powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 25-1995, 19 czerwca 1995
25-1995 Computerworld nr 25-1995
Wiadomości

Pentium 133 MHz w serwerach

Intel wprowadził na rynek układ Pentium 133 MHz. Czteroprocesorowe serwery z nowymi układami oraz z dodatkowymi zestawami układów scalonych uzyskają dodatkową wydajność. Czytaj więcej »

Hybrydowy serwer

IBM zaprezentował hybrydowy system LAN server/mainframe - IBM PC Server 500 S/390. Serwer oferuje możliwość korzystania ze środowisk OS/2 i MVS. Czytaj więcej »

Naprawy u Acera

Acer i MSC Polska uruchomią we wrześniu br. sieć serwisową. Sieć, powstała przy współpracy z wyłącznym dystrybutorem Acera w Polsce firmą Computer 2000, będzie miała swe oddziały w 10 miastach. Czytaj więcej »

Szkoła przetrwania konkurencji

MS Network - narzędzie, które Microsoft zamierza włączyć do Windows '95 od roku jest złym snem przedsiębiorców zapewniających usługi on-line. Zanosi się na kolejny długi i kosztowny proces, w którym stronami będą Microsoft oraz walczące o przetrwanie America Online, CompuServe i Prodigy. Czytaj więcej »

Kołacz

Stare polskie przysłowie mówi, że bez pracy nie ma kołaczy. Tymczasem, zaprzeczając temu twierdzeniu, wiele firm obiecuje nam, że nie pisząc ani jednej linii kodu otrzymamy znakomite aplikacje. To stwierdzenie nie tylko kłóci się z naszym doświadczeniem, ale także przeczy zdrowemu rozsądkowi, podważa wartość mądrości zgromadzonej przez wieki i wyartykułowanej w przysłowiach i... Czytaj więcej »

Wyzwanie techniczne

Producenci zgodni są także co do tego, że sieci rozległe o szybkościach powyżej 622 Mb/s będą także realizowane za pomocą technologii ATM. Czytaj więcej »

ATM czy przełączany Ethernet?

Walka o rynek sieci LAN i WAN toczy się w Polsce na wszystkich frontach. Jednym z jej przejawów jest coraz większa obecność głównych producentów produktów sieciowych na konferencjach, wystawach i targach. Czytaj więcej »

SigSoft Handwriter zastępuje pióro

Firma Signature Software Inc. (specjalizująca się w odczytywaniu pisanych ręcznie znaków i zamianie ich na fonty formatu TrueType) oferuje aplikację SigSoft Handwriter, która przetwarza wskazane przez użytkownika fragmenty tekstu, poddając je konwersji na czcionki formatu TrueType, przypominające do złudzenia pismo ręczne. Czytaj więcej »

ComNet WARSAW '95 - wystawcy

Przedstawiamy kolejne firmy, które w dniach 20-22 czerwca br. wezmą udział w I Międzynarodowej Konferencji oraz Wystawie Techniki Telekomunikacyjnej i Sieciowej - ComNet WARSAW '95. Czytaj więcej »

IBM przejął Lotusa

Największa w dotychczasowych dziejach przemysłu komputerowego transakcja została zawarta między IBM a Lotusem 11 czerwca 1995 r. Zgodnie z umową Big Blue przejmie pakiet kontrolny akcji Lotusa za 3,52 mld USD. Dotychczasowy szef przejmowanej przez koncern firmy Jim Manzi pozostanie na swoim stanowisku jednocześnie pełniąc funkcję wiceprezesa IBM. Czytaj więcej »

Microsoft szkoli

Microsoft rozpoczął organizowanie seminariów dla osób mających certyfikat obsługi sieci Novella (CNA/CNE/CNI). Szkolenia przeznaczone są dla osób chcących zdobyć wskazówki i informacje pomocne przy instalowaniu i wyszukiwaniu ewentualnych awarii sieciowego systemu operacyjnego Windows NT Server 3.5. Czytaj więcej »

Biuro 3Com w Warszawie

Od dłuższego czasu aktywnie działająca na naszym rynku firma 3Com, po otwarciu na początku tego roku swojego przedstawicielstwa w Warszawie, przed kilku dniami zainaugurowała działalność nowego biura. Czytaj więcej »

Magazyny Compaqa w Polsce?

Do końca września 1995 r. powstanie najprawdopodobniej w Polsce centrum dystrybucyjne części zapasowych Compaqa. Przedstawiciele europejskiej centrali firmy rozważają jeszcze kandydatury Czech i Węgier. Decyzja w tej sprawie ma zapaść 3 lipca br. Czytaj więcej »

ComNet w Warszawie

W dniach 20-22 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się Pierwsza Międzynarodowa Konferencja oraz Wystawa Techniki Telekomunikacyjnej i Sieciowej ComNet WARSAW '95. Na wystawie organizowanej przez IDG World Expo swoją ofertę przedstawią największe polskie i zagraniczne firmy z branży telekomunikacyjnej, m.in. Philips, 3M Poland, Motorola, Nokia, Apple, Alcatel Business... Czytaj więcej »

Nawet dziecko musi znać nasze logo

Z Franzem Hetzenanerem rozmawia Olo Sawa Czytaj więcej »

Stacja robocza wielkości notebooka

W ubiegłym tygodniu odbyła się polska premiera najnowszego komputera Unisys Corp. z serii CWD, będącego połączeniem notebooka (jeśli chodzi o rozmiary i wagę) oraz klasycznego komputera PC (jeśli chodzi o moc i możliwości). Czytaj więcej »

Rada godzi autorów

Aby zakończyć spór wokół interpretacji art. 20 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zdecydowała się oficjalnie przedstawić swoje stanowisko i wspomóc wszystkie działania mogące wzmocnić podstawowy cel istnienia ustawy. Czytaj więcej »

Szybsza wersja PowerPC 604

IBM Microelectronics oraz Motorola zapowiedziały wyprodukowanie szybszych wersji procesora PowerPC 604. Nowe PowerPC 604 oferować mają większą, niż istniejący już procesor 604 100 MHz, częstotliwość zegara 120 i 133 MHz. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Certyfikat dla przyszłości

Jeszcze zanim rozpoczęliśmy starania o uzyskanie normy ISO, przywiązywaliśmy ogromną wagę do jakości naszych produktów i usług. To najlepszy sposób pozyskiwania dobrych, stałych i zadowolonych klientów. W polskich warunkach zawsze cena pełniła ogromną rolę, i tak jest nadal, ale jednak niska cena kosztem jakości już nie przyciąga klientów, o jakich nam chodzi. Zależy nam na... Czytaj więcej »

To teraz zupełnie inna firma

Certyfikat jakości ISO 9002 otrzymaliśmy w kwietniu tego roku po kilkunastu miesiącach inwestycji i ciężkiej pracy nad wdrożeniem wszystkich opracowanych procedur, spójnego oraz konsekwentnego systemu zarządzania przez jakość. Czytaj więcej »

Pomoc nie dla zysku

Międzynarodowa Pomoc Polskim Przedsiębiorstwom 3P/PBAS powstała na życzenie polskiego rządu w 1991 roku i jest skierowana do międzynarodowych instytucji finansowych. Czytaj więcej »

Koniec taryfy ulgowej

Jeszcze do niedawna branża komputerowa korzystała ze swoistej jakościowej taryfy ulgowej. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Anatomia bliźniaka

Serwer H54PCI/E Dual firmy Inwar jest produkowany od niedawna, ale już zdobył złoty medal podczas

tegorocznych poznańskich targów Infosystem i został uznany przez Microsoft za zgodny z systemem Windows NT 3.5 Advanced Server. Komputer ten jest ciekawą alternatywą dla podobnej klasy urządzeń, które dotychczas sprowadzane były wyłącznie z zagranicy. Czytaj więcej »

Nowe komputery Globalyst

Nie wszyscy wiedzą, że znana z rozwiązań telekomunikacyjnych firma AT&T produkuje także komputery typu PC i to w dużym wyborze, obejmującym zarówno typowe komputery PC, jak i stacje robocze, serwery oraz notebooki. Niedawno zaprezentowano nowe modele serii Globalyst, na którą składa się sześć maszyn standardu PC&C (starsze modele z tej rodziny przedstawiono w nr. 5 PC World).... Czytaj więcej »

Animator - grafika, akcja, dźwięk

Autodesk Inc. wprowadził na rynek Animator Studio for Windows, następcę Animatora Pro - dwuwymiarowego programu dla DOS, który służy do malowania i animacji. Program wyposażono w nowe możliwości, m.in. pozwala on zapisać oraz zsynchronizować dźwięk i animację w czasie rzeczywistym. Animator Studio może współpracować z 3D Studio i AutoCAD, dając w efekcie bardzo silny zestaw... Czytaj więcej »

Drukarka Tektronix Phaser 140

Kolorowa drukarka atramentowa Phaser 140 firmy Tektronix Inc. nie należy do klasy urządzeń popularnych. Jest przeznaczona dla użytkowników z kręgów szeroko pojętego biznesu, którzy przygotowują np. prezentacje i raporty ilustrowane grafiką. Drukarka może być teżwykorzystywana przez grafików komputerowych lub studia DTP, jako urządzenie postscriptowe klasy ekonomicznej do wydruków... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Czy amerykańscy programiści utrzymają się na rynku?

Rosnąca liczba taniego, zagranicznego oprogramowania na rynku USA świadczy o tym, że amerykańscy programiści tracą impet, podczas gdy ich miejsce usiłują zająć specjaliści z Azji i Europy. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

P6 dla rynku serwerów

Intel Corp. ma nadzieję opanować rynek serwerów za pomocą nowej generacji procesorów P6, które mają umożliwić budowę względnie tanich, wysoko wydajnych komputerów o zunifikowanej architekturze pozwalających na uruchamianie systemów wieloprocesorowych. Czytaj więcej »

Procesor jutra = nowe (architektura + technologia półprzewodnikowa + oprogramowanie)

Na łamach amerykańskiej prasy komputerowej ukazały się ostatnio dość intrygujące informacje na temat prowadzonych wspólnie przez Intel oraz Hewlett-Packard prac mających na celu opracowanie nowych technologii mikroprocesorowych, które będzie można stosować na najszerzej pojętym rynku komputerowym - począwszy od komputerków naręcznych po superkomputery. Czytaj więcej »

Bazy danych powyżej 1 TB

Coraz szybciej pracujące komputery i oprogramowanie nowej generacji powodują, że jest już możliwe tworzenie bardzo dużych baz danych, zarządzanych z poziomu systemu Unix, których pojemność może wynosić wiele setek megabajtów czy nawet kilku terabajtów (1 TB = 1000 MB). Czytaj więcej »

Okolice

Idziemy w przeciwną stronę

Wystąpienie prof. Władysława M. Turskiego na VIII Ogólnopolskim Forum Teleinformatyki (Kraków 11-13.05. br.) było spojrzeniem krytycznym na rzeczywistość informatyczną w Polsce. Oceniając ją Władysław M. Turski stwierdził, że informatyka roku 1995 w naszym kraju, to przede wszystkim handel komputerami i gotowym oprogramowaniem. Jest to też instalowanie sieci teleinformatycznych... Czytaj więcej »

Praca grupowa

Zanim kupisz HSM

Hierarchiczne systemy pamięci (HSM) pozwalają na zapis i archiwizowanie rzadziej używanych dokumentów na tańszych nośnikach pamięci masowej. Nie cieszą się jednak one wielką popularnością wśród polskich użytkowników sieci komputerowych. Prawdę mówiąc, nie udało się nam znaleźć w Polsce żadnego przypadku korzystania z takiego systemu w jakiejkolwiek polskiej firmie.
Czytaj więcej »

Kiedy requester?

Wielu użytkowników sieciowego systemu Novella NetWare 4.x stawia sobie pytanie: Czy Windows 95 będzie wyposażony w requester NetWare? Czytaj więcej »

Nowy adapter dla Ethernetu

3Com wprowadził nowy adapter sieciowy dla komputerów PC wykorzystujący technologię przetwarzania równoległego (parallel tasking). Technologia przetwarzania równoległego jest opatentowanym rozwiązaniem wprowadzonym po raz pierwszy przez 3Com. Czytaj więcej »

Dylemat "groupware"

''Groupware'' to oprogramowanie używane przez rozproszoną grupę współpracujących ze sobą użytkowników (w szczególnym przypadku mogą je stanowić klasyczne aplikacje sieciowe). Zdania o ''groupware'' są podzielone. Pracownicy odpowiadający za politykę informatyczną dużych firm tworzą dwie frakcje. Pierwsza z nich obawia się, że implementacja oprogramowania ''groupware'' nie może... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Amortyzacja upadku

Kupując ostatnio komputer zdałem sobie sprawę z postępu w dziedzinie fiskalizmu naszego państwa. Pracowite wypełnienie faktury VAT-owskiej, nawet przygotowanej na komputerze, w dalszym ciągu nie gwarantuje spokojnego snu. Czytaj więcej »

Charakter

Powiększa się nam rodzina przedstawicielstw zachodnich firm infomatycznych. A mogłoby się wydawać, że tłok jest już taki, iż nikomu nie będzie się chciało przepychać. Czytaj więcej »

Złośliwości z konstruktywną pointą

Oczywiście, szanowny ekspert Polskiego Komitetu Normalizacyjnego do spraw kart identyfikacyjnych ma rację, cytując angielskiego bankowca z Natwest Bank - ''nie jest pytaniem, czy karty elektroniczne zaczną funkcjonować w systemach bankowych; należy raczej spytać, kiedy''. Czytaj więcej »

Rynek

Zakłady ZETO wśród firm komputerowych

Zakład Elektronicznej Techniki Komputerowej nie jest firmą typową w polskim krajobrazie branży informatycznej w latach 90. Czytaj więcej »

Sieci

Bądź na czasie! Wybierz switch!

Wkrótce w telewizji, obok górali zachęcających do kupowania Kamy, pojawią się w godzinach największej oglądalności reklamy wyrafinowanych produktów przemysłu komputerowego. Na razie brzmi to może śmiesznie, ale gdy przypatruję się rynkowi przełączników sieci Ethernet i Token Ring, wydaje mi się, że to już kwestia najbliższych lat. Czytaj więcej »

Modem Accura 288 + FAX144

Jeden z największych na świecie producentów modemów Hayes Microcomputer, wprowadził na polski rynek modem Accura 288+Fax 144 oferujący transfer danych z szybkością 28,8 kb/s. Czytaj więcej »

Telekomunikacja w powietrzu

Wzrastający ruch lotniczy wymaga niezawodnej obsługi przez systemy łączności. W międzynarodowej lotniczej strukturze telekomunikacyjnej takim systemem jest sieć AFTN (Aeronautical Fixed Telecommunication Network), łącząca wszystkie cywilne lotniska na świecie. Czytaj więcej »

Zastosowania

Przygotowani do konkurencji

Minął w bankach powszechny etap euforii w 1989 r. i krótki etap "cykorii" w 1992 r. z tytułu złych kredytów. Minął też przejściowy boom na rynku giełdowym. Obecnie bankowcy z banków zorientowanych rynkowo są już pewni, że tylko długofalowe działania strategiczne zapewniające funkcjonowanie infrastruktury spowodują, iż klient będzie zawsze zadowolony z obsługi. Wiedzą o tym... Czytaj więcej »

System komputerowy dla Mokotowa

Budowę systemu komputerowego wspomagającego pracę gminy Warszawa-Mokotów rozpoczęto w 1992 r. Zadanie to powierzono wówczas firmie Unilot-Unisys. Przygotowanie oprogramowania użytkowego, spełniającego m.in. wymagania wzajemnej współpracy między wieloma wydziałami urzędu gminnego Unilot powierzył jednemu ze swoich partnerów - firmie Unidatax-Varexim. Budowany tam system powstaje... Czytaj więcej »

Listy

Andersen Consulting wyjaśnia

Z satysfakcją odnotowaliśmy umieszczenie w artykule "Inżynierowie i pracodawcy - nowy sposób nawiązywania kontaktów" pana Jana Wolnego w Computerworld nr 23/195 krótkiej charakterystyki naszej firmy. Czytaj więcej »

Sprostowanie

W numerze 19/191 z 8.05.95 Waszego pisma w rubryce "Notatki nieuleczalnego optymisty" ukazał się artykuł Stefana Bratkowskiego zatytułowany "Młodość czy korupcja?" Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...