powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 35-1995, 25 września 1995
35-1995 Computerworld nr 35-1995
Wiadomości

Czy warto kupić OverDrive?

Intel Corp. rozszerzył ofertę układów Pentium OverDrive dla systemów z procesorami 486 oraz przedstawił plany wprowadzania do sprzedaży układów do upgrade'u obecnie produkowanych systemów z procesorami Pentium. Czytaj więcej »

Warszawa połączona

Trójstronna wideokonferencja była największą atrakcją podczas otwarcia WARMANa - warszawskiej komputerowej sieci metropolitarnej. 22 września br. połączyły się ze sobą Politechnika Warszawska, Urząd Rady Ministrów i Komitet

Badań Naukowych. Czytaj więcej »

Turbolaser w Polsce

Digital zaprezentował 21 września w Warszawie AlphaServer 8400 5/300. W trakcie prezentacji na AlphaServerze uruchomiono oprogramowanie firmy Oracle umożliwiające przetwarzanie baz danych w środowisku 64-bitowym. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu opcji Oracle Very Large Memory bazy danych Oracle7, która wykorzystuje potencjał 64-bitowej architektury Alpha, Digital Unix oraz 14 GB... Czytaj więcej »

Macintoshe z nowymi procesorami

Apple Computer IMC Poland SAD przedstawił nowe modele komputerów, które w ciągu najbliższych tygodni trafią do sprzedaży. Czytaj więcej »

Jest polski OS/2

IBM Polska przekazał do produkcji ostateczną, zlokalizowaną wersję systemu operacyjnego OS/2 Warp z kodem Windows Win OS/2. Czytaj więcej »

Rada Koordynycyjna obraduje

Podczas pierwszego posiedzenia nowo powołanej Rady Koordynacyjnej ds. Teleinformatyki jej przewodniczący, Janusz Maszkiewicz, przedstawił krótką charakterystykę polskiego rynku informatycznego, udziału administracji państwowej w strukturze zamówień oraz omówił cele i zadania Rady. Czytaj więcej »

Software AG i hurtownie danych

Software AG, największy europejski producent systemów zarządzania bazami danych, zorganizował wspólnie z tygodnikiem Datamation światowy tour prezentacji swej oferty produktów, usług i narzędzi do opracowania, uaktualniania i utrzymywania hurtowni danych (data warehouse). Czytaj więcej »

Pentium bez kontroli

Użytkownicy coraz powszechniej stosowanych procesorów Pentium zostali pozbawieni standardowej w starszych układach 486 funkcji zabezpieczeń - kontroli parzystości. Czytaj więcej »

Światowa premiera 4D dla Windows

Równolegle z pokazami we Francji i USA w Warszawie odbyła się światowa premiera wersji pakietu do tworzenia baz danych, 4th Dimension (4D) for Windows francuskiej firmy ACI. Czytaj więcej »

Poligrafia i DTP

Wimal International zorganizował wystawę DTP & PrePress EXPO. Zaprezentowano m.in. nową wersję Adobe PageMaker 6.0, skanery i naświetlarki Optronics, naświetlarki i drukarki firmy LaserMaster, skanery Umax, oprogramowanie Binuscan. Czytaj więcej »

Optimus za otwartymi drzwiami

Kilkanaście tysięcy osób odwiedziło ekspozycję holdingu Optimus i jego partnerów w warszawskim kinie Capitol podczas Dni Otwartych nowosądeckiej spółki w dniach 16-17 września br. Czytaj więcej »

Compaq instaluje OS/2

IBM ogłosił dostępność OS/2 Warp, zestawu protokołów komunikacyjnych IBM TCP/IP 2.0 oraz serwera aplikacyjnego LAN Server 4.0 w systemie SmartStart 2.3 firmy Compaq. Czytaj więcej »

Plany Novella

Podczas Unix Expo, odbywającego się w Nowym Jorku, Novell zamierza przedstawić nowe rozwiązania, których celem jest zadanie ciosu rosnącej popularności MS Windows NT Servera. Czytaj więcej »

Nowa generacja osobistych asystentów

Po roku względnego zastoju na rynku osobistych asystentów cyfrowych (personal digital assistants - PDA) pojawi się wiele nowych urządzeń oraz systemów operacyjnych. Czytaj więcej »

BPH wybrał Digital

Około 30 mln USD wart jest kontrakt zawarty między europejskim oddziałem Digital Equipment Corp. a krakowskim Bankiem Przemysłowo-Handlowym. Amerykańska spółka zobowiązała się w ciągu trzech lat dostarczyć system informatyczny do centrali i ponad 100 oddziałów banku. Czytaj więcej »

Biurowy niezbędnik

Novell przygotowuje pakiet zintegrowany PerfectWorks dla Windows 95. Program przeznaczony jest dla użytku domowego i dla małych firm. Rynkowa wersja pakietu ukaże się pod koniec roku. Czytaj więcej »

Optimus w szkołach

Przynajmniej 10 mln nowych złotych wart jest kontrakt Ministerstwa Edukacji Narodowej ze spółką Optimus S.A. na dostawę i instalację w szkołach publicznych 3186 komputerów. Szacowana wartość kontraktu będzie prawdziwa wtedy, gdy Ministerstwo wybierze maksymalną konfigurację komputerów Optimus 486DX266. Czytaj więcej »

Budzenie rynku

Nowo powstały holding Koma-Technimex połączył atuty każdej z trzech wchodzących w jego skład spółek: Koma S.A., Koma Nord sp. z o.o. i Technimex. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Ostrzeganie na czas

Monitorowanie polega na jak najszybszym powiadomieniu kierownictwa o możliwych zagrożeniach i zmuszeniu go do interwencji zanim nastąpią straty. Czytaj więcej »

Cennik

Oprogramowanie pod DOS dla niewielkiej firmy (cz. 2)

Dzięki poważnym zaletom, jakie niesie za sobą zastosowanie technik informatycznych do obsługi finansów w firmach powstała całkiem oddzielna część rynku oprogramowania - tzw. accounting software. Bieżącą rubrykę "Cennik" poświęcamy (już kolejny raz z rzędu) krajowym produktom oferowanym na tym rynku. W poprzednich numerach CW omawialiśmy oprogramowanie pracujące w środowisku... Czytaj więcej »

Internet

Bezpieczeństwo w pajęczynie

Podłączenie się do Internetu może okazać się przedsięwzięciem ryzykownym, zaś korzystanie z pajęczyny WWW może to ryzyko jeszcze zwiększyć. Przeglądarki serwerów WWW są narzędziami bardzo prostymi i ich powszechne użycie niesie w sobie potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa danych. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Jeden komputer - dwa środowiska pracy

Ponieważ Microsoft nie oferuje użytkownikom systemu Windows 95 opcji "dual booting" (podwójne inicjowanie systemów operacyjnych Windows 3.1 lub Windows 95 - na jednym komputerze), prezentujemy sposób na wykonanie tej operacji w trybie "zrób to sam". Czytaj więcej »

Multimedialne Presario

Compaq po raz pierwszy przedstawił produkty przeznaczone specjalnie na rynek europejski na tydzień przed premierą wersji amerykańskich. Komputery linii Presario 7100 są już dostępne w sprzedaży, natomiast linie 5500 i 9500 mają się znaleźć w europejskich sklepach na początku października br. Czytaj więcej »

Rewelacje CD-ROM-owe

Sensację na odbywających się na przełomie sierpnia i września targach elektroniki użytkowej (Funkausstellung 95) w Berlinie wzbudziły pokazy nowych płyt kompaktowych zawierających 5 GB informacji. Dzięki tak znacznej pojemności można na jednej płycie zmieścić dwa pełnometrażowe filmy w kilku wersjach językowych ze ścieżką dźwiękową o doskonałej jakości. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Nowy zawód - internetyk

Informatyk Polski, to specjalista, który - prawdę mówiąc - nie bardzo wiadomo czym się zajmuje. Najczęściej jest to tzw. informatyk zakładowy, do którego obowiązków należy zajmowanie się tym wszystkim w firmie, co jest związane z komputerami - od rozwiązywania problemów typu "drukarka nie drukuje, bo skończył się papier", aż do instalowania sieci Novell. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

NetWare 4.1 Contra NT Server 3.5

Novell i Microsoft kontrolują 75% światowego rynku sieciowych systemów operacyjnych. Novell uznawany jest za niekwestionowanego lidera. Ostatnio pojawił się jego nowy produkt - NetWare 4.1. Jednak Microsoft nie rezygnuje o czym świadczy ostatnia wersja Windows NT Server. Czytaj więcej »

Okolice

Czy istnieje informatyczna moralność?

Nasi amerykańscy koledzy przeprowadzili pośród 255 amerykańskich informatyków ankietę na temat spraw związanych z etyką zawodową. Wyniki raportu można uznać za zaskakujące. Oto niektóre z poruszanych tam, jakże czasem swojsko brzmiących tematów. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Obieg dokumentów

Tydzień temu wyjaśniłem, co należy rozumieć pod pojęciem groupware. Dzisiaj nieco więcej szczegółów o możliwych reprezentacjach workflow. Czytaj więcej »

Prezentacja produktu

Windows 95

Administratorzy systemów informatycznych stoją przed dylematem: przechodzić na Win95 czy czekać na NT? Czytaj więcej »

Aplikacje dla systemu Win95

Pojawienie się na rynku systemu Win95 dopinguje wiele firm do przyspieszenia prac nad 32-bitowymi aplikacjami. Sporo programów jest już dostępnych, ale prawdziwej lawiny aplikacji dla Win95 można się spodziewać dopiero pod koniec 1995 r. Czytaj więcej »

Przystosowanie aplikacji 16-bitowych

Modyfikowanie aplikacji może być stosunkowo prostą sprawą lub całkiem skomplikowanym zadaniem. Ten drugi przypadek ma miejsce wtedy, gdy nie dysponujemy kodem źródłowym programu. Czytaj więcej »

Win95 - na pełne plug-and-play przyjdzie jeszcze poczekać

Wraz z wejściem na rynek systemu Win95 coraz więcej użytkowników zacznie się na pewno bliżej interesować opcją plug-and-play (zainstaluj i używaj). Nie ma się czemu dziwić, bowiem jak twierdzą osoby testujące ten system, oferuje on w tym względzie wiele nowych rozwiązań. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Redakcja w sieci

Od czasu, kiedy każda i każdy z nas ma swój internetowy adres, w redakcji zrobił się pewien ruch. Czytaj więcej »

Sieć dla duszy

Widzę, że również w Polsce niesamowitą karierę robi "reengineering". Jest to dopiero etap zapoznawania się z tą koncepcją, jej przymiarek do sytuacji naszych przedsiębiorstw. Etap odkrywania, że przecież to tak doskonale pasuje do naszej przebudowy gospodarczej, do konstruowania wszystkiego od nowa: instytucji gospodarczych, przedsiębiorstw, organizacji. Czytaj więcej »

Kto liczy nasze pieniądze

Przygotowuję właśnie do druku kolejną wielką książkę ''Ojca zarządzania'', Petera Druckera, ''Zarządzanie w czasach burzliwych''. I zastanawiam się, jak też to ekonomiści potrafili się przez tyle lat uchronić przed takimi lekturami. I przed wnioskami z tychże. Czytaj więcej »

Rynek

UltraSPARC ratunkiem dla Suna

Przez trzy ostatnie lata użytkownicy stacji roboczych Sun Microsystems obserwowali jak wydajność ich sprzętu malała w porównaniu do urządzeń Hewlett-Packarda, Digitala i innych firm. Tymczasem sprzedaż stacji roboczych Suna w ub.r. wzrosła o ok. 20% dzięki wprowadzaniu większej liczby aplikacji dla środowisk SunOS i Solaris. Obecnie firma ma ponad milion komputerów zainstalowanych na... Czytaj więcej »

Sieci

Nowsza wersja OnNet

Firma FTP Software wprowadziła na rynek nową wersję programu OnNet oznaczoną numerem 2.0. Pakiet ten przeznaczony jest dla systemu Windows i zawiera rozwiązania integrujące 32-bitową technologię TCP/IP z całą gamą aplikacji działającym w środowisku Windows, łącznie z Interdrive95, wydajnym NFS-klientem współpracującym z Windows 95. Czytaj więcej »

Administrowanie tablicami połączeń

Kable są zmorą każdego administratora sieci. Receptą na jego kłopoty jest nowy rodzaj tablicy połączeń Smart 16/32 wraz z systemem monitorowania PatchView, oba produkty izraelskiej firmy RIT. Czytaj więcej »

Zastosowania

Supermarkety w sieci

Billa jest znanym koncernem austriackim, który w Europie zarządza sieciami sklepów Billa, Libra, Mondo, Bipa. W Polsce zbudował cztery sklepy - dwa w Warszawie i po jedenym w Bielsku-Białej i w Katowicach. Wyposażone są one w jednolity system informatyczny. Czytaj więcej »

Listy

Internet w liceum ogólnokształcącym w Olecku

10 kwietnia 1995 r. uzyskaliśmy podłączenie do sieci Internet dla Szkół. Od tego czasu rozpoczęliśmy akcję zbierania funduszy na rozwój. Przygotowaliśmy materiały reklamowe i osobiście zwróciliśmy się do ponad 50 przedsiębiorstw, instytucji, organizacji społecznych w województwie suwalskim, burmistrza Olecka oraz kuratorium Oświaty i Wychowania w Suwałkach. Dzięki pomocy i... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...