powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 29-1995, 17 lipca 1995
29-1995 Computerworld nr 29-1995
Wiadomości

Olivetti wyjaśnia

Rok 1994 był dla Olivetti w Polsce bardzo dobry. Przyjętą przez nas polityką jest nieujawnianie danych liczbowych dotyczących przedstawicielstw. Czytaj więcej »

Novell udostępnia NDS

Novell zapowiedział licencjonowanie NetWare Directory Services (NDS) dla głównych producentów systemów unixowych. Czytaj więcej »

Telewizyjny ComputerLand

Do końca bieżącego roku ComputerLand Poland S.A. ma zamiar zrealizować, największy w historii firmy, kontrakt z Telewizją Polską S.A. o wartości 6,7 mln zł. Podpisana 28 marca br. umowa generalna z TVP obejmuje dostawę sprzętu i usług komputerowych do Zakładu Głównego TVP S.A. w Warszawie i 11 ośrodków regionalnych. Czytaj więcej »

Optimus w dziesiątce

Współpraca z amerykańskim producentem komputerów - Gateway, zwiększenie sprzedaży OEM nowego systemu operacyjnego Windows 95 - to efekty spotkania prezesa Optimusa Romana Kluski z przedstawicielami 10 firm komputerowych z całego świata. Jednodniowa impreza została zorganizowana przez Microsoft 9 lipca 1995 r. Czytaj więcej »

Progress obiektowy

Progress Software pracuje w kierunku przyszłości obiektowej zarówno swych narzędzi, jak i systemu zarządzania bazami danych, a także zamierza ściślej korzystać z technologii Windows, w tym możliwości jako oferuje OLE. Czytaj więcej »

Poczta z Microsoftu

Microsoft wprowadził na rynek Mail Server wersję 3.5 dla PC Networks. Nowa wersja wyposażona jest w wielozadaniowego agenta zajmującego się transferem komunikatów (MMTA - Multitasking Message Transfer Agent) dla systemu operacyjnego Windows NT Server. Czytaj więcej »

Visual DB2 dla OS/2

IBM opóźnił plany dotyczące dostarczenia na rynek bazy danych DB2 w wersji dla komputerów PC. Firma ogłosiła jednak nową nazwę systemu - Visual DB2 oraz zaprezentowała interfejs dla środowiska OS/2. Czytaj więcej »

Tajwan dyktuje ceny

Zalew stosunkowo tanich, tajwańskich notebooków zmusił wielu światowych producentów do drastycznej obniżki cen. Compaq, Toshiba i NEC będą oferować sprzęt najwyższej klasy w przedziale cenowym między 2 a 3 tys. USD. Czytaj więcej »

Czyhanie na Microsoft Network

Microsoft może wycofać się ze sprzedaży "kontrowersyjnego narzędzia" MS Network (MSN) wraz z systemem operacyjnym Windows 95. Wyłączenie MSN nie opóźni jednak zapowiadanej na 24 sierpnia 1995 r. premiery nowego systemu operacyjnego. Czytaj więcej »

NetFinity 3.0 - zdalne zarządzanie

IBM zaprezentował nową wersję oprogramowania do zarządzania systemami NetFinity 3.0. Czytaj więcej »

Klient NetWare dla Windows 95

Novell zaprezentował 32-bitowego klienta NetWare dla Windows 95. Klient Novella wchodzi w przyszłym miesiącu w fazę testów beta. Czytaj więcej »

NEST w biurach

Cannon, Cheyenne i Ricoh zapowiadają wdrożenie Novell Embedded Systems Technology (NEST) w sterowanym przez sieci inteligentnym sprzęcie biurowym nowej generacji. Producenci sprzętu i oprogramowania dołączyli do 35 innych niezależnych firm, które zawarły porozumienie z Novellem dotyczące integracji NEST z nowymi produktami. Czytaj więcej »

Zarządzanie kolorami

Adobe Systems wprowadzi na rynek w sierpniu br. nową wersję PageMakera. Produkt będzie wyposażony w ulepszone funkcje definiowania układu strony, które umożliwią łatwiejsze zarządzanie kolorami. Czytaj więcej »

Współpraca Microsoft i Compaq

Microsoft i Compaq pod koniec czerwca br. zawarły umowę OEM dotyczącą oferowania zintegrowanych systemów klient/serwer. Nowe wersje serwerów Compaqa będą dostarczane wraz z oprogramowaniem Microsoft BackOffice. Czytaj więcej »

Apple, JTT i Computer 2000

Do września br. w Polsce będzie działać najprawdopodobniej 3 dystrybutorów firmy Apple Computer. Do podpisania umowy dystrybucyjnej z wyłącznym przedstawicielem tej firmy na rynku polskim Apple IMC Poland, Sad Ltd przygotowują się wrocławski holding JTT i Computer 2000. Czytaj więcej »

IBM i klony Apple

IBM i Apple Computer prowadzą rozmowy na temat klonowania przez Big Blue Macintosha. Czytaj więcej »

Adobe kupi Frame

Adobe Systems Inc. uzgodnił warunki zakupu kolejnej konkurencyjnej firmy - Frame Technology Corp. umacniając tym samym swoją dominującą pozycję na rynku oprogramowania DTP. Wartość transakcji wynosi 500 mln USD. Jej warunki muszą jeszcze być zaakceptowane przez udziałowców Frame Technology, co ma nastąpić we wrześniu br. Czytaj więcej »

Napędy PD/CD

Napędy PD/CD produkcji Plasmon stanowią połączenie zapisywalnego napędu o pojemności 650 MB z wysoko wydajnym czytnikiem CD-ROM. Czytaj więcej »

Koniec starzenia się sprzętu PC

Podczas targów PC EXPO firma Panda Project przedstawiła nową strategię opartą na technologii łączników mikroprocesorów. Według przedstawicieli firmy technologia ta jest w stanie zmienić sposób w jaki pracują komputery. Czytaj więcej »

Dwuprocesorowy błąd

Niedawno wprowadzony na rynek procesor Pentium 120 MHz zawiera błąd powodujący, że nie może on pracować w systemach dwuprocesorowych. Układ działa poprawnie zarówno w komputerach wykorzystujących jeden, jak i wiele procesorów. Po ujawnieniu błędu, Intel poprawił już projekt układu i zapowiedział, że nowe wersje tego procesora będą sprzedawane jeszcze w lecie br. Czytaj więcej »

Oracle i hurtownie danych

Oracle postanowił włączyć się w akcję dostarczania narzędzi do budowy tzw. hurtowni danych (data warehouse). Czytaj więcej »

Narzędzie do rysowania

Micrografix przygotowuje nową wersję pakietu Designer 6.0 do tworzenia grafiki i ilustrowania, przystosowaną do współpracy z Windows 95. Czytaj więcej »

Współpraca Compaq-Cisco

Compaq Computer uzyskał prawa do integracji międzysieciowych produktów Cisco Systems z rodziną swoich serwerów. Czytaj więcej »

Corel dla Windows 95

Corel opracował nową 32-bitową wersję pakietu CorelDRAW 6 przeznaczoną do pracy w środowisku Windows 95. Produkt pojawi się na rynku w sierpniu br. i będzie składać się z czterech modułów oraz bibliotek czcionek, symboli, fotografii i rysunków. Czytaj więcej »

Windows dla użytkowników Unixa

Hewlett-Packard wyprodukował HP 500, system zapewniający grupom roboczym, pracującym w systemie Unix, dostęp do aplikacji MS-Windows. Czytaj więcej »

Nowi dystrybutorzy Apple'a

Apple Computer IMC Sad Ltd chce podpisać umowy dystrybucyjne z JTT i Computer 2000. Wrocławski producent ma rozprowadzać Macintoshe na rynku SoHo, a C2000 wśród dealerów koroporacyjnych obsługujących instytucje i firmy. Zarówno przedstawiciele JTT jak i C2000 są zdania, że na polskim rynku jest miejsce dla 2 dystrybutorów Apple'a, o ile każdy z nich skoncentruje się wyłącznie na... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Rozmyślanie, czytanie i rozmawianie

Konwenanse panujące w przedsiębiorstwach niemal powszechnie wymagają od menedżerów, by "wyglądali" na zajętych, by sprawiali wrażenie, że "robią coś", co ma wyraźny związek z ich pracą. Czytaj więcej »

Drugie wtajemniczenie

Samodzielność i niezależność myślenia - konieczna do osiągnięcia sukcesu w biznesie - bierze się nie z pogardy dla koncepcji, które już wymyślili inni, lecz z poznania, zastosowania i następnie ulepszenia tych koncepcji. Czytaj więcej »

Internet

Internetowe esperanto

Żywiołowy rozwój World Wide Weba sprawia, że bardzo trudno przewidzieć jak może on wyglądać w przyszłości. Bez wątpienia znacznie ubogacona będzie interakcja człowiek - "stron pajęczyny". Bardzo ciekawą propozycję przedstawiła tutaj firma SUN Microsystems. Czytaj więcej »

Zakupy w Internecie

Wiele firm zapowiada rozpoczęcie sprzedaży różnego typu produktów poprzez Internet. Niestety, według opublikowanego niedawno raportu Dataquest okazuje się, że większość użytkowników Internetu nie jest zainteresowana zakupami on-line. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Superszybkie czytniki CD-ROM

Na naszym rynku pojawiła się nowa rodzina superszybkich czytników CD-ROM japońskiej firmy Plextor (konsorcjum SKC - Shinano Kenshi Company). Modele PX-45CH (4x) i PX-63CS (6x) o poczwórnej i sześciokrotnej szybkości odczytu są w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Napędy są dostępne w wykonaniu wewnętrznym lub zewnętrznym i mogą być montowane w wieżach... Czytaj więcej »

Plotery ołówkowo-piórkowe

Mutoh Europe N.V. wprowadził na rynek nową serię ploterów przeznaczoną dla użytkowników wymagających wydajnych, wielkoformatowych urządzeń do kreślenia. Obecnie oferowane są modele XP-300 (format A0) oraz XP-301 (format A1). Czytaj więcej »

System Exact

Exact to jeden z ciekawszych programów do zarządzania przedsiębiorstwem obecnych na naszym rynku. Oprogramowanie pochodzi z Holandii, a do krajowych realiów zostało przystosowane przez poznańską firmę Cadena Data. Jedną z bardziej interesujących cech systemu jest możliwość obsługi wielu języków równocześnie. Czytaj więcej »

Notebook Altkom 486 PRO

Notebook Altkom 486 PRO jest urządzeniem nietypowym. Jego producent postawił sobie bowiem za cel stworzenie przenośnego komputera, który znalazłby wielu nabywców dzięki niskiej cenie. Ta strategia marketingowa, może się spotkać ze sporym zainteresowaniem użytkowników. Bo jaki sens ma płacenie za nowinki techniczne, gdy ktoś potrzebuje jedynie prostego, w miarę szybkiego,... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Czy informatycy podzielą los tkaczy?

Z Paulem Krugmanem rozmawia E.B. Baatz Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Symetryczna replikacja baz Oracle

Nowy moduł symetrycznej replikacji Oracle7 Symmetric Replication, dostarczany razem z systemem zarządzania bazami danych Oracle7 wersja 7.1.6, polepsza możliwości dostępnych do tej pory narzędzi do replikacji baz danych. Czytaj więcej »

Tuxedo i klient/serwer

Novell planuje zwiększenie możliwości swego sztandarowego produktu do zarządzania i monitorowania transakcji Tuxedo dla NetWare i Windows NT w kierunku uczynienia go kluczowym elementem do opracowania trójwarstwowych aplikacji klient/serwer. Czytaj więcej »

Jak działa pamięć cache?

Równie mało znana, jak skomplikowana, pamięć podręczna (cache) procesora odgrywa zasadniczą rolę jeśli chodzi o wydajność systemu komputerowego. Czytaj więcej »

Jak działa pamięć cache?

Jak działa pamięć cache?

Równie mało znana, jak skomplikowana, pamięć podręczna (cache) procesora odgrywa zasadniczą rolę jeśli chodzi o wydajność systemu komputerowego. Czytaj więcej »

Praca grupowa

OpenTime - planowanie kalendarza wydarzeń

W trakcie dorocznej konferencji Stowarzyszenia Poczty Elektronicznej Hewlett-Packard zaprezentował swój najnowszy produkt OpenTime, pakiet przeznaczony do planowania kalendarza wydarzeń w przedsiębiorstwach. Jego pojawienie się było związane z popularnym wśród użytkowników poglądem, uważającym planowanie kalendarza wydarzeń za jeden z najważniejszych elementów wchodzących w... Czytaj więcej »

Encyklopedia Novella

Czy nie zdarzyło się Państwu, gdy instalowaliście albo administrowaliście siecią NetWare, że nie byliście w stanie przekopać się przez opasłe tomy dokumentacji, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak poradzić sobie z problemem, który właśnie się zdarzył? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Kto pod kim dołki...

Znam różne dołki: golfowe, w patelni do smażenia jajek, nastrojów, policyjne. Ale dołek cenowy, który pojawił się znienacka na rynku komputerów jest nowym zjawiskiem. Czy rzeczywiście?! Czytaj więcej »

Dlaczego nie mielibyście tego zrobić

Kiedy popatrzymy za siebie, w niedawną przeszłość, może nas oszołomić, tak jak zdumiewa zagranicę - przemiana Polski. Czytaj więcej »

Wakacyjne marzenia informatyka

Myślę, że każdy informatyk marzy o tym, aby wakacje spędzić bez najmniejszego nawet kontaktu z komputerem. Dlatego też wyjeżdża w najbardziej odległe i pozbawione kontaktu z cywilizacją miejsce. Kładzie się na wygrzanej plaży i choć przez pierwsze dni po zamknięciu oczu ciągle widzi logo Windows 95, to ma nadzieję, że nadejdzie słoneczny wakacyjny dzień, w którym koszmar z... Czytaj więcej »

Rynek

Systemy CAD dla mechaników, architektów, geodetów...

Prezentowane w bieżącym opracowaniu programy CAD (Computer Aided Design lub Computer Aided Drafting) można było w większości przypadków obejrzeć na dorocznych targach ''Zastosowania informatyki w przemyśle i CAD/CAM'', które odbyły się w czerwcu br. w Warszawie. Czytaj więcej »

Sieci

Telbank - pierwszy prywatny operator telekomunikacyjny

Targom ComNet WARSAW '95 towarzyszyły liczne seminaria. W ramach jednego z nich, poświęconego perspektywom polskiego rynku telekomunikacyjnego, przedstawiciel Telbanku, jednego z nielicznych w Polsce, poza zmonopolizowanym TP S.A., operatorów telekomunikacyjnych, zaprezentował dotychczasowe osiągnięcia swojej firmy oraz perspektywy dalszego rozwoju. Poniżej zamieszczamy najważniejsze tezy... Czytaj więcej »

Zastosowania

Moduły fiskalne a butelki

Parę dni temu w upalne popołudnie robiłem zakupy w sklepie wyposażonym od niedawna w kasy fiskalne. Chciałem przy tej okazji pozbyć się kilku butelek po piwie i coli, kupując w zamian orzeźwiający sok owocowy w kartonie. Pani kasjerka rzuciła okiem na butelki i powiedziała - "za zwroty butelek należy się dziesięć zł. - odejmiemy to od ceny soku i zapiszemy jako serek topiony. Czytaj więcej »

Dlaczego Czech potrafi?

Kiedy porównuje się Polskę i Czechy, często oceniany jest stopień zaawansowania reform gospodarczych w tych krajach. Niewątpliwie nasi sąsiedzi zza południowej granicy wypadają zdecydowanie lepiej, jeśli porównamy informatyzację służb podatkowych. Działający tam system ADIS spełnia pokładane w nim oczekiwania. Był on jednym z tematów niedawnej konferencji Government Forum '95 w... Czytaj więcej »

Listy

"Język zorientowany problemowo" czy "język problemowy"

Ze zdumieniem przeczytałem w artykule Wspólny język w nr. 23/95 Waszego pisma stwierdzenie, jakoby obiektowozorientowany było akceptowaną normą językową, odpowiednikiem angielskiego object-oriented. Czytaj więcej »

"Amortyzacja upadku" - prostsrze rozwiązanie

Nawiązując do propozycji kierowanej przez Pana Tatarkiewicza do Premiera i Ministra Finansów, aby ''dla amortyzacji sprzętu komputerowego firma musiała wykazać posiadanie właściwego oprogramowania''. Pan Tatarkiewicz apeluje o wydanie przez Ministra Finansów rozporządzenia w tej sprawie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...