powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1994

Wydanie 01-1994, 3 stycznia 1994
01-1994 Computerworld nr 01-1994
Administracja

Pilotażowa poczta elektroniczna

Jak pisaliśmy w CW nr 45, Soft-tronik ma wyposażyć (na zlecenie Biura ds. Informatyki przy URM) 26 urzędów miejskich na terenie całego kraju w systemy, pozwalające na korzystanie z poczty elektronicznej. Jest to przedsięwzięcie pilotażowe, po którym może nastąpić zainstalowanie w Polsce prawie kilkuset takich systemów. Czytaj więcej »

Informatyka w biurze - Uniplex w świecie PC

Znany i na naszym rynku, unixowy system dla pracy grupowej autorstwa firmy Uniplex Integration Systems Inc. dołącza do świata PC. Czytaj więcej »

biznes, rynek, gospodarka

Mechatronika w wykonaniu Computervision

Computervision (CV) za pomocą SUN Microsystems zorganizował pierwsze na terenie Polski seminarium dla kadry zarządzającej, poświęcone prezentacji narzędzi dla automatyzacji prac projektowych i konstrukcyjnych w przemyśle elektronicznym. Czytaj więcej »

Dla początkujących i zaawansowanych menedżerów

"W książce Blancharda i Johnsona zawarte są podstawowe zasady kierowania lu dźmi, które pragniemy wdrożyć w naszym zespole menedżerskim. Jestem przekonany, że "Jednominutowy menedżer" powinien być stałym elementem wszystkich programów szkoleniowych dla menedżerów - zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych". Jest to opinia wiceprezesa IBM Corporation Dawida W. Hanny,... Czytaj więcej »

Zintegrować WordPerfect

WordPerfect ma wiele zalet, ale jest aplikacją nie zintegrowaną z dostatecznie licznymi programami, co stawia go w niekorzystnej sytuacji rynkowej w porównaniu z Wordem dla Windows. W ten sposób można streścić wyniki testów przeprowadzonych przez Davida Courseya dla ComputerWorld. Czytaj więcej »

Ranking firm komputerowych w pierwszym półroczu 1993r.

Epilog - odsłona piersza Czytaj więcej »

Cennik

Quo VAT-is PC?

Nawet najszybszy komputer osobisty ma to do siebie, że mniej więcej po roku używania okazuje się dla nas zbyt wolny. Z tego względu stale spadają na świecie ceny nieco tylko starszych modeli PC, a tym co rok czy dwa wstecz uznawane było za szczyt informatycznej techniki, nie chcą się obecnie bawić nawet dzieci. W naszym kraju jest inaczej. Czytaj więcej »

Informatyka bankowa

Gigantyczne zadanie Konceptu

Firma Koncept podpisała w kwietniu 1992 r. kontrakt z bankiem Cr‚dit Lyonnais w Paryżu na oprogramowanie akredytywy bankowej i rekomputeryzację sprzętu. Krakowski oddział firmy zatrudnia 80 pracowników, z czego ok. 20% stanowi grupa specjalistów, zajmujących się realizacją tego przedsięwzięcia. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

MD DATA - miniSONY.

Propozycja Sony z dziedziny techniki pamięci masowych może zrewolucjonizować rynek dysków wymiennych. Jest to nowa technologia magneto-optycznych nośników pamięci, pozwalająca na znacznie lepsze wykorzystanie nośnika informacji dzięki dużej gęstości zapisu, łatwośi powielania i zmniejszeniu czasu dostępu do danych. Czytaj więcej »

Co nowego w Charismie 4.0?

Lada chwila możemy się spodziewać wprowadzenia na rynek nowej wersji programu Charisma 4.0 firmy MICROGRAFX. Jego poprzednik oznaczony był numerem 2.1. Tak istotna zmiana numeracji spowodowana została, według oświadczenia producenta, rewolucyjnymi zmianami które zaszły w programie. Na ile jest to prawdą będziemy mogli ocenić wkrótce. Na razie zaś mogliśmy zapoznać się z jego... Czytaj więcej »

IBM ExecJet 4076 firmy Lexmark

Od kilku lat można zauważyć znaczące zmiany na rynku drukarek powszechnego użytku. Królujące na nim do niedawna drukarki igłowo-matrycowe ustępują dziś miejsca drukarkom atramentowym. Niska cena, cicha praca oraz znaczna poprawa jakości wydruku - to główne atuty tego typu sprzętu. Nic więc dziwnego, że w 1992 r. sprzedaż drukarek atramentowych wzrosła aż o 70%. Czytaj więcej »

książki

To co może się nie udać, nie uda się na pewno!

Okres świąteczny sprzyja spojrzeniu na otaczający nas świat przez różowe okulary. Jest to czas nie tylko refleksji i zadumy, ale także czas, w którym można spojrzeć na siebie z innego punktu widzenia(nie bez odrobiny humoru). Tym wszystkim użytkownikom sprzętu komputerowego, którzy chcą się pośmiać trochę z siebie i ze swoich problemów w świecie informatyki polecam uroczą... Czytaj więcej »

Narzędzia, systemy, sieci, bazy danych

Klient/Serwer - architektura z przyszłością

W "szerokim świecie" projekty klient/serwer przestają dziś być przedsięwzięciami pionierskimi, dostępnymi tylko dla organizacji, które stać na inwestowanie w rozwój technologii projektowania systemów. Aplikacje tworzone zgodnie z tym paradygmatem wychodzą ze stadium projektów pilotowych. Czytaj więcej »

Przetwarzanie transakcyjne w systemie Unix

Synonimem przetwarzania danych w przedsiębiorstwie stał się termin ''przetwarzanie transakcyjne on-line'' (on-line transaction processing -OLTP). Czy zaś zawsze potrafimy z całym przekonaniem powiedzieć, co on faktycznie znaczy, to już inna sprawa. Materiał ten powstał w nadziei pewnego uporządkowania terminologii i wyjaśnienia niektórych terminów. Czytaj więcej »

Biuro bez papieru

Firma Apple, we współpracy z innymi potentatami rynku informatycznego, takimi jak: Borland, Novell, Lotus oraz IBM stworzyła nową technologię organizacji prac biurowych o nazwie AOCE. Apple Open Collaboration Environment (Otwarte Środowisko Wspólnej Pracy) jest technologią, która łączy oprogramowanie użytkowe z rozwiązaniami komunikacyjnymi. Jest więc narzędziem do tworzenia... Czytaj więcej »

Okolice informatyki

Rok 1993 - jaki był?

Koniec roku jest okazją do spojrzenia na działalność z pewnego dystansu. Jest to także dobra okazja do zastanowienia się, czy to o czym pisaliśmy przez cały rok nadal wygląda tak samo. Czytaj więcej »

Spotkania czwartkowe w CW

CA-SuperProject - narzędzie w ręku menedżera

Przykłady, na których testowaliśmy działanie CA-SuperProject for Windows v.3.0, podsunęło nam samo życie. Pierwszy dotyczył prowadzenia przez naszą firmę szkoleń komputerowych. Wiedzieliśmy dokładnie, z jakich etapów i zadań składa się przygotowanie kursu, ile wymaga czasu i pracy ilu osób, jakie wewnętrzne powiązania łączą poszczególne etapy i zadania. Głównym naszym... Czytaj więcej »

Spotkania czwartkowe w ComputerWorld

Z Nowym Rokiem 1994 inaugurujemy Spotkania czwartkowe w ComputerWorld, które mają przyczynić się do lepszej integracji środowiska a zarazem umożliwić w krajowej prasie specjalistycznej prezentację tematów związanych z technikami komputerowymi. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Był sobie Szymon piękny i młody

Komputery multimedialne są dziś najnowszym i najmodniejszym produktem wszystkich liczących się firm komputerowych. Czytaj więcej »

Vademecum CW

Antywirus po polsku

"Pan Bóg po to zesłał na ziemię wszy i inne robactwo, aby wymusić na człowieku zachowanie higieny" Janusz Korwin-Mikke Czytaj więcej »

Glossarium (89), Windows NT (5)

Czytaj więcej »

Wydarzenia

Seminarium Cisco Systems

Amerykańska firma Cisco zorganizowała, na początku grudnia br. w Warszawie, seminarium poświęcone prezentacji zastosowań jej produktów sieciowych. Czytaj więcej »

Konferencje i seminaria PC-STANDARD'94

Jak co roku targom Komputer Expo'94 będzie towarzyszyło wiele konferencji i seminariów o wspólnej nazwie PC-STANDARD'94, organizowanych przez Centrum Promocji Informatyki. Całodniowa konferencja poświęcona będzie polskim systemom bankowym i problemom związanym z szeroko rozumianą informatyzacją banków. Ponadto omówione będą systemy poczty elektronicznej w urzędach administracji... Czytaj więcej »

Wyroby z komputera

Projektowanie wyrobów za pomocą zaawansowanych systemów CAD/CAM było tematem seminarium, zorganizowanego 15 grudnia 1993 r. przez Centrum Informatyki ZETO-RODAN w Warszawie. Przybyło kilkunastu przedstawicieli przemysłu, głównie producentów obrabiarek, w którym projektowanie tradycyjne przestało być skuteczne i opłacalne. Czytaj więcej »

Mera ELZAB, SuperMemoWorld i VADIM

Krajowa Izba Gospodarcza przyjęła już pierwsze zgłoszenia polskich firm na największy komputerowy jarmark w świecie, jakim jest hanowerski CeBIT. Tym razem odbędzie się on z udziałem ponad 5700 firm z 52 krajów. Wśród przeszło 600 tys. gości, którzy odwiedzili CeBIT w 1993 r., ponad połowę stanowili ludzie decydujący o zakupach i inwestycjach. Stoiska polskie wizytował wówczas... Czytaj więcej »

Optimus odchodzi od WYSE'a?

P.S. Z-ca dyrektora ds technicznych Optimusa Józef Michalik potwierdził, że prowadzono długie negocjacje Optimus Nowy Sącz - WYSE Technology nt. produkcji sprzętu komputerowego klasy PC z oryginalnymi płytami głównymi i obudowaniem WYSE'a oraz maszyn wieloprocesorowych rodziny 7000i model 760Mp. Czytaj więcej »

Optimus odchodzi od WYSE'a?

Jak poinformował Berend Haber, wiceprezes Europe WYSE TECHNOLOGY, nie dojdzie do skutku zapowiadana już niemal oficjalnie umowa z nowosądeckim Optimusem. Czytaj więcej »

NASK jednostką badawczo-rozwojową

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa NASK, dotychczas korzystająca z osobowości prawnej Uniwersytetu Warszawskiego, została przekształcona w samodzielną jednostkę badawczo-rozwojową. Czytaj więcej »

Object World Boston

Kolejna konferencja i wystawa Object World odbędzie się w bostońskim Hynes Convention Center 10-13 stycznia 1994 r. Czytaj więcej »

Tandon w Polsce

Przedstawiciele znanego amerykańskiego producenta sprzętu komputerowego Tandon Corporation (Moorpark, Kalifornia) oraz warszawskiej Fabryki Mierników i Komputerów ERA (ul. Łopuszańska 117/123) podpisali w grudniu br. list intencyjny w sprawie współpracy przy produkcji sprzętu komputerowego. Czytaj więcej »

Prezentacja techniczna czy marketingowa?

Narzędzia programistyczne na lata 90. Czytaj więcej »

CAD,CAM,CIM

Instytut Podstaw Budowy Maszyn (IPBM) Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych (SIMR) Politechniki Warszawskiej, zorganizował kolejną IX Konferencję ''Metody i środki projektowania wspomaganego komputerowo''. Czytaj więcej »

Niemieckie marki dla Opola

Urząd Wojewódzki w Opolu współpracuje z Akademią Niemieckiego Związku Urzędników. Związek ten, z siedzibą w Bonn, zajmuje się podnoszeniem kwalifikacji kadr administracji państwowej. W ramach współpracy sąsiedzkiej przedstawiciele Związku wizytowali Urząd Wojewódzki w Opolu. Zwrócili wówczas uwagę na braki w wyposażeniu Urzędu w sprzęt informatyczny. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...