powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 33-1995, 11 września 1995
33-1995 Computerworld nr 33-1995
Wiadomości

Przyszłość procesorów Intela

Intel pracuje nad następcą układu P6 oraz procesorem hybrydowym. Firma rozwija kolejne 64-bitowe układy nowej generacji. Czytaj więcej »

Uszyty na miarę Windows

Digital Equipment Corporation wprowadził na rynek rodzinę wydajnych komputerów biurkowych Celebris GL przeznaczonych do pracy z Windows 95. Czytaj więcej »

Microsoft rezygnuje

Microsoft zapowiedział, że rozszerzenia przeznaczone do kontroli obiegu dokumentów zawarte w interfejsie MAPI (messaging application programming interface) będą ostatnimi pracami firmy w tym zakresie. W efekcie reszta standardów będzie tworzona przez 80 członków Workflow Management Coalition. Czytaj więcej »

MVS z dodatkowym oprogramowaniem

IBM zamierza powiązać mainframe'owy system operacyjny MVS z kiludziesięcioma dodatkowymi produktami. Dotychczas użytkownicy musieli oddzielnie zakupić MVS i dodatkowe oprogramowanie pomocnicze niezbędne we wszystkich systemach mainframe'owych. Czytaj więcej »

Notes w rękach testerów

Nowa wersja Lotus Notes 4.0, międzyplatformowego systemu przeznaczonego do obsługi pracy grupowej zyskała duże uznanie wśród testujących ją programistów. Wersję beta Notes 4.0 udostępniono wybranej grupie użytkowników w czerwcu br. Lotus Development zamierza rozpocząć sprzedaż produktu do końca br. Czytaj więcej »

Novell rozszerza NDA

Novell zapowiedział dziesięciokrotne rozszerzenie programu Novell Directory Assistance (NDA). Czytaj więcej »

OS/2 gra dalej

Premiera Windows 95 nie pozostanie bez wpływu na sprzedaż systemu operacyjnego IBM. Czytaj więcej »

LANtastic dla Windows 95

Artisoft producent oprogramowania sieciowego LANtastic poinformował, że najnowsza wersja systemu będzie pozwalała łączyć komputery pracujące w środowisku Windows 95 w pełni funkcjonalną sieć. Czytaj więcej »

Polski Warp

"Chcemy aby polski OS/2 Warp ukazał się na rynku jeszcze przed premierą zlokalizowanych Windows 95" - powiedział Paweł Maksyś, dyrektor handlowy w dziale Komputerów Osobistych IBM Central Europe and Russia. Zakończono już fazę testów beta nad ostateczną wersją systemu operacyjnego. W testach brało udział kilkadziesiąt osób. Czytaj więcej »

Nowe zastosowania

Motorola i IBM wprowadziły na rynek nowe procesory PowerPC przeznaczone do zastosowania w urządzeniach typu cyfrowy asystent osobisty oraz w zautomatyzowanych urządzeniach biurowych. Czytaj więcej »

Wizje przyszłości

"W drodze ku społeczeństwu informacyjnemu". Pod takim hasłem -zorganizowano zakończony w ubiegłym tygodniu w Paryżu - europejski szczyt informatyczny - IT Forum. Czytaj więcej »

MSP dystrybutorem IBM

W ubiegłym tygodniu IBM Polska podpisał umowę dystrybucyjną z firmą MSP/TH'system, na podstawie której produkty IBM będą oferowane w sieci partnerów handlowych MSP, obejmującej 900 firm. Zawarta na rok umowa ma charakter IBM Authorized Distributor Agreement. Oznacza to, że obejmuje ona dystrybucję oferowanych przez IBM komputerów PC, akcesoriów i oprogramowania. Czytaj więcej »

Europejskie Windows

Obok sprzedawanej już angielskiej i francuskiej wersji jezykowej nowego systemu operacyjnego Microsoft wprowadził na rynek niemiecką wersję Windows 95, Office 95 i Microsoft Network. Rozpoczęto już także sprzedaż wersji duńskiej, holenderskiej, włoskiej i norweskiej Windows 95. Czytaj więcej »

Rada Koordynacyjna ds. Teleinformatyki bez Marka Cara?

31 sierpnia br. Marek Car, decyzją premiera Józefa Oleksego, został odwołany z funkcji członka i przewodniczącego Rady Koordynacyjnej ds. Teleinformatyki. O odwołanie Marka Cara wystąpił do premiera Józefa Oleksego szef Urzędu Rady Ministrów, Marek Borowski. Czytaj więcej »

Nowe produkty IBM

IBM wprowadza na rynek nowe modele komputerów z rodziny Aptiva oraz notebooków ThinkPad. Firma ogłosiła także obniżkę cen niektórych modeli PC. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Negocjacje zamiast strachu

W polskich przedsiębiorstwach panuje wielki lęk przed konfliktami. Czytaj więcej »

Odchodzenie od targowiska

Satysfakcjonujące rozstrzyganie trudnych problemów w kręgu współpracowników, partnerów czy klientów nie zależy jedynie od osobistego talentu i dobrej woli rozmawiających stron. Zależy również od ich wiedzy o technikach negocjowania. Czytaj więcej »

Teatr wojny i porozumienia

O konieczności profesjonalnego podejścia do mediacji przekonałem się boleśnie w 1980 roku. Czytaj więcej »

Cennik

Aplikacje Windows dla firmy

O dużej popularności programów wspomagających rachunkowość i zarządzanie firmą może świadczyć fakt, że na zeszłorocznym Softargu, największej krajowej imprezie poświęconej głównie rynkowi oprogramowania, na ponad jednej trzeciej targowych stanowisk prezentowano właśnie tego typu oprogramowanie. Czytaj więcej »

Internet

Dotknąć sieci

Centrum Komputerowe dla Studentów Niewidomych i Niedowidzących zostało utworzone ok. czterech lat temu w Centrum Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego głównym celem jest świadczenie pomocy w nauce niewidomym i niedowidzącym studentom dzięki wykorzystaniu komputera. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Genius 1.0

Już wkrótce na rynku ma się pojawić kolejny produkt firmy SuperMemo World - system Genius 1.0 przeznaczony do budowy rozległych baz wiedzy. Pierwsza prezentacja systemu odbędzie się na targach Comdex Fall '95 w Las Vegas, zaś polska premiera będzie miała miejsce we wrześniu podczas targów Softarg '95 w Katowicach. Oprogramowanie ma być dostępne w sprzedaży w listopadzie br. Czytaj więcej »

Kosztorysy z FoxPro

Strix jest programem przeznaczonym do sporządzania kosztorysów działającym przy wykorzystaniu Systemu Zarządzania Bazą Danych FoxPro 2.5. Dostępne są wersje Strix dla DOS i Windows. Czytaj więcej »

Kolorowa drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa Olivetti JP 450 jest przeznaczona do pracy w biurach lub dla użytkowników indywidualnych. Jest to urządzenie klasy popularnej, łatwe w użyciu i oferujące jako opcję możliwość druku w kolorze. Czytaj więcej »

Nowe notebooki Dell Latitude

Dell oferuje nowe modele komputerów Latitude XPi i XP z procesorem Pentium LM o napięciu zasilania 2,9 V i częstotliwości zegara 90 lub 75 MHz. Notebooki te mogą też być wyposażone w procesory Intel 486DX4 75 lub 100 MHz. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Kanada dla Filipińczyków

Kanada zachęca informatyków z Filipin aby imigrowali do niej z powodu wielkiego zapotrzebowania na ich umiejętności. Kanadyjski program imigracyjny wylicza kilkaset zawodów aktualnie potrzebnych w jej gospodarce. Co ciekawe, nie postawiono żadnych ograniczeń co do liczby imigrantów, tak jak to robi się w USA. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Nowa strategia Oracle'a

Oracle jest trzecim pod względem obrotów dostawcą oprogramowania w świecie (po IBM i Microsoft). W 1994 roku obrót firmy wyniósł 2,38 mld USD. Czytaj więcej »

Okolice

Terry Keene o systemach otwartych, procesorach, konkurencji...

Terry Keene z Enabling Technology Group - zaproszony na prezentację swych idei na tematy systemów otwartych przez IBM Polska - jest częstym gościem w naszym kraju. Mimo że mówi właściwie o tych samych sprawach, za każdym razem dowiadujemy się czegoś nowego. Każda jego prezentacja to nie tylko nowa wiedza, ale poważne wyzwanie intelektualne i burzenie stereotypów. Jak sam zresztą... Czytaj więcej »

Praca grupowa

Aplikacje grupowe w cenie?

Historycznie rzecz biorąc z aplikacjami do pracy grupowej (groupware) zawsze wiązały się trzy problemy: producenci nie wiedzieli, jak je sprzedawać; dystrybutorzy nie wiedzieli, jak nimi dystrybuować, a klienci nie byli pewni, czy chcą ich używać. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Koniec przeciągu

Pierwsza fala zachwytu nad Windows 95 powoli opada. Fajerwerki mogły zauroczyć indywidualnych klientów. Czytaj więcej »

O co ten szum?

Cała prasa zwariowała na temat Windows 95 - takie wrażenie odnoszę czytając prasę komputerową i nie tylko. Reklama "Kota w worku 95" przechodzi wszelkie granice! Czytaj więcej »

Uwaga, dziecko!

Przyszedł do mnie niedawno pewien ważny dyrektor wielkiej firmy telekomunikacyjnej. Długo rozmawialiśmy o tym, jak rozwiązać kilka problemów technicznych uruchamianej właśnie sieci rozległej. Jak to zwykle, niestety bywa w naszej zgrzebnej rzeczywistości, obydwaj musieliśmy pogodzić się z ''warunkami obiektywnymi'', czyli mówiąc po polsku - pogodzić się jeszcze raz z łataniną.... Czytaj więcej »

Jak przełamać ministerialny impas

Pisałem tu już o naszym systemie podatkowym, o jego niedojrzałości i wadach, o tym, że sami ludzie biznesu, a już zwłaszcza komputerowego, powinni być zainteresowani w analizie i konstrukcji czegoś na poziomie wymagań epoki. Cała zaś prasa nie raz wywnętrzała się, i słusznie, nad ministerstwem finansów, które zawarło kontrakt z firmą Bull na informatyzację tegoż systemu. Czytaj więcej »

Rynek

Strategiczne przymierze Microsoft - Digital

Microsoft i Digital zawarły w ub. miesiącu porozumienie w ramach którego firmy zamierzają rozwijać złożone systemy informatyczne na bazie Windows przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Coraz większe dyski

Analiza rynkowa, dotycząca cen i właściwości napędów dyskowych, opublikowana przez amerykański tygodnik FCW (Federal Computer Week) wskazuje, że zakupywane w lecie zeszłego roku dyski twarde - przy tej samej co dzisiaj cenie zakupu - były przeciętnie trzy razy mniejsze. Czytaj więcej »

Komputeryzacja finansów i zarządzania dokumentami w PKP

Aby sprostać wymaganiom Unii Europejskiej Polska powinna do 1997 roku spełnić wiele warunków - jednym z nich jest usprawnienie systemu zarządzania kolejami państwowymi i dostosowanie ich do standardów europejskich. Na dzień dzisiejszy system zarządzania PKP oparty jest na klasycznych metodach przesyłania i archiwizacji dokumentów. Utrudnia to sporządzenie szybkich analiz, które... Czytaj więcej »

Sieci

Karty sieciowe PCI dla serwerów

Czy karty sieciowe PCI osiągnęły już pełną doskonałość? Są znacząco szybsze od kart w standardzie EISA, czasem jednak występują kłopoty ze sterownikami, szczególnie przy dużym obciążeniu sieci. Czytaj więcej »

Mobitex - system ruchomej transmisji danych

Bankowe Przedsiębiorstwo Teleinformatyczne TELBANK uruchomiło w marcu br. pierwszą w Polsce radiową sieć ruchomej transmisji danych Mobitex (informacyjnie pisaliśmy o tym w CW 15). Na razie została ona zainstalowana w wersji pilotowej tylko w Warszawie i okolicach, ale w przyszłości myśli się o jej rozszerzeniu także na inne miasta. Sieć Mobitex będzie połączona z siecią TELBANK,... Czytaj więcej »

Zastosowania

Jak policzyć skargi?

Informatyzacja Biura Rzecznika Praw Obywatelskich jest przykładem tego, jak za pomocą komputerów można z powodzeniem zautomatyzować ewidencję dokumentów. Urzędnicy Biura RPO pracują w sieci lokalnej operując na bazie danych, w której każdego dnia modyfikuje się i wprowadza tysiące dokumentów. Czytaj więcej »

Listy

467 miejsce

W numerze 31 CW przeczytałem z nieskrywaną dumą, na pierwszej stronie Waszego pisma, informację, że Polska w rankingu właścicieli najmocniejszych komputerów zajęła zaszczytne 467 miejsce. Czytaj więcej »

Informując bawić

Czytając polską prasę komputerową zauważyłem, że jedną z podstawowych cech odróżniających ją od prasy zachodniej jest jej śmiertelna powaga. Tematy poruszane na jej łamach przedstawiane są z dużym nabożeństwem, jak na nauki tajemne przystało, niezależnie czy mowa o narzędziach case, drukarkach igłowych, grach komputerowych, czy tzw. ważnych wydarzeniach... Czytaj więcej »

Szaleństwo postępu

Czytając o kolejnych procesorach jutra które pojawiają się już dziś, zastanawiam się, a myślę, że zastanawia się wielu innych użytkowników komputerów, jak pogodzić ten niebywały postęp technologiczny z możliwościami i potrzebami każdego z nas. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...