powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 13-2003, 31 marca 2003
13-2003 Computerworld nr 13-2003
Wiadomości

E-mail za pięć tysięcy

Z chwilą, gdy przedsiębiorstwa podlegające ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną zaczęły się zastanawiać nad jej znaczeniem i interpretacją, wyszło na jaw mnóstwo wątpliwości. Prawnicy zapytani o wykładnię przyznają, że mogą je jedynie pogłębić. Czytaj więcej »

Rozporządzenie nie do wykonania

Każda regulacja prawna może być przyczyną wydatków jednych i źródłem zysków innych. Po raz kolejny można się o tym przekonać, śledząc dyskusję nad rozporządzeniem ''w sprawie wykonywania przez operatorów zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego''. Czytaj więcej »

Echa wybuchów w zatoce

W branży informatycznej próżno by szukać odpowiednika amerykańskiego Raytheon, dostawcy rakiet Tomahawk i Patriot, czy chociażby Maskpolu z Konieczkowa, producenta masek gazowych. Czytaj więcej »

Informatyzacja na prima aprilis

Projekt ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne wciąż nie trafił pod obrady rządu. Czytaj więcej »

Czas na Europę Wschodnią

W związku z zakwalifikowaniem konsorcjum Prokom Software i Computer Science Corporation do przetargu na informatyzację Grupy PZU do Polski przyjechał David Lister, wiceprezes CSC Europe odpowiedzialny za sektor finansowy. Czytaj więcej »

Pierwsze drukarki z logo Della

Zapowiadane od kilku miesięcy, pierwsze drukarki firmowane logo Dell Computer trafią w kwietniu na rynek amerykański. Czytaj więcej »

Większe i mniejsze partnerstwo

SAP Polska z początkiem br. wprowadził zmiany do swojej polityki partnerskiej, umożliwiając partnerom samodzielne oferowanie licencji na rynku średnich przedsiębiorstw. W przypadku klientów strategicznych SAP będzie w dalszym ciągu działał bezpośrednio. Czytaj więcej »

Haker z akademickim dyplomem

Uniwersytet w Leeds w Wlk. Brytanii jest pierwszą instytucją akademicką, zamierzającą wprowadzić do programu nauczania zajęcia, na których studenci będą się uczyć metod łamania zabezpieczeń systemów komputerowych. Czytaj więcej »

KIR z certyfikatem

Krajowa Izba Rozliczeniowa została wpisana do rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne w systemie podpisu elektronicznego w Polsce. Rejestr prowadzi Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Czytaj więcej »

Kongres Common Europe w Polsce

Po raz pierwszy w historii organizacja Common Europe zdecydowała się zorganizować kongres w Warszawie. Odbędzie się on w dniach 25-27 maja br. Patronem medialnym warszawskiego spotkania użytkowników serwerów IBM iSeries (AS/400) jest Computerworld. Czytaj więcej »

EDB wprowadza na rynek system CRM

EDB Ster Polska zakończył polonizację systemu CRM - jednego z czterech elementów oprogramowania Branch System. Jego producentem jest norweski inwestor firmy - EDB Fellesdata. Czytaj więcej »

Oracle obniża ceny pakietu E-Business

Oracle z końcem marca br. zmienił cennik systemu E-Business Suite. Obecnie przestaje obowiązywać warunek mówiący, że pakiet mogą zakupić wyłącznie firmy, które zdecydują się na wydatek minimum 250 tys. USD. Czytaj więcej »

Produkty i usługi na zewnątrz

Podpisanie umowy partnerskiej z Oracle Polska ma umożliwić firmie PKP Informatyka sprzedaż własnych rozwiązań klientom zewnętrznym. Obecnie prawie cała oferta jest skierowana do spółek wchodzących w skład Grupy PKP. Czytaj więcej »

Technologie

Chiński (prze)łącznik

We współpracy z Huawei, chińskim potentatem w dziedzinie sprzętu sieciowego, 3Com zamierza wkrótce powrócić na rynek rozwiązań dla korporacji. Czytaj więcej »

Borland: korekta kursu?

W związku z przejęciem firm TogetherSoft i StarBase w ofercie Borlanda pojawiło się ostatnio kilka nowości. Najważniejsza z nich to pakiet do modelowania aplikacji TogetherSoft ControlCenter. OptimizeIT jest przeznaczony do profilowania oraz optymalizacji aplikacji lub komponentów. Czytaj więcej »

Gruba ryba w małej sieci

Cisco przejmuje Linksys - największego dostawcę bezprzewodowych urządzeń sieciowych na rynek SOHO. Czytaj więcej »

Warsztaty systemowe

19 marca br. w Warszawie odbyła się konferencja programistyczna Microsoftu poświęcona praktycznym problemom tworzenia aplikacji dla systemów Windows, w tym zwłaszcza Windows 2003 Server oraz Windows XP. Spotkanie prowadził David Solomon, od lat zajmujący się szkoleniami w dziedzinie wewnętrznych mechanizmów systemów Windows. Czytaj więcej »

Reguły do wymiany

Stosowanie motorów reguł ma doprowadzić do ujednolicenia definicji procesów biznesowych w skali firmy. Czytaj więcej »

Zastrzyk prosto w serce

Atakom typu SQL injection nie zapobiegną ani wielowarstwowe systemy zaporowe, ani nawet systemy wykrywania włamań. Czytaj więcej »

Targi, nie salon

Infosystem 2003 nie będzie, jak niegdyś, salonem reklamowym branży IT. Na targach będą dominować małe, rozwijające się firmy. Czytaj więcej »

Konteksty

O pożytkach płynących z renomy

W Polsce rodzaj ukończonej uczelni rzadko odgrywa pierwszoplanową rolę podczas rekrutacji. Jednak przy zbliżonych kompetencjach kandydatów może wpłynąć na decyzję o zatrudnieniu. Zwłaszcza dziś, gdy pracodawcy mogą przebierać w absolwentach, wielu preferuje tych z dużych renomowanych uczelni państwowych. Czytaj więcej »

Potrzebna wiedza, nie marketing

Wszystko wskazuje na to, że we współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi i firmami informatycznymi następuje długo oczekiwany przełom. Uczelnie dostrzegły w spółkach IT partnera przydatnego w procesie kształcenia studentów, firmy zaś przestały widzieć w szkołach wyższych jedynie pośrednika w kontaktach ze studentami. Czytaj więcej »

Sieć dobra na wszystko

Jeśli prawa rządzące sieciami dotyczą wielu otaczających nas zjawisk czy nawet całego świata, to znajomość tych praw daje ogromną władzę. Czytaj więcej »

Rzeczywista autonomia maszyn

Na ogół nie odróżniamy zbyt dokładnie narzędzi od maszyn. Tymczasem ta dystynkcja jest istotna w dyskusjach o inteligentnych robotach przyszłości. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bajty i rubiny

Parę razy słyszałem ostatnio wyznanie różnych osób, że w zasadzie to wolą pisać ręcznie na papierze i potem przepisywać na komputerze. Trudno mi polemizować z czyimiś gustami, ale niech i mnie wolno mieć własne. Oto moje credo: nie cierpię pisać ręcznie i unikam tego jak mogę. Jeżeli ktoś nagle kazałby mi wykonywać mój zawód, pozbawiwszy mnie komputera, byłbym skrajnie... Czytaj więcej »

Komu i gdzie dzwoni

Dzięki elektronicznym wyciągom dostarczanym mi regularnie przez bank znam dokładnie historię zmian na moim koncie osobistym. Jest to oczywista korzyść z zastosowania narzędzi informatycznych ułatwiających życie w wielu aspektach i stąd też wiele firm korzysta z tych udogodnień wspomagających kontakt z klientami. Przewaga technik komputerowych jest nie do pobicia, pod warunkiem że... Czytaj więcej »

Hermina i kawa ekspreso

Rację mają ci, którym tytułowe imię żeńskie kojarzy się z Niemcami, a rodzaj kawy - z błędem językowym. Zanim jednak zajmiemy się nimi, nieco wstępu. Czytaj więcej »

Ludzie dobrej woli

Przeglądałem ostatnio swoje felietony sprzed ośmiu lat. Można je znaleźć w archiwum CW, ale poza tytułami dostępne są tylko dla prenumeratorów http://www.computerworld.pl/punkt/tatarkiewicz_17.html . Nie sądzę jednak, aby jakiekolwiek felietony należało trzymać pod kluczem, dlatego na... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Strach przed open source

Polskie firmy programistyczne - w przeciwieństwie do swoich zachodnich odpowiedników - w planach na najbliższe lata nie widzą istotnego miejsca dla Linuxa. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...