powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 03-1994, 17 stycznia 1994
03-1994 Computerworld nr 03-1994
Administracja

Standardy i prywatność

Administracja prezydenta Clintona przygotowuje plan reformy Służby Zdrowia Stanów Zjednoczonych. Ma on, zgodnie z żądaniami lekarzy, przyspieszyć automatyzację tej dziedziny życia. Nakłada to na urzędy federalne konieczność opracowania standardów zapisu i przekazu informacji oraz metod zapewnienia prywatności danych. Czytaj więcej »

Notes a medycyna

Firma Synetics, nosząca status VAR (Value Added Reseller) firmy Lotus, zainstalowała z powodzeniem pakiet Lotus Notes w HCFA (Health Care Financing Administration - Zarząd Budżetem Opieki Zdrowotnej). HCFA jest częścią Ministerstwa Zdrowia i Świadczeń Socjalnych USA i odpowiada za zbieranie danych i płatności z całego kraju. Czytaj więcej »

Informatyzacja Służby Zdrowia

Do Centrum Organizacji i Ekonomiki Ochrony Zdrowia w Warszawie przekazano budżetowe środki finansowe na zakup sprzętu i oprogramowania dla wybranych Zakładów Opieki Zdrowotnej na terenie Polski. Stało się to w następstwie opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia programu informatyzacji Służby Zdrowia. Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

Giełda pracy, Skok na zawodowy top

Takim hasłem reklamuje się warszawska firma doradztwa personalnego Take it, która pośredniczy w procesie zatrudniania specjalistów różnych kategorii w renomowanych instytucjach w Polsce i krajach zachodnich. Czytaj więcej »

Dlaczego pewne firmy rozwijają się szybciej od innych?

Na podstawie wyników ogólnych w 1992 r. i pierwszym półroczu 1993 r. Czytaj więcej »

Cennik

"Skokami naprzód"

Ceny PC nadal utrzymują się na w miarę stałym poziomie. Miło mi jednak donieść, że z wolna nadchodzi nowe. W firmowych cennikach zmieniają się bowiem nie tyle ceny, co konfiguracje oferowanego sprzętu, które oscylują w kierunkustricte windowsowym. Tak więc coraz częściej nie jest w nich uwzględniany komputer 386SX, a 486DX stracił bezpowrotnie urok nowości. Można zatem... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Kto rozstrzygnie zagadkę

Cała historia zaczęła się nie tak dawno, bo w początku kwietnia 1989 r. Kilku pracowników przedsiębiorstwa wielobranżowego Dolmet w Ząbkach przy ul. Klamrowej 14 będącego własnością Marka Dolińskiego, postanowiło spróbować swoich sił w tworzeniu oprogramowania dla banków. Ponieważ nie była to firma bogata, a na pewno niezbyt skora do strategicznego inwestowania, postanowiono... Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danych

NextStep i Sun kontra Microsoft

Dotychczasowi konkurenci na rynku systemów operacyjnych Sun Microsystems i Next Computer zawarły porozumienie, którego celem jest przeciwstawienie się produktom takich firm jak Microsoft, IBM i Apple - poprzez opracowanie obiektowo zorientowanego systemu operacyjnego. Czytaj więcej »

Fantastic LANtastic

Przy okazji autoryzacji polskich resellerów, firma Artisoft przeprowadziła w Warszawie w końcu listopada br. wszechstronną prezentację sieciowego systemu operacyjnego LANtastic. W imprezie uczestniczyło ponad 60 resellerów z całej Polski, z których większość zapoznała się z tym systemem juz wcześniej. Dla wszystkich jednak wysłuchanie prelekcji przedstawiciela ARTISOFT EUROPE,... Czytaj więcej »

Okolice informatyki

W Las Vegas żar nie wygasł

W światowej siedzibie hazardu - Las Vegas, pod koniec roku odbywają się jedne z największych światowych targów komputerowych, Comdex. Nowości przedstawiane na targach przez czołowe firmy komputerowe systematycznie omawiamy w CW. Poza nimi ważna jest też ogólna atmosfera towarzysząca wystawie. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Włącz telefon, śpij spokojnie

Tylko dzwoniący zapłaci Czytaj więcej »

Vademecum CW

Mapy na miarę Świata

Globus, jak wielka skórka pomarańczy, która nie może być płaska bez rozerwania na końcach, nie da się przekształcić w płaszczyznę bez zniekształceń. Obecnie, dzięki technikom komputerowym, zniekształcenia te będzie można znacznie zminimalizować. Czytaj więcej »

Romans komputera z telewizorem

Gdy użytkownik nacieszy się swoim komputerem PC zaczyna zastanawiać się, czy nie można by go w jakiś sposób połączyć z telewizorem (większy ekran), z magnetowidem (upamiętnienie swoich działań na komputerze), czy też kamerą wideo (zapis obrazu w postaci pliku i wydrukowanie go na drukarce). Niezbędny sprzęt można niedrogo kupić od tajwańskiej firmy PE-VON, mającej swoje... Czytaj więcej »

Glossarium (91), Systemy Operacyjne (1)

FIFO (First In First Out) strategia >>szeregowania zadań. Zadania obsługiwane są w kolejności zgłaszania do modułu obsługi; w systemach wieloprocesowych część zadań z >>kolejki obsługiwana jest współbieżnie. Czytaj więcej »

Komputerowy telefon, fax i modem w jednym

Telefon komputerowy poznańskiej firmy ComPol doczekał się unowocześnionej wersji dostępnej pod nazwą ComTel+. Wystarczy dokupić nową wersję oprogramowania, aby kartę pełniącą do tej pory funkcje inteligentnego telefonu, wykorzystywać jako fax i modem. Czytaj więcej »

Wydarzenia

12 mld ECU na badania

Szefowie 12 państw należących do Unii Europejskiej uzgodnili podczas grudniowego szczytu w Brukseli wydatkowanie w latach 1994-1998 sumy 12 mld ECU (tj. 14,4 mld USD) na program badań w dziedzinie rozwoju nowoczesnych technologii. Z sumy tej 28,2% przypadnie na technologie informatyczne i telekomunikacyjne. Czytaj więcej »

Convex 3800 w Krakowie

Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet-Kraków wzbogaciło się ostatnio o trzeci duży komputer. Do Convexów C-120 i C- 3220 dołączył superkomputer Convex C-3800. Czytaj więcej »

Zmiany na rynku PC

Dataquest Inc. ogłosiła wstępne wyniki badania rynku komputerów osobistych w 1993 r. W roku tym IBM zwiększył swój udział w rynku z ubiegłorocznych 13,1% do 13,6%, sprzedając komputery PC za ponad 9 mld USD (w porównaniu do 7,4 mld w 1992 r.). Wynik ten oznacza zatrzymanie spadku udziału tej firmy w światowym rynku, jaki utrzymywał się przez ostatnie 3 lata z rzędu (od 17,9% w 1989... Czytaj więcej »

Największy kontrakt prywatyzacyjny w Europie Wschodniej

Ameritech Corp. i Deutsche Bundespost Telekom po utworzeniu spółki MagyarCom wzięły udział w przetargu na prywatyzację węgierskiej państwowej firmy telekomunikacyjnej Matav. Czytaj więcej »

Cairo i Chicago w Anaheim

Na konferencji Win32 Professional Developers Conference, która odbyła się w połowie grudnia w Anaheim w Kalifornii, Microsoft zademonstrował możliwości Cairo, 32-bitowego zorientowanego obiektowo systemu operacyjnego, nowej wersji Windows NT, a także system Chicago (Windows 4.0). Wprowadzenie Cairo na rynek jest planowane na pierwszą połowę 1995 r. Czytaj więcej »

Prawie milion dolarów w Lublinie!

Lubelskie uczelnie wyższe otrzymały już 951 tys. USD od fundacji Williama Mellona. Zgodnie z życzeniem ofiarodawcy, pieniądze przeznaczono na komputeryzację bibliotek Akademii Rolniczej, KUL, Politechniki Lubelskiej i UMCS. Czytaj więcej »

OS/2 SMP

Prawdopodobnie w marcu 1994 r., IBM wprowadzi na rynek wersję OS/2, przeznaczoną dla komputerów wieloprocesorowych z przetwarzaniem symetrycznym (SMP). Wersja o nazwie OS/2 2.1 SMP jest funkcjonalnie równoważna z obecną wersją OS/2 2.1 i tak samo zawiera wsparcie dla Windows, - różni się jedynie możliwością wykorzystania komputerów SMP. Czytaj więcej »

Poltax na optimusach i intelach

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - tak może powiedzieć nowosądecki Optimus, który pod koniec grudnia podpisał kontrakt z Ministerstwem Finansów na dostarczenie temu ministerstwu oraz 350 izbom skarbowym i urzędom podatkowym w całym kraju 700 komputerów osobistych Optimus z procesorami Intel 486DX. Czytaj więcej »

Sejm przyjął ustawę !

7 stycznia, na pierwszym posiedzeniu w 1994 r., Sejm uchwalił ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która obejmuje również ochronę programów komputerowych. Ustawa, za którą głosowało 408 z 410 obecnych na sali posłów (jeden sprzeciw i jedno wstrzymanie się od głosu) obecnych na sali posłów, przeszła tym razem przez tryby sejmowe w rekordowym czasie dwóch miesięcy. Czytaj więcej »

Zapisy na PowerPC

Użytkownicy PC pragnący kupić nowe komputery IBM z procesorem PowerPC muszą oczekiwać na ten zakup aż 13 tygodni. Jak twierdzą dystrybutorzy RS/6000 model 250, zamówienia składane obecnie będą realizowane w kwietniu, chociaż niektórzy z największych resellerów IBM obiecują dostawy w ciągu miesiąca. Czytaj więcej »

Sieć komputerowa w SGGW

Sieć komputerowa w 22 budynkach SGGW przy ul.Nowoursynowskiej została oficjalnie oddana do użytku w dniu 14 grudnia. Czytaj więcej »

Targi Komputer Expo'94, Już niedługo

Targi Komputer Expo bez wątpienia przebyły burzliwy rozwój w ciągu swych dziewięciu już edycji. Gdy odbyły się po raz pierwszy w 1986 r. w hotelu 'Victoria' była to impreza zgoła kameralna (wszystkie stoiska zajęły raptem 600 m2). Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...