powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 32-1995, 4 września 1995
32-1995 Computerworld nr 32-1995
Wiadomości

NetWare Client 32 for Windows 95

Nowe 32-bitowe oprogramowanie klienckie Novella zapewnia użytkownikom Windows 95 dostęp do usług NetWare. Czytaj więcej »

Polskie Win 95 tanio sprzedam

220 złotych będzie kosztować polska wersja Windows 95, której premiera zapowiadana jest na koniec października 1995 r. "Sprzedawać będziemy tylko rozszerzenie, a nie pełną wersję instalacyjną". "Taka jest ogólnoświatowa polityka firmy" - stwierdził Andrzej Golonko z Microsoftu. Czytaj więcej »

Procesor IBM i Motoroli

Motorola i IBM zaprezentowały nowy procesor PowerPC 603e, 166 MHz i jak inne układy 603e zawierający oddzielne (16 KB) pamięci podręczne dla danych i instrukcji. Czytaj więcej »

MS Works & Bookshelf

Microsoft 24 sierpnia br. wprowadził na rynek nową wersję zintegrowanego pakietu - MS Works & Bookshelf dla Windows 95. Czytaj więcej »

Polska premiera CorelDRAW 6.0

Nowy CorelDRAW jest 32-bitową aplikacją zgodną z Windows 95 Program jest również kompatybilny z Windows NT. Czytaj więcej »

Plany SCO

Podczas SCO Open Forum Santa Cruz Operation ujawnił szczegóły dotyczące przyszłości rodziny serwerów unixowych dla procesorów Intela, w tym 64-bitowej wersji oznaczonej kodem Olympus. SCO poinformowała także o pracach nad kolejną wersją, 32-bitowego systemu OpenServer oznaczonego nazwą Comet. Czytaj więcej »

Stoważyszenie użytkowników Systemów Inżynierskich

Z inicjatywy Bogusława Dziarnowskiego Pełnomocnika Ministra Przemysłu i Handlu organizowane jest Stowarzyszenie Użytkowników Systemów Inżynierskich - SUSI. W skład SUSI mają wchodzić osoby prawne (firmy, instytucje) oraz osoby fizyczne, które w swojej działalności korzystają z informatycznych systemów inżynierskich (sprzęt, oprogramowanie, bazy danych, urządzenia oraz systemy... Czytaj więcej »

Co piąty dysk stały z IBM SPC

IBM SPC (Storage Products Company) jest wydzieloną z IBM Storage Systems Division jednostką, która opracowuje i produkuje napędy dysków stałych, napędy optyczne oraz napędy taśm magnetycznych. Czytaj więcej »

Miażdżąca siła Microsoftu?

Obroty firmy Microsoft rosną coraz wolniej, gdyż wielkość sprzedaży głównych produktów maleje. W ostatnim roku finansowym wyniosły one 5,94 mld USD, co stanowi tylko 28% wzrost w stosunku do ub.r. (4,65 mld USD). Dochód netto wyniósł w sumie 1,45 mld USD, (wzrost o 23%, rok temu 1,20 mld USD). Co więcej, monopolistyczne postępowanie Microsoftu wobec konkurencji jest uważnie... Czytaj więcej »

Nie waźne dziś, ważne jutro

"Gdzie chcesz dojść dzisiaj?" pyta Bill Gates na plakatach reklamujących premierę Windows 95, a Apple dodaje we własnej kampanii reklamowej - "Dobrze, ale co z jutrem?" Odpowiedzią na to pytanie ma być system operacyjny Apple Macintosh, który - jak przypominają jego twórcy w rozpoczętej w dniu premiery nowych "okienek" Microsoftu kampanii reklamowej - jest o całe 10 lat starszy od... Czytaj więcej »

Czas na on-line

Z Christianem Wedell przedstawicielem Microsofta na kraje Europy Środkowej rozmawia Olo Sawa Czytaj więcej »

Zły sen informatyka

Amerykańskie przedsiębiorstwa nie unikną prawdopodobnie wydania przynajmniej 1000 USD na dostosowanie każdego posiadanego przez firmę komputera do wymogów Windows 95. W przeciwieństwie do polskich menedżerów uważają to jednak za konieczne. Czytaj więcej »

Finanse z arkusza

CEO*Plan to nowe narzędzie, uzupełniające oparte na arkuszu kalkulacyjnym Quattro Pro, oferujące możliwość planowania finansów. Czytaj więcej »

Pierwsze widoki

''Obecnie zgodny z Billem Gates'em'' (Now Bill-Compatible) - tak rozszyfrował nazwę jednej z największych amerykańskich sieci telewizyjnych NBC prezes Microsoftu w dniu światowej premiery nowego systemu operacyjnego. Wyjątkowo ciepłe przyjęcie Windows 95 przez media, 8 mln sprzedanych kopii pierwszego dnia i zapowiedzi wielu 32-bitowych aplikacji jeszcze w tym roku jest rezultatem ponad... Czytaj więcej »

Multimedia, telewizja trójwymiarowa, przestrzenny dźwięk

W Berlinie zakończyły się 40 targi elektroniki użytkowej i profesjonalnej ''Funkausstellung 1995''. Czytaj więcej »

Czy przejść na 32-bitowe aplikacje

Wielu użytkowników komputerów odkłada do przyszłego roku przejście na 32-bitowe aplikacje i Windows 95. Czytaj więcej »

Środek lata w środku grudnia

''Sezon zacznie się w grudniu'' - twierdzą zgodnie polscy producenci i dystrybutorzy komentując zapowiadaną na 25 paźdzernika premierę polskiej wersji Windows 95. Czytaj więcej »

Efektywny serwer

IBM rozpoczął rozprowadzanie wersji beta systemu OS/2 Warp Server. Nowa wersja systemu operacyjnego przeznaczona jest dla rynku serwerów plików, wydruku oraz aplikacji. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Talenty szefa

Aby zostać menedżerem trzeba geniuszu, a przynajmniej specjalnego talentu. Czy wystarczająca jest solidna uniwersytecka edukacja? A może decydujące w tym zawodzie są wrodzone predyspozycje albo tradycje rodzinne? Czytaj więcej »

Przede wszystkim osobowość

Lepszą perspektywę rozwoju i sukcesu mają ci menedżerowie, którzy startują z wyższego poziomu społecznego i spokojniej przeżywają swoją karierę niż ci, którzy z pasją wydobywają się z nizin społecznych za pomocą swojego talentu, ambicji i kształcenia. Czytaj więcej »

Działalność twórcza

Od menedżera wymaga się, aby był twórczym człowiekiem. Według Russella L. Acknoffa umiejętność tworzenia jest to ''zdolność rozpoznawania ograniczeń, które sami na siebie nakładamy i usuwania ich''. Czytaj więcej »

Menedżer to mózg

Menedżer - to pomysły, to umiejętność organizowania, kierowania, to zdolność szybkiego podejmowania decyzji i budowania strategii długich okresów. Czytaj więcej »

Internet

IBM i bezpieczny Internet

Popularność i powszechna dostępność Internetu czynią zeń mało wygodne i bezpieczne medium komunikacyji. Powszechnie uważa się, że aby żaden haker nie dobierał się do tajemnic firmy, należy wydzielić specjalny serwer internetowy, nie połączony w żaden sposób z wewnętrzną siecią firmową. Czytaj więcej »

Co siedzi w polskiej sieci

Wielką atrakcją sieci zawsze była możliwość dostępu do różnorodnych informacji. Niewątpliwą atrakcję stanowią pliki multimedialne. Chyba każdy lubi od czasu do czasu ściągnąć sobie jakiś ładny obrazek, a ci którym przepustowość łączy i możliwości sprzętu pozwalają, dodatkowo mogą obejrzeć sobie krótkie filmiki oraz posłuchać muzyki. Czytaj więcej »

Coraz poważniej o sieci

Trwają przygotowania do pierwszej w Polsce konferencji poświęconej w całości zagadnieniom Internetu w naszym kraju. Tematyka prelekcji będzie bardzo szeroka, od zagadnień prawnych, poprzez sprawy techniczne i zasoby sieciowe, aż do wpływu sieci na rozwój społeczeństwa. Konferencja połączona będzie z ekspozycją operatorów sieci oraz firm świadczących usługi internetowe. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Polski program dla map

Inter-Design Tessel Systems wprowadziła ostatnio na rynek nową wersję programu RasterEdit 4.1. Jest to aplikacja dla Windows, która pozwala na edycję rysunków rastrowo-wektorowych. Program ten występuje obecnie w wersji STD (standard) i GEO - rozszerzonej o nakładkę TSL-GEO. Czytaj więcej »

Wirtualna rzeczywistość dla PC

Firma Autodesk, twórca popularnego pakietu dla wspomagania projektowania AutoCAD, zadebiutowała 4 lata temu w innej dziedzinie prezentując program 3D Studio, służący do modelowania i animacji komputerowej. Jego czwarta wersja zawiera wiele nowych, prostych w działaniu, skutecznych a jednocześnie mocno zaawansowanych narzędzi dla animacji komputerowych obiektów. Czytaj więcej »

Megabajty w podróży

Trwa rywalizacja wśród wytwórców urządzeń pamięci masowej dla komputerów przenośnych. Ilość przetwarzanych informacji, rośnie ostatnio w tak zastraszającym tempie, że dane i programy muszą być coraz częściej gromadzone przez użytkowników na innych niż dyskietki nośnikach. Czytaj więcej »

Amidiag v. 4.5

AMIDiag 4.5 to narzędzie diagnostyczne, umożliwiające odnajdowanie ewentualnych uszkodzeń na poziomie sprzętu i oprogramowania systemowego. Jest to produkt znanego wytwórcy komputerowych BIOS-ów, American Megatrends Inc. Program pracuje w środowisku DOS, a obsługa ekranu odbywa się w trybie tekstowym. Poza możliwością badania poprawności działania płyt głównych, systemów... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Profesjonaliści do wynajęcia

Jeszcze nie tak dawno temu podejmowanie prac zleconych poza etatem, zwanych fuchami, nie było powodem do dumy. Obecnie, zwłaszcza w dziedzinie informatyki, rośnie zapotrzebowanie na usługi pracowników o wysokich kwalifikacjach zatrudnianych na zasadzie krótkich kontraktów i zleceń. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Króliki z kapelusza

Na każdych targach komputerowych i wystawach specjaliści od marketingu firm software'owych demonstrują sztuki magiczne: w ciągu 5 minut wyczarowują kompletną aplikację wykonującą skomplikowane przeszukiwanie danych z bazy i prezentującą je w eleganckiej formie na ekranie. Czytaj więcej »

Nowy Oracle7

Na początku czerwca br. Oracle wprowadził na rynek nową wersję swego systemu zarządzania bazami danych Oracle7 Release 7.2. Jak podaje firma nowa wersja jest od dwóch do dziesięciu razy szybsza w przypadku złożonych zapytań wymagających przeglądania wielu tabel bazy. Są to operacje charakterystyczne dla aplikacji wspomagania decyzji i tzw. hurtowni danych (data werehouse) do... Czytaj więcej »

NetWare + UnixWare = NU7

Jak przewidują szefowie firmy Novell za dwa lata nie będzie już oddzielnych systemów NetWare i UnixWare - będzie jeden system operacyjny NU7. Dawniej znany pod nazwą roboczą SuperNOS, obecnie noszący nazwę NU7 (skrót od Novell UnixWare 1997), nowy system operacyjny Novella zawierać będzie funkcje sieciowe NetWare i funkcje serwera aplikacji UnixWare w jednym wspólnym produkcie, który... Czytaj więcej »

Okolice

Mazury dla entuzjastów

Godzinę i czterdzieści pięć minut dziennie uczestnicy wakacyjnego obozu JTT i fundacji Primus Inter Pares spędzali przed monitorami komputerów. Gdyby było to tylko możliwe w pracowni, wyposażonej w multimedialne zestawy klasy Pentium, siedzieliby cały dzień. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Zarządzanie danymi dla grup roboczych CAD

Hewlett-Packard zaprezentował kolejną wersję programu przeznaczonego do kompleksowego zarządzania danymi w obrębie grup roboczych CAD związanych z projektowaniem układów mechanicznych. Czytaj więcej »

Zarządzanie drukarkami w sieci

Aby tak się stało, producenci muszą wdrożyć zaakceptowane ostatnio standardy zarządzania drukarkami. Niektórzy z nich już zaprezentowali prototypy, które w wersji komercyjnej mają się pokazać na rynku jesienią br. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Szybciej do telefonów

Dlaczego upieram się przy porozumieniu najlepszych (specjalistów od zastosowań)? Nie chodzi tylko o prestiż. Idzie o wyzwania naszej współczesności. Czytaj więcej »

Genialny handlowiec

Gdyby zebrać relacje telewizyjne, radiowe i prasowe z premiery nowego systemu operacyjnego Microsoftu rzeczywiście trzeba by użyć stwierdzenia komentatora jednego z tygodników, że świat oszalał. Bowiem czegoś podobnego jeszcze nie było. Czytaj więcej »

Pracowite wakacje

Tym razem nie będę opisywał moich wakacyjnych wspomnień, bo wywołałem burzę wspominkami o początku Computerworlda w Polsce, jakiej nie chciałbym powtórzyć. To prawda, że nie wymieniłem wszystkich twórców sukcesu nszego tygodnika, to prawda, że nie była to pełna kronika osób i wydarzeń - ale taki jest według mnie przywilej felietonisty, jeśli w takiej roli występuję.... Czytaj więcej »

Rynek

Z niepokojem przyjęliśmy fakt pominięcia naszej firmy w rankingu firm komputerowych "Raport Specjalny - Top 200".

Wysoce zaniepokoiła nas również informacja, zamieszczona na str. 54 ww. wydawnictwa dotycząca kontraktu MOLP przeprowadzonego przez firmę Consoft. Czytaj więcej »

"Ile naprawdę jest firm w Top 200 Computerworlda"

Chciałbym serdecznie pogratulować Zespołowi Raportu Top 200. Jest to wspaniałe źródło wiedzy na temat wielkości i kondycji polskiego rynku informatycznego i będzie z pewnością główną podstawą wielu ważnych analiz dotyczących tego rynku. Czytaj więcej »

Sieci

Droga do przełączanych sieci (cz. III)

W poprzednich odcinkach przedstawiłem zalety użytkowania przełączanych sieci lokalnych i ATM, prawdziwe koszty użytkowania sieci oraz w jaki sposób przygotować się do migracji. W ostatnim odcinku piszę o tym, jak bezboleśnie przejść przez etap migracji. Czytaj więcej »

Zastosowania

Program CAD - SPTech

Niezbyt często mamy możliwość prezentowania na naszych łamach użytkowego programu, będącego od początku do końca dziełem, które powstało w Polsce. Takim produktem jest system projektowania konstrukcji i technologii SPTech. Jego twórca, Pracownia Informatyczna JKS została wyróżniona na ostatnich Targach Zastosowań Informatyki w Przemyśle i CAD/CAM w kategorii ''Opracowanie i... Czytaj więcej »

Listy

Komputeryzacja Jastrzębia Zdroju

Miejska Informacja Komputerowa (MIK) w Jastrzębiu Zdroju to najprawdopodobniej pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Od ponad dwóch lat główny informatyk Urzędu Miejskieo mgr inż. Zygmunt Wachowiec wraz z pracownikami Wydziału Informatyki pracuje nad systemem informującym ciekawskich o wszystkim, co ma nawet najmniejszy związek z gminą. Czytaj więcej »

Jakie wykorzystanie Internetu

Wiele ostatnio mówi się i pisze na temat Internetu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...