powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 28-1995, 10 lipca 1995
28-1995 Computerworld nr 28-1995
Wiadomości

W stronę przemysłu

Z Romanem Dolczewskim, prezesem CSBI S.A., rozmawia Iwona D. Bartczak Czytaj więcej »

Quattro Pro 5,5 dla DOS

Novell wprowadza na rynek najnowszą wersję arkusza kalkulacyjnego Quattro Pro 5,5 dla DOS. W ciągu 3 miesięcy Novell Polska uruchomił własny Hot Line. Czytaj więcej »

Magic dla Windows

Magic Software Enterprises wprowadzi na rynek w lipcu br. Magic 6.0, wersję dla Windows swego narzędzia do szybkiego tworzenia aplikacji (rapid aplication programming - RAD). Czytaj więcej »

Udostępnić dane

Zarządzanie zasobami pamięciowymi w sieci istniało od tak dawna, jak długo istnieje sieć. Nie jest ono tak efektywne jak realizują je duże komputery, ale idee tam wypracowane znajdują swe odzwierciedlenie w produktach sieciowych. Nadal jednak nie ma dobrego zintegrowanego systemu zarządzania wszystkimi zasobami pamięciowymi sieci lokalnej - produkty zajmują się poszczególnymi... Czytaj więcej »

Data General w obozie Intela

Data General zdecydował się zrezygnować z używania mikroprocesorów 88XXX Motoroli na rzecz układów produkowanych przez Intela. Czytaj więcej »

Czy instalacja Windows 95 będzie łatwa?

Microsoft Corp. ugruntował w milionach użytkowników oczekujących na Windows 95 przekonanie, że instalacja tego systemu wyposażonego przecież w technologię "włącz i używaj" (Plug-and-Play) będzie prosta i bez problemów. Czytaj więcej »

Trzeci numer Macworlda

Do punktów sprzedaży trafił już trzeci numer Macworlda. Czytaj więcej »

PowerPC 604e z Windows

Na początku przyszłego roku IBM zamierza wyprodukować zmodyfikowany układ PowerPC 604e, który zapewni użytkownikom systemów z procesorem RISC lepszą obsługę środowisk DOS i Windows. Czytaj więcej »

Fuzja konkurentów

Poprzez fuzję kapitałową katowickiej spółki Koma i wrocławskiego Technimexu powstał ogólnopolski holding Koma-Technimex. Holding będzie zajmować się usprawnianiem procesów zarządzania w przedsiębiorstwach poprzez wdrażanie technologii informatycznych. Czytaj więcej »

Microsoft Network z EDI

Microsoft, dzięki współpracy z GE Information Services (GEIS), zamierza dołączyć usługi elektronicznej wymiany informacji (Electronic Data Interchange - EDI) do własnego serwisu on-line MS Network (MSN). GEIS umożliwi przesyłanie komunikatów o strukturze EDI przez MSN oraz podłączy 30 tys. użytkowników do swego serwisu EDI Express. Czytaj więcej »

Nowości Softdesk

Softdesk będzie sprzedawać w Polsce swoje nowe oprogramowanie menedżera systemu - CORE oraz pakiet narzędziowy - Productivity Tools razem, pod wspólną nazwą ''Asystent użytkownika AutoCAD-a'' - ProCORE. Asystent zawierać będzie menedżera systemu, menedżera symboli, menedżera warstw, generator zestawień, własny system filtrów OSNAP oraz system do obsługi połączonych z rysunkiem... Czytaj więcej »

Optimus zawarł umowę z AT&T

AT&T Network Systems i Optimus S.A. podpisały 4 lipca br. umowę, dzięki której Optimus został autoryzowanym sprzedawcą wewnątrzbudynkowego okablowania strukturalnego AT&T Systimax SCS. Zawartą umowę obie strony określają jako początek długofalowej współpracy, mogącej w przyszłości objąć także inne produkty AT&T, np. bezprzewodowe sieci Lan - WaveLAN, światłowód... Czytaj więcej »

Wiemy, które części do siebie pasują

Z Tomaszem Sielickim, prezesem ComputerLand Poland S.A. rozmawia Olo Sawa. Czytaj więcej »

Turniej systemów operacyjnych

Podczas Wiosennego Forum Stowarzyszenia Systemów Otwartych w Łańsku (23-25 czerwca br.) odbył się ''Turniej Systemów Operacyjnych Unix''. Czytaj więcej »

Między młotem a Windows 95

Wraz ze zbliżającą się premierą Windows 95, sprzedawcy sprzętu komputerowego znaleźli się w trudnej sytuacji. Z jednej strony Microsoft naciska ich aby instalowali nowy system operacyjny w jak największej liczbie sprzedawanych komputerów, z drugiej duże firmy oraz masowi nabywcy zdają się być ostrożni i jeszcze przez jakiś czas będą najprawdopodobniej żądać sprzętu ze... Czytaj więcej »

Reorganizacja Autodesku

5 grup rynkowych, działających w 5 regionach, będzie liczył od czerwca europejski oddział firmy Autodesk. Od 1 sierpnia Polska podlegać będzie monachijskiej centrali na kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Do tej pory otwarta w ub.r. filia w Polsce stanowiła część zespołu Europack. Czytaj więcej »

Nowe produkty dla MicroStation

Bentley Systems zaprezentował w Pradze nowe produkty poszerzające możliwości MicroStation, oprogramowania typu CAD/CAM. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Rozrost a rozwój

Rozrost i rozwój to nie to samo. Rozrost nie jest konieczny do rozwoju, i na odwrót. (...) Mimo to, większość menedżerów uważa, że rozwój oraz rozrost to jedno i to samo. Większość wysiłków skierowanych jakoby na rozwój spółki w rzeczywistości kieruje się na jej rozrost. Czytaj więcej »

Organizacja dla zysku

Każdy przedsiębiorca musi odpowiedzieć sobie na pytanie: czy buduje firmę dla zrealizowania swoich celów i aspiracji, czy też rozwija ją, ponieważ jej wzrost jest celem samym w sobie, celem nadrzędnym wobec jego własnych celów. Celem, któremu on służy, a nie który służy jemu. Czytaj więcej »

Internet

Internet za pieniądze

Liczba użytkowników światowej sieci Internet lawinowo rośnie. Również w Polsce poza środowiskami akademickimi, które poprzez NASK już od dawna korzystają z Internetu, coraz więcej instytucji, przedsiębiorstw, firm i osób może pochwalić się internetowym adresem. Czytaj więcej »

Coś dla nowicjuszy

Netscape, producent najpopularniejszej przeglądarki World Wide Weba, stara się ze swoją ofertą zwrócić w stronę nowych użytkowników Internetu. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Czy NSP opanuje rynek multimediów?

Minęły już cztery miesiące od momentu, gdy Intel zaprezentował technologię NSP (Native Signal Processing). Czytaj więcej »

Nowoczesność i elegancja

Notebook HiNote Ultra firmy Digital Equipment jest jednym z nielicznych urządzeń nowej generacji na naszym rynku sprzętu przenośnego. Ma on umiarkowaną cenę, wysoką wydajność, duże możliwości rozbudowy konfiguracji oraz stosunkowo długi czas pracy bez zewnętrznego zasilania dzięki zastosowaniu nowoczesnych akumulatorów litowo-jonowych. Czytaj więcej »

Native Audio dla programistów

Intel Corp. zapowiedział wprowadzenie na rynek zestawu narzędzi Native Audio Software Developers Kit przeznaczonego do opracowywania aplikacji stosujących funkcje obróbki dźwięku zgodne z promowaną przez Intela technologią NSP (Native Signal Processing). Czytaj więcej »

Travan integruje stacje QIC z komputerem PC

Być może już wkrótce dostęp do plików zapisanych na taśmie magnetycznej będzie równie prostym zadaniem, jak uruchomienie programu rezydującego na dysku twardym. A wszystko to za sprawą technologii Travan, której twórcą jest 3M i współpracujące z nią firmy. Czytaj więcej »

Nowe modele drukarek Phaser

Tektronix Inc. wprowadził na rynek dwa nowe modele drukarek kolorowych - laserową Phaser 540 Plus oraz termotransferową Phaser 240. Oba urządzenia mogą pracować w niejednorodnych środowiskach sieciowych i są standardowo wyposażone w Adobe PostScript Level 2. Czytaj więcej »

Nowe interfejsy dysków twardych

Trzy typy interfejsów sprzęgających dyski twarde z komputerami stopniowo stają się wiodącymi standardami - każdy w swoim obszarze zastosowań. Są to interfejsy: FAST ATA-2, Ultra SCSI-3 oraz FC-AL. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Drzewo kompetencji

Działania na niwie personalnej zawsze były uważane trochę za dar lub talent dany tylko niektórym ludziom. I oni właśnie potrafili dobrze dobrać specjalistów do pracy, zatrudniali tylko właściwe osoby, maksymalnie wykorzystywali możliwości i talenty wszystkich członków zespołu. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Równoległe bazy danych

Im większa baza danych, tym większe trudności ma system zarządzania bazami danych i tym większe wymagania sprzętowe dla obsługującego ją komputera. Czytaj więcej »

Informix skalowalny

Wiele firm penetruje intensywnie rynek aplikacji klient/serwer. Jedną z nich jest Informix (Menlo Park, Kalifornia). Dziennikarka NetWork World Barbara Cole, rozmawiała ze Stevenem Sommerem, wiceprezesem ds. marketingu Informixa o planach firmy. Czytaj więcej »

Praca grupowa

NotesSuite Lotusa

Kombinacja SmartSuite z Notes zaspokaja potrzeby dużych biur, lecz jej wadą jest zła współpraca z innymi aplikacjami. Czytaj więcej »

Wady i zalety pakietów biurowych

Zapotrzebowanie na pamięć i koszty upgradów są największymi problemami użytkowników. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Co zrobimy z naszym krajem

W chwili, kiedy piszę ten felieton, za wcześnie oczekiwać jakiejkolwiek reakcji na poprzedni. Ale - pozostanę przy swoim. Ludzie informatyki, zarówno ci od sprzętu i nim zafascynowani, jak ci od zastosowań, mogą odegrać ogromną rolę w przyspieszeniu postępów naszego kraju. Jeżeli zechcą zastanowić się wspólnie nad swoimi naprawdę nieograniczonymi możliwościami. Czytaj więcej »

Czekamy na dowody

Piractwo komputerowe jest poważnym problemem. Każdy poważny problem wymaga poważnego potraktowania. Tak też z pewnością starają się podchodzić do prolemu piractwa zainteresowane firmy. Czytaj więcej »

Uaktualnianie SUM-a

Być anarchistą w naszym kraju nie jest rzeczą łatwą. Ale być praworządnym Europejczykiem jest jeszcze trudniej! Czytaj więcej »

Nasz mały jubileusz

Tym razem to nie ranking. Poproszony przez Wojtka Raduchę - obecnego naczelnego - o jubileuszowych kilka słów z okazji tego DWUSETNEGO już numeru Computerworld natychmiast skojarzył mi się taki tytuł do takiego tekstu. Czytaj więcej »

Rynek

Krewni i znajomi AutoCAD-a

AutoCAD jest jednym z bardziej popularnych pakietów oprogramowania do wspomagania prac projektowych. Jest produktem firmy Autodesk Inc., założonej w kwietniu 1982 r. Po dziewięciu miesiącach od tej chwili, już w styczniu 1983 r. powstał pakiet AutoCAD wersja 1.1 dla komputerów PC. Czytaj więcej »

Sieci

NetWare Connect 2 - zdalny dostęp do sieci

Novell wprowadza na rynek NetWare Connect 2 - program zdalnego dostępu do sieci komputerowych w przedsiębiorstwach. Program ten wyposażono w ulepszone względem poprzedniej wersji funkcje bezpieczeństwa, uproszczono sposób obsługi i dodano możliwość skalowania sieci. NetWare Connect 2 umożliwia skoncentrowanie wszystkich usług komunikacyjnych na jednej maszynie, a więc połączenia... Czytaj więcej »

Telekomunikacja nadal niedoinwestowana

Telekomunikacja w krajach Europy Wschodniej jest nadal niedoinwestowana, a powodem tego jest brak stabilności politycznej i biurokratyczne ograniczenia - spuścizna po epoce komunizmu. Czytaj więcej »

Microsoft Mail w standardzie X.400 i X.500

Firma Microsoft zakupiła, od angielskiej firmy software'owej Boldon James, licencję technologii komunikacyjnej w celu udostępnienia użytkownikom Microsoft Mail i Exchange możliwości przesyłania elektronicznych wiadomości w standardzie X.400 oraz usług katalogowych w standardzie X.500. Czytaj więcej »

Zastosowania

Zabezpieczenia systemów kart płatniczych

Nadspodziewanie szybko wzrastająca liczba będących w obiegu kart (w USA od chwili wprowadzenia do dnia dzisiejszego liczba kart w obiegu wzrosła 300-krotnie, a transakcji 30-krotnie) doprowadziła do pojawienia się problemów z transmisją i przetwarzaniem danych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...