powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 02-1994, 10 stycznia 1994
02-1994 Computerworld nr 02-1994
Administracja

Zastosowanie ARC/INFO w pilotowym wdrożeniu SIT

Na przykładzie województwa łódzkiego Czytaj więcej »

Umowy generalne - rozwój koncepcji

W Biurze ds. Informatyki URM (BI URM) poinformowano nas o nowych koncepcjach rozwoju umów generalnych. O dotychczas zawartych umowach pisaliśmy szerzej w CW 45/122. Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

Menedżerowie na start

W Polsce łatwo jest zostać menedżerem. Trudniej natomiast być nim przez długi czas, osiągając coraz wyższe cele i nie zadręczając przy okazji siebie oraz otoczenia. Takim jest Jednominutowy menedżer Kennetha Blanchaarda i Spencera Johnsona. Czytaj więcej »

Oprogramowanie dla firmy, urzędu

Największym zainteresowaniem wśród publikowanych w rubryce Cennik materiałów - jak sądzić można z liczby nadsyłanych do Redakcji ComputerWorld kart i ofert katalogowych - cieszy się cykl ''Oprogramowanie dla firmy, urzędu''. Producenci takiego oprogramowania wychodzą chyba z założenia, że publikowanie tych informacji dobrze służy promocji ich produktów. Publikowane, kolejne... Czytaj więcej »

Dlaczego pewne firmy w Polsce rosną szybciej od innych?

Na tytułowe pytanie próbował już odpowiadać p.Tomasz Chlebowski w ostatnim rankingu '160 firm ComputerWorld' (Raport specjalny, listopad 1993). Istnieje z pewnością wiele czynników wpływających na rozwój firmy i w konsekwencji sukces rynkowy finansowy. Jednym z istotniejszych jest dostęp do kapitału. Jak wykazał Tomasz Chlebowski we wspomnianym artykule o tym samym jak powyższy... Czytaj więcej »

Wróżenie noworoczne

Na listopadowym Comdexie IBM zaprezentował trzy nowe

rodzaje komputerów osobistych wyposażonych w 32-bitowy,

RISCowy mikroprocesor PowerPC. Czytaj więcej »

SuperMemo Na Dzikim Zachodzie

Okazuje się, że mamy w kraju firmę software'ową, której dorobkiem interesują się Amerykanie. Jak nas poinformowano od października br. w dziale Buyers Mart miesięcznika Byte ukazują się ogłoszenia reklamujące program SuperMemo, zaś w grudniowym numerze tego czasopisma w dziale What is New - International Software periodyk ten zamieścił notatkę- recenzję zatytułowaną ''Speed... Czytaj więcej »

Cennik

Owczy serek

Ostatni tydzień roku 1993 przyniósł nieco mniejszy od oczekiwanego wzrost popytu na komputery osobiste, zaś ich ceny nieznacznie (o ok. 2%) poszły w górę. Pocieszające, że ten wzrost był tak niewielki. Spróbujemy się jednak zastanowić, co przyniesie nam w tej kwestii najbliższy okres, bowiem, zgodnie z prawem Parkinsona, w nadchodzącym roku, zapewne postaramy się nabyć jeszcze... Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Nie uczymy narzędzi, lecz logiki działania

Rozmowa z dr inż. Barbarą Łukasik-Makowską z Akademii

Ekonomicznej we Wrocławiu. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Sieciowa aspiryna (Norton AntiVirus for NetWare)

Wkroczyliśmy na dobre w erę sieci komputerowych. Rosną nam zatem w biurach różne LAN-y (Local Area Network) oraz WAN-y (Wide Area Networks), za pomocą których łatwiej nam używać wspólnych plików, programów i zasobów dyskowych, łatwiej też i ekonomiczniej wykorzystywać posiadane urządzenia. Niestety, istnieje również ciemniejsza strona tej kwestii. Czytaj więcej »

Dłuuuga mysz

Rodzina komputerowych gryzoni jest całkiem pokaźna,

producenci urządzeń sterujących ruchem kursora na ekranie

komputerowych monitorów prześcigają się we wdrażaniu coraz

to nowych pomysłów spełniających wymogi ergonomii, estetyki

i użyteczności. Dzisiaj chcemy zaprezentować nowy gatunek

myszy. Czytaj więcej »

Śmierć desktopom

Nie bez kozery pod takim hasłem rozpoczęła się akcja promocyjna notebooków produkowanych przez kanadyjskią firmę EuroPak International (tel. 0 01 613 7222799, fax. 0 01 613 7222767). Najnowsze dziecko tej firmy, Eurocom 8200, śmiało może konkurować, pod względem mocy obliczeniowej, z niejednym silnym desktopem. Czytaj więcej »

książki

Kawa na ławę - WordPerfect

WordPerfect uchodzi za jeden z najlepszych i jednocześnie za jeden z najtrudniejszych do opanowania edytorów tekstowych. To co odstraszało większość użytkowników, to pusty ekran ukazujący się na ekranie monitora po uruchomieniu programu zmuszający do włożenia sporej pracy w zaznajomienie się z nim przed bezpośrednim rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy. Jednakże WP jest dość... Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danych

Informix i przetwarzanie klient/serwer

Przetwarzanie klient/serwer stało się synonimem nowoczesnego systemu komputerowego zarządzania bazami danych. Umożliwia ono wykorzystanie mocy obliczeniowych większej liczby serwerów, na których rozdzielona będzie baza danych i sięganie do niej z unixowych stacji roboczych lub z komputerów PC, wyposażonych w odpowiedni protokół komunikacyjny. Czytaj więcej »

Systemy Informix

Firma rozważająca zakup kompletnego środowiska do opracowania aplikacji musi rozważyć wiele elementów. Narzędzia do opracowania aplikacji powinny zapewniać dogodne, efektywne środowisko pracy programisty oraz dobrze współpracować z potężnym systemem zarządzania bazami danych (motorem baz danych) i monitorem transakcji. Czytaj więcej »

Informix OnLine 6.0

Nowa wersja Informix OnLine 6.0 ma kilka dodatkowych możliwości polepszających jej parametry użytkowe i ułatwiających eksploatację. Podstawowe zwiększenie wydajności bazy jest związane z tzw. równoległym zapytaniem (Parallel Data Query - PDQ). Czytaj więcej »

Informix i język polski

Naszych Czytelników interesuje zapewne najbardziej jak systemy zarządzania bazy danych Informix radzą sobie z językiem polskim. Czytaj więcej »

Narzędzia Informixa

Opracowanie aplikacji, korzystających z danych przechowywanych w systemie zarządzania bazami danych, nie jest łatwą sprawą. Tylko dobry zestaw narzędzi i wygodne środowisko pracy programisty gwarantują odpowiednią wydajność pracy. Czytaj więcej »

Informix Bezpieczny

Wiele systemów zarządzania bazami danych zapewnia ochronę

przyzwoleniową do bazy (discretionary access control),

polegającą na tym, że użytkownik dostaje lub nie dostaje

prawa dostępu do bazy, bez żadnych stopni pośrednich. Czytaj więcej »

Prezentacje baz danych

Informatyka profesjonalna to systemy zarządzania bazami, potem zaś długo, długo nic. Bazy są bowiem podstawą dla większości aplikacji do zarządzania informacją, przetwarzania danych o działalności np. firmy: inwentaryzacja zasobów, produkcja, finanse, itp. Dopiero na znacznie dalszym planie pojawiają się inne programy ułatwiające pracę w biurze. Czytaj więcej »

Informix SE

Informix SE to wysokowydajny unixowy serwer baz danych,

przeznaczony do obsługi średnich i dużych baz danych, z

minimalną ingerencją administratora systemu. Umożliwia on

efektywne zarządzania bazami danych w oddziałach i

ośrodkach, które mają za małą liczbę pracowników, aby

opłacało się zatrudniać na stałe administratora... Czytaj więcej »

Informix OnLine 5.01

Informix OnLine jest to wysokowydajny unixowy serwer baz

danych przeznaczony do obsługi dużych zbiorów danych,

przetwarzania transakcyjnego i wykonywania skomplikowanych

zapytań (typowych dla systemów informowania kierownictwa).

Jego cechy zapewniają wysoką dostępność danych i ich

integralność. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Wplatanie w PLODETTE

Żyjemy w epoce coraz częstszego stosowania skrótów przy

porozumiewaniu się między sobą. Ponieważ jednak niektóre z

owych skrótów coraz bardziej wpływają na nasze działania,

warto wiedzieć, co się za nimi kryje. Symbolem nowego

podejścia do problemów wymiany informacji jest skrót EDI,

który powinien być rozumiany nie tylko... Czytaj więcej »

Vademecum CW

Gra muzyka

Dziś przedstawiamy jeden z nielicznych programów, który

praktycznie pozbawiony jest jakichkolwiek wad - Cubase LITE. Czytaj więcej »

Glossarium (90)

Windows NT (6) Czytaj więcej »

W przedsiębiorstwach

Normy DIN, ANSI, ISO na srebrzystych krążkach

Firma Art.-Jar (Warszawa, ul. Kurpiowska 12, tel./fax 614 27 00) oferuje zbiór stosowanych w różnych krajach przemysłowych, zapisanych na dyskach CD-ROM. Czytaj więcej »

Opis systemu finansowo-księgowego

Wiele przedsiębiorstw poddaje komputeryzacji swoje działy księgowości. Jest to zazwyczaj działanie przemyślane i dobrze zaplanowane. Niektóre młodsze zakłady popełniają w tej dziedzinie wiele błędów spowodowanych m.in. brakiem dobrze sformułowanych kryteriów oceny instalowanego systemu finansowo-księgowego. Warszawska spółka Hogart opracowała niedawno zbiór szczegółowych... Czytaj więcej »

Wydarzenia

Nie będzie Soft-tronika

Targi Komputer Expo postanowił opuścić Soft-tronik, jeden z tradycyjnie największych wystawców. Bez wątpienia ten brak będzie dość widoczny, bowiem stoisko tej firmy było jednym z bardziej ciekawych i eksponowanych, ściągając co roku uwagę zwiedzających. Czytaj więcej »

Święty Mikołaj skomputeryzowany

Święty Mikołaj bardzo przeprasza naszych Czytelników, najmłodszych i starszych, wszystkich którzy w niego wierzą i oczekują na podarunki, że z powodu świątecznego nawału pracy nie powiadomił wcześniej Redakcji o skomputeryzowaniu przyjmowania zamówień przez jego przedstawicielstwo w Stanach Zjednoczonych - firmę North Pole Inc. Czytaj więcej »

Kontrakt w Krakowie, Ciupagą, ciupagą!

Chyba jednak Krakowiacy będą musieli pożyczyć od górali ciupagi do rozwiązania sporu o komputeryzację magistratu. Czytaj więcej »

Kto gwiazdorem informatyki?

Jeszcze w styczniu br. mają być ogłoszone wyniki II edycji

konkursu Info-Star '93. Przypominamy, że w ramach tego

konkursu jury nadaje tytuł Człowieka Roku informatyki w

trzech kategoriach: zastosowaniu informatyki, biznesie i

popularyzacji. W skład jury wchodzą następujące osoby: Czytaj więcej »

Szybciej i oszczędniej

Microsoft reagując na krytykę użytkowników przygotowuje Windows NT 1.1. Nowa wersja systemu ma działać szybciej i przy tej samej konfiguracji sprzętowo-programowej zużywać o 4 MB mniej pamięci. Jeżeli więc ktoś korzystając z wersji 1.0 wykorzystywał 16 MB, teraz wystarczy mu 12 MB. Czytaj więcej »

Dary, dary, dary...

Co jakiś czas firmy związane z technikami komputerowymi przekazują różne dary na rzecz sektora budżetowego. Czytaj więcej »

Microsoft dla dzieci

Microsoft zamierza zdobyć najmłodszych klientów dostarczając im dwa pierwsze programy z nowej serii Microsoft Kids, przeznaczonej dla dzieci od 8 do 15 lat. Czytaj więcej »

I Olimpiada informatyczna

''3 stycznia 1994 r. rozpoczęła się Olimpiada Informatyczna dla uczniów szkół średnich, która jest olimpiadą przedmiotową zgodnie z zarządzeniem nr 28 Ministra Edukacji Narodowej z 14 września 1992 r.'' poinformował redakcję Tadeusz Kuran - kierownik organizacyjny Olimpiady. Czytaj więcej »

Notes nie tylko dla wybranych

Podczas konferencji Lotusphere w Orlando firma Lotus

Development Corp. podjęła próbę zmiany sposobu widzenia i

oceny środowiska Notes przez szerokie grono użytkowników.

Starano się przekonać uczestników, że Notes nie jest

produktem dla wybranych i wtajemniczonych. Ogłoszono

nawiązanie współpracy z głównymi producentami... Czytaj więcej »

Prawo autorskie na finiszu! Naprawdę

Wszystko wskazuje na to, że nowe prawo autorskie z artykułami dotyczącymi ochrony programów komputerowych, zostanie przyjęte (6 lub 7 stycznia) przez Sejm i skierowane do Senatu, a następnie do Belwederu. Tak więc jeszcze w pierwszym kwartale br. ustawa może wejść w życie. Czytaj więcej »

Nowy szef WordPerfecta

W firmie WordPerfect następuje zmiana warty. Czytaj więcej »

Młodzi architekci lubią nadgryzione jabłka

Na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej pokazywano komputery Macintosh i oprogramowanie dla architektów. Imprezie towarzyszył wykład, wygłoszony przez niestrudzonego popularyzatora ArchiCAD-a, architekta Witolda Szymanika. Poza wykładem, można było osobiście sprawdzić działanie programu. Firma SAD udostępniła publiczności 14 komputerów, na których zainstalowano nie tylko... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...