powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 04-2003, 27 stycznia 2003
04-2003 Computerworld nr 04-2003
Wiadomości

Falowanie na lotnisku

Specjalistyczny system informatyczny wspiera koordynację ruchu na ośmiu polskich lotniskach. Czytaj więcej »

Bezpośrednia obecność

Lexmark International odkupił od Optimusa wszystkie udziały w Printmark Polska i poinformował o przekształceniu tej firmy w Lexmark International Polska. Z tej okazji gościł w Polsce Eamon Ryan, wiceprezes i dyrektor generalny Printer Division w Lexmark Europe. Czytaj więcej »

Odłączone zasilanie

Sąd odrzucił wniosek o upadłość, złożony przez zarząd BPS, producenta i dostawcy systemów zasilania awaryjnego, siłowni telekomunikacyjnych i agregatów prądotwórczych. Czytaj więcej »

Uchwała budowlana

Senat przyjął uchwałę ''w sprawie niezbędnych działań mających na celu przygotowanie Polski do globalnego społeczeństwa informacyjnego''. Dotyczy ona edukacji. Czytaj więcej »

Umorzenie zaległości podatkowych Optimusa

Zarząd Optimusa otrzymał decyzję Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu o umorzeniu zaległości podatkowych za lata 1998-2000 w łącznej kwocie ok. 16,6 mln zł wraz z odsetkami na kwotę 11,1 mln zł. Czytaj więcej »

Nielojalni użytkownicy

Europejscy użytkownicy baz danych Informix preferują rozwiązania Oracle'a, a nie bazę DB2 firmy IBM - wynika z ankiety przeprowadzonej przez mało znaną firmę Harte-Hanks. Czytaj więcej »

Wypaleni artyści

Nielegalne kopiowanie CD i DVD stało się zmorą przemysłu rozrywkowego na całym świecie. Wytwórnie muzyczne i filmowe podnoszą larum, że łatwość, z jaką dziś można nielegalnie "wypalić" płyty, przynosi im milionowe straty. Prognozy podają, że w tym roku, po raz czwarty z rzędu, sprzedaż muzycznych CD spadnie w stosunku do roku poprzedniego. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Czytaj więcej »

Administracja: w koło Macieju...

Dyskusja w trakcie konferencji Informatyka w administracji państwowej towarzyszącej targom Komputer Expo pokazała po raz kolejny, że informatyzacja urzędów i instytucji państwowych napotyka od lat te same, dobrze znane problemy: brak standardów wymiany danych, koordynacji realizowanych projektów, integracji wdrażanych systemów. Czytaj więcej »

Na przekór kryzysowi

Nowa lokalizacja Komputer Expo stwarza lepsze warunki wystawcom, ale trudniejszy dojazd zwiedzającym. Na tegorocznych, osiemnastych już targach pojawiło się ok. 100 wystawców przedstawiających rozwiązania ponad 300 producentów. Czytaj więcej »

Technologie

VPN odporny na wszystko?

Oprogramowanie StoneGate tworzy wirtualne kanały VPN wykorzystujące kilka łączy fizycznych i równoważy obciążenie między nimi. Czytaj więcej »

Dobra atmosfera na zamówienie

Ponad cztery tysiące użytkowników i 15 tys. zgłoszeń miesięcznie obsługuje dział wsparcia usług IT Polskiej Telefonii Cyfrowej. W zarządzaniu procesem obsługi zgłoszeń pomaga im specjalistyczny system, wykonany ''pod klucz''. Czytaj więcej »

Idzie moda na otwartość

Spektakularna kariera systemów open source wymusza zmiany w strategii producentów oprogramowania komercyjnego. Czytaj więcej »

Testy testów

Testy funkcjonalne nawet całej aplikacji nie wystarczą do osiągnięcia zadowalającej jakości oprogramowania. Czytaj więcej »

Alpha pod batutą HP

Podczas konferencji ensa@work Hewlett-Packard przypomniał o swojej technologicznej wirtuozerii. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Ile jest wart pracownik

Wartość pracownika i kwestie jego rozwoju można opisać przy wykorzystaniu narzędzi informatycznych. Projekty te nie należą do łatwych, jednak z całą pewnością przynoszą korzyści i pracodawcy, i pracownikowi. Czytaj więcej »

Wyprzedzić potrzeby

Moduł zarządzania zasobami ludzkimi systemu SAP R/3 został wdrożony w Energis Polska już wtedy, gdy firma zatrudniała mniej niż 150 osób. Czytaj więcej »

Konteksty

Luki i niekonsekwencje

Dokładniejsze przyjrzenie się obrazowi rynku telekomunikacyjnego w Polsce pozwala zauważyć, że postawa regulatora jest mało konsekwentna i zdecydowana. Czytaj więcej »

Myszy harcują po biurkach

Kiedy studenci pytają mnie, jak będzie wyglądać cywilizacja informacyjna w XXI w., to na ogół staram się demagogicznie wyłgać, odpowiadając pytaniem na pytanie: a kto mógł 50 lat temu przewidzieć, że myszy będą harcować po biurkach? Czytaj więcej »

Dostęp po latach

Chociaż informatyzacja administracji publicznej, połączona z wprowadzeniem możliwości korzystania z podpisu elektronicznego, może uprościć załatwianie spraw w urzędach, to jednocześnie przysporzy nie lada kłopotów archiwistom. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jeden na godzinę

Gdy spojrzeć na tytuł dzisiejszego felietonu, można wnioskować, że będzie dotyczył on szybkości. I jest to prawdą, w rzeczy samej. Żółwie tempo, z jakim przyszło mi niekiedy podróżować tej zimy w sznurze samochodów, nieco mnie rozsierdziło, aczkolwiek było ono zdecydowanie większe niż jeden kilometr na godzinę, co nie znaczy wcale, że dla mnie satysfakcjonujące. Jako bardzo... Czytaj więcej »

Ustawa antykompresyjna

Jesteśmy szczerze zaniepokojeni faktem zmniejszającego się popytu na urządzenia komputerowe, systemy informatyczne i oprogramowanie. Znikają kolejne miejsca pracy, bankrutują firmy, a inne przestają płacić podatki i składki na ZUS. Skutkiem tego ubożeją zarówno bezpośrednio zainteresowani, jak i finanse publiczne. Czytaj więcej »

Dylemat Majakowskiego

Pewien znajomy nie przyjął przed laty stanowiska atrakcyjnego i dodatkowo będącego dobrą odskocznią do dalszej kariery. Uczynił tak tylko dlatego że proponowano mu stanowisko w fabryce, która zajmowała się głównie tzw. produkcją S, czyli robiła coś dla wojska. Nie wadziła mu jednak praca w centrali firmy, której ta fabryka podlegała. Czytaj więcej »

Kalinowe Erce

Boże, jak ten czas leci! To już ponad siedem lat temu na tych łamach zaproponowałem, aby Pan Prezydent podjął inicjatywę ustawodawczą dotyczącą polskiej ortografii (felieton Polskom drogom do sjviata http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/26.html). Niestety, miłościwie nam... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Trzymiesięczny okres próbny

Producenci komputerów uważają, że wzrost sprzedaży PC w czwartym kwartale 2002 r. rokuje nadzieję na powrót koniunktury. Potwierdzałyby to również wyniki sprzedaży w trzech tygodniach stycznia br. Czytaj więcej »

Coraz bliżej do miliona

Spadek cen drukarek przy niewielkim wzroście ich sprzedaży zmniejsza obroty producentów. Czytaj więcej »

W roku 2002 Polacy kupili ponad 120 tys. skanerów

Według wyników badań GfK Polonia w 2002 r. sprzedaż skanerów w Polsce wzrosła o ok. 16%. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację gospodarczą, należy to uznać za dobry wynik. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...