powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 12-2003, 24 marca 2003
12-2003 Computerworld nr 12-2003
Wiadomości

Nowe produkty na CeBIT 2003

Intel zaprezentował w Hanowerze platformę Centrino i wchodzące w jej skład procesory nowej generacji Pentium M z zegarami 1,3 GHz, 1,4 GHz, 1,5 GHz i 1,6 GHz. Czytaj więcej »

IDC: najszybciej rośnie w Polsce rynek oprogramowania

Według wstępnych wyników podanych przez IDC Poland cały polski rynek IT wzrósł w 2002 r. o 8%, tj. do 3,1 mld USD (2,87 mld USD rok wcześniej). Czytaj więcej »

Tylko trzy pary

Do drugiego etapu przetargu w PKO BP zakwalifikowano Softbank z Accenture, FNS z UNI-LAB Investments i Temenos z IBM. Czytaj więcej »

Skuteczność w cenie

Sposób traktowania przez polskich polityków problematyki społeczeństwa informacyjnego i informatyzacji kraju przypomina zabawę w kotka i myszkę. Jeżeli się to nie zmieni, trudno będzie myśleć o możliwościach realizacji strategicznych programów w tej dziedzinie. Czytaj więcej »

Biuro po krakowsku

Nowe wersje CDN Optima i CDN XL zostały ściśle zintegrowane z pakietem Office 2003. Czytaj więcej »

Nowy system w IBS Polska

IBS Polska wprowadza na rynek oprogramowanie wspomagające zarządzanie projektami - PPS Collaborate - szwedzkiej firmy PPS. Czytaj więcej »

Po pracę do IBM Polska

Jeszcze w tym roku w IBM Polska znajdzie zatrudnienie ponad 100 osób. W ciągu najbliższych czterech lat firma zamierza zwiększyć obroty i podwoić liczbę pracowników. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo a technologie IT

W najbliższą środę rozpoczyna się konferencja ''Bezpieczeństwo powszechne wyzwaniem dla technologii teleinformatycznych''. Czytaj więcej »

Peregrine: wracamy na prostą

Firma Peregrine Systems, borykająca się od maja 2002 r. z poważnymi kłopotami finansowymi, zaprezentowała plany rozwoju swoich produktów. Czytaj więcej »

Yuma w Wielkiej Brytanii

Przedsiębiorstwo Informatyczne Yuma z Wrocławia zostało partnerem SAP Wielka Brytania. Czytaj więcej »

PZU wybrało Prokom i IBM

Dwa konsorcja - Prokom Software z Computer Science Corporation i IBM Polska z TIA - zostaną zaproszone do udziału w przetargu na informatyzację Grupy PZU. Czytaj więcej »

TDC sprzeda spółki w Polsce

Według nieoficjalnych informacji TDC Internet sprzeda GTS Polska (dawniej Internet Partners) wszystkie swoje polskie spółki internetowe. Transakcja ma się zakończyć w najbliższych tygodniach. Czytaj więcej »

Zagrożeń mało, ale będą nowe

Z okazji seminarium ''Zagrożenia internetowe jutra - analiza teraźniejszości i prognoza trendów'' do Polski przyjechał Vincent Gullotto, wiceprezes ds. badań i rozwoju w Antywirusowej Grupie Szybkiego Reagowania (AVERT) działającej w ramach Network Associates. Czytaj więcej »

Technologie

Konwergencja nad dyskami

Sieci SAN oparte na IP już w przyszłym roku będą stanowić realną alternatywę dla rozwiązań Fibre Channel. Czytaj więcej »

Skok na centrum danych

Zapowiadana reorganizacja w Microsofcie zwiastuje zmiany na rynku systemów do zarządzania infrastrukturą informatyczną. Czytaj więcej »

Strażnicy systemów informatycznych

Strategia ochrony polegająca wyłącznie na instalacji łat i szczepionek jest już niewystarczająca, aby zapewnić bezpieczeństwo firmowym systemom. Czytaj więcej »

Robak błyskawica

Istnieje realne zagrożenie, że wkrótce pojawi się nowa generacja wirusów typu Flash Worm mogących w 15 minut sparaliżować cały Internet. Czytaj więcej »

Lekarstwo na poprawki

Rosnąca złożoność systemów informatycznych wymusza stosowanie narzędzi do automatycznego wyszukiwania luk w zabezpieczeniach. Czytaj więcej »

Zaniedbane pakiety

Transmisja danych w sieciach GSM tanieje, problemem wciąż pozostaje jednak jakość połączeń. Czytaj więcej »

Wyciskanie oszczędności

Kompresja całego ruchu sieciowego może pomóc w zarządzaniu pasmem w sieci WAN i obniżyć koszty transmisji danych. Czytaj więcej »

Telefon specjalnej troski

Zastosowanie telefonii IP umożliwia uzyskanie dużych oszczędności, ale wymaga bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych i wyższych standardów bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Billing bez tabula rasa

Netii udało się zakończyć migrację do nowej aplikacji billingowej. Niejako przy okazji, po raz pierwszy w Polsce na tak dużą skalę, wdrożono nowy system obsługi klientów oparty na CRM. Czytaj więcej »

Telefonia w Biskupinie

Zacząłem te felietony od reminiscencji znad Wigier. Kiedy się ma niebo gwiaździste nad sobą i Plus GSM ze sobą, to nie sposób oprzeć się pokusie fantazjowania, co nas czeka, jeśli nie w tym roku, to w następnych latach. Czytaj więcej »

Konteksty

Na kłopoty agenty

Do zaawansowanej analizy danych wykorzystuje się osiągnięcia teorii złożoności. Czytaj więcej »

Internet po arabsku

Co jakiś czas odżywają dyskusje, czy Internet będzie miał charakter uniwersalny czy też powstaną różne jego regionalne, kulturowe i narodowościowe odmiany. Ciekawych spostrzeżeń mogą dostarczyć obserwacje na temat sposobów wykorzystania Internetu w krajach islamskich. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Nagroda Krzywej Gęby

Kiedy firma Apple wprowadzała na rynek model Macintosh, testowano go przed weneckimi lustrami. Człowiek może okłamać, wypełniając ankietę, ale - o ile nie był specjalnie szkolony - nie jest w stanie opanować swojej mimiki. Dlatego bacznie obserwowano twarze ludzi pracujących z ''makówką'' - kiedy krzywili się podczas wykonywania jakiejś operacji, konstruktorzy interfejsu graficznego... Czytaj więcej »

Ofelio, do klasztoru

Tak się jakoś złożyło, że w mojej bliższej i dalszej rodzinie nikt w ciągu ponad stu lat nie wstąpił do klasztoru. Wprawdzie syn, kiedy miał bodajże trzy lub cztery lata, bardzo chciał być zakonnicą, ale była to raczej dziecięca fascynacja kostiumem oraz nakryciem głowy niż powołanie. Sam z dzieciństwa zapamiętałem moment przekroczenia progu zakonu ojców dominikanów w... Czytaj więcej »

Powrót z urlopu a rebours

Potencjalnych czytelników niniejszego tekstu chciałbym z góry ostrzec, że jego lektura wymaga znajomości mojego felietonu sprzed tygodnia. A to dlatego że postanowiłem powtórzyć go tu, tyle tylko że w wersji a rebours. Zobaczmy więc. Czytaj więcej »

Zasada ograniczonego zaufania

Oprogramowanie jest tworzone przez ludzi, stąd też zawiera w sobie niedoskonałości wynikające z błędów popełnionych przez twórców. Aczkolwiek proces testowania produktu pozwala na wyłapanie większości istotniejszych uchybień, to tak naprawdę nigdy nie możemy dać gwarancji stuprocentowej niezawodności. Każdy z nas, będąc czy to użytkownikiem czy programistą, wie z... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

CeBIT w cieniu wojny

Na największych targach branży IT wszyscy niecierpliwie wyczekują na ożywienie gospodarcze. To zaś zależy od tego, ile potrwa wojna z Irakiem i czy rzeczywiście będzie krótka i skuteczna, tak jak zapewniają Amerykanie. Zapowiedź George'a Busha szybkiego rozpoczęcia wojny wywołała wręcz euforię na amerykańskich giełdach, a za nimi i na światowych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...