powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 04-1994, 24 stycznia 1994
04-1994 Computerworld nr 04-1994
Administracja

Centralny Rejestr Skazanych na VAX-ie

Po blisko rocznych negocjacjach, pod koniec grudnia 1993 r. Digital Equipment Polska podpisał z Ministerstwem Sprawiedliwości kontrakt na dostarczenie systemu informatycznego, obługującego Centralny Rejestr Skazanych (CSR). Czytaj więcej »

Komputerowe inwentaryzacje

Sprawne zarządzanie własnością komunalną setkami czy tysiącami budynków i lokali wymaga współpracy z dobrze zorganizowanym archiwum dokumentacji. Czytaj więcej »

Pilotażowa komputeryzacja Służby Zdrowia

Pod koniec roku 1993 ICL Poland oraz Centrum Organizacji i Ekonomiki Ochrony Zdrowia w Warszawie, zawarły kontrakt na realizację pilotowego projektu komputeryzacji polskiej Służby Zdrowia. Czytaj więcej »

Koniec GISowej wieży Babel?

Systemy GIS (Geographic Information System - pisaliśmy o nich szerzej w CW 41 z 92 r.) - zwane u nas Systemami Informacji o Terenie lub Systemami Informacji Przestrzennej - są dość kosztowne i zwykle bardzo różnią się między sobą. W Stanach Zjednoczonych czynione są obecnie spore wysiłki, aby zniwelować te różnice. W tym celu m.in. zaproponowano do stosowania nowy GISowski standard... Czytaj więcej »

SEZAMIE otwórz się

Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w Koszalinie (Koszalin, ul. 4-go Marca 38, tel. 42 54 31 do 36, fax 42 65 31) we współpracy z firmą Bull Polska opracowuje Kompleksowy System Obsługi Urzędów Gmin SEZAM w wersji Unix. Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

Sieć ZETO o abolicji na oprogramowanie

W Computererld 47/124, w artykule "P4P" (str. 10), opublikowano kolejną niewybredną wypowiedź p. Romana Dolczewskiego, atakującą sieć ośrodków obliczeniowych ZETO za ich stosunek do abolicji na software. Pan R. Dolczewski posługuje się tu różnymi sugestiami, domysłami, pomówieniami i niezbyt ścisłymi informacjami. Wypowiedź taka świadczy o braku odpowiedzialności ze strony jej... Czytaj więcej »

Problemy z półkownikami

Przemysł komputerowy traci każdego roku miliony dolarów w wyniku nadmiernych zapasów. Oto kilka sposobów, w jakie zachodnie firmy usiłują rozwiązać ten problem. Czytaj więcej »

EPILOG - odsłona druga i ostatnia

Raport Specjalny - 160 największych firm komputerowych w Polsce w pierwszym półroczu 1993 r. Czytaj więcej »

Directory X.500 nie tylko skorowidzem

Delegaci zebrani na konferencji EEMA (European Electronic Messaging Association) w Maastricht (Holandia) uznali, że system katalogów stosowany przez pocztę elektroniczną, zawiera zasoby informacji przekraczające doraźne potrzeby w tej dziedzinie i powinien stać się samodzielnym elementem zewnętrznym. Czytaj więcej »

Startuje kolejny ranking firm

Pod lupą ComputerWorld Czytaj więcej »

Giełda pracy, Metodyka badania rynku

Badanie rynku, tak specyficznego jak rynek komputerowy lub rynek pracy, nie jest ani łatwe, ani tanie. Przekonali się o tym ci wszyscy, którzy bez fachowej wiedzy próbowali dokonać tego na własną rękę lub zlecili takie badania wyspecjalizowanej firmie. Czytaj więcej »

Multimedia w natarciu

Liczba nowych rowiązań jak i wszechobecność multimediów na tegorocznych targach Comdex Fall pozwala wróżyć burzliwy rozwój, jaki czeka tę bez wątpienia ekscytującą sferę zastosowania komputerów. Czytaj więcej »

Cennik

Święty spokój

Wbrew naszym oczekiwaniom, początek roku zapowiada się w miarę spokojnie. Obecnie na rynku komputerowym zapanował chwilowy marazm, zaś wprowadzona niedawno zmiana taryfy celnej, nie przyniesie w zasadzie żadnych drastycznych posunięć. (Za jej sprawą utrzymana została zarówno zerowa stawka celna na sprzęt, zaopatrzony w świadectwo pochodzenia EUR-1, jak też 22% cło w przypadku... Czytaj więcej »

Systemy tablic dyskowych RAID

Podsystemy dyskowe RAID (Redundant Array of Independent Disks) można polecić tym użytkownikom systemów komputerowych, którzy chcą szybkiego przetwarzania danych jak i tym, którzy drżą o zabezpieczenie swoich danych przed skutkami groźnych awarii. Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Sposób na niezależność

Bawarskie kasy oszczędnościowe tworzą własne systemy zarządzania Eurocard Czytaj więcej »

Praca po katastrofie

Dlaczego należy mieć plan awaryjny? Czytaj więcej »

Komputer na biurku

"Firma" nowoczesny system obsługi przedsiębiorstw handlowych

Tworzenie oprogramowania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem stało się naszą narodową specjalnością. Nic w tym dziwnego , skoro zmieniające się nieustannie przepisy stale wymuszają na polskich programistach wymyślanie coraz to nowych, z dnia na dzien elastyczniejszych "łamańców". Dzisiejszy gość naszego kącika - system "Firma" płockiego przedsiębiorstwa Wektra Comp... Czytaj więcej »

Słoń z kapelusza

Prawdopodobnie będziemy musieli zmienić nasze wyobrażenia o sprzęcie przenośnym. Eurocom 8200T jest jednym z nielicznych przedstawicieli nowej generacji notebooków na naszym rynku. Czytaj więcej »

książki

Niebo w gębie

Tym gastronomicznym tytułem mogę skwitować odczucia po przeczytaniu książki Rolanda Wacławka Windows od kuchni. Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danych

Jądro jest tylko jedno (cz. 1)

Czasy reżimu komunistycznego minęły. Wydawałoby się, że nikt już nie musi stać w kolejkach, dzielić wszystkiego między towarzyszy. Nikomu nie odbiera się jego własności aby przekazać ją innej, podobno bardziej potrzebującej osobie. Czyżby?! Czytaj więcej »

SQL Server dla MIPS R4X00 i Digital Alpha AXP

Podstawowe produkty z rodziny systemów do zarządzania rozproszonymi bazami danych: Microsoft SQL Server, programowalny gateway Open Data Services, zestaw dla programistów SQL Server Programmer's Toolkit, narzędzia do wizualnego administrowania bazą, są już dostępne dla platform sprzętowych Digital Alpha AXP i MIPS RISC R4X00, pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows NT. Czytaj więcej »

Cray już w Polsce

Polska jako pierwszy kraj w środkowej i wschodniej Europie będzie mieć najnowocześniejsze modele słynnych superkomputerów Craya. Dwa pierwsze już dostarczono i w najbliższym czasie powinny być zainstalowane oraz uruchomione. Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Człowiek czy komputer?

Doroczne zawody w dziedzinie sztucznej inteligencji o nagrodę im. dr. Hugh O. Loebnera Czytaj więcej »

Jaka przyszłość PC?

Gdy w latach 70. pierwsze komputery osobiste wyszły z garaży ich twórców, nikt nie dawał im wielkich szans, jeśli chodzi o przyszłość rynkową. Niepodzielnie panowały duże komputery z ogromną liczbą terminali, firmowe systemy operacyjne i aplikacje pisane na indywidualne zamówienie. Czytaj więcej »

OKI - w Europie po japońsku

Organizacja produkcji sprzętu komputerowego nie jest rzeczą łatwą. Przy dobieraniu metod i warunków pracy należy zwrócić uwagę na wiele parametrów; silna konkurencja na rynku powoduje zaś, że każdy, nawet najbardziej niepozorny drobiazg może okazać się elementem decydującym o tym, czy dany produkt odniesie sukces czy pozostanie w cieniu innych, lepszych. Czytaj więcej »

Więcej światła! Zastosowanie laserów w medycynie

Światło może czynić cuda, trzeba go tylko umieć dpowiednio użyć. Prawdę tę znali ludzie od zarania swego istnienia, mimo iż odkrywanie praw rządzących światłem następowało bardzo powoli. Dopiero w XX w. dokonał się istotny przełom w zastosowaniu różnych źródeł energii świetlnej. Wcześniej ludzie nie potrafili kontrolować ich siły, więc bali się eksperymentować z... Czytaj więcej »

Cały ten chaos

Podobnie jak inne osiągnięcia geometrii, fraktale mogą zmienić sposób, w jaki plastycy i muzycy przedstawiają świat. Czytaj więcej »

Rozmowa CW

Trzydzieści lat ICL w Polsce

Polskie korzenie International Computers Ltd nie liczą sobie dopiero roku, dwóch czy trzech, jak to jest w przypadku innych przedstawicielstw zagranicznych branży komputerowej. Wraz z minionym rokiem upłynęło 30 lat od momentu rozpoczęcia nieprzerwanej działalności oddziału ICL w naszym kraju. Z tej okazji red. Zbigniew Boniecki przeprowadził rozmowę z prezesem ICL Poland Sp. z o.o. I... Czytaj więcej »

Komputer w prochowcu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej jest jedną z pierwszych instytucji, w których zaczęto w naszym kraju wykorzystywać komputery. W tym roku Instytut obchodzi 75-lecie swojej działalności. O historii, stanie obecnym i planach informatyzacji tej, jakże ważnej dla normalnego funkcjonowania gospodarki narodowej, służby rozmawiamy z Jerzym Czechowiczem - kierownikiem Ośrodka Baz... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Homologacja? Po co to komu?

W dobie coraz powszechniejszej unifikacji urządzeń technicznych wydawałoby się, że konieczność uzyskania homologacji na produkt znanej, światowej marki, jest jedynie biurokratycznym wymysłem. A jednak sprzedawcy urządzeń telekomunikacyjnych prezentują na poczesnych miejscach kopie świadectw homologacyjnych wydanych przez Ministerstwo Łączności. W znakomitej większości badania... Czytaj więcej »

Vademecum CW

Dell wznawia produkcję notebooków

Dell Computer Corp. zamierza podjąć na nowo produkcję komputerów typu notebook. W III kw. br. pojawi się na rynku pierwszy notebook, zaprojektowany w całości przez firmę Dell. Jednak jeszcze wcześniej, bo już w I kw., Dell wprowadzi na rynek nowy model notebook'a zaprojektowany przez firmę AST Research Inc. Czytaj więcej »

255 producentów promuje standard PCI

Podczas jesiennych targów Comdex w Las Vegas oznajmiono, że powstała grupa producentów zainteresowanych promowaniem standardu szyny łączącej procesor i urządzenia peryferyjne - PCI SIG (Peripheral Component Interconnect Special Interest Group). Czytaj więcej »

Akcelelator grafiki

Kaleida Labs Inc. oferuje producentom sprzętu komputerowego i elektronicznego nowy układ scalony do obsługi grafiki. Czytaj więcej »

Wyłącz i idź, czyli o pępowinie i czarnej skrzynce

Pracujący w drodze będą mogli już wkrótce połączyć się z siecią swojego biura z każdego lotniska, hotelu, samolotu lub własnego mieszkania twierdzi Ray Ozzie - prezes Iris Association, firmy rozwijającej oprogramowanie Notes na zamówienie Lotusa. Czytaj więcej »

Recepta debis Systemhaus na 4-cyfrową datę

Miliony aplikacji przy obsłudze daty przewiduje tylko 2 pozycje dla numeru roku, przyjmując domyślnie wiek XX. A tymczasem, już za 6 lat znajdziemy się na przełomie wieków i funkcje tych aplikacji zależne od daty zaczną błędnie działać. Czytaj więcej »

Faks via Binary File Transfer

Opracowany przez ICFCA (International Computer Facsimile Association) standard BFT (Binary File Transfer) przedstawiono na Computer Facsimile Conference. Dzięki BFT, użytkownicy faksów będą mogli przesyłać cały dokument tekstowy, a nie jego bitmapowy obraz. Oznacza to, że urządzenia typu OCR (Optical Character Recognition) staną się zbędne przy przetwarzaniu na PC dokumentów z faksu. Czytaj więcej »

Glossarium (92), Systemy Operacyjne (2)

Zarządzanie pamięcią operacyjną

alokacja - czynność przypisywania numerów komórek pamięci odpowiednim danym. Czytaj więcej »

RISC bez ryzyka

Pojawienie się Windows NT wywołało spore ożywienie wśród producentów procesorów. Upowszechnienie się tego systemu zwiększy z pewnością zapotrzebowanie na wysokowydajne komputery osobiste i serwery, co wymagać będzie nowych, szybkich procesorów. Ryzyko produkcji, poza Intelem i Motorolą podjęły także DEC, MIPS oraz IDT wespół z Toshiba America. Wyścig zaowocował trzema nowymi... Czytaj więcej »

W przedsiębiorstwach

Systemy rozliczania wody

W trakcie wdrażania systemów komputerowych w dużych firmach często powtarzają się te same problemy związane z ich wdrożeniem, mimo całkiem różnego charakteru komputeryzowanych przedsiębiorstw. Opis komputeryzacji przedsiębiorstw wodociągów i kanalizacji ujawnia najbardziej typowe kłopoty napotykane w realizacji takich przedsięwzięć. Czytaj więcej »

GIS w energetyce

W lipcu 1993 r. grupa ekspertów warszawskiej firmy Inter- Design PZ zakończyła opracowywanie ekspertyzy dotyczącej zarządzania dokumentacją techniczną w Zakładzie Energetycznym Warszawa-Miasto (obecnie Stołeczny Zakład Energetyczny SA). Praca ta jest pierwszym etapem w planowanym długofalowym przedsięwzięciu realizowanym wspólnie przez Inter-Design i SZE. Ma ono na celu opracowanie... Czytaj więcej »

Platinum for Windows

Amerykańska firma Platinum Software opracowała system zarządzania przedsiębiorstwem MIS Platinum. Jest on wykorzystywany przez 32 tys. użytkowników, w 52 krajach na całym świecie. Pojawiła się także wersja polska, gdyż od niedawna całkowicie spolonizowany pakiet MIS Platinum oferuje krakowska firma Qumak International (tel. 34 13 99). Czytaj więcej »

Wydarzenia

Finaliści Golden Softies

CeBIT-owy konkurs o ''Złote programiki Europy'' (Golden Softies) organizowany jest już po raz trzeci przez niemiecką firmę marketingową ''1 & 1 EDV'' i Computerwoche, siostrzaną publikację naszego tygodnika. Czytaj więcej »

ICL w polskim górnictwie

Rybnicka Spółka Węglowa podpisała z ICL Poland kontrakt na dostawę systemu informatycznego wspierającego zarządzanie zarówno na szczeblu kierownictwa spółki, jak też w siedmiu kopalniach węgla kamiennego, które wchodzą w jej skład. Czytaj więcej »

Intel zapowiada duże obniżki cen

Komputer z Pentium w cenie 486 Czytaj więcej »

Software for Europe '94, Akrem i Solid Consult wśród finalistów

Wśród tegorocznych finalistów konkursu Software for Europe znaleźli się dwaj polscy producenci oprogramowania: łódzki Akrem i gdański Solid Consult. Czytaj więcej »

Pierwszy rok działalności Microsoft w Polsce

Microsoft może pochwalić się sukcesami w swojej działalności w Polsce. Po pierwszym roku działania udało się doprowadzić do polonizacji najbardziej znaczących produktów, rozwinięcia działalności informacyjnej, otwarcia biura pomocy technicznej i podpisania umów handlowych OEM z największymi dostawcami sprzętu komputerowego w Polsce. Podpisanie umowy OEM z producentem kas... Czytaj więcej »

Zmiana wymagań Pentium

Intel rekomenduje producentom komputerów nowe warunki techniczne, które powinny być spełnione przy instalowaniu procesora Pentium 60 MHz. Czytaj więcej »

Listy

W potrzasku korespondencji seryjnej

Pragnę wyrazić satysfakcję i podziękować za owocną współpracę w minionym 1993 roku. Czytaj więcej »

List otwarty do Andrzeja Florczyka

Stanem polskiej informatyki interesuję się zawodowo i nie tylko. Z uwagą śledzę Pańskie wypowiedzi, te na konferencjach prasowych, a także cytowane w prasie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...