powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 10-2003, 10 marca 2003
10-2003 Computerworld nr 10-2003
Wiadomości

Rewolta operatorów

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie wykonywania przez operatorów zadań na rzecz obronności wprowadzono bez porozumienia z zainteresowanymi podmiotami gospodarczymi. Czytaj więcej »

Ograniczony dostęp bez ograniczeń

Polska jest o kilka lat spóźniona w porównaniu z krajami Europy Zachodniej w dziedzinie szerokopasmowego dostępu do Internetu. Wkrótce może jednak nastąpić w naszym kraju szybki rozwój oferty tych usług. Czytaj więcej »

Bankowa ochrona elektronicznych dokumentów

Rada Ministrów wydała rozporządzenie dotyczące zasad tworzenia, przechowywania i zabezpieczania dokumentów bankowych z wykorzystaniem elektronicznych nośników informacji. Czytaj więcej »

Intertelecom bez nowości

Międzynarodowe Targi Łączności Intertelecom tracą impet. To symptom pogłębiającego się kryzysu imprez wystawienniczych w branży teleinformatycznej. Czytaj więcej »

Akademia Linuxa

Warszawska firma Altkom będzie pierwszym w Polsce autoryzowanym centrum edukacyjnym firmy Red Hat Software, czołowego dystrybutora systemu operacyjnego Linux. Czytaj więcej »

MBS szuka partnerów

Microsoft Business Solutions (MBS) - dział Microsoftu powstały z połączenia przejętych przez producenta Windows firm Navision Software i Great Plains Software - stawia na promocję swoich rozwiązań wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

PolCard w rękach Gtech

Gtech Holdings, operator systemów loteryjnych, kupi pakiet kontrolny PolCardu. Firma ta jest jednym z największych graczy na polskim rynku rozliczeń transakcji dokonywanych za pomocą kart kredytowych i debetowych. Wartość transakcji wyniesie ok. 235 mln zł. Czytaj więcej »

Tel-Energo ma sieć szkieletową

Alcatel zakończył budowę sieci szkieletowej dla Tel-Energo. Sieć - o przepustowości 320 Gb/s i długości 4000 km - wykonano w technologii DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing). Czytaj więcej »

Windows 2003 już za chwileczkę

Niespełna dwa miesiące pozostały do premiery długo oczekiwanego Windows Server 2003. Czytaj więcej »

Netia wdrożyła system CRM

Netia Telekom zakończyła wdrożenie systemu typu CRM - CORE i dokonała jego integracji z centralnym systemem billingowym. Czytaj więcej »

Nieuświadomione zagrożenie

''Rynek rozwiązań do zabezpieczania systemów informatycznych jest napędzany przede wszystkim przez strach, najgorszego z doradców. Tymczasem - bez względu na wielkość środków przeznaczonych na rozwiązania tego typu - osiągnięcie 100-proc. bezpieczeństwa jest niemożliwe'' - powiedział Martin Canning z IDC podczas IDC IT Security Roadshow w Warszawie. Czytaj więcej »

Polskie systemy w Grecji

Grecki udziałowiec Alatusa - firma Quality & Relability - zamierza rozpocząć sprzedaż systemów stworzonych przez polską spółkę w Grecji. Dotyczy to rozwiązań Alatus CRM i Alatus LCMS - rozwiązania wspomagającego proces szkoleń. Czytaj więcej »

CeBIT 2003

Do Hanoweru pojedzie 20 polskich firm Czytaj więcej »

Technologie

Wyższa jakość

Sprawna organizacja procesu testowania jest tak samo ważna jak jakość wykonywanych testów. Czytaj więcej »

Nowa seria AutoCAD 2004

Autodesk zaprezentował AutoCAD 2004 - nową wersję platformy dla inżynierów i projektantów, która jest podstawowym elementem kilkunastu pakietów tej firmy przeznaczonych do specjalizowanych zastosowań w takich branżach, jak architektura, mechanika, GIS itp. Czytaj więcej »

Mocna taśma

Tandberg Data pracuje nad napędami o pojemności co najmniej 600 GB danych na jednej taśmie. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo zgodnie z planem

System Enterprise Security Manager firmy Symantec wspiera realizację nowej polityki bezpieczeństwa w Kredyt Banku. Czytaj więcej »

Standard A, B a może G?

Rosnąca liczba standardów sieci bezprzewodowych utrudnia wybór rozwiązania. Czytaj więcej »

Cisco udostępnia zabezpieczenia Wi-Fi

Cisco Systems udostępni innym producentom własną technologię zabezpieczeń transmisji i dostępu do bezprzewodowych sieci zgodnych ze standardem IEEE 802.11. Czytaj więcej »

Zdalny dostęp pod ścisłą ochroną

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak zorganizować zdalny dostęp do firmowych systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Celowanie w strategię

Sformułowanie dobrej strategii wymaga określenia celów i metod pomiaru stopnia jej realizacji. Czytaj więcej »

Konteksty

Sieć dobra na wszystko

Linearny model rozwoju społecznego budzi coraz większy sceptycyzm badaczy. Zamiast niego proponuje się inne ujęcie problemu zmian w organizacji społeczeństw i procesów regulacji, w którym jest mowa o sieciach. Czytaj więcej »

Europejska zawartość

Szans na rozwój rynku usług internetowych Unia Europejska upatruje w wykorzystaniu informacji z sektora publicznego do celów komercyjnych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czas się żegnać?

Muszę coś zmienić w mojej manierze tytułowania felietonów, gdyż kolejny już raz przychodzi mi zaczynać pisanie od tłumaczenia, czego tytuł felietonu nie oznacza. Czytaj więcej »

Komputer szkodzi

Wyobraźcie sobie Państwo, że na łamach ogólnopolskiej gazety ukazuje się następująca notatka: Samochód zabija. Wsiadanie do samochodu oraz kierowanie pojazdem mechanicznym jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zajęć - podaje PAP. Czytaj więcej »

N@miętność w sieci

Publikujemy nieznane fragmenty nowej książki poczytnego polskiego autora Janusza L. Jabłkowskiego pt. N@miętność w sieci. Książka ukaże się w drugiej połowie 2003 r. Czytaj więcej »

RIP, czyli śpij spokojnie

Podobno jednym z głównych zagrożeń mających wyniknąć z wytworzenia sztucznej inteligencji jest to, że przejmie ona stery władzy nad inteligencją naturalną - tak przynajmniej prognozują czarnowidze, którym sztuczna inteligencja nazbyt kojarzy się z procesem kreowania sztucznej choinki jako substytutu jej naturalnej odmiany. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Wolność gospodarcza czy bezpieczeństwo państwa

Operatorzy telekomunikacyjni z jednej strony są przeciwni ponoszeniu wysokich kosztów związanych z wykonywaniem zadań na rzecz bezpieczeństwa i obronności kraju, z drugiej - w imię ochrony własnych interesów - postulują wnikliwe sprawdzanie przez organy państwowe konkurencji i nowych graczy na rynku telekomunikacyjnym. Czytaj więcej »

Listy

Bez bazy ani rusz

W numerze 7 tygodnika Computerworld z 17 lutego 2003 r. ukazał się artykuł Tomasza Kopacza pt. ''Bez bazy ani rusz''. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...