera, poważnie uszkodziło autostrady i system tradycyjnych połączeń telefonicznych, ale sieć telefonii komórkowej oraz Internet funkcjonują prawie bez zakłóceń. Czytaj więcej »

PARISC 7100LC, Nowości Hewlett-Packarda

Tuż przed targami Komputer Expo'94, w dniu 20.01.1994, Hewlett-Packard przedstawił całą serię nowych produktów przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Młodszym Czytelnikom przypominam, że Hewlett-Packard istnieje już ponad 50 lat. Czytaj więcej »

Dell 466M - najlepszy wśród desktopów

Prestiżowe komputerowe pismo amerykańskie Compute przyznaje każdego roku nagrody COMPUTE Choice Awards, za najlepsze produkty w 25 kategoriach hardware'u i software'u. Jury nie ukrywa, że z każdym rokiem coraz trudniej jest dokonywać wyboru z powodu coraz bardziej wyrównanego poziomu czołówki. Czytaj więcej »

Konferencja GIS w Warszawie

Pierwsza Krajowa Konferencja Użytkowników Systemów ARC/INFO, ArcVIEW, ArcCAD, GEMINI i ERDAS odbędzie się w Warszawie, w dn. 24-25 marca 1994 r. Czytaj więcej »

OS/2 zbiera nagrody

Doroczną nagrodę brytyjskiego PC Magazine, w kategorii najlepszych systemów operacyjnych dla komputerów biurowych, otrzymał system OS/2 2.1 pokonując takich konkurentów jak: Windows NT 3.1, MS-DOS 6.0 oraz Solaris x86. Czytaj więcej »

Komputer Expo '94, Premier zainaugurował

Po raz dziewiąty odbywają się w Warszawie (25 -28 stycznia br.) targi Komputer Expo '94, największa i najważniejsza tego typu impreza w Polsce. Docenił ją premier rządu RP Waldemar Pawlak, który dokonał uroczystego ich otwarcia. Czytaj więcej »

Laureaci konkursu InfoSTAR '93

W dziedzinie zastosowań informatyki, ludźmi roku został duet - Andrzej Florczyk i Marcin Bańkowski, dzięki któremu mogły się sprawniej odbyć w ub.r. wybory do Sejmu i Senatu RP. Andrzej Florczyk i Marcin Bańkowski otrzymali niezmiernie trudne zadanie do wykonania, jakim było przygotowanie systemu informatycznego, dostosowanego do zupełnie nowej ordynacji wyborczej. Czytaj więcej »

Znowu Optimus

Kapituła Polskiego Klubu Biznesu przyznała doroczne tytuły Businessman Roku oraz Firmy Roku za 1993r. Czytaj więcej »

Listy

Jedna dobra rada, Problemy z zasilaniem sieci LAN

W nawiązaniu do artykułu Pana Bronisława Piwowara "Jak zasilać sieci LAN?" (ComputerWorld nr 44) pragnąłbym zwrócić większą uwagę na zagadnienia stosowania bezprzerwowych systemów zasilania UPS. Czytaj więcej »

O Internet dla wszystkich, Po obu stronach barykady

Do skreślenia kilku słów w sprawie dostępu do sieci Internet w Polsce skłoniło mnie przeczytanie apelu zamieszczonego w CW nr 2/126 z 10 stycznia 1994 r. Czytaj więcej »

Chciałbym poznać wasze stanowisko

Byłem bardzo mile zaskoczony, gdy znalazłem emailowy adres Waszej gazety. Postanowiłem od razu napisać do Was list i podzielić się moimi wrażeniami z lektury tygodnika CW. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...