powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 09-2003, 3 marca 2003
09-2003 Computerworld nr 09-2003
Prezentacje firmowe

Raport Polski Rynek Usług IT 2011

ComputerworldGdzie w Polsce najlepiej kupić usługę IT? W raporcie tym prezentujemy obszerne dane o ofercie ponad 120 - małych i dużych - firm IT działających w Polsce. Jednocześnie pokazujemy ich potencjał - zatrudnionych w usługach pracowników, wyniki w poszczególnych segmentach rynku usługowego. Jak z sukcesem przekazać firmie zewnętrznej część swojej działalności? Na naszył łamach...

Wiadomości

IT w referendum

W lutym br. ogłoszono przetarg na obsługę informatyczną referendum unijnego. Czytaj więcej »

Ośrodki w środku Europy

Pierwszą firmą, która zdecydowała się na przeniesienie do Polski działu rozwoju oprogramowania, była amerykańska spółka Cross-Com założona przez emigranta Tadeusza Witkowicza. Czytaj więcej »

Ryzyko z pasją

SAS Institute przenosi do Polski część działalności związanej z produkcją oprogramowania. Czytaj więcej »

Potrzeba więcej konsultacji

Od początku roku wszyscy pracownicy dawnego PWC Consulting Poland (PWCC) - w sumie 106 osób - stali się pracownikami IBM Polska. Do zespołu dołączyło jeszcze kilkunastu konsultantów wcześniej zatrudnionych w IBM. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

<b>PAWEŁ MALAK</b> został dyrektorem Network Associates Poland. Jego zadaniem będzie kierowanie sprzedażą produktów z linii McAfee Security i Sniffer Technlogies. Czytaj więcej »

IT z unijnych funduszy

W ciągu siedmiu miesięcy z finansowej pomocy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przy wdrożeniu systemów informatycznych skorzystało ponad 150 małych i średnich firm. Czytaj więcej »

Procesory AMD w serwerach Suna

Sun Microsystems wykorzysta procesory Advanced Micro Devices w najnowszych serwerach typu blade instalowanych w obudowach Sun Fibre B1600. Czytaj więcej »

Certyfikat dla Polkomtela

Polkomtel utworzył pierwszy certyfikowany tzw. Ośrodek Specjalizacji Klienta SAP (SAP Customer Competence Center). Zatrudnia on ok. 30 osób, wspierających prawie 1500 użytkowników oprogramowania SAP w Plus GSM. Czytaj więcej »

Elektroniczny wojownik z Polski

Katowicka firma 2Si w przyszłości zamierza zająć się wytwarzaniem tzw. inteligentnej broni w ramach realizacji umowy offsetowej. Czytaj więcej »

IDF 2003 - wiosenne premiery Intela

Intel zapowiedział na 12 marca br. premierę Centrino - platformy obejmującej nowy procesor Pentium M (znany dotychczas pod kodową nazwą Banias), chipset i855 i bezprzewodowy interfejs sieciowy Intel Pro/Wireless 2100. Czytaj więcej »

Równy start dzięki e-edukacji

Warszawską konferencję E-learning - wyrównywanie szans, zorganizowaną przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i IDG Forum, zdominowała dyskusja o sposobach wykorzystania e-learningu we współczesnej edukacji. Czytaj więcej »

Opóźnione uruchomienie UMTS w Polsce?

Operatorzy telefonii komórkowej GSM - Polkomtel (Plus) i PTK Centertel (Idea) - chcą przesunięcia o kolejny rok terminu wprowadzenia w Polsce sieci komórkowych trzeciej generacji (UMTS). Polska Telefonia Cyfrowa (Era) uważa, że przesunięcie terminu to za mało i należałoby zamienić opłaty licencyjne na zobowiązania inwestycyjne. Każdy z operatorów miał zapłacić po 650 mln euro. Do... Czytaj więcej »

Szeroka bezprzewodowa przyszłość

D-Link jest tajwańską firmą, znaną przede wszystkim z produkcji elementów sieciowych, w tym rozwiązań bezprzewodowych. W drugiej połowie 2002 r. firma otworzyła oddział w Warszawie. Pod koniec lutego br. Polskę odwiedził JC Liao, wiceprezes D-Link na Europę. Czytaj więcej »

Zakup z perspektywą

Prokom Software nabył od trzech osób i BTK Investors 90 udziałów w olsztyńskiej firmie Ready. Udziały te stanowią 75% kapitału zakładowego. Wartość transakcji wyniosła 2,7 mln zł. Czytaj więcej »

Technologie

Historia z przyszłością

Nowe serwery iSeries umożliwiają okresowe włączanie i wyłączanie procesorów. Wkrótce ma to dotyczyć także pamięci RAM i dysków. Czytaj więcej »

Wirtualne okna

Microsoft przejął dział firmy Connectix, oferującej m.in. oprogramowanie wirtualizacyjne Virtual PC dla stacji roboczych pracujących pod kontrolą Windows i Mac OS. Czytaj więcej »

Z ręką na automacie

Właściwie wdrożone narzędzia automatyzujące testowanie oprogramowania pozwalają znacznie podnieść jego jakość. Czytaj więcej »

Przepływy sterowane automatycznie

Systemy automatyzujące przepływ pracy i dokumentów stają się standardowym elementem aplikacji do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwami. Czytaj więcej »

Trudna droga do jednolitych formatów

Stosowanie firmowych formatów utrudnia wymianę informacji między aplikacjami. Czytaj więcej »

Między frontem a zapleczem

W ciągu ostatnich dwóch lat zyskowny rynek serwerów aplikacyjnych Java gwałtownie się skurczył, zmuszając dostawców do zmian strategii. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Walka z uzależnieniem

Celem wszelkich projektów i zakupów informatycznych powinna być wyłącznie wartość biznesowa. Niemożność jej rozpoznania oznacza, że albo projekt jest zbędny, albo ludzie, którzy się do niego zabrali, nie rozumieją istoty rzeczy. Tak czy owak - strata czasu i pieniędzy. Czytaj więcej »

Pięta achillesowa IT

Z Piotrem Milewskim, dyrektorem generalnym CFT Europe, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Konkurencja dla wytrwałych

Z Pawłem Nogowiczem, prezesem firmy Evercom, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Konteksty

Pamięć o historycznym rodowodzie

Z prof. Jerzym Jedlickim z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Namierzanie winnego

Błędna reakcja systemu teleinformatycznego - to jedna z hipotetycznych przyczyn katastrofy promu kosmicznego Columbia. Czytaj więcej »

Życie to zapping i clicking

Świadomość ludzi obejmuje coraz mniejszy zakres przeszłości: jej horyzont zamyka się w perspektywie co najwyżej 3 lat. Kultura niczym rozpuszczalna kawa staje się instant. Rodzi się ''przejściowe społeczeństwo''. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jabłoń i jabłko

Wbrew możliwym skojarzeniom, nie zamierzam zaczepiać tu ani komputerów, których znakiem jest tytułowy owoc, ani ich zwolenników (komputerów, nie owoców). Nie jest także moim celem polemika z Newtonem, chociaż po ostatnich ''sukcesach'' dwóch braci z Paryża, kto wie - może trzeba się zdecydować na podobny krok, dający miejsce w awangardzie nauki i miejsce w historii. Czytaj więcej »

Limuzyna z pustym bakiem

Bez echa przechodzą kolejne nieudane emisje akcji. Jednocześnie zapowiedzi opodatkowania zysków z giełdy, płynące ze strony Ministerstwa Finansów, skłaniają inwestorów do poszukiwania nowych miejsc dla ich pieniędzy. Czytaj więcej »

Guglarz

Czy guglujecie Państwo? Nie pytam o kuglowanie, czyli o powszechną dziś w Polsce czynność zachachmęcania (patrz np. komentarz nt. lekarzy http://info.onet.pl/1,15,11,1229707,3691685,forum.html), choć i tego słowa także nie ma w słownikach współczesnej polszczyzny. Na... Czytaj więcej »

Wypijmy za błędy

Baza wiedzy oferowana przez Microsoft powinna zwać się raczej bazą przeprosin za błędy. Interpretacja zawartych w niej wątków przypomina nieraz próby dopasowania do rzeczywistości przepowiedni Nostradamusa, co jest o tyle uzasadnione, że rozwiązanie zagadki zależy w dużej mierze od dobrej woli osoby interpretującej i sprzyjających okoliczności. Być może Nostradamus napisał... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

TP i daleko, daleko pozostali

Wystarczy przeczytać raport analityków bankowych o Telekomunikacji Polskiej, by wyrobić sobie pogląd o sytuacji na polskim rynku telekomunikacyjnym. Czytaj więcej »

WLAN - nieprzyjaciel czy sprzymierzeniec UMTS

Operatorzy komórkowi w całej Europie opóźniają rozpoczęcie budowy sieci trzeciej generacji, a niektórzy wręcz, jak hiszpańska Telefonica, zupełnie z nich rezygnują. Coraz większą popularnością cieszą się zaś systemy bezprzewodowej transmisji danych WLAN. Powstaje pytanie, czy będą one usługą konkurencyjną czy komplementarną wobec UMTS? Czytaj więcej »

Ewolucja bez ustanku

Polski sektor telekomunikacyjny od lat cierpi wskutek niedomagań i słabości systemu polityki regulacyjnej. Ten stan ma wszelkie cechy choroby przewlekłej. Czytaj więcej »

O co walczymy

Z Tomaszem Domańskim, doradcą prezesa zarządu Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci komórkowej Era, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Modernizacja billingu

Wobec rosnącej konkurencji na rynku telekomunikacyjnym coraz bardziej istotna staje się jakość systemów billingowych wykorzystywanych przez operatora. Z jednej strony efektywny system billingowy często jest jedyną drogą do obniżenia kosztów i uzyskiwania odpowiednio wysokiej marży, z drugiej zaś niewłaściwy wybór takiego systemu staje się często jednym z głównych powodów utraty... Czytaj więcej »

Dylematy operatorów

Operatorzy narodowi stoją wobec wyzwań, do których nie byli przygotowani. Zagraża im konkurencja ze strony nowych podmiotów dysponujących własnym potencjałem wiedzy i kompetencji technologicznych. Czytaj więcej »

Korzyści z paszportyzacji

''Znakomita broń w walce konkurencyjnej'' - to opinia o systemie paszportyzacji sieci jednego z operatorów telekomunikacyjnych. Mogłaby się ona stać hasłem reklamowym firm oferujących tego typu rozwiązania. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Nie wychodźcie przed orkiestrę

Na zinformatyzowaniu procesu udzielania zamówień publicznych zależy najbardziej Unii Europejskiej i... Marketplanet.pl, polskiemu operatorowi platformy handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Listy

Dopłaty bezpośrednio od systemu zależne

W związku z ukazaniem się w Computerworld nr 7/2003 artykułu Dopłaty bezpośrednio od systemu zależne autorstwa Sławomira Kosielińskiego wnoszę o sprostowanie następującej treści: Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...