powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 27-1995, 3 lipca 1995
27-1995 Computerworld nr 27-1995
Wiadomości

Silicon Graphics współpracuje z Hollywood

Dolinę Krzemową zaintrygowała ostatnio wiadomość o nawiązaniu bliskiej współpracy przez dwie firmy: Silicon Graphics Inc. (potentat w dziedzinie produkcji graficznych stacji roboczych) i Dreams Works SKG (zaspokajanie potrzeb przemysłu filmowego w dziedzinie efektów multimedialnych). Czytaj więcej »

Między Brukselą a Cannes

Przyjęciem ''Białej Karty'' wejścia 10 krajów Europy Środkowowschodniej zakończył się szczyt przywódców krajów europejskich w Cannes. Czytaj więcej »

Amerykańskie premiery IBM

IBM zaprezentował nowe komputery osobiste, notebooki, stacje robocze i serwery wyposażone w procesory PowerPC. Czytaj więcej »

PC EXPO

Targi PC Expo były największym w USA spotkaniem producentów sprzętu i oprogramowania z użytkownikami końcowymi oraz programistami. Czytaj więcej »

Windows 95 dalej od NT

Microsoft potwierdził, że oczekiwania użytkowników dotyczące Windows 95 mogą być zbyt duże. Czytaj więcej »

Bankowość elektroniczna w badaniach TCA

Bankowość elektroniczna pozwala na zaoszczędzenie kosztów tworzenia nowych oddziałów banku. Według dostawców, jej wdrożenie może trwać od 2 tygodni do pół roku. Realizacja bankowości elektronicznej przebiega najszybciej w bankach o dobrze rozwiniętej infrastrukturze elektroniki. Takie wnioski postawiono podczas prezentacji wyników sondażu nt. bankowości elektronicznej w Polsce... Czytaj więcej »

Globalyst z płytą Intela

AT&T Global Information Solutions (GIS) wprowadza na rynek nowe serwery z rodziny produktów Globalyst wyposażone w najnowocześniejsze płyty główne Intela. Rodzina Globalyst składa się z różnego rodzaju sprzętu, od komputerów jednoprocesorowych po systemy SMP. Czytaj więcej »

Komplet z Intergraphu

Intergraph zaprezentował nową filozofię tworzenia oprogramowania CAD/CAM/CAE i GIS (Systemy Informacji Przestrzennej) o nazwie Jupiter. Jest to zespół narzędzi i programów typu "lego", pozwalający na samodzielne tworzenie aplikacji technicznych z wykorzystaniem gotowych elementów. Jupiter pracuje w środowisku Windows NT i w przyszłości Windows 95. Podstawą technologii Jupiter jest... Czytaj więcej »

Europa w Polsce, czy Polska w Europie

27-29 czerwca br. odbyła się w Warszawie piąta edycja międzynarodowej konferencji i wystawy EuroInfo. Czytaj więcej »

Ochrona przed przepięciami

American Power Conversion (APC) oferuje ProtectNet - nową rodzinę urządzeń do ochrony sieci LAN, komputerów PC oraz innego sprzętu elektronicznego przed uszkodzeniami, które mogą być wywołane przez przepięcia elektryczne pojawiające się na liniach służących do transmisji danych. Czytaj więcej »

Pomoc techniczna w Internecie

Wiedeńska spółka Elbatex, dystrybutor podzespołów elektronicznych i sprzętu komputerowego w Polsce, zaoferował swoim klientom pomoc techniczną w Internecie. Czytaj więcej »

Miliard ludzi w sieci

Wielu specjalistów zastanawia się, w jakim stopniu pozycja firmy Novell na rynkach światowych jest zasługą jej doskonałych produktów, a w jakim znakomicie zorganizowanej struktury sprzedaży i marketingu. Czytaj więcej »

Autoryzacja Informixa

Prawie 170 osób z ponad 100 firm uczestniczyło w konferencji autoryzacji Informixa, zorganizowanej przez firmę w dniach 28-29 czerwca br. Katalog ich produktów opartych na bazie Informix liczy 108 pozycji. Czytaj więcej »

Telekomunikacyjne plany

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji towarzyszącej wystawie EuroInfo `95 Jarosław Kępkowicz, zastępca dyrektora Centrum Systemów Teleinformatycznych TP S.A., przedstawił plany rozwojowe Telekomunikacji Polskiej S.A. Intensywnie mają być rozbudowywane szkieletowe połączenia światłowodowe o ogromnej przepustowości. Według Jarosława Kępkowicza umożliwią one uruchomienie nowych... Czytaj więcej »

Graficzne stacje robocze HP

Rodzina stacji roboczych ''J'' Hewlett-Packarda oferuje podwójną wydajność grafiki. Czytaj więcej »

Turniej systemów operacyjnych

W trakcie Wiosennego Forum Stowarzyszenia Rozwoju Systemów Otwartych w Łańsku (23-25 czerwca br.) odbył się ''Turniej systemów operacyjnych Unix''. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Organizacja na wesoło

Obserwacja funkcjonowania przedsiębiorstw, biur i urzędów dostarczyła niektórym teoretykom organizacji i zarządzania, ludziom nie pozbawionym poczucia humoru, okazji do sformułowania tzw. satyrycznej teorii organizacji i wielu różnych "praw" dotyczących zarządzania i życia organizacji. Czytaj więcej »

Firma ponad właścicielem

Właściciele i personel przedsiębiorstwa pracuje przede wszystkim na to, aby firma trwała, a dopiero w drugiej kolejności po, aby przynosiła im zyski i satysfakcję. Czytaj więcej »

Nie jesteśmy tylko uczniami

ComputerLand Poland jest jednym z ponad 100 ComputerLandów reprezentantów amerykańskiej korporacji ComputerLand/Vanstra funkcjonujących na świecie na zasadzie frachisingu. Od macierzystego ComputerLandu (ponad 600 placówek w różnych państwach) przejęliśmy wiedzę i wiele doświadczeń: franchising jest przecież formą transferu know-how. Ale dzisiaj po trzech latach nie jesteśmy już... Czytaj więcej »

Nie ma uniwersalnej recepty

Nie ma żadnej gotowej uniwersalnej recepty na to, jak rozwijać firmę, jak rozbudowywać jej strukturę, jak tworzyć oddziały. W zasadzie każda metoda jest dobra i żadne tempo nie budzi zastrzeżeń pod warunkiem, że firma jest w stanie kontrolować swoje koszty. Zachowanie płynności finansowej to pierwszy warunek, który musi spełniać przedsiębiorstwo, aby jego wzrost nie skończył... Czytaj więcej »

Internet

Pracownik Internautą?

Nie bez powodu Internet staje się dla ludzi biznesu coraz bardziej atrakcyjnym medium przekazu informacji. CSBI, drugi co do wielkości polski wytwórca oprogramowania, zamierza udostępnić Internet dla większości swoich pracowników. Czytaj więcej »

Biznes w Internecie

Czasy się zmieniają, a Internet staje się znakiem współczesnej cywilizacji. Pobudza koniunkturę i rozwój sieci komputerowych. Firmy używające dotychczas sieci lokalnych, masowo "zapisują się" do Internetu. Ich celem jest nie tylko współpraca z innymi przedsiębiorstwami - ale także bezpośredni kontakt z klientem. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Vectra XM3

Hewlett-Packard wprowadził na rynek nową linię komputerów Vectra XM3 z procesorami Pentium 75, 90, 120 lub 133 MHz. Są one wyposażone w zintegrowane na płycie głównej 32-bitowe karty sieciowe Ethernet PCI oraz oprogramowanie automatycznie konfigurujące komputer do pracy w wybranym przez użytkownika systemie sieciowym. Modele z procesorem Pentium 133 MHz będą dostępne jesienią tego... Czytaj więcej »

Multimedialny Invar

Na naszym rynku pojawia się ciekawa seria komputerów PC firmy Inwar S.A. Są to modele multimedialne wyposażone w karty dźwiękowe, napędy CD-ROM i głośniki. Komputery są przeznaczone dla użytkowników z tzw. rynku SOHO, a więc odbiorców indywidualnych oraz kręgu szeroko rozumianego small-businessu. Jednym z modeli nowej rodziny jest Invar Multimedia 486DX-2/66. Czytaj więcej »

Kariery myślenia przestrzennego

Znakomita większość współczesnych zastosowań technologii komputerowych wiąże się z obsługa rozmaitych baz danych. Wieleinformacji, przechowywanych w pamięci masowej mniejszych lub większych serwerów jest bezpośrednio powiązana z konkretną lokalizacją przestrzenną. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Zostać konsultantem

Od trzech lat działa w Poznaniu wyższa uczelnia "Francusko-Polska Wyższa Szkoła Nowych Technik Informatyczno-Komunikacyjnych EFP". Jedną z bardzo ważnych rzeczy, która odróżnia szkołę EFP od innych szkół wyższych jest czynne zainteresowanie władz uczelni przyszłością jej absolwentów. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Skalowalne serwery Unisys

Unisys opracował rodzinę serwerów, które wiele zalet komputerów o masowym przetwarzaniu równoległym (Massively Parallel Processing - MPP) przenoszą do sieci unixowych. Nowe serwery zawierają 8 lub 16 procesorów, z których każdy ma własną pamięć i własne szyny we/wy - co jest typowym rozwiązaniem dla komputerów typu MPP. Czytaj więcej »

PC z mainframem w jednym stali domu

IBM ma dobrą wiadomość dla wszystkich użytkowników komputerów mainframe typu S/370, 438x, 309x i podobnych. Zamiast zamieniać go na nowszy komputer - mogą kupić PC Server 500 System 390 zawierający procesor S/390. Czytaj więcej »

Analiza kodu aplikacji

Wielokrotne wykorzystanie i analiza kodu aplikacji jest równie ważna w dużych przedsięwzięciach informatycznych, jak zarządzanie wieloma wersjami aplikacji czy zarządzanie zasobami w sieci. Ponieważ jednak jest to dużo trudniejszy problem, to do tej pory nie było narzędzi do wykonywania tej skomplikowanej pracy. Czytaj więcej »

Replikacja w bazach Microsoft

Microsoft zamierza wykorzystać technikę replikacji w celu dania użytkownikom większej kontroli nad ogromnymi zasobami danych, zgromadzonych w komputerach typu PC, połączonych w sieci lokalne. Czytaj więcej »

Okolice

Znaki towarowe - nowy problem Internetu

Amerykańscy prawnicy alarmują, że firmy przygotowujące się do podłączenia do Internetu mogą być wplątane w sieć procesów dotyczących naruszania praw do znaków towarowych i firmowych, używanych w internetowych adresach oraz na stronach informacyjnych World Wide Web. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Papierowa wojna

Według specjalistów, aplikacje zarządzające obiegiem złożonych dokumentów stają się dominującym oprogramowaniem dla przedsiębiorstw. Zapewniają nie tylko dostęp do dokumentów, ale także ich archiwizację oraz śledzenie obiegu i wykorzystania. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jedna z wielkich perspektyw

Czy możemy przeskakiwać etapy rozwoju? Już przeskakujemy. Oto przykład. W grudniu 1989 r. prosiłem amerykańskich kolegów o możliwie szybkie przygotowanie poradnika dla dziennikarzy naszego świata. Czytaj więcej »

Nasz nowy dział

Internet. Na słowo to, wyczulone są dziś uszy wielu ludzi. Budziono emocje i wielką ciekawość. Internet to trochę osobny świat i zupełnie odrębna kultura. Bez wątpienia fenomen naszych czasów. Czytaj więcej »

3,05% + VAT

Mój sąsiad z tej kolumny Pan Stefan Bratkowski nawoływał (chyba już przestał?) do powołania wspólnych form organizacyjnych firm branży komputerowej, mających na celu sprawniejsze i tańsze finansowanie się branży. Idea takiej spółdzielni oszczędnościowo-rozliczeniowej chyba nie ma żadnych szans na rynku, który wymaga coraz wiekszej specjalizacji. Narzekamy oczywiscie na banki,... Czytaj więcej »

Rynek

Mapa na komputerze

W bieżącym zestawieniu cenowym prezentujemy przykłady produktów dla SIT (Systemy Informacji o Terenie) kierowanych na krajowy użytek, przy czym umieszczone tu dane przygotowano na podstawie materiałów pochodzących z tegorocznych wystaw komputerowych. Czytaj więcej »

Europa czyha na Microsoft

Do Brukseli przylecą najprawdopodobniej przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości USA, by poinformować Komisję Europejską o toczącym się w USA postępowaniu przeciwko firmie Microsoft. Departament oficjalnie bada zgodność z prawem włączenia do systemu Windows 95 narzędzia sieciowego MSN. Nie zmieni tego najprawdopodobniej ani rosnące poparcie dla MSN w Europie, ani... Czytaj więcej »

Ciężka dola lidera

Sun Microsystems nadal pozostaje liderem na rynku stacji roboczych, jednak jego udział w rynku tych urządzeń nieznacznie spada na rzecz innych firm - donosi raport Dataquest. Czytaj więcej »

Quantum na czele

Wzrost produkcji napędów dyskowych w 1994 roku Czytaj więcej »

Sieci

Masz kłopoty z WAN? Spróbuj spoofing'u.

Protokoły sieciowe lubią rozmawiać. Stale wysyłają pakiety tam i z powrotem, wypełnione różnego rodzaju informacją. Tylko część z nich zawiera dane przekazane przez użytkownika. Większość użytkowników nie jest świadoma tego, że znaczna część ruchu w sieci LAN poświęcona jest funkcjom związanym z zarządzaniem protokołami. Czytaj więcej »

Nowy konkurent na rynku koncentratorów

UB Networks wprowadził na rynek nowy typ superkoncentratora przełączającego GeoLAN/500. Umożliwia on obsługę tradycyjnych LAN, a także sprzętu pracującego w technologii ATM. W ten sposób UB Networks wkroczył do ekskluzywnego klubu, którego członkami są: Bay Networks, Cabletron Systems, 3Com, Chipcom i Cisco. Czytaj więcej »

Cisco upraszcza administrację zdalnego Token-Ring

Cisco Systems wprowadził na rynek kombinowany router/hub, który upraszcza administrowanie zdalnymi punktami sieci Token Ring. Czytaj więcej »

Ethernet Workgroup Switch

CrossComm zaprezentował Ethernet Workgroup Switch (EWS) moduł przełączający o wysokiej wydajności przeznaczony dla rodziny routerów produkowanych przez firmę. Urządzenie stanowi pierwszy wynik planu ClearPath. ClearPath zakłada migrację systemów internetowych sieci LAN o dzielonych mediach (shared-media) do przełączalnych infrastruktur zawierających technologie takie jak ATM. Czytaj więcej »

Zastosowania

Komputerowe zarządzanie uzbrojeniem terenu

Obok zastosowań GIS (Geographic Information Systems) wykorzystywanych przede wszystkim przez urzędy administracji publicznej do ewidencji działek, gruntów czy też do zarządzania planami przestrzennego zagospodarowania coraz większym zainteresowaniem cieszą się w Polsce systemy informacji przestrzennej skojarzone z ewidencją uzbrojenia terenu czy funkcjonowaniem służb publicznych. Na... Czytaj więcej »

Listy

Fałszywy krok

Pan Kuba Tatarkiewicz, którego felietony czytam z przyjemnością, wpadł na przewrotny pomysł i ogłosił w nr. 26 CW z 26 czerwca, konkurs dla hackerów nazwany wdzięcznie KAWKA. Czytaj więcej »

Wizja prof. Turskiego prawdziwa?

Ze zdumieniem przeczytałem w CW 25 relację z wystąpienia prof. Turskiego na temat kondycji informatyki polskiej i rynku komputerowego. Czytaj więcej »

Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej wyjaśnia

W związku z artykułem ''ALSO - komputeryzacja urzędów pracy i opieki społecznej'' opublikowanym w nr. 14/186 Computerworld z dn. 3.04.95 r., przesyłam interpretację odnośnie uregulowań prawnych rządzących wydatkowaniem funduszy z pożyczki Banku Światowego, uzyskaną przez MPiPS u źródła, tj. w Urzędzie Zamówień Publicznych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...