powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 14-2003, 7 kwietnia 2003
14-2003 Computerworld nr 14-2003
Wiadomości

Tetra dobra na wszystko

Z Janne Koivukoski, dyrektorem projektu Virve, ogólnokrajowej sieci Tetra w Finlandii, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Ludzie najważniejsi

Z Michaelem J. Hopmeierem, doradcą rządu USA ds. innowacyjnych technologii i niekonwencjonalnych projektów naukowych, założycielem i szefem firmy Unconventional Concepts, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Walka z wiatrakami

Spam stał się problemem międzynarodowym, którego nie jest w stanie rozwiązać prawo lokalne. W walce ze spamerami stosunkowo skutecznym narzędziem może być tylko mieszanka prawa, technologii i zasad przestrzeganych konsekwentnie przez użytkowników poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

Kolej na outsourcing

Bombardier Transportation to kolejna korporacja międzynarodowa, która zdecydowała się oddać większą część zarządzania informatyką firmie zewnętrznej. Wartość siedmioletniej umowy przekracza 700 mln USD. Czytaj więcej »

Klub czy organizacja lobbingowa

Ustawa o działalności lobbingowej wymusi profesjonalizację Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Czytaj więcej »

S&T przejmuje Fujitsu Services

Transakcja między firmami dotyczy Czech, Grecji, Malty, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. To kolejna inwestycja austriackiego S&T na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. S&T Polska powstała w 2000 r. w wyniku przejęcia firmy Largo Systems. Czytaj więcej »

Więcej Internetu w Netii

Netia stanie się właścicielem 100% akcji TDC Internet Polska. Z komunikatu opublikowanego przez Netię wynika, że za ponad 17 mln akcji TDC o wartości nominalnej 10 zł każda, jej spółka zależna Netia Świat, zapłaci symboliczną kwotę tysiąca euro. Innych szczegółów nie poznamy wcześniej niż 15 kwietnia, kiedy to jest spodziewana finalizacja transakcji. Czytaj więcej »

Wiele RUMoru o nic

Kontrowersje wokół wyboru prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oddalają perspektywy ogłoszenia przetargu na system do obsługi centralnego Rejestru Usług Medycznych (RUM), promowanego przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) powołane przy Ministerstwie Zdrowia. Czytaj więcej »

Prokom dokupuje akcje Softbanku

Aleksander Lesz, prezes i założyciel Softbanku, sprzeda Prokomowi Software ok. 7% akcji swojej firmy. Czytaj więcej »

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego najlepsi!

Drużyna studentów Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego zdobyła pierwsze miejsce w finale XXVII Akademickiego Konkursu Programowania organizowanego przez Association for Computing Machinery. Czytaj więcej »

Unifikacja IT w Banku Millennium

Unifikacja systemów informatycznych w Banku Millennium (dawniej BIG Bank Gdański) polegała na przeniesieniu rachunków BIG Banku Gdańskiego do systemu obsługującego dawny bank Millennium, będący jego podmiotem detalicznym. Czytaj więcej »

Inwestor w Infovide

''W ciągu roku zamierzamy pozyskać inwestora finansowego. W naszej strategii rozważamy również działania konsolidacyjne'' - twierdzi Wojciech Ozimek, dyrektor ds. rozwoju Infovide. W związku z tymi planami firma przekształciła się niedawno w spółkę akcyjną. Czytaj więcej »

Tetra za 2 mld zł

Po mało efektownych warszawskich targach Komputer Expo i łódzkim Intertelekomie, nareszcie impreza godna większej uwagi - Technika i wyposażenie służb policyjnych, bezpieczeństwa i porządku publicznego EXPOLTECH 2003. Czytaj więcej »

Bank internetowy w modelu ASP

Bank Spółdzielczy w Brodnicy wdrożył system bankowości internetowej w modelu ASP. Rozwiązanie dostarczone przez Wonlok udostępniła za pośrednictwem własnego ośrodka przetwarzania danych firma Incenti. Czytaj więcej »

Elektroniczna komunikacja w Welli

Wella Polska wdrożyła system pozwalający na elektroniczną wymianę dokumentów handlowych. Wella podjęła decyzję o wdrożeniu rozwiązania EDI mającego zapewnić elektroniczną wymianę dokumentów z największymi odbiorcami. Xtrade został wykonawcą i operatorem usługi EDI dla Welli. Czytaj więcej »

Infineon pokazał nowy biochip

Niemiecki producent procesorów - Infineon Technologies - zaprezentował bioprocesor, który ma być wykorzystany do produkcji nowych leków. Czytaj więcej »

Technologie

Przetasowanie w narzędziach

Nowe narzędzia Borlanda umożliwiają zarządzanie procesem tworzenia aplikacji, od zebrania wymagań wstępnych, po testowanie i jej utrzymanie. Czytaj więcej »

Przerwa niemile widziana

Powstaje coraz więcej metod zwiększania dostępności systemów informatycznych. Tradycyjne rozwiązania klastrowe stanowią obecnie jedynie podzbiór dostępnych opcji. Czytaj więcej »

Uszczelnianie bazy

Systemy bezpieczeństwa chronią przed atakami typu SQL injection tylko w ograniczonym zakresie. Na rynku pojawiły się już specjalizowane narzędzia do tego typu zabezpieczeń. Czytaj więcej »

Modularna strategia

Premiera Windows Server 2003 odbędzie się za dwa tygodnie. Na niektóre moduły systemu przyjdzie jeszcze poczekać. Czytaj więcej »

Rozbrat z przeglądarką

Macromedia Central umożliwi uruchamianie aplikacji Flash online i offline bez przeglądarki. Czytaj więcej »

Komunikacja na małej poczcie

Novell proponuje polską wersję nowego pakietu do obsługi pracy grupowej. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Fundamentalne braki

Przedsiębiorstwa branży budowlanej przeżywają kolejny ciężki rok. Trudno oczekiwać, że w tej sytuacji będą skłonne do inwestowania w systemy informatyczne. Tym bardziej że portfolio dostawców IT nie obfituje w przykłady udanych wdrożeń w budownictwie. Czytaj więcej »

Konteksty

Informatyczna karma

Ogromny sukces, jako podwykonawcy oprogramowania i oferenta usług informatycznych, firmy indyjskie w równej mierze zawdzięczają uwarunkowaniom kulturowym i mądrej, planowej polityce rządów tego kraju. Czytaj więcej »

Od sanskrytu do programu

Z Arturem Karpem z Zakładu Azji Południowej w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

BZDET.TXT

Kiedy pisałem felieton Polacy nie gęsi i swój lengłydż mają, przez myśl mi nie przeszło, że ta sprawa może tak nurtować czytelników Computerworlda. Dostałem sporo listów. Dziękuję. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Artykuł sponsorowany

Muszę przyznać się Czytelnikom, że dotknęła mnie komercja. No cóż, mamy kryzys ekonomiczny i każdy stara się jak może. Niewiele mogę, więc w ramach skromnych możliwości postanowiłem napisać pierwszy w życiu artykuł sponsorowany. Wiedzą Państwo jak to jest: niby taka sama czcionka i układ szpalt jak na innych stronach czasopisma, ale treść słodka jak miód, szczególnie dla... Czytaj więcej »

Na dwie lewe ręce

Afera goni aferę, a świat mknie dalej. Tym razem w naszym Sejmie dwóch panów posłów po lewicy postanowiło wirtualnie wykonać proces rozmnażania, przez co wzbogacili swój klub w dodatkowe głosy i niesławę. Czytaj więcej »

Ale system działa!

Jeden z ulubionych moich wierszyków pochodzi z Bajeczek Babci Pimpusiowej, których autorem jest nieodżałowanej pamięci Andrzej Waligórski. Czytaj więcej »

Co mówimy o sobie samych?

Ostatnimi czasy (co trwa już ponad dwa lata) rzadko bywam w Stolicy, a gdy już tam jestem, niezmiernie rzadko korzystam z taksówek. Bierze się to z tego, że miejsca, które przychodzi mi tam odwiedzać, znajdują się w odległości 15-20 minut spaceru od Dworca Centralnego. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Ratownicy w cyberprzestrzeni

Stworzenie sprawnego systemu ratownictwa i ochrony ludności w Polsce będzie wymagało znaczących inwestycji w nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...