powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 07-2003, 17 lutego 2003
07-2003 Computerworld nr 07-2003
Wiadomości

Inwestycyjna ruletka

Prawdopodobnie Comp Rzeszów będzie pierwszą od wielu lat spółką IT, z której Enterprise Investors uda się wyjść z zyskiem. Czytaj więcej »

Zgoda buduje...

Po raz pierwszy w historii Grupy PZU wspólna strategia IT stała się interesem wszystkich jej spółek. Ma to pozwolić m.in. na wydzielenie firmy, która będzie zarządzać informatyką w całej grupie ubezpieczeniowej. Czytaj więcej »

Dopłaty bezpośrednio od systemu zależne

Spór, w jaki sposób dzielić dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa, po raz kolejny zwrócił uwagę opinii publicznej na stopień zaawansowania prac nad systemem IACS. Czytaj więcej »

Intel na dużym ekranie

Spektakularnej, w dosłownym tego słowa znaczeniu, porażki w starciu z tzw. architekturą intelowską ostatnio doznał obóz RISC/Unix. Pixar Animation Studio - firma, która zrealizowała takie hity kinowe, jak Monsters Inc. czy Toy Story - przedstawiła plany odświeżenia farmy serwerów. Czytaj więcej »

IT.integro oferuje system Navision Lite

Firma IT.integro, partner Microsoft Business Solutions, opracowała system Navision Lite. Czytaj więcej »

Oprotestowana sprzedaż Windows XP

Stowarzyszenie CCIA (Computer and Communications Industry Association) przesłało do Komisji Europejskiej oficjalną skargę dotyczącą praktyk Microsoftu związanych z dystrybucją systemu Windows XP. Czytaj więcej »

Powstanie Ministerstwo Nauki i Informatyzacji

Senat zaakceptował bez poprawek ustawę umożliwiającą utworzenie Ministerstwa Nauki i Informatyzacji w ramach reorganizacji Komitetu Badań Naukowych. Rządowy projekt wcześniej pozytywnie zaopiniowała Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży. Czytaj więcej »

Strategia z MicroStrategy

Agora podpisała umowę na zakup oprogramowania do analizy danych firmy MicroStrategy. Wdrożeniem rozwiązania, które ma się stać jednym z elementów portalu korporacyjnego, zajmie się Gram-Software, nowy dystrybutor MicroStrategy w Polsce. Spółka, założona w połowie 2002 r., jest jedną z firm powstałych po rozpadzie Optimus Enterprise. Czytaj więcej »

Technologie

Unix: życie po życiu

Wieści o odchodzeniu systemów unixowych do lamusa pojawiały się już na początku lat 90. Dotychczas okazywały się jednak zdecydowanie przesadzone. Jak będzie tym razem? Czytaj więcej »

Nieprawdopodobny wzrost

Serwery RISC obsługujące system PULS zastąpiły urządzenia z procesorami Intela. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo w kościach

Po dźwięku, grafice i interfejsach sieciowych następnym elementem wbudowywanym bezpośrednio w procesory są funkcje bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Bez bazy ani rusz

Większość aplikacji biznesowych dla platform mobilnych musi komunikować się z bazą danych. Nic dziwnego, że dzisiaj już każdy producent baz oferuje wersję dla urządzeń typu PDA. Czytaj więcej »

Kariera testera

Wzrost prestiżu testerów - zarówno w wymiarze organizacyjnym, jak i finansowym - to klucz do podniesienia jakości oprogramowania. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Kolejny rok na starcie

Jakie wyzwania przynosi szefom działów IT kolejny rok? Jak zmieni się ich rola? Jak rozwija się współpraca między biznesem a informatyką? Czytaj więcej »

Konteksty

Policja nie wierzy pikselom

Technika cyfrowa oferuje coraz doskonalsze narzędzia przetwarzania obrazów i dźwięków. Czy dysponuje również skutecznymi metodami weryfikacji autentyczności i wiarygodności cyfrowych zapisów? Czytaj więcej »

Bez stuprocentowej gwarancji

Z prof. Andrzejem Czyżewskim, kierownikiem Katedry Inżynierii Dźwięku i Obrazu Politechniki Gdańskiej, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Regionalne innowacje

Szczególna rola w tworzeniu warunków do rozwoju sektora nowych technologii po rozszerzeniu Unii Europejskiej przypadnie regionom polskim. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dywagacje samobójcy

Niezwykle rzadko czytuję umowy licencyjne na oprogramowanie standardowe. Idę tutaj wyraźnie na skróty, bo czegóż mógłbym się dowiedzieć nowego, co mogłoby być pomocne w normalnym użytkowaniu produktu. Okazuje się jednak, że czasami warto zajrzeć na kartkę papieru otrzymaną z zakupionym programem, gdyż można z niej wyczytać rzeczy intrygujące. Czytaj więcej »

Skażi ty mnie...

Ja zabieram się do pisania felietonu, a z telewizora dobiega znany rosyjski romans, z refrenem zaczynającym się od słów ''Skażi ty mnie...''. Aż wierzyć się nie chce, że telewizja kablowa, w której zasięgu mieszkam w Poznaniu, w ramach wychodzenia z kryzysu, o którym dopiero co tu pisałem, sięgnęła po mało znany, a bardzo wartościowy program rosyjski RTR Płanieta. Żadnych... Czytaj więcej »

Miejskie legendy

Muszę się Państwu przyznać, że czytam pismo, do którego pisuję. Niestety, redakcja nie ułatwia mi zadania, bo publicznie na sieci dostępne są tylko niektóre artykuły, w szczególności zawsze tylko jeden felieton. Jeden to więcej niż zero, więc jak mam chwilkę czasu, to zaglądam. Na ogół zgadzam się z tezami moich kolegów, tym bardziej że piszą oni w większości o polskim... Czytaj więcej »

Ni razu

Na stronie http://www.poltran.com można skorzystać z elektronicznego tłumacza polsko-angielskiego. Polecam wizytę tam w wolnej chwili, jeżeli zechcą Państwo się rozerwać. Ja serdecznie się ubawiłem, tłumacząc takie frazy, jak: kolej na ciebie (railroad on you), winna latorośl (guilty vine) albo kurs... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Honorowi oddawcy tonerów

Na zużytych tonerach i kartridżach można nieźle zarobić. Na skupowaniu opakowań zależy firmom zajmującym się sprzedażą regenerowanych materiałów eksploatacyjnych. Z drugiej strony na rynku tym operują producenci markowych drukarek i faksów z HP na czele, który promuje swój program odbioru i recyklingu oryginalnych wkładów do drukarek. Czytaj więcej »

Komórki wielorazowego użytku

Z utylizacją tonerów i kartridży rynek sobie świetnie poradził. Recykling telefonów komórkowych natomiast dopiero raczkuje. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...