powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 11-2003, 17 marca 2003
11-2003 Computerworld nr 11-2003
Prezentacje firmowe

PRZEZ IT DO SUKCESU W BIZNESIE - LIDER INFORMATYKI 2011

ComputerworldPrezentujemy sylwetki 18 finalistów tegorocznego konkursu Lider Informatyki. Przedstawiamy organizacje, które udowodniły, że umiejętne wykorzystanie rozwiązań IT może w wymierny sposób wspierać rozwój biznesu i przyczyniać się do wzmacniania pozycji rynkowej firmy. Opisujemy zasady współpracy IT z biznesem obowiązujace wśród nagrodzonych, najważniejsze realizowane projekty, plany na przyszłość.

Wiadomości

Niechętna migracja

Siedmioletni już Windows NT 4.0 wciąż cieszy się zaufaniem użytkowników, mimo że Microsoft wprowadza drugą już z kolei generację tej platformy. W pewnych zastosowaniach będzie zapewne wykorzystywany przez kolejne lata. Czytaj więcej »

Nie ma czasu na eksperymenty

Komisja Europejska nie oszczędza kandydatów, w tym Polski. Znowu dostaliśmy żółtą kartkę m.in. za słabe postępy w informatyzacji urzędów celnych. Czytaj więcej »

Szkolenia tak, certyfikaty nie

Popularność Linuxa szybko wpłynęła na popyt na szkolenia. Ich uczestnicy rzadko widzą potrzebę udokumentowania tej wiedzy certyfikatem. Czytaj więcej »

Miliard dolarów za Linuxa

SCO dochodzi praw do kodu źródłowego Unixa i Linuxa, oskarżając IBM o nieuczciwą konkurencję. Czytaj więcej »

Sławni rozwiedzeni

Po ponad dwóch latach od zakupu akcji Corela Microsoft sprzedaje je ze stratą przekraczającą 120 mln USD. Czytaj więcej »

Więcej SAP w ComputerLandzie

ComputerLand i SAP Polska rozszerzą - zawartą w grudniu 2001 r. - umowę o współpracy na rynku polskim. Firmy chcą obecnie współpracować przy sprzedaży na rynku polskim systemu mySAP Insurance. Ich przedstawiciele zaoferowali to rozwiązanie w przetargu na informatyzację Grupy PZU. Czytaj więcej »

Ze szczytu na szczyt

Wojtek Kozaczyński, pracujący dotychczas jako Architecture & Application Frameworks Director w Rational Software, przenosi się do Microsoftu na stanowisko architekta w grupie Prescriptive Architecture Guidance (PAG). Czytaj więcej »

Czeski oddział Prokomu?

Prokom Software jest jednym z dziewięciu kandydatów do przejęcia czeskiego integratora PVT. Inwestora strategicznego praskiej firmie ma pomóc wybrać firma konsultingowa Patria. Czytaj więcej »

SAP Business One w leasingu

SAP Polska podpisał z Europejskim Funduszem Leasingowym umowę dotyczącą współpracy przy udzielaniu licencji systemu SAP Business One w formie leasingu operacyjnego. Czytaj więcej »

W Polsce wciąż bez zmian

Zatrważające wyniki przynosi najnowsza edycja raportu Analiza rozwoju e-usług publicznych w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej przygotowana przez firmę Cap Gemini Ernst & Young Polska. Czytaj więcej »

Trzy ośrodki certyfikacyjne

Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej wpisało kolejne instytucje do Rejestru Kwalifikowanych Podmiotów Świadczących Usługi Certyfikacyjne. Czytaj więcej »

e-Listy wyłącznie za zgodą

Od początku marca br. przez polski Internet przetoczyła się lawina listów z pytaniem: ''Czy zgadzacie się Państwo na otrzymywanie listów elektronicznych z informacjami o naszej firmie'' lub podobnie brzmiącym sformułowaniem. Czytaj więcej »

IDC oszacowała polski rynek IT

Według wstępnych wyników podanych przez IDC Poland polski rynek IT wzrósł w 2002 r. o 8%, tj. do 3,14 mld USD (2,89 mld USD rok wcześniej). Czytaj więcej »

Technologie

Biuro gotowe do rewizji

Dzięki wsparciu dla XML, Microsoft Office 2003 umożliwi m.in. pełnotekstowe przeszukiwanie dokumentów i łatwe tworzenie formularzy. Czytaj więcej »

Złożona idea

W PTK Centertel zakończyło się najbardziej skomplikowane wdrożenie aplikacji Peregrine Systems w Europie. System obsługujący kilka tysięcy stacji roboczych, został zintegrowany m.in. z aplikacjami do zarządzania systemami informatycznymi, systemem ERP i systemami komunikacyjnymi. Czytaj więcej »

Upraszczanie świata

Głównym tematem tegorocznej konferencji Bea eWorld były mechanizmy związane z upraszczaniem rozwiązań integracyjnych. Czytaj więcej »

64-bitowe perspektywy

Wolna popularyzacja Itanium pozostaje głównym zmartwieniem Intela. Wsparcie innych producentów dla tego procesora wyraźnie osłabło. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Zapanować nad projektem

Wykorzystywanie systemów do zarządzania projektami coraz częściej wymusza ich integrację z systemami księgowymi, kontrolingowymi czy systemami zarządzania zasobami ludzkimi. Integracja ta jednak zazwyczaj stwarza problemy. Czytaj więcej »

Edytor tekstu pisarza nie czyni

Z George'em Sifri, instruktorem ESI International i głównym konsultantem odpowiedzialnym za Project Management Consulting w firmie szkoleniowej Management Training & Development Center, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Konteksty

Luka cyfrowa luki myślowe

Być może tzw. wykluczenie cyfrowe działa w drugą stronę - ci, którzy funkcjonują w świecie cyfrowym, zamykają się w wirtualnej rzeczywistości, tym samym wykluczając się z tej realnej, w której długo jeszcze pozostanie znakomita większość ludzkości. Czytaj więcej »

Obrona dla myślących

Z ochroną systemów informatycznych jest podobnie jak z obroną przed atakami terrorystycznymi. Napastnicy wykorzystują nie tyle dziury w fizycznym systemie obrony, ile luki w sposobach myślenia osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W efekcie pojawiają się zazwyczaj tam, gdzie się ich nikt w ogóle nie spodziewa. Czytaj więcej »

Zwierciadło przemian

O tym, że Internet jest generatorem nowych, nie znanych wcześniej zjawisk społecznych, można się chyba najpełniej przekonać w obszarze prawa. Coraz większy zakres wykorzystania technik informacyjnych w różnych dziedzinach życia powoduje rosnącą liczbę problemów z ich prawną regulacją. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

BSA w USA, czyli papierowy tygrys

Pisząc pochwalny felieton o niezwykle skutecznej działalności BSA w Polsce http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/351.html , ani przez chwilę nie myślałem, że będę miał przyjemność zetknąć się z tą organizacją w USA, gdzie, jak pewnie Czytelnicy wiedzą, mieszkam i pracuję... Czytaj więcej »

Powrót z urlopu

Tak to jest - wystarczy być kilka dni na urlopie, a już człowiek zdaje się tracić kontrolę nad tym, co się wokół dzieje. Czytaj więcej »

Kup pan cegłę

4 pracowników w ciągu 2 h wypala 6 m<sup>3</sup> cegieł w piecu, który zużywa drewna za 41 zł. Koszt pozyskania gliny do produkcji cegieł to 230 zł/m<sup>3</sup>, zaś przygotowanie mokrych cegieł wymaga pracy 8 pracowników i trwa 3,5 h. Stawka godzinowa pracownika cegielni wynosi 9 zł. Właściciel cegielni może wydać 8 tys. zł albo na pozyskanie nowego... Czytaj więcej »

Dziadek z kondycją

Kilka tygodni temu w felietonie System z brodą wyrażałem pogląd, że chociaż system operacyjny DOS idzie nieuchronnie w zapomnienie, to jednak w dalszym ciągu powinniśmy dysponować małym i nieskomplikowanym systemem niezależnym od kosztownego i wymagającego środowiska graficznego. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Budujemy wieżę Babel

Budowniczowie wieży Babel nie odnieśli sukcesu, gdyż nagłe pomieszanie języków, którymi mówili, uniemożliwiło im współpracę. Gdyby na ich miejsce postawić informatyków, zapewne do dziś mielibyśmy do czynienia z grupkami osobników kręcących się po placu przyszłej budowy. Grupki te nie tylko nie mogłyby porozumieć się ze sobą, ale chciałyby budować wspólne dzieło,... Czytaj więcej »

Błędy, testy i okolice

Nie jest możliwe stworzenie w pełni bezpiecznego oprogramowania, tak jak nie jest możliwe napisanie całkiem niezawodnego programu. Nie zwalnia to jednak projektantów i programistów z takiego kierowania pracą, by minimalizować zagrożenia. Czytaj więcej »

Analiza - czas na myślenie

Wzrastająca złożoność produktów informatycznych wymusza coraz większe zespoły i coraz bardziej złożone procesy. Szczególnie istotną rolę w procesie pełni analiza, zaś w zespołach - analityk. Co charakteryzuje dobrego analityka? Czym wspomaga się on w swojej pracy? Czy bycie analitykiem to coś, czego każdy może się nauczyć, czy też wymaga to wrodzonych talentów? Czytaj więcej »

Normy programowania - sposób na programistę indywidualistę?

Znajomy inspektor nadzoru budowlanego twierdzi, że budowlani mają we krwi zwyczaj pomijania lub ''upraszczania'' czynności, których wykonania nie można sprawdzić, bo ich efekty kryją stropy i mury. Niektórzy mają podobne mniemanie o programistach. Czytaj więcej »

Ekstremalnie znaczy z dyscypliną

W odpowiedzi na kryzys inżynierii oprogramowania starano się definiować procesy i dopracowywać metodyki. Z drugiej strony pojawia się rewolucja lekkich metod, takich jak Programowanie Ekstremalne (XP), które są interesującą odpowiedzią na zmieniające się potrzeby klientów. Czytaj więcej »

Sieć z kropką - co, jak, dlaczego?

Kiedy zaproponowano mi napisanie artykułu o roboczym tytule ''.Net, Dot What?'', analizującego .Net z punktu widzenia inżynierii oprogramowania, moją pierwszą reakcją było: dlaczego nie, znam tę technologię całkiem nieźle i nie powinienem mieć trudności. Kiedy jednak zabrałem się do pisania, szybko doszedłem do wniosku, że trudno odpowiedzieć na pytanie ''Dot What?'' bez... Czytaj więcej »

Open source w biznesie

Kwestia, czy open source może w pełni zastąpić produkty komercyjne, pozostaje przedmiotem zagorzałych sporów. Na pewno jednak narzędzia darmowe uzyskały już trwałe miejsce w poważnych przedsiębiorstwach. Dlaczego coraz więcej firm używa open source? Jakie korzyści osiągają w ten sposób? Z jakich narzędzi korzystają? Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Ile kosztuje program?

Sytuacja na rynku zmusza firmy informatyczne do coraz większej konkurencji cenowej. Aby produkcja oprogramowania była opłacalna, trzeba coraz dokładniej liczyć jej koszty. Jak sobie z tym radzą polscy twórcy aplikacji? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...