powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 31-1995, 28 sierpnia 1995
31-1995 Computerworld nr 31-1995
Wiadomości

Polskie Windows 95 za dwa miesiące

Z Waldemarem Sielskim, prezesem Microsoft Polska, rozmawia Olo Sawa. Czytaj więcej »

Wirusy z Internetem

McAfee Associates wprowadza na rynek nowy program antywirusowy VirusScan for Windows 95. Czytaj więcej »

Windows 95 otwarte

24 sierpnia odbyła się premiera nowego systemu operacyjnego Czytaj więcej »

Lotus Organizer 2.1

Lotus Development wprowadzi wersję 2.1 systemu do zarządzania informacjami osobistymi - Organizer. Czytaj więcej »

Nowość 16-bitowa

Lotus Development wprowadził na rynek nową wersję pakietu SmartSuite 4.0 przeznaczoną do pracy w środowisku Windows 3.x. Czytaj więcej »

Poprawki w sterowniku PCI

Informacje na temat błędu w układzie sterownika PCI pojawiły się w Internecie. W tym tygodniu Intel zakończy prace nad stworzeniem pełnej dokumentacji technicznej dotyczącej błędu. Czytaj więcej »

Raz, dwa, trzy do Quattro-Pro

Novell wprowadził na rynek program uaktualniający dla arkusza kalkulacyjnego Quattro-Pro. Specjalny zestaw umożliwia użytkownikom programu Lotus 1-2-3 łagodne przejście do systemu Quattro-Pro stanowiącego element pakietu PerfectOffice. Czytaj więcej »

Narzędzia dla Windows 95

W trakcie prac nad Windows 95 analitycy rynku twierdzili, że nowy system operacyjny opanuje rynek narzędzi dla środowiska Windows. Tymczasem coraz więcej niezależnych firm przygotowuje rozszerzenia programistyczne przystosowane do współpracy z nowym systemem. Czytaj więcej »

Windows 95 w liczbach

200 000 000 USD Microsoft przeznaczył na promocję Windows i Office 95. Szacuje się, że IBM jesienią 1994 r. wydał ponad 100 mln USD na kampanię marketingową systemu OS/2 Warp. Czytaj więcej »

Instalacje w sieci

McAfee Association ogłosiło rozpoczęcie sprzedaży nowej wersji systemu do dystrybucji oprogramowania, który ułatwia instalację Windows 95 w dużych sieciach. Czytaj więcej »

Komputer z Polski wśród największych

Grupa niezależnych ekspertów pod przewodnictwem Jacka Dongarry sporządza co roku raport TOP 500, który zawiera listę najsilniejszych komputerów świata oraz listę 500 producentów superkomputerów posiadających największą liczbę zainstalowanych systemów. Czytaj więcej »

Fuzja komunikacyjna

Aby stworzyć oprogramowanie komunikacyjne odpowiadające zapotrzebowaniu użytkowników, Symantec połączył się z firmą Delrina - producentem systemu WinFax. Czytaj więcej »

Świadectwa udziałowe od listopada

Na podstawie umowy zawartej między PKO BP i Ministerstwem Przekształceń Własnościowych dostawcy sprzętu i oprogramowania otrzymają łącznie 13 mln zł, z czego 25% pochodzi od banku przejmującego komputery po zakończeniu dystrybucji świadectw. Zamówione przez organizatora przetargu konfiguracje będą zawierać czytniki kart magnetycznych, modemy i szyfratory. Czytaj więcej »

Okno na rok 1995

Świat doczekał się nieoficjalnej premiery nowego systemu operacyjnego Microsoftu, kiedy w połowie sierpnia w Belgii, Danii i Holandii na czarnym rynku krążyło ok. 50 tys. kopii amerykańskiej wersji Windows 95. Przedstawiciele ''giganta z Redmond'' byli zaskoczeni ''przeciekiem'' i zapowiedzieli odwołanie się do wymiaru sprawiedliwości, ale nie od dziś wiadomo, że nic tak nie napędza... Czytaj więcej »

Zarządzanie pamięcią masową

Hewlett-Packard zaprezentował nowe wersje aplikacji do zarządzania pamięcią masową w obrębie przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

MS Network udostępnia Web

Microsoft ujawnił plany dotyczące Microsoft Network (MSN). Czytaj więcej »

Zarządzanie

Nie tylko kwalifikacje

Jesteśmy firmą, która chce się rozwijać. Najlepszymi inwestycjami we własny rozwój są inwestycje w zatrudnionych w niej ludzi. W zasadzie jest to podstawa nie tylko rozwoju, ale wręcz przetrwania polskiej firmy komputerowej. Czytaj więcej »

Ludzie jak perełki

Menedżerowie i kierownicy nader często nisko oceniają pracowitość oraz motywację podwładnych. Taka zła opinia bardziej jednak świadczy o nieumiejętności kompletowania załogi przez zarządzających niż o rzeczywiście fatalnych charakterach pracowników. Czytaj więcej »

Na obraz i podobieństwo

Ingrid Rusch, która była pierwszym dyrektorem Microsoftu ds. zasobów ludzkich, należąca do grupy nowych menedżerów zatrudnionych w 1983 r., wspomina: "Początkowo staraliśmy się przyciągnąć ludzi z innych firm. Nigdy jednak nie mogliśmy trafić na ludzi z potrzebnym nam doświadczeniem. Czytaj więcej »

Internet

Internet w Polsce już w sieci

Trwają przygotowania do pierwszej konferencji poświęconej w całości rozwoju Internetowi w naszym kraju. Czytaj więcej »

Sieciowi akademicy

Jedną z najlepszych cech Internetu jest jego predyspozycja do wyzwalania inicjatywy ludzkiej. Dzięki narzędziom sieci o wiele łatwiej jest wcielić w życie chęć działania i dobre pomysły. Dzisiaj prezentujemy cenną inicjatywę, której adresatami są wszyscy polscy Internauci. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

PCform

GIM-Alldent oferuje urządzenie PCform przeznaczone do wypełniania formularzy i dokumentów takich jak PIT-y, listy przewozowe, druki itp. przy wykorzystaniu komputera i dołączonej do niego drukarki. Czytaj więcej »

Polskie znaki w nowym systemie operacyjnym Microsoftu

Zabrzmi to z pewnością jak herezja, ale... jednym z największych problemów jaki współczesne systemy operacyjne sprawiają polskiemu użytkownikowi jest sposób obsługi przez nie naszych znaków diakrytycznych. Czytaj więcej »

SuperView dla Windows

Nowym produktem w rodzinie programów Tessel Software Line (TSL) firmy Inter-Design Tessel Systems jest SuperView dla Windows. Jest to rozszerzenie programu TSL-Office View. Program służy do przeglądania i drukowania dokumentów rastrowych (np. skanowanych lub faksów) w różnych formatach. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Przydatność do pracy w sile wieku

Stuknie ci czterdziestka i nagle stwierdzasz, że zostałeś uznany za weterana systemów informatycznych - znalazłeś się bez pracy. Wówczas zadajesz sobie pytanie: dlaczego właśnie ja? Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Zakamuflowany mainfram

IBM nie wierzy, że duże systemy komputerowe typu mainframe się przeżyły -jak to jeszcze kilka lat temu prorokowało wielu analityków rynkowych. IBM zaprzestał zresztą używania nazwy "mainframe" na określenie swoich dużych komputerów; obecnie określa się je mianem serwerów lub superserwerów, działających pod kontrolą systemu Open MVS, w znacznej części zgodnego z tzw.... Czytaj więcej »

Jupiter - nowa wizja programowania CAD

Intergraph Software Solutions (ISS), część Intergraph Corp. proponuje nową filozofię tworzenia oprogramowania CAD/CAM/CAE i GIS (Systemy Informacji Przestrzennej), znaną pod nazwą Jupiter. Czytaj więcej »

Okolice

Programiści to też artyści

Z prof. Stanisławem Sołtysińskim, doradcą prawnym Business Software Alliance rozmawia Lesław Wawrzonek Czytaj więcej »

Skomputeryzowane widowisko sądowe

Przeciętny użytkownik komputera zadaje sobie często pytanie: czy istnieją granice zastosowań dla komputerów oraz systemów opartych na mikroprocesorach? Jest ono tym bardziej uzasadnione jeżeli uwzględnimy fakt, że codziennie dowiadujemy się o nowych urządzeniach czy technologiach, których nawet nie podejrzewalibyśmy o związki z zaawansowaną elektroniką. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Gadanie do obrazu

Podczas bezpośredniej rozmowy większość informacji przekazujemy sobie za pomocą mimiki czy gestów. Takich możliwości nie mają podstawowe środki współczesne łączności. Czy wideokonferencje są dzisiaj tylko techniczną nowinką, czy też realnym trendem teleinformatyki? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

KAWKA - cd.

Kiedy w numerze 26 CW pod koniec czerwca ogłaszałem konkurs KAWKA (przypominam: Konkurs Anarchistyczny dla Włamywaczy Komputerowo-Anonimowych) uważałem, że po pierwsze zgłosi się bardzo dużo chętnych, a po drugie, że wszyscy potraktują konkurs jako świetną zabawę. Myliłem się w obu przypadkach! Czytaj więcej »

Meta w Redmond

Radość Billa Gatesa musi być porównywalna z radością kolarza, któremu podczas prestiżowego wyścigu kilkakrotnie strzela opona, blokuje się przerzutka, daszek czapeczki nieustannie spada na oczy. Na dodatek komisja sędziowska dopatruje się nieprzepisowego pedałowania. Mimo tego wygrywa on wszystkie premie górskie i dociera do mety. Kibice krzyczą: Windows! Windows! Windows 95!... Czytaj więcej »

My, protestanci współczesności

Przyjechał z Kanady pod dłuższej nieobecności mój starszy jeszcze ode mnie (ale do dziś bez okularów i z nienagannym słuchem) przyjaciel. Nie, nie chodzi tu o satysfakcję starszego pana, że ktoś z jego przyjaciół nie tylko żyje, ale jest w tak doskonałej formie. Czytaj więcej »

Rynek

Obiektowy przewrót na horyzoncie

W dzisiejszym, czwartym już odcinku poświęconym oprogramowaniu CAD najwięcej miejsca przeznaczyliśmy na omówienie oferty firmy Bentley Systems. Chyba najbardziej szokującą ofertą, z jaką można się było spotkać na tegorocznych targach CAD/CAM w Warszawie, była propozycja tej firmy przeznaczona dla studentów - program MicroStation 5.0 o wartości nominalnej 4350 USD za jedyne 35 USD. Czytaj więcej »

Sieci

Droga do przełączanych sieci (cz. II)

Tydzień temu omówiłem pokrótce zalety przełączanych technologii: LAN i ATM. Dzisiaj nieco więcej o prawdziwych kosztach użytkowania sieci i o tym, jak przygotować się do planowanej migracji. Czytaj więcej »

Zastosowania

Jeszcze o komputeryzacji Banku Śląskiego...

W numerze 21 Computerworld z dn. 22 maja br. ukazał się artykuł, w którym poruszono sprawę komputeryzacji naszego banku. Treść artykułu dość wiernie odpowiadała danym jakie dostarczyłem Redakcji w ub.r. za wyjątkiem jednej informacji, a mianowicie dotyczącej aktualnie wdrażanej aplikacji firmy FiServ. Czytaj więcej »

Listy

W obronie użytkowników

Przeczytałem z zainteresowaniem felieton p. Kuby Tatarkiewicza opublikowany w Cw z 21 sierpnia pt. Pomnik nieznanego serwisanta, lecz nie mogę zgodzić się z tezą w nim zawartą, że użytkownicy komputerów osobistych to idioci! Czytaj więcej »

Apel w sprawie piractwa

Kierujemy ten list do Pana, jako szefa firmy, ponieważ chcielibyśmy zwrócić uwagę na poważny problem ochrony praw autorskich oprogramoania komputerowego. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...