powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 08-2003, 24 lutego 2003
08-2003 Computerworld nr 08-2003
Wiadomości

Bankructwo na prośbę prezesa

Warszawski sąd ogłosił upadłość Apeximu, niegdyś jednego z największych integratorów i filaru polskiego rynku IT. Czytaj więcej »

Papier na łączach

Koszty wdrożenia internetowego systemu sprzedaży we Frantschach Świecie zwróciły się po kilku miesiącach. Za jego pośrednictwem ma być realizowane 90% sprzedaży firmy. Czytaj więcej »

Dla średnich jeszcze raz

Oracle planuje wprowadzenie na polski rynek okrojonej wersji pakietu E-Business Suite pod nazwą Special Edition. Czytaj więcej »

Operatorskie obowiązki

Operatorzy muszą gromadzić informacje o abonentach. Czytaj więcej »

Całkiem za darmo

Opisywana przez nas niedawno (CW46/2002) platforma LeftHand wraz z bazową aplikacją do zarządzania przedsiębiorstwem Firma 1.0 jest obecnie dostępna na licencji GPL - bezpłatnie, wraz z kodem źródłowym. Czytaj więcej »

Wiceprezes z konkurencji

Sławomir Chabros - do połowy grudnia 2002 r. zajmujący stanowisko prezesa Centrum Edukacyjnego EduSoft - został wiceprezesem Altkom Akademia, bezpośredniego konkurenta kierowanej dotychczas przez niego spółki. Wcześniej (w latach 1991-1995) kierował firmą szkoleniową Multitrade. Czytaj więcej »

Koniec "kompatybilnych" tonerów?

Lexmark International wytoczył proces o naruszenie praw autorskich producentowi układów mikroprocesorowych SSC. Sprawa dotyczy układów scalonych, które Lexmark zaczął instalować w kasetach z tonerami do niektórych modeli drukarek. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

TOMASZ CHLEBOWSKI został dyrektorem handlowym NASK. Czytaj więcej »

Rośnie popyt na systemy call center

W Polsce działa już ok. 200 dużych firmowych systemów telefonicznej obsługi klientów (dla 200 lub większej liczby agentów) i kilka tysięcy małych instalacji, często wykorzystujących tylko podstawowe funkcje. Najwięcej systemów call center zainstalowano w bankach. Czytaj więcej »

SCO szuka partnerów dla UnitedLinux

SCO Poland podpisało dwie pierwsze umowy z polskimi firmami programistycznymi, które będą tworzyć aplikacje na platformę UnitedLinux. Są to: MacroSoft i Hansa Business Solutions. Czytaj więcej »

SKID na Linuxie

W 2002 r. 48% wszystkich nowo sprzedanych przez MacroSoft pakietów SKID działa z wykorzystaniem systemu Linux. Czytaj więcej »

Technologie

Wywiad bez agentów

Patrol Express, odchudzona wersja rozwiązania do monitorowania infrastruktury firmy BMC Software, w ub.r. trafiła na rynek amerykański. Wzbudziła na tyle duże zainteresowanie, że jej sprzedaż pozytywnie wpłynęła na wyniki finansowe firmy w trzecim kwartale. Teraz znalazła się w ofercie CompFort Meridian, wyłącznego przedstawiciela BMC na rynku polskim. Czytaj więcej »

Tytanowa poczta

W połowie roku na rynek trafią nowe wersje Microsoft Exchange Server i klienta Outlook. Czytaj więcej »

Wi-Fi podgryza kable

Sieć w biurze, w domu i tysiące metrów nad ziemią. Wizja rozwoju sieci bezprzewodowych może martwić nie tylko producentów okablowania. Czytaj więcej »

Warchalking - naznaczony dostęp

Anglik Matt Jones zaczął w czerwcu 2002 r. rysować w Londynie kredą na chodnikach i ścianach domów symbole identyfikujące miejsca, do których dochodzą sygnały sieci bezprzewodowych IEEE 802.11b i jest możliwe uzyskanie ''bezpłatnego'' dostępu do Internetu. Czytaj więcej »

WPA zamiast dziurawego WEP

Nowy system zabezpieczeń dla sieci bezprzewodowych eliminuje potrzebę stosowania niekonwencjonalnych rozwiązań firmowych. Czytaj więcej »

Ile kosztuje sieć w standardzie IEEE 802.11b?

Spadek cen urządzeń do obsługi systemów sieci bezprzewodowych spowodował zniesienie bariery finansowej, która do niedawna spowalniała rozwój rynku Wi-Fi. Dzisiaj decyzja o implementacji sieci w standardzie IEEE 802 zależy przede wszystkim od wymagań użytkownika i potencjalnych korzyści, jakie może przynieść takie rozwiązanie. Koszt zakupu wyposażenia małej sieci IEEE 802.11b... Czytaj więcej »

100% bez przewodów

Urządzenia 802.11a pojawiły się na rynku przed rokiem, ale dopiero teraz przyznano pierwsze certyfikaty zgodności ze standardem. Czytaj więcej »

Sztuka testowania

Testowanie oprogramowania to w równej mierze sztuka wymagająca talentu, rzemiosło dla wytrwałych, a także nauka. Czytaj więcej »

iSCSI gotowa do konkurencji

Formalne zatwierdzenie specyfikacji iSCSI otwiera drogę do popularyzacji nowego standardu pamięci masowych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Wielka zmiana fazy

W obliczu konsolidacji i prywatyzacji dystrybutorzy energii muszą wykazać się zdolnością do zmiany podejścia do informatyki, przekształcając ją z dyscypliny technicznej o charakterze pomocniczym w jedno z podstawowych narzędzi do zarabiania pieniędzy. Czytaj więcej »

Konteksty

10 pytan o przyszłość Internetu

Sytuacja dojrzała do tego, by zjednoczyć wysiłek badawczy dotyczący sieci społecznych w "realu" i "wirtualu" w celu udzielenia odpowiedzi na kilka kluczowych pytań, które przybliżą nas do zrozumienia istoty społeczeństwa sieciowego. Czytaj więcej »

Dzieje klucza publicznego

Z podpisu elektronicznego możemy korzystać tylko dzięki determinacji osób, które miały odwagę przeciwstawić się woli potężnych amerykańskich służb specjalnych. Czytaj więcej »

Pamiętliwe bakterie

Praktycznie wszystkie dostępne nam pojemne nośniki danych są mało odporne na upływ czasu i ekstremalne warunki zewnętrzne. Czy ''żywa'' pamięć, jaką znajdziemy w organicznym mikroświecie, jest lepsza od tradycyjnych nośników danych? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Co nam mogą komputery...

Opowiadał mi kiedyś ktoś o swym, żyjącym jeszcze przed wojną, wuju adwokacie, który prowadził kancelarię w mieszkaniu. Jej ozdobą było potężne, dębowe biurko, a sam wuj, żyjący samotnie, miał zwyczaj, szczególnie z rana, chodzić po mieszkaniu bez jakiegokolwiek odzienia. Czytaj więcej »

Kosmiczna katastrofa

Tak się składa, że ostatnio miałem okazję oglądać w akcji jeden z policyjnych systemów (opisywany zresztą niedawno na naszych łamach), kiedy na przedmieściu Kalisza złapano mnie na niedużym przekroczeniu prędkości. Czytaj więcej »

Balansując na linie

Wystarczy zmienić bit w kodzie wykonywalnym programu, aby otrzymać zupełnie nieprzewidywalne wyniki. Jeden mały bit spośród kilku milionów wypełniających ciało programu - jakże niewielkie wydaje się mieć znaczenie w tej mnogości, a jednak ma, i to kolosalne: prędzej czy później objawia swoją naturę. Czytaj więcej »

KąCIK policjanta

Panie redaktorze, zima u nas tego roku sroga. Jak zawiało w grudniu, tak trzymie do dziś i pewnie jeszcze sporo wody w Bystrzycy upłynie, nim zobaczym zielone. Siedzę sobie w komisariacie, gumofilce służbowe postawiłem koło piecyka, niech się suszą po obchodzie, i właśnie miałem zaparzyć kawę, gdy zadzwonił telefon. Najpierw coś strasznie trzaskało, ale potem udało mi się... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Konkurencja zamiast współpracy

Rozwój Linuxa i jego rosnąca popularność zmusiły firmy świadczące usługi związane z tym systemem do specjalizacji. Między spółkami działającymi na rzecz popularyzacji rozwiązań open source zaiskrzyła konkurencja. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...