powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 34-1995, 18 września 1995
34-1995 Computerworld nr 34-1995
Wiadomości

NewEra w drodze

Informix, producent systemów zarządzania bazami danych Informix OnLine, zaprezentował w Warszawie - w ramach wschodnioeuropejskiego Informix NewEra Roadshow - nową wersję swego pakietu do opracowania aplikacji NewEra 2.0. Z prezentacją NewEra połączono pokazy innych produktów umożliwiających przygotowanie pełnego środowiska programistycznego do pracy w grupie. Czytaj więcej »

Targi obronności

Systemy informowania, ostrzegania i nadzoru granic, systemy łączności oraz przesyłania danych, symulatory i trenażery oraz komputerowe wspomaganie procesów projektowania i produkcji stanowiły główne obszary, w których zaprezentowano technikę komputerową na III Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Czytaj więcej »

Serwery z Optimusa

Optimus S.A. wprowadził do swojej oferty nowe modele serwerów klasy Xpress. Czytaj więcej »

Komputerowy telefon bez komputera

Vox Technologies Inc. wprowadzi na rynek urządzenie TeleVox, służące do przechowywania nazw i odpowiadających im numerów telefonów oraz automatycznego łączenia rozmów. Informacje mogą być wprowadzane za pomocą klawiatury, dołączonego komputera, głosowo lub automatycznie podczas połączenia. Czytaj więcej »

Świat sieci

''Następne kilka lat bedzie przełomowe dla rozwoju międzynarodowej sieci. Użytkownicy odczują to na własnej skórze'' - powiedział nowy wiceprezes i jednocześnie dyrektor novellowskich laboratoriów Sheldon Laube. Czytaj więcej »

Zabawny komputerek PC

"Komputer PC to doprawdy zabawna maszyna: kosztuje niezwykle dużo, do jej rocznego utrzymania dokłada się rocznie 4-5 tys. USD, a może zaledwie administrować drukarka czy skanerem dzięki niezwykle pamięciożernym aplikacjom" - stwierdził Larry Ellison, prezes Oracle, wywołując na paryskim spotkaniu IT Forum prawdziwą burzę. Czytaj więcej »

Planów nie brakuje

Janusz Maszkiewicz, dyrektor Departamentu Informatyki Urzędu Rady Ministrów, przedstawił swoją koncepcję działania departamentu oraz podziału zadań między Departament a Radę Koordynacyjną ds. Teleinformatyki. Czytaj więcej »

Centrum otwarte i nagrodzone

W minionym tygodniu odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM). Centrum mieści się w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. Ośrodek powstał głównie z funduszy KBN. Czytaj więcej »

SmartSuite z komputerami IBM

Jednym z pierwszych efektów połączenia IBM z Lotus Development ma być decyzja dotycząca wyposażania wszystkich sprzedawanych modeli komputerów osobistych IBM w zestaw aplikacji Lotus SmartSuite. Czytaj więcej »

Los Angeles, rok 2000

Policjantka obsługująca elektronicznego tłumacza wielkości ludzkiej dłoni, strażacy z miniaturowymi urządzeniami pomiarowymi, szerokoekranowe mapy w centrum dowodzenia akcją ratowniczą - tak według przedstawicieli Hewlett-Packarda będzie wyglądać akcja ratownicza po trzęsieniu ziemi w Los Angeles roku 2000. Czytaj więcej »

Nie wierzę politykom

''Informatyka jest zbyt istotną rzeczą, by pozostawić ją w rękach polityków'' - stwierdził Carlo Di Benedetti, prezes koncernu Olivetti. W swoim paryskim przemówieniu skupił się on jednak na zagrożeniach wynikających z nagłego, niekontrolowanego rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Jednocześnie podkreślił jaką rolę mogą pełnić szefowie dużych korporacji we właściwym... Czytaj więcej »

NetWare na wielu procesorach

Na wystawie NetWorld+InterOp w Atlancie firma Novell zaprezentuje nowy, rewolucyjny dodatek do systemu sieciowego NetWare. NetWare 4 Symmetric Multiprocessing (SMP), bo tak nazwano produkt, to dodatkowy moduł dla systemu NetWare 4.1 umożliwiający pełne wykorzystanie możliwości najnowocześniejszych, wieloprocesorowych serwerów. Czytaj więcej »

Dyktat użytkownika

Wyraźną przestrogę przed dominującą rolą amerykańskiego kapitału na rynku europejskim wygłosił na paryskiej konferencji Gerhard Schulmeyer, prezes największej firmy komputerowej na Starym Kontynencie Siemens Nixdorf. W momencie, gdy tegoroczne IT Forum zdominowane było problematyką związaną z rozwojem komputerów osobistych, głos Gerharda Schulmeyera był jednym z nielicznych... Czytaj więcej »

Rzeczywistość P-Centryczna

Tłum dziennikarzy i nieustające błyski reporterskich fleszy towarzyszyły przyjazdowi na paryską konferencję Billa Gatesa, prezesa Microsoftu. Organizatorzy zadbali o to, by jego wystąpienie nastąpiło w chwilę po prezentacji głównego adwersarza Redmond - Larry Ellisona, prezesa koncernu Oracle. Czytaj więcej »

Mówiący notatnik

Business Memo, produkcji Univex Co., to cyfrowy notes służący do zapisu informacji słownych. Urządzenie oparto na rozwiązaniach stworzonych przez polskich konstruktorów i chronionych polskimi patentami. Sprzęt zbudowany jest przy użyciu podzespołów renomowanych producentów. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Ciśnienie z przyszłości

Na co dzień nie uświadamiamy sobie, że już za 5 lat rozpocznie się rok dwutysięczny. Czytaj więcej »

Szef zaprzyjaźniony z techniką

Michael Porter z Harvard Business School przewiduje ogromne zmiany, które już u progu następnego tysiąclecia nastąpią w różnych dziedzinach biznesu oraz w sposobie robienia interesów. Czytaj więcej »

Cennik

Programy DOS dla niewielkiej firmy (cz. 1)

Zmiana systemu ekonomicznego i przechodzenie w kierunku gospodarki rynkowej spowodowała narastającą potrzebę komputerowego zarządzania firmą czy przedsiębiorstwem. Po politycznych i gospodarczych zmianach przełomu lat 80/90 na rynku pojawiły się, jak grzyby po deszczu, rozmaite informatyczne programy wspomagające pracę magazynów, ułatwiające rachunkowość przedsiębiorstw,... Czytaj więcej »

Internet

Znowu te ogonki

Kiedyś, jeszcze na początku komputeryzacji w Polsce, teksty pozbawione polskich liter nikogo nie dziwiły. Wkrótce jednak programy zaczęły operować czystą polszczyzną. Dzisiaj, kiedy gwałtownie rozwija się w naszym kraju Internet, powróciły stare problemy z ogonkami. Czytaj więcej »

Co siedzi w polskiej sieci

Coraz częściej w naszym Internecie pojawiają się kopie zasobów rozproszonych gdzieś po świecie. To bardzo pozytywne zjawisko, bo zawsze lepiej, jak coś można znaleźć bliżej. Co najważniejsze dzięki temu spada (czy też może raczej nie wzrasta) obciążenie łącz prowadzących z Polski do świata. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Notebook Notestar NS-7600

Notestar NS-7600 to maszyna na tyle tania, by mógł ją zaakceptować przeciętny użytkownik, a zarazem dość szybka, by efektywnie pracować na niej pod MS-Windows. Czytaj więcej »

Polskie prawo na CD-ROM

Krakowska firma Lex Media oferuje program, który współpracując z tekstową bazą zawierającą informacje o ustawach, kodeksach, orzecznictwie sądów i bibliografi, potrafi w inteligentny sposób pomóc w wertowaniu treści tych dokumentów. Ten ciekawy produkt może być wykorzystywany przez sądy, kancelarie adwokackie, urzędy skarbowe, przedsiębiorstwa lub biura. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

System ekspertowy czy eksperci?

Powszechne stosowanie systemów zarządzania bazami danych obsługujących ogromne zasoby informacji w firmie odsunęło nieco na dalszy plan inteligentne systemy prowadzące dogłębną analizę tych danych. Czytaj więcej »

Okolice

Procesory jutra

W laboratoriach fizyków, chemików i biochemików powstają projekty, które pod koniec obecnej dekady doprowadzą do powstania procesora o mocy obliczeniowej 1000 razy większej niż jego przodek z początków lat 80. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Czy "workflow" znaczy to samo co "groupware"? cz. I

''Rozpoczęta praca zmierza ku nieuchronnemu końcowi niezależnie od miejsca, stosowanej aplikacji czy nieobecnych

pracowników''. Czytaj więcej »

Prezentacja produktu

Ochrona danych pod systemem Win95

System Windows 95 nie jest niestety produktem, który chroni dane w skuteczny sposób. Każdemu więc użytkownikowi zainteresowanemu takim systemem operacyjnym, który dawałby stuprocentową gwarancję ochrony danych, wypadałoby polecić jakiś inny 32-bitowy system operacyjny. Trzeba jednak powiedzieć, że Win95 chroni zasoby informatyczne nieco lepiej niż Windows 3.1. Czytaj więcej »

Wirusy i Windows 95

Wiele aplikacji antywirusowych starszej generacji nie będzie można niestety uruchamiać pod systemem Windows 95. Czy znaczy to, że wirusy DOS-owskie będą mogły infekować system Windows 95? Niestety tak, chociaż ich zachowanie będzie się nieco różnić. Czytaj więcej »

Praca w trybie wielozadaniowym z 32-bitowymi aplikacjami

Głównym powodem słabego sprawowania się systemu Windows 95 w trybie pracy wielozadaniowej był fakt, że w testach brało udział tak wiele aplikacji systemów DOS i Windows 3.1. Sam Microsoft przyznaje, że Windows 95 pracuje w tym trybie na tyle efektywnie, na ile mu na to pozwalają aplikacje 16-bitowe. Nasze testowanie potwierdziło tę tezę w stu procentach. Przy okazji zauważyliśmy,... Czytaj więcej »

Win95 - przechodzić czy nie przechodzić?

Rezultaty przeprowadzonych przez nas testów wydają się sugerować: lepiej jest najpierw zainwestować w sprzęt i poczekać na większą podaż 32-bitowych aplikacji, i dopiero wtedy pomyśleć o przejściu na system Win95. Czytaj więcej »

Zalety i wady systemu Windows 95

Te rozwiązania mogą się podobać Czytaj więcej »

Krótka charakterystyka systemu Windows 95

World Wide Web: http://www.microsoft.com Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Wizje z portfela

Kłamstwa zwykle odnoszą się do pieniędzy i kobiet. Najczęściej słyszane przeze mnie kłamstwa to: "Nie mam pieniędzy" i "Miałem tę kobietę". Człowiek posługujący się kłamstwem chce osiągnąć określony cel, określoną korzyść. Czytaj więcej »

40 lat minęło

Chciałabym podziękować Redakcji za artykuł opublikowany w nr. 31 Computerworld z 28 sierpnia br. pt. "Przydatność do pracy w sile wieku". Sama pół roku temu zostałam zwolniona z pracy, po 7 latach pracy na stanowisku głównego informatyka przedsiębiorstwa. Całe swoje życie prywatne podporządkowałam obowiązkom zawodowym i nie mogłam pojąć dlaczego to właśnie mnie spotkało.... Czytaj więcej »

"List nie wysłany"

Serdecznie gratuluję przekroczenia planu sprzedaży w I półr. br. Mam nadzieję, że i II półr. będzie dla Pańskiej firmy równie łaskawe. Podwojenie obrotów firmy w porównaniu z rokiem ubiegłym jest w tej sytuacji całkowicie realne. Plan wejścia Waszej firmy na giełdę, o którym niedawno pisały gazety, jest także zupełnie zrozumiały. Czytaj więcej »

Gdybyż spróbowali na piechotę...

Napisawszy, jak w moim rozumieniu wygląda szansa postępu w sprawach komputeryzacji systemu podatkowego, trafiłem na wypowiedź jednego z informatyków ministerstwa finansów. Jego zdaniem, trudno o większą wydolność systemu podatkowego bez pełnej cyfrowej łączności między Centralnym Rejestrem Podatników a każdym urzędem skarbowym. Czytaj więcej »

Rynek

Powolny wymiar sprawiedliwości

"Nie mieliśmy od tamtej pory ani jednej reklamacji" - stwierdził Stanisław Winiarski, prezes Soft-tronik którego firma w maju br. była posądzana o sprzedaż nielegalnych pakietów Netware. Czytaj więcej »

Sieci

WAN na łączach komutowanych

Jak zwiększyłaby się produktywność firmy, gdyby każda jej filia była jednakowo uprawniona do korzystania z dostępu do sieci publicznych? Czytaj więcej »

Wydarzenia

"O przyszłości oprogramowania"

Gwałtowny rozwój Internetu zdominował tematykę większości wystąpień na konferencji ''The Future of the Software,'' współorganizowanej przez Uniwersytet w Newcastle i ICL. Czytaj więcej »

Zastosowania

Elektroniczny urok Pepperoni

Średni czas oczekiwania na pizzę w restauracjach Pizza Hut wynosi 20 minut. Niewiele dłużej trwa usuwanie awarii systemu komputerowego zainstalowanego w jednej z 52 jadłodalni Pepsico Poland na terenie Polski. Kiedy jednak nad apetytem i dobrym samopoczuciem gości czuwa w każdym KFC, Taco Bell czy Pizza Hut przynajmniej 3 kelnerów, o sprawność restauracyjnych komputerów troszczy się w... Czytaj więcej »

Listy

Microsoft wyjaśnia

W związku z artykułem red. Olo Sawy z nr. 32 Computerworld z 4 września br. pt. "Polskie Win95 tanio sprzedam" prosimy o sprostowanie niektórych błędnych informacji dotyczących produktów Microsoft, które znalazły się w ww. artykule. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...