powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 24-1995, 12 czerwca 1995
24-1995 Computerworld nr 24-1995
Wiadomości

Okno na świat aplikacji

Po prawie półrocznych przygotowaniach IBM zdecydował się 5 czerwca 1995 r. oficjalnie przejąć firmę Lotus za sumę 3,3 mld USD. Jeżeli kierownictwo Lotusa do 16 czerwca br. nie sprzeciwi się planowanej transakcji, IBM wykupi pakiet kontrolny firmy, płacąc 60 USD za akcję. Czytaj więcej »

Szczęście w sieci

Nasza era wiecznej szczęśliwości informacyjnej, jaką przedstawiają nam najwięksi guru Internetu i innych mediów doszła do takiego punktu, że informacja płynie do nas niczym Amazonka. Dlaczego Amazonka? Z jednego brzegu nie widać drugiego; podobnie z informacją - nie widać żadnych jej granic. W tej sytuacji niesłychanie trudno jest przyznawać się do niewiedzy w jakiejkolwiek... Czytaj więcej »

APC pionierem "Infolinii 800"

Z wprowadzeniem od 1 czerwca br. przez TP S.A. nowej usługi - Infolinii 800 - oferenci usług informatycznych w Polsce otrzymują możliwość zorganizowania m.in. pracy ze swoimi klientami poprzez bezpłatne linie telefoniczne ( toll free) dostępne pod wyróżnionym numerem kierunkowym - '800'. Wśród sześciu firm w Polsce (jest wśród nich m.in. AT&T), których starania skłoniły TP... Czytaj więcej »

Technologia przyszłości dzisiaj

Jedną z firm softwe'rowych organizujących systematycznie spotkania użytkowników swego oprogramowania w skali europejskiej i światowej jest SAS Institute. Tematem wiodącym ostatniego spotkania SEUGI 95 (SAS European Users Group International), które odbyło się w Sztokholmie w dniach 29 maja - 2 czerwca br. były hurtownie danych (data warehouse), zwane także zbiorczymi bazami danych. Czytaj więcej »

Rozwiązanie siłowe

W obecności przedstawicieli amerykańskiej Komisji Bezpieczeństwa i Wymiany (SEC) prezes IBM Louis Gerstner podpisał 6 czerwca 1995 r. list intencyjny w sprawie zakupu firmy Lotus za 3,3 mld USD. Przedstawiciele Lotusa mają 10 dni na odpowiedź dla IBM. Transakcja ta ma szansę stać się największą w historii przemysłu komputerowego. Czytaj więcej »

Telewizyjny Mac

Najnowszy model multimedialnego Macintosha zaprezentował w Warszawie Apple Computer IMC Poland SAD Ltd. Wyposażony w procesor PowerPC 603 75 MHz, napęd CD-ROM o podwójnej prędkości oraz 16-bitową kartę dźwiękową komputer Performa 5200CD ma pojawić się w sprzedaży latem br. Czytaj więcej »

Mniejsze dyski dla notebooków

Producenci napędów dysków stałych przygotowują się do wprowadzenia na rynek nowych modeli o średnicy 2,5". Czytaj więcej »

Informix w dużych projektach

Duże projekty informatyczne, podejmowane przez agendy rządowe krajów Europy Środkowowschodniej, były głównym tematem konferencji, która odbyła się pod koniec maja br. w Pradze. Większość z tych przedsięwzięć to budowa dużych baz danych, działających w technologii klient/serwer, przy posługiwaniu się językami czwartej generacji. Czytaj więcej »

Catia po raz czwarty

IBM i Dassault Systemes wprowadziły do sprzedaży Catia 4.1.4 - nową wersję oprogramowania do komputerowego wspomagania projektowania. Jest to już czwarta w tym roku emisja wersji 4 systemu Catia. Czytaj więcej »

Mainframe Compaqa

Compaq Computer przygotowuje nową platformę mainframe'ową złożoną z połączonych serwerów opartych na układach P6 Intela. Nowy produkt będzie zaprezentowany w przyszłym roku. Czytaj więcej »

Jakość z Nowego Sącza

Po dwóch latach od rozpoczęcia przygotowań i roku wdrażania, Optimus S.A. uzyskał 15 maja br. międzynarodowy certyfikat jakości ISO 9002. Obejmuje on swym zakresem proces produkcji komputerów, ich serwis oraz związane z tym usługi. Czytaj więcej »

Ericsson oferuje GSM

Ericsson, największy światowy dostawca systemów telefonii komórkowej, przedstawił swoją prognozę założenia oferowanego systemu ruchomej telefonii komórkowej CME 20. Czytaj więcej »

Bogata oferta dla przemysłu

W III Międzynarodowych Targach Zastosowań Informatyki w Przemyśle i CAD/CAM '95, które odbyły się pod patronatem Ministerstwa Przemysłu i Handlu, uczestniczyło 80 wystawców (w ub.r. 44). Czytaj więcej »

Kogo stać na komputer

Z Jackiem Pacholczykiem, dyrektorem Novell Polska, rozmawia Wojciech Raducha Czytaj więcej »

Wystawa partnerów Powersofta

Powersoft, amerykański producent narzędzi do tworzenia aplikacji dla środowiska klient/serwer (40% rynku wg META Group), wystawę produktów swoich partnerów zorganizował tym razem w Pradze. Powodem było umiejscowienie rok temu w Czechach Centrum na Europę Środkowowschodnią. W ciągu roku obroty czeskiego Powersofta wyniosły 700 tys. USD. W Polsce Powersoft działa przez partnerów, ale... Czytaj więcej »

Być bliżej klienta

W Polsce produkty SGI to głównie wieloprocesorowe serwery, superkomputery oraz graficzne stacje robocze. Czytaj więcej »

Wiosenne Forum SRSO

W dniach 23-25 czerwca br. odbędzie się Wiosenne Forum Stowarzyszenia Rozwoju Systemów Otwartych, Łańsk '95. Tematem Forum będzie Świat Systemów Operacyjnych; najwięksi producenci systemów operacyjnych - Apple, IBM, HP, Microsoft, Novell, SCO, SUN - zaprezentują swoje produkty, po czym odbędzie się pierwszy w Europie Środkowowschodniej "Turniej Systemów Operacyjnych". Za pomocą... Czytaj więcej »

Komputery sieciowe HP

Hewlett-Packard zaprezentował nowe komputery sieciowe klasy PC. Nowy sprzęt - Windows Client modele 466DX i 4100DX stanowią drugą generację komputerów osobistych HP przeznaczonych dla sieci biurowych. Czytaj więcej »

Pentium dla notebooków

Intel zaprezentował nową wersję procesorów Pentium przeznaczoną do wykorzystania w notebookach. Pierwsze na rynku pojawią się procesory Pentium 90 MHz. Czytaj więcej »

Karty członkostwa w Unii

Biała Karta EWG przyjęta w połowie maja br. przez ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty jest podstawowym dokumentem określającym warunki przyjęcia krajów Europy Środkowowschodniej do EWG m.in. w dziedzinie telekomunikacji. ''Zakładamy że negocjacje dotyczące przyjęcia Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii do Unii rozpoczną się przed 2000 r.'' - powiedział... Czytaj więcej »

Tulipany nad Wisłą

Kilka milionów USD zamierza przeznaczyć Tulip Computers na promocję swoich produktów w Polsce. ''Będzie to przede wszystkim reklama korporacyjna'' - zapowiedział szef nowo otwartego przedstawicielstwa firmy w Polsce Marcin Kindler. Czytaj więcej »

Inteligentne zasilacze Smart-UPS

American Power Conversion (APC) zaprezentowała nową generację zasilaczy awaryjnych Smart-UPS. W skład rodziny wchodzą modele o mocy 700, 1400 i 3000 W. Czytaj więcej »

Umowy o QuickTime Conferencing

Dzięki umowom zawartym ostatnio przez Apple Computer, technologia QuickTime Conferencing będzie rozpowszechniona poprzez WorldWorx Network AT&T oraz na komputerach biurkowych produkcji Nippon Telegraph i Telephone (NTT). QuickTime Conferencing umożliwia użytkownikom wspólny dostęp i edycję tekstu, obrazów, dźwięku oraz wideo. Klienci sieci LAN mogą nagrywać rozmowy i transformować... Czytaj więcej »

Policja, prokuratorzy i firmy

Powołanie specjalnej komórki ds. zwalczania przestępczości komputerowej przy Komendzie Głównej Policji zapowiedział szef Biura ds. Przestępczości Gospodarczej KGP Jan Hajdukiewicz. Nadkomisarz Hajdukiewicz był gościem seminarium antypirackiego zorganizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, BSA i Kasz Kreative dla prokuratorów z całej Polski. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jakość nie może być średnia

DigiLab założyli w połowie lat 80. pracownicy Politechniki Warszawskiej. Na początku naszym celem było przede wszystkim przeżycie wielkiej przygody samodzielnego skonstruowania i wyprodukowania skomplikowanego urządzenia technicznego, jakim jest terminal komputerowy, a dopiero następnym w kolejności - zarobienie pieniędzy, wzbogacenie się. Czytaj więcej »

Zyskowna pomysłowość

W zachodnich rankingach firm najlepszych , najwyżej ocenianych i otaczanych największym szacunkiem - tworzonych np. przez czasopismo "Fortune" - innowacyjność jest najistotniejszym kryterium klasyfikacji przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Innowacja to więcej niż produkt

Polski kłopot z innowacyjnością polega na tym, że ciągle jest definiowana na poziomie urzędniczym. Stanowi pretekst do ulg podatkowych i specjalnego traktowania. Znam wiele firm o statusie pseudonaukowym, które wykazują się pseudoosiągnięciami. To nie ma nic wspólnego z tą innowacyjnością, która na Zachodzie uważana jest za najważniejszą przesłankę do nowoczesności czy... Czytaj więcej »

Perełki dla przyszłości

O polskiej gospodarce na pewno nie można powiedzieć, że jest innowacyjna. Po prostu nie osiągnęła jeszcze tego etapu rozwoju, na którym innowacyjność jest naturalnie narzucającą się koniecznością i staje się z czasem normą. Ten etap zaczyna się wtedy, gdy jest takie nasycenie kapitałem w firmach i takie nasycenie produktami oraz usługami na rynku, że aby dalej rozwijać się... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Tandem giełdowy

Program Makler 2.0 i współpracujący z nim dekoder teletekstu CTXT to propozycjaą dla użytkowników zainteresowanych giełdą. Oprogramowanie zwalnia użytkownika z kłopotliwego, z uwagi na pracochłonność i możliwość pomyłek, ręcznego wprowadzania danych. Dekoder CTXT pozwala na odczytywanie informacji z wybranych stron Telegazety i ich zapis do pliku. Czytaj więcej »

TrueDoc ułatwia drukowanie

Amerykańska firma BitStream jest twórcą nowatorskiej technologii magazynowania danych alfanumerycznych i towarzyszących im znaków formatowania. TrueDoc, bo tak nazwano tę nową technologię, rozwiązuje w efektywny sposób problem zapisywania, magazynowania i odwzorowywania kształtu znaków oraz formatów. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Umiejętność czy nastawienie?

Nadchodzą dobre lata dla ludzi o wszechstronnych umiejętnościach. Na rynku pracy coraz bardziej ceni się nie tylko wysokie kwalifikacje techniczne, lecz umiejętność pracy zespołowej i znajomość zagadnień biznesu. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Przedsiębiorstwo według Microsoftu

Szeroko propagowana konferencja prasowa Microsoftu, która odbyła się w ubiegłym miesiącu br. miała na celu przekonanie analityków rynku, specjalistów i prasę, że Microsoft zrozumiał potrzeby przedsiębiorstwa w zakresie informatyzacji. Głównym animatorem konferencji był David Vaskevitch, twórca wizji przetwarzania rozproszonego klient/serwer w firmie Microsoft i autor książki... Czytaj więcej »

System operacyjny HP UX 10.0

Od dłuższego czasu mówiło się o nowej wersji systemu operacyjnego Hewlett-Packard dla platformy procesorów PA RISC. Wersja HP UX 9.0, która pojawiła się w listopadzie 1992 r., zaczynała trochę odstawać od oferty konkurencji - SunSoft Solaris 2.x i IBM AIX. Hewlett-Packard zaprezentował nowy system HP UX 10.0 w USA w lutym 1995 r., a w Europie na ostatnich targach CeBIT. Czytaj więcej »

Okolice

Mea culpa

Czy wykonywałeś kiedykolwiek nie autoryzowane kopie komercyjnego oprogramowania? Takie pytanie zadano poprzez e-mail 255 amerykańskim informatykom. Czytaj więcej »

Poltaxowe pytania

Każdy organizm państwowy dla prawidłowego funkcjonowania wymaga sprawnej organizacji swoich struktur. Jeżeli tak nie jest, to anarchia i bałagan doprowadzą do powstawania struktur pozaprawnych i niesprawiedliwego bogacenia się jednych kosztem innych obywateli. Nie bez przyczyny popularne powiedzenie mówi, że najlepiej ryby łowić w mętnej wodzie. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Routing faksów

Novell zamierza wprowadzić na rynek Software Developer's Kit (SDK) - pakiet narzędziowy służący do opracowywania aplikacji dokonywujących routingu faksów w sieciach NetWare. Czytaj więcej »

Prawda o plug & play

Plug & play - jedna z najbardziej oczekiwanych cech Windows 95, jest na razie bardziej obietnicą niż rzeczywistym atrybutem nowego systemu operacyjnego. Z opinią tą zgadza się niestety sam producent systemu - firma Microsoft. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Z czym ten bull?

A może porozmawiajmy o systemie POLTAX? Bo ja w ogóle nie bardzo rozumiem tych trudności Bulla... Czytaj więcej »

Śmiesznie i strasznie

Znawcy kobiet mawiają, że nie sposób ich jednocześnie rozumieć i kochać. Gdy przyglądam się osobom związanym w Polsce z branżą komputerową, dochodzę do podobnego wniosku: nie da się ich - tu złagodźmy opinię dotyczącą płci pięknej - jednocześnie rozumieć i lubić. Bowiem osób tych - dziś mogę to powiedzieć - nie rozumiem. Nie rozumiem, jak można było przegrać sprawę... Czytaj więcej »

Cédille i sprawa polska

Gotów byłbym założyć się o dużą kwotę, że większość Czytelników Computerworld nie potrafi wymienić rzeczywistych osiągnięć Polaków w szeroko rozumianej dziedzinie informatyki. Przecież nie zaliczymy do nich komputeryzacji izb skarbowych ani składania ponad stu tysięcy komputerów przez firmę Optimus, gdyż w obu wymienionych działaniach znaczący udział przypada... Czytaj więcej »

Rynek

Wyniki finansowe firm a zatrudnienie

Ograniczona objętość Raportu TOP 200 (mimo że wcale nie mała) nie pozwoliła na przedstawienie analiz dających pełniejszy obraz polskiego rynku komputerowego. W najbliższych wydaniach Computerworld zaprezentujemy kilka statystyk zasługujących, naszym zdaniem, na szczególną uwagę. Czytaj więcej »

Sieci

ATM dla mniej wymagających

Zanim cybernetyczny użytkownik zacznie przemierzać globalną infostradę, prawie każda z firm będzie miała sieci lokalne. Większość inwestycji przeznaczanych na komputeryzację będzie przeznaczana na implementację systemów poczty elektronicznej i transferu plików między oddziałami oraz filiami, czy będą one po przeciwnej stronie korytarza, czy po drugiej stronie globu ziemskiego.... Czytaj więcej »

Przełączniki Fore Systemscoraz tańsze

Amerykańska firma Fore Systems, producent urządzeń przełączających, wprowadziła na rynek dwa nowe przełączniki szkieletowe sieci LAN. Redukują one w znacznym stopniu koszt podłączenia do sieci ATM w przeliczeniu na port i jednocześnie zapewniają wyższą wydajność oraz niezawodność działania w porównaniu z dotychczasowymi przełącznikami tej firmy. Czytaj więcej »

Zastosowania

Jak zarządzać planszą

W całym kraju na obrzeżach wielu miast pojawiły się duże, jednakowe tablice, które są wynajmowane do celów reklamowych. Z każdą z tablic wiąże się kilka informacji - jej numer, lokalizacja, nazwa firmy, która ją wynajmuje do reklamy swoich usług oraz termin ważności umowy dzierżawnej. Umiejętne zarządzanie setkami i tysiącami takich tablic jest bez programu komputerowego... Czytaj więcej »

Geosozologia na mapie

Na zamówienie Państwowego Instytutu Geologicznego firma Geodan Polska opracowała i zrealizowała pierwszy etap budowy Bazy Danych Geosozologicznych. Dla przypomnienia sozologia to nauka zajmująca się podstawami ochrony przyrody i jej zasobów oraz zapewnieniem trwałości ich użytkowania. Czytaj więcej »

Komputeryzacja urzędów pracy i służb opieki społecznej

Pod kierunkiem Ministerstwa Pracy i Polityki Scjalnej (MPiPS) trwają zaawansowane prace nad jednym z większych przedsięwzięć informatycznych w kraju. Projekt ALSO (Automation of the Labor and Social Welfare Organisation) ma objąć swoim zasięgiem komputeryzację trzech obszarów działalności MPiPS: Czytaj więcej »

Sanchez Profile interesuje się Europą Wschodnią

Założony w 1980 r. amerykański dom software'owy Sanchez Computer Associates zatrudniający obecnie 100 pracowników zainkasował w regionie Europy Wschodniej niemal 10 mln USD. W kontraktach ma zapisane następnych kilkanaście milionów. Czytaj więcej »

Płocki System Informacji o Mieście

Tworzenie Systemu Informacji Przestrzennej (SIP) dla miasta jest zwykle przedsięwzięciem kosztownym i czasochłonnym. Na koszty ma wpływ sprzęt, oprogramowanie i opracowywanie baz danych powiązanych z mapami numerycznymi. Czytaj więcej »

Polskie banki w międzynarodowej konkurencji

1 stycznia 1997 r. polskie prawo bankowe dopuści szerszą niż dotychczas konkurencję banków zachodnich na rynku polskim. Czy polskie banki do tego czasu zdążą się przygotować organizacyjnie? To zależy od nich samych. Czytaj więcej »

Listy

Soft-tronik wyjaśnia

W numerze 11/95 z 13 marca br. tygodnika Computerworld ukazał się wywiad z dyrektorem Computer 2000, p. Stevem De Windtem, przeprowadzony przez p. Olo Sawę, w którym znalazł się dość dziwny passus dotyczący firmy Soft-tronik, cyt.: ''...pouczającym przykładem upadku może być kariera Soft-tronika. Zarządzanie firmą z Berlina, zbyt późne przeniesienie kwatery głównej do Wrocławia... Czytaj więcej »

"Nauczyciel z dyskietki"

Z zainteresowaniem zapoznałem się z dwoma częściami opracowania ''Nauczyciel z dyskietki''. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...