powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 06-2003, 10 lutego 2003
06-2003 Computerworld nr 06-2003
Prezentacje firmowe

Internet 2K11

Internet StandardTo druga edycja rankingu polskich firm internetowych powstałego na podstawie ich wyników finansowych oraz wyników oglądalności. W tym roku bliżej przyjrzeliśmy się zakupom grupowym. W roku 2010 serwisy tego typu powstawały jak grzyby po deszczu. Prezentujemy szacunkowe wyniki finansowe czołówki serwisów zakupów grupowych. Publikujemy rozmowy...

Wiadomości

Na wielu babka wróżyła

Do PKO BP wpłynęło ostatecznie 10 ofert na realizację centralnego systemu informatycznego. Żadna nie przewiduje wdrożenia polskiego systemu. Bez względu na to, który z oferentów wygra przetarg, i tak będzie zmuszony korzystać z usług tych samych podwykonawców. Czytaj więcej »

Mały SAP już działa

Dobiegają końca pierwsze wdrożenia SAP Business One w polskich firmach. Wigmors z Wrocławia korzysta z systemu od początku tego roku. Czytaj więcej »

Informatyzacja ceł za 153 mln zł

Ministerstwo Finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską, określiło koszty informatyzacji służb celnych w 2003 r. Gdyby nie grudniowa interpelacja posła Tadeusza Jarmuziewicza (PO), być może jeszcze długo czekalibyśmy na konkretną odpowiedź. Czytaj więcej »

Porozumienie Prokomu i ComputerLandu

Firmy podpisały porozumienie o ścisłej współpracy przy oferowaniu usług i realizacji projektów informatycznych finansowanych z programu offsetowego wynikającego z kupna przez Polskę samolotów wielozadaniowych od Lockheed Martin. Czytaj więcej »

Sprzedaż PC w Europie Środkowej i Wschodniej

W roku 2002 sprzedaż komputerów w Europie Środkowej i Wschodniej wzrosła o 16%, a więc więcej niż w innych regionach. Czytaj więcej »

Szwajcarzy w Warszawie

Szwajcarska spółka Deltavista, specjalizująca się w dostarczaniu narzędzi i danych służących do analizy wiarygodności kredytowej klientów, jeszcze w tym roku zamierza otworzyć biuro handlowe w Warszawie. Czytaj więcej »

Wygaszacze ekranu przeciwko ospie

Departament Obrony USA podpisał z IBM umowę dotyczącą współpracy nad oprogramowaniem, które pozwoli wykorzystać moc obliczeniową zwykłych komputerów PC w pracach nad lekami przeciwko ospie. Choć od dawna ludzkość dysponuje skuteczną szczepionką przeciwko tej chorobie, nie ma leków, które pozwalałyby na leczenie zarażonych już osób. Czytaj więcej »

Dłuższe wsparcie

Microsoft przedłużył okres wsparcia dla Windows NT Server do końca 2004 r. Czytaj więcej »

Lotusphere: zapowiedzi nowych produktów

Prosty, przeznaczony dla niewymagających użytkowników system poczty elektronicznej Next Gen Mail to jeden z wielu produktów zapowiedzianych przez IBM podczas Lotusphere, dorocznego spotkania użytkowników technologii z serii Lotus. Czytaj więcej »

Pół miliarda na zachętę

IBM przeznaczy na premie dla partnerów specjalizujących się w obsłudze małych i średnich firm 500 mln USD. Program pod nazwą SMB Advantage zostanie oficjalnie uruchomiony podczas dorocznej konferencji PartnerWorld w połowie lutego br. Liczba partnerów IBM, których ten program obejmie wynosi ok. 90 tys., także w Polsce. Czytaj więcej »

Z domeną do arbitra

Przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji rozpoczął działalność arbitraż domenowy (sąd polubowny zwany również Podkomisją Domen Internetowych PIIiT), rozstrzygający spory dotyczące praw do wykorzystywania określonych nazw symbolicznych w adresach internetowych (http://www.arbitraz.pl). Czytaj więcej »

Zdolni uczą się zdalnie

''Wirtualna Akademia Programowania'' jest wspólnym projektem firmy szkoleniowej Combidata i Microsoftu. Ma służyć tym, którzy za pośrednictwem WWW chcą się nauczyć tworzenia aplikacji w technologii .Net. Obecnie w szkoleniach bierze udział prawie 400 uczestników. Nie są one bezpłatne, ale jak zapewniają przedstawiciele Combidata, znacznie tańsze od kursów tradycyjnych. Czytaj więcej »

Technologie

Moc na półkach

Sun Microsystems wprowadza do oferty serwery typu blade wraz z dedykowanym systemem pamięci masowych i nowy serwer klasy workgroup. Czytaj więcej »

Kieszonkowy serwer plików

Jednym z ciekawszych produktów prezentowanych podczas tokijskiej wystawy Net & Com 2003 był miniaturowy serwer plików, autorstwa Sony. Czytaj więcej »

Architektura na nową dekadę

EMC wprowadza na rynek nową generację macierzy najwyższej klasy - Symmetrix DMX. Czytaj więcej »

Kopia łatwa i przyjemna

Producenci pakietów do archiwizacji danych kładą coraz większy nacisk na łatwość obsługi. Czytaj więcej »

Programowanie na małym ekranie

Tworzenie aplikacji przeznaczonych dla urządzeń przenośnych i systemów osadzonych jest dużym wyzwaniem dla programistów przyzwyczajonych do platform PC. Wymagana jest umiejętność oszczędnego gospodarowania zasobami, cecha rzadko spotykana wśród autorów współczesnych aplikacji dla komputerów osobistych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Krótko i na temat

Koniec ze standardowymi pakietami szkoleń i rutyną wykładowców. Firmy myślące o przetrwaniu na rynku szkoleń muszą być elastyczne. Powinny także gruntownie przemyśleć swoją ofertę i znaleźć dziedzinę, w której chcą się specjalizować. Czytaj więcej »

Zdawać, ale po co

Można być certyfikowanym inżynierem w zakresie wszystkich technologii sieciowych i mieć problemy ze znalezieniem pracy. Można nie posiadać formalnego świadectwa umiejętności i nie mieć żadnych problemów z zatrudnieniem. Dziś odpowiednia liczba certyfikatów gwarantuje tylko jedno: żaden dział personalny nie odrzuci naszego CV już na wstępnym etapie selekcji. Czytaj więcej »

Konteksty

W pogoni za realnością

Trójwymiarowa grafika komputerowa jest dziedziną, w której postęp jest efektem współdziałania artystów i informatyków. Czytaj więcej »

Przetwarzanie do wydobycia

Wśród użytkowników najbardziej zaawansowanych technologii obliczeniowych można znaleźć firmy zajmujące się poszukiwaniem złóż nafty i gazu. Czytaj więcej »

Robocop i inne wymysły

Literatura science fiction, spotęgowana w obrazach filmowych, wypaczyła powszechny wizerunek robotów. Skierowała nas bardziej w stronę mitu niż rzeczywistej refleksji o przyszłej roli maszyn w naszym życiu. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Biznes na 1,3 procenta

Pisałem kiedyś w tym miejscu o swej nieudanej próbie zakupu krótkofalowego odbiornika radiowego w jednym ze sklepów internetowych. Powodem niepowodzenia było to, że sklep okazał się nie do końca internetowy i działał w kraju co prawda sąsiednim, ale w rozumieniu przepisów będącym jednak za granicą. Zainteresowanym finałem sprawy wyjaśniam, że koniec końców zakupu dokonali dla... Czytaj więcej »

k... dot com

Jednym z przywilejów starości jest, że człowiek już się niczemu nie musi dziwić. Niestety, w naszej branży nic nie jest stare, ale wydawało mi się, że wiele już widziałem. Nie przewidziałem jednak do czego może mnie sprowokować nuda świąteczna. Tak, świąteczna. Albowiem okres końca roku jest wyjątkowo nudny i pozbawiony emocji, które próbowano w nas tylko raz wyzwolić w... Czytaj więcej »

Abonament na święty spokój

Do czego służy telewizor? Oczywiście, przede wszystkim do oglądania programów telewizyjnych. Domniemanie, że ktoś, kto kupuje telewizor, będzie przed nim zasiadał, by oglądać telewizję, jest całkiem rozsądne. Więcej, w niektórych krajach uważa się, że z faktu, iż posiada się telewizor, wynika obowiązek płacenia stacjom telewizyjnym. Czytaj więcej »

Integracja z gracją

Wykonawcy z pewnej firmy mieli wdrożyć zadanie dostarczające mi w określonych przedziałach czasowych dane do tabeli na serwerze SQL. Nic wielkiego: prosty insert z ich tabeli do mojej - z grubsza dzień roboty. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

E-podpis europejski

Po akcesji do Unii Europejskiej polski rynek usług związanych z funkcjonowaniem podpisu elektronicznego będzie otwarty dla podmiotów z innych krajów członkowskich. Czytaj więcej »

Pomysły i wizje zamiast strategii

Z prof. Elżbietą Mączyńską z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Informatyzacja bez ministra

W krajach Unii Europejskiej inicjatywy związane z technologiami informacyjnymi są traktowane przez władze jako element szerokich działań służących poprawie warunków życia ludzi, funkcjonowania państwa czy konkurencyjności gospodarki, nie zaś jako cel sam w sobie. Czytaj więcej »

Strategie piętnastki

Początki austriackiego e-government sięgają 1997 r., kiedy to rząd zajął się tworzeniem internetowego serwisu zawierającego informacje o procedurach administracyjnych @mtshelfer, który do dzisiaj jest rozwijany jako portal rządowy (http://www.help.gov.at). Czytaj więcej »

Szanse i wyzwania

Z Jerzym Kalinowskim, prezesem AMG.net, wiceprezesem Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Hiszpański temperament, cyfrowa precyzja

Oddalenie 3000 km od Madrytu sprawia, że lekceważymy hiszpański rynek teleinformatyczny i jego znaczenie w zjednoczonej Europie. Czytaj więcej »

Plany i pieniądze

Z Rafaelem Chamorro Marin, koordynatorem Jednostki Wsparcia Ministerstwa Nauki i Technologii Królestwa Hiszpanii, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Daleka Polska

Z Bernhardem Rohlederem, dyrektorem Bitkom, związku niemieckich firm informatycznych, telekomunikacyjnych i działających w obszarze nowych mediów, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Zysk na czasie

Z Patricią Hewitt, ministrem przemysłu i handlu, pełniącą jednocześnie funkcję ministra ds. informatyzacji w Wlk. Brytanii, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Miliardy na papierze czy w rzeczywistości

W funduszach strukturalnych widzi się szansę na pobudzenie wzrostu gospodarczego i nowe inwestycje. Oby jednak asfaltowe autostrady nie zdominowały innych programów i pozostały rezerwy na rozwój społeczeństwa informacyjnego. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Szansa dla aktywnych i odważnych

Gdyby wynik unijnego referendum miał zależeć od opinii działających na rynku polskim firm informatycznych, to byłaby szansa na stuprocentowe poparcie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...