powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 03-2003, 20 stycznia 2003
03-2003 Computerworld nr 03-2003
Wiadomości

Łącza swobody

Uwolnienie pasma 2,4 GHz wpłynęło na rozwój rynku dostępu radiowego do Internetu. Czytaj więcej »

PIT-y na bity

50 podkrakowskich przedsiębiorstw i instytucji bierze udział w pilotażu elektronicznej obsługi deklaracji podatkowych. Czytaj więcej »

Kto i dlaczego traci dane

W Polsce każdego dnia uszkodzeniu ulegają co najmniej dwa dyski, taśmy lub inny rodzaj pamięci zawierający ważne dla firmy lub instytucji informacje. Czytaj więcej »

Okopani w jabłkowym sadzie

Apple Computer w pełni zdaje sobie sprawę ze strategicznej roli oprogramowania w walce o klientów: producentów multimediów i użytkowników indywidualnych. Czytaj więcej »

Osiem elektrowni, jeden system ERP

Południowy Koncern Energetyczny rozpoczyna projekt ujednolicenia systemów informatycznych, obejmujący 3 tys. użytkowników. Czytaj więcej »

Dziesięciolecie Izby Informatyki

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji w połowie stycznia br. obchodziła 10-lecie. Jest ona organizacją branżową, jedną z największych izb gospodarczych w Polsce. Jej członkami są podmioty gospodarcze prowadzące działalność w sektorze telekomunikacji i informatyki. Czytaj więcej »

Kasiarz Dell

Historia zatacza koło. IBM zaczynał od produkcji kas rejestrujących, by stać się największym producentem komputerów. Dell, obecnie największy producent komputerów osobistych, rozpoczyna podbój rynku kas. Czytaj więcej »

Miliardy w rozumach

Dziesiąty rok z rzędu IBM przewodzi, przygotowanemu przez amerykański urząd patentowy, zestawieniu podmiotów rejestrujących najwięcej patentów w USA. Czytaj więcej »

Dobra passa Comp Rzeszów

Comp Rzeszów wdroży centralny system informatyczny w Banku Pocztowym. Będzie on kompatybilny z systemem informatycznym Poczty Polskiej, głównego akcjonariusza banku. Czytaj więcej »

Teleoutsourcing

Warszawska firma ATM SA zapowiada rozbudowę usług związanych z outsourcingiem telekomunikacyjnym. Czytaj więcej »

Bazy bez wzrostu

Obroty Oracle Polska w 2002 r. były niemal identyczne jak rok wcześniej - ok. 270 mln zł. Spółka zanotowała jednak ponad 16-proc. wzrost sprzedaży oprogramowania. Udział oprogramowania stanowi obecnie 85% całkowitych obrotów Oracle'a w Polsce. Spadły natomiast przychody ze sprzedaży usług informatycznych. Czytaj więcej »

Branża w liczbach

W Polsce w latach 1996-2001 udział sektora elektronicznego w PKB wynosił 1,0-1,3%. Czytaj więcej »

Następna dekada elektroniki

Rada Ministrów przyjęła dokument o nazwie Strategia dla przemysłu elektronicznego do roku 2010. Rząd zakłada osiągnięcie w latach 2003-2006 tempa wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu elektronicznego na poziomie ok. 8% rocznie. Jednocześnie, do poziomu średniej UE, ma wzrosnąć wydajność pracy w tym sektorze. Czytaj więcej »

Przemianowany serwer

Wzapowiadanej na kwiecień br. nazwie serwerowej wersji Windows zabraknie elementu .Net. Będzie ona prosta, nawiązująca do tradycyjnego nazewnictwa Microsoftu - Windows Server 2003. Czytaj więcej »

Trzysta procent normy

Microsoft Business Solutions w 2002 r. potroił obroty na rynku polskim, zwiększając je do ok. 10,5 mln zł (dane na podstawie informacji z raportu Computerworld TOP 200). Według firmy liczba klientów wzrosła do 360. MBS to dział utworzony po przejęciu przez Microsoft firmy Navision Software. Czytaj więcej »

Szerokopasmowe problemy

Reklamowane przez Telekomunikację Polską usługi iDSL, w opinii użytkowników, są technologicznym i organizacyjnym bublem. Świadczą o tym m.in. liczne wypowiedzi na grupie dyskusyjnej pl.internet.polip, poświęconej technologicznej stronie praktycznego funkcjonowania Internetu w Polsce. Czytaj więcej »

Technologie

Gadżety na nowy sezon

Targi CES odzwierciedlają najważniejsze trendy w świecie elektroniki użytkowej. Styczniowa impreza upłynęła pod znakiem konwergencji technologii komputerowych i tradycyjnych urządzeń audio-wideo. Czytaj więcej »

Sieć na dziś i jutro

Możliwość łatwej, a przy tym niedrogiej rozbudowy sieci lokalnej nie bierze się z przypadku, lecz z umiejętności przewidywania. Czytaj więcej »

Skalowalność na warsztacie

Łatwo skalowalna firmowa sieć rozległa to w równej mierze wynik przemyślanej architektury i codziennej o niej dbałości. Czytaj więcej »

Linux wychodzi z serwerów

Polem najciekawszej konfrontacji Linuxa z systemami komercyjnymi nie jest wcale rynek serwerów. Czytaj więcej »

Kto testuje, ten nie błądzi

Rozwiązania Mercury Interactive są przeznaczone do optymalizacji zasobów informatycznych i procesów biznesowych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Katalizator jakości

Proces wytwarzania oprogramowania - od projektowania, opracowywania, dostosowywania do potrzeb klienta, po dostawę i utrzymanie - przebiega w ComputerLand SA zgodnie z procedurami systemu jakości ISO 9001. Czytaj więcej »

Proces pod informatyczną kontrolą

ComputerLand realizuje jednocześnie kilkadziesiąt projektów informatycznych. Trwają one od sześciu miesięcy do wielu lat. Większość to przedsięwzięcia, których elementem jest budowa oprogramowania i dostarczanie usług - udział takich projektów w przychodach ComputerLandu wzrósł z 60% w roku 1998 do 77% w roku 2001. Przy takiej skali zastosowanie narzędzi informatycznych jest po... Czytaj więcej »

Od informacji do zarządzania wiedzą

Gromadzenie informacji, przetwarzanie ich w wiedzę i efektywne udostępnianie ma strategiczne znaczenie dla takiego przedsiębiorstwa jak ComputerLand. Czytaj więcej »

Konteksty

Telekomunikacja w następnej dekadzie

W jaki sposób będzie się rozwijał rynek telekomunikacyjny w następnej dekadzie? Jakie będą potrzeby użytkowników? Czy głównym źródłem przychodów operatorów będzie sprzedaż dostępu do sieci czy przekształcą się oni w firmy medialne, dostawców kompleksowych rozwiązań i treści? Czytaj więcej »

Kino na życzenie

W toczącej się od lat dyskusji na temat stosowania technologii Video on Demand do tej pory dominowały akcenty "ideologiczne". Dopiero teraz, gdy w dziedzinie tej zaczęto przechodzić od teorii do praktyki, można przystąpić do porównywania konkretnych rozwiązań technicznych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Fakty medialne

Niedziela, 5 stycznia 2003 r. Około południa odwożę, a ściślej - odprowadzam - na lotnisko w Poznaniu kolegę, wracającego po świątecznej wizycie w Polsce do domu, z przesiadką we Frankfurcie. Na lotnisku ruch niczym w czasie targów. Mimo czynnych sześciu stanowisk odprawy, do każdego długa na kilkanaście osób kolejka. W lotniskowych barach i kafejkach też niełatwo o miejsce. Czytaj więcej »

Internet za miedzą

Jak to mówią, trawa jest zawsze bardziej zielona u sąsiada niż na naszym trawniku. Jeśli rzecz dzieje się w Kalifornii, to jest to możliwe tylko w zimie, albowiem w lecie trawa w Kalifornii jest wyschnięta i żółta. Obserwacja półpustynnego letniego krajobrazu największego stanu USA była jednym z największych rozczarowań mego życia. Do czasu zimowych odwiedzin. Wprawdzie ścieżki... Czytaj więcej »

Miej, głoś, przestrzegaj

Coraz więcej miejsca w publikacjach biznesowych zajmuje kwestia etyki. Mam, powiem szczerze, mieszane uczucia. Być może ta zwiększona uwaga to wynik większej dojrzałości osób i przedsiębiorstw. A może jest inaczej - gdy na rynku nasilają się patologiczne zjawiska, pojawia się potrzeba listka figowego? Czytaj więcej »

System z brodą

System operacyjny DOS odchodzi nieuchronnie w zapomnienie. Młode pokolenie użytkowników przyzwyczajone zostało do posługiwania się graficznymi interfejsami nowoczesnych systemów, a polecenia, które trzeba wpisywać ręcznie, traktowane są jako wręcz nietaktowne w tym jakże eleganckim środowisku. Przyjmijmy jednak, że od linii poleceń jakiegokolwiek środowiska operacyjnego nieprędko... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Monitor wiedzy

Rok 2003 będzie pierwszym, w którym e-learning ma szansę zaistnieć na dobre w polskich przedsiębiorstwach. Najlepszymi klientami firm zajmujących się wdrażaniem tego rodzaju systemów i dostarczaniem materiałów szkoleniowych staną się banki i administracja. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...