powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 23-1995, 5 czerwca 1995
23-1995 Computerworld nr 23-1995
Wiadomości

Płyty Intela z Optimusa

Najprawdopodobniej w lipcu br. Optimus i Intel - zawrą porozumienie dotyczące produkcji płyt głównych w Polsce. Będą to prawdopodobnie płyty typu Pentium PCI amerykańskiej firmy Intel. Czytaj więcej »

Megabajty prawniczej wiedzy

3883 obowiązujących aktów prawnych i ok. 17 tys. związanych z nimi orzeczeń Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego zawiera jeden z najnowszych produktów gdańskiej firmy Lex - "Polskie prawo i orzecznictwo". Razem z pakietem nabywca otrzymuje roczny abonament obejmujący 11 wydawanych co miesiąc płyt CD z bieżacą aktualizacją prawa i orzecznictwa. Czytaj więcej »

Sprostowanie

W 22 numerze CW na stronie 15 została zamieszczona notatka na temat nowych stacji roboczych HP. Znalazło się w niej następujące stwierdzenie: "Produkty wyposażone będą w układy PA-RISC 7200, ponieważ firma na razie nie stosuje wadliwych procesorów 7150 i 7100". Czytaj więcej »

Wieloprocesorowy Compaq

Compaq Computer wprowadził na rynek nową rodzinę serwerów ProLiant 4500. Nowy sprzęt wyposażony jest w cztery procesory Pentium 120 MHz, 32 MB pamięci ECC, Fast and Wide SCSI-2 oraz sterownik Ethernetu NetFlex-3. Ceny serwerów rozpoczynają się od 10 tys. USD za zestaw jednoprocesorowy. ProLiant 4500 ma zastąpić modele ProLiant 2000 i ProLiant 4000. Sprzęt pojawi się na rynku w ciągu... Czytaj więcej »

Superkomputery SP2 dla ośrodków naukowych

Komitet Badań Naukowych podpisał umowę z IBM na dostarczenie do trzech ośrodków akademickich superkomputerów Scalable POWERparallel System 2 (SP2). Są to komputery o architekturze równoległej - Massive Parallel Processing (MPP). Czytaj więcej »

Poślizgowa mysz

ALPS Electric Ltd oferuje GlidePoint - tabliczkę dotykową, która spełnia funkcje myszy. Czytaj więcej »

Czarodziejski Dywan z SGI

Silicon Graphics (SGI) zapowiedział wprowadzenie nowej architektury w technologii budowy procesorów. Architektura będzie zastosowana w interaktywnych usługach wideo dla telewizji kablowych, systemach cyfrowej telewizji oraz domowych zestawach do gier. Czytaj więcej »

Antymarketing

Od wielu firm komputerowych w Polsce i w świecie dostajemy wysokiej klasy materiały informacyjne, zawierające nie tylko aktualne dane na temat ich nowych produktów, ale przede wszystkim wyjaśniające techniczne aspekty działania tychże produktów, pokazujące specjalne właściwości w przystępny sposób, objaśniające technologie i rozwiązania techniczne itp. Czytaj więcej »

Serwery z PowerPC

Motorola Computer Group zapowiedziała wprowadzenie do rodziny PowerStack nowych, wieloprocesorowych serwerów opartych na procesorach PowerPC. Początkowo sprzęt będzie produkowany z systemem operacyjnym IBM AIX oraz Micro Channel Architecture. W przyszłości, po wprowadzeniu na rynek Windows NT 3.51, nowe produkty Motoroli będą w stanie współpracować z tym systemem operacyjnym. Czytaj więcej »

SD-RAM - nowy format wideodysków

Walka o formaty cyfrowych wideodysków nowej generacji wkroczyła w nową fazę. Toshiba wraz ze współpracującymi firmami poinformowała o utworzeniu nowego, zapisywalnego zmiennofazowego formatu dysków o pojemności 5,2 GB. Produkty korzystające z nowego formatu stworzone przez Toshibę, Matsushitę Electric Industrial, Hitachi oraz Pioneer Electric, pojawią się na rynku pod koniec... Czytaj więcej »

Psychologia Pentium

Popyt na procesory Pentium rośnie zaskakująco szybko. Jeszcze niedawno, Intel planował sprzedaż ok. 20 mln układów w 1995 r., a obecnie szacuje się, że rynek wchłonie nawet 25 mln sztuk. Dzięki wysokiemu popytowi na Pentium, firma odnotowała w ostatnim kwartale rekordową wartość sprzedaży - 3,55 mld USD. Jak przewidują specjaliści z IDC (International Data Corp.), 26% wszystkich... Czytaj więcej »

Autodesk Animator Studio

Autodesk wprowadził na rynek następcę Animatora Pro - Autodesk Animator Studio wersja 1 dla Windows. Czytaj więcej »

Współpraca Microsoft i Novell

Bill Gates, szef Microsoftu i Bob Frankenberg, szef Novella postanowili załagodzić spory między firmami, datujące się jeszcze od czasów poprzedniego szefa Novella Raya Noordy, i zawarli porozumienie o współpracy. Ma ono na celu polepszenie obsługi klientów, korzystających z produktów obu firm w środowiskach niejednorodnych. Kluczowymi elementami porozumienia są: wspólne wsparcie... Czytaj więcej »

Windows 95 bez Exchange

Microsoft Corp. rezygnuje z wyposażania systemu Windows 95 w pełną wersję oprogramowania pocztowego. Czytaj więcej »

Droższe telefony

Telekomunikacja Polska S.A. wprowadziła od 1 czerwca br. kolejną, zapowiadaną podwyżkę opłat za rozmowy telefoniczne. Obowiązkowy abonament, dzięki interwencji Urzędu Antymonopolowego pozostał bez zmian. Zrównano opłaty za rozmowy miejscowe z opłatami za rozmowy w I strefie do 25 km. Nowe, podwyższone opłaty wzrosły o 7,7% z 13 do 14 gr i wynoszą (wraz z 7% VAT) 15 gr za każde... Czytaj więcej »

LANtastic po polsku

Firma Artisoft przygotowuje polską nakładkę programową do angielskiej wersji LANtastic v6.0. Czytaj więcej »

Sterownik Fibre Channel HP

Hewlett-Packard zaprezentował sterownik Fibre Channel o nazwie Tachyon. Produkt jest zintegrowany w postaci pojedynczego układu scalonego i umożliwia przesyłanie danych przez kanały światłowodowe z prędkością 100 MB/s. Sterownik pozwala na bezpośrednie podłączenie urządzeń peryferyjnych do sieci. Tachyon zapewnia szybkość transmisji ponad 20 razy większą niż istniejące... Czytaj więcej »

Visual WorkShop for C++

SunSoft zaprezentował nową wersję zestawu narzędzi WorkShop przeznaczonego dla programistów korzystających z C++ i Fortana przy tworzeniu rozproszonych aplikacji unixowych. Czytaj więcej »

OS/2 Warp Connect częścią strategii Open Blueprint

IBM czyni usilne starania, aby OS/2 Warp Connect stał się wiodącym system operacyjnym (instalowanym po stronie klienta) w środowisku zakładowych sieci komputerowych. System ten stanowi ważny element opracowanej właśnie przez IBM strategii Open Blueprint, której celem jest wzajemne powiązanie aplikacji i systemów operacyjnych. Dotyczy to wszystkich środowisk pracy, a więc zarówno... Czytaj więcej »

Komputerowe enzymy

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) - samodzielna placówka naukowa Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z pięciu finalistów nagrody Computerworld Smithsonian Awards w kategorii Nauka. Czytaj więcej »

Gupta Club lata wysoko

Firma Techmex z Bielska-Białej zorganizowała w Szkole Szybowcowej w Międzybrodziu w dniach 26 i 27 maja br. spotkanie aktualnych i potencjalnych użytkowników systemu do opracowania aplikacji Gupta SQL Windows oraz serwera baz danych SQLBase 6.0. W spotkaniu uczestniczyło ponad 40 osób, w znacznej mierze zainteresowanych łagodnym przejściem z używanych narzędzi (głównie Clippera) na... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Sztuka czytania

Umiejętność czytania książek o biznesie niewiele odbiega od sztuki czytania literatury pięknej. Oczywiście tylko wówczas, gdy czytający chce dowiedzieć się czegoś więcej niż co to jest cash flow. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Enhanced IDE i SCSI

Technologia Enhanced IDE (Integrated Drive Electronics) jest najpowszechniej używanym standardem interfejsu w komputerach osobistych. Stanowi ona rozwinięcie wcześniejszej specyfikacji IDE, która nie pozwalała na dołączenie dysków stałych o pojemności większej od 528 MB. Obecnie Enhanced IDE umożliwia obsługę dysków o pojemności do 8 GB, a także innych dodatkowych elementów, np.... Czytaj więcej »

Jaki standard CD-ROM?

Jesteśmy ostatnio świadkami ostrej walki o ustanowienie nowego standardu dla formatu CD-ROM. Głównymi konkurentami są dwa standardy: Super Density (SD) Digital Video Disc i MultiMedia CD (MMCD). Twórcą pierwszego jest Toshiba Corp., a drugiego firmy Sony Corp. i Philips Electronics NV. Czytaj więcej »

Polska wersja Norton Commander

Na naszym rynku pojawiła się ostatnio w pełni spolonizowana wersja programu Norton Commander 5.0. Kładzie ona kres dominacji języka angielskiego w środowisku DOS. Można jednak wątpić czy ta akurat nakładka, mimo niewątpliwych zalet programu, jest interesującą propozycją dla doświadczonych użytkowników komputerów osobistych. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Inżynierowie i pracodawcy - nowy sposób nawiązywania kontaktów

Postęp i upowszechnienie informatyki oraz telekomunikacji spowodowały wzrost zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną w tych dziedzinach kadrę inżynierską. Absolwenci szukają właściwych pracodawców, a ci drudzy odpowiednich pracowników. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Multimedialna baza danych IBM

IBM zadebiutował na rynku multimedialnych baz danych. Firma wprowadziła do sprzedaży Digital Library, architekturę multimedialnych serwerów przeznaczonych do gromadzenia, zarządzania oraz wyszukiwania w sieciach danych tekstowych, wideo oraz zdigitalizowanych obrazów. Czytaj więcej »

Repozytoria

Przejście z centralnej składnicy danych o firmie i jej zasobach informacyjnych, umieszczonej na mainframie, na system sieciowy z wieloma serwerami i komputerami PC, wymaga podjęcia decyzji w jaki sposób i gdzie należy przechowywać dane o strukturze informacji w przedsiębiorstwie. I tak powstała idea tzw. repozytorium, to jest centralnej składnicy metadanych. Czytaj więcej »

Oracle i Sybase/PowerSoft na stopie wojennej?

Przejęcie przez Sybase firmy PowerSoft, producenta znanego programu do tworzenia aplikacji PowerBuilder, spowodowało powstanie napięć między Oracle i PowerSoft oraz wywołało niezadowolenie dotychczasowych użytkowników PowerBuildera. Pierwsi użytkownicy PowerBuilder 4.0 stwierdzili z niezadowoleniem, że w zestawie brakuje zasadniczych sterowników do połączenia aplikacji wykonywanych... Czytaj więcej »

Nowa technologia replikacji Sybase'a

Przejście z centralnej składnicy danych o firmie i jej zasobach informacyjnych, umieszczonej na mainframie, na system sieciowy z wieloma serwerami i komputerami PC, wymaga podjęcia decyzji w jaki sposób i gdzie należy przechowywać dane o strukturze informacji w przedsiębiorstwie. I tak powstała idea tzw. repozytorium, to jest centralnej składnicy metadanych. Czytaj więcej »

CA i Gupta planują wspólną bazę

Na początku kwietnia firmy Computer Associates i Gupta zawarły umowę mającą na celu uzupełnienie oferty firmy CA o system zarządzania bazami danych dla pojedynczego użytkownika. CA użyje bazy Gupty SQLBase 6.0 jako podstawy nowego produktu o nazwie CA-OpenIngres/Desktop dla Windows 3.1 i Windows 95. Czytaj więcej »

Okolice

Wspólny język.

Nie będą to rozważania na temat algorytmicznego ujęcia znanej konwencji brydżowej czy też wyższości Basica (Visual˙oczywiście) nad C++. Rzecz bowiem dotyczy najbardziej dla nas naturalnego narzędzia porozumiewania się ,czyli języka polskiego. ˙ Czytaj więcej »

Praca grupowa

Niewdzięczne okablowanie

Systemy okablowania, mimo iż wywierają istotny wpływ na strukturę sieci lokalnej, są z reguły bardzo chaotyczne. Receptą może okazać się okablowanie strukturalne. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czy warto inwestować w firmy komputerowe?

W ubiegłym roku pojawiła się na giełdzie pierwsza firma komputerowa Optimus. Emisja publiczna przypadła wtedy na okres giełdowej hossy i akcjonariusze bardziej kierowali się odruchem stadnym niż analizą fundamentalną. Czytaj więcej »

Kto nie lubi Internetu

Zostałem publicznie - w internetowej liście dyskusyjnej - posądzony o to, że nie rozumiem i nie czuję roli Internetu. Drogi Internecie - czyli drodzy wszyscy ci, którzy rozumiecie i czujecie rolę Internetu - chcę was zapewnić, że nigdy nic podobnego nie miało miejsca. Nie ma więc racji Pan Marek Car - bo to on sądzi, że nie rozumiem i nie czuję roli Internetu - twierdząc, że... Czytaj więcej »

...bo inaczej oni się wami zajmą

Namawiałem tu niedawno środowisko Czytelników ''Computerworld'' do zajęcia się systemem podatkowym, dla którego już wprawdzie kupiono komputery, ale który nie bardzo wiadomo, jak powinien wyglądać. Wypadło to bardzo w porę - dosłownie w kilka dni po napisaniu owego felietonu zapowiedziano nam wprowadzenie... deklaracji na temat majątku jako podstawy do wymierzenia podatku... Czytaj więcej »

Rynek

Wizja Compaq'a

Compaq Corporation, światowy lider na rynku komputerów PC, przeżywał ciężkie chwile na przełomie lat 1992/93. Sytuacja uległa zmianie, gdy dwa lata temu u steru firmy stanął Eckhard Pfeiffer, pełniący wcześniej obowiązki szefa Compaq Europe. Czytaj więcej »

Więcej Macintoshy

Firma SAD IMC Poland, która reprezentuje Apple Computer w Polsce, w marcu br. po raz pierwszy odnotowała poziom sprzedaży powyżej 1 mln USD. W pierwszym kwartale sprzedaż wyniosła 2,7 mln USD i była o 83% wyższa niż w tym samym okresie ub.r. Czytaj więcej »

Sieci

ComNet WARSAW '95 - wystawcy

W dniach 20-22 czerwca br. odbędzie się w Warszawie I Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Techniki Telekomunikacyjnej i Sieciowej - ComNet WARSAW '95. Czytaj więcej »

Przyszłość w przełącznikach

Nie ulega wątpliwości, że ATM jest technologią sieciową przyszłości, ale dzisiejszy klient, i to nie tylko w Polsce, w pierwszej kolejności rozgląda się za przełączalnym Ethernetem i/lub Token Ring - technologiami, które mogą być receptą na coraz większe obciążenia jego sieci lokalnych. Czytaj więcej »

Technologie SMP i MPP

Brak rozeznania może drogo kosztować

Najlepiej jest uczyć się od tych użytkowników, którzy uruchomili już u siebie systemy przetwarzania równoległego Czytaj więcej »

W głównym nurcie

Komputery klasy SMP i MPP są już stosowane nie tylko przez świat nauki czy biura konstrukcyjne. Coraz więcej firm komercyjnych dostrzega, że komputery takie są szansą na zwiększenie konkurencyjności i utrzymanie się na rynku. Czytaj więcej »

Wybór strategii powinien zależeć od potrzeb

Wraz z wprowadzeniem nowych, wysoko wydajnych technologii, które przetwarzają dane w trybie równoległym, terminy, takie jak: MPP (Massively Parelllel Processing - masowe przetwarzanie równoległe), skalowalne przetwarzanie równoległe i SMP (Symmetrical Multiprocessing Processing - symetryczne przetwarzanie wieloprocesorowe) zatraciły swoje znaczenie. Całe zamieszanie bierze się stąd,... Czytaj więcej »

Jeśli produkt odpowiada naszym potrzebom, należy go kupić

Komputery MPP i SMP są produkowane obecnie w różnych wersjach. Chodzi tak o wielkość, jak i o szybkość przetwarzania danych czy cenę. Należy więc zawsze wybierać taki, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Czytaj więcej »

Zastosowania

Ustawa o Zamówieniach Publicznych działa

Jednym z podstawowych celów wejścia w życie ustawy o zamówieniach publicznych jest stymulowanie wolnej konkurencji na rynku finansowanym za pomocą środków publicznych. Realizacja tego zamierzenia odbywa się za pośrednictwem Biuletynu Zamówień Publicznych. Czytaj więcej »

Komputeryzacja Zgierza

Łódzka firma Jason MacKenzie jest autorem oprogramowania wspomagającego pracę urzędów miejskich i gminnych. W jego skład wchodzą moduły takie jak ewidencja gruntów, ewidencja osób fizycznych i prawnych, system podatku rolnego oraz od nieruchomości, księgowość podatków, planowania i rozliczania budżetu, ewidencja kierowców, pojazdów, system nalicznaia podatku drogowego oraz... Czytaj więcej »

Nowy BankNet

Krakowska firma Soft Net unowocześniła system komputerowej obsługi banku BankNet poprzez uruchomienie jego nowej wersji w technologii klient/serwer. Nową wersję systemu utworzono za pomocą AXS (Advantage Xbase Server). Pakiet AXS umożliwił przejście na nową wersję bez konieczności zmian kodu źródłowego. Pakiet AXS produkcji Extended Systems Inc. jest driverem bazy danych... Czytaj więcej »

Bezpieczniej z Intergraphem

Aby udostępnić na szerszą skalę korzystanie z technologii komputerowych dla wspomagania działań związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa publicznego firma Intergraph utworzyła w marcu br. nowy oddział - Intergraph Public Safety Business Unit (IPBSU). Zadaniem tego oddziału będzie opracowywanie, sprzedaż i instalacja komputerowych systemów wspomagania dowodzeniem (computer-aided... Czytaj więcej »

MAN we Wrocławiu

Przez ostatnie dwa lata wrocławska akademicka metropolitalna sieć komputerowa połączyła między sobą miejscowe uczelnie takie jak Politechnika, Uniwersytet, Akademia Rolnicza, Medyczna i Ekonomiczna. Połączono je światłowodami tworzącymi podwójny pierścień FDDI. Jeden z nich jest oparty na włóknach wielomodowych, drugi, mniejszy, na jednomodowych. Struktura ta wynika z odległości... Czytaj więcej »

Radio, Muzyka, Fakty i Komutery

Najłatwiej mówić o radiu RMF używając terminologii wojskowej. Nie tylko dlatego, że sztab tej ogólnopolskiej rozgłośni mieści się w wybudowanych na początku wieku austriackich fortach, wejścia na poszczególne piętra bronią czytniki kart magnetycznych, a dziennikarze posługują się specjalnym radiowym żargonem. Powodem jest wielka mapa świata na jednej ze ścian pokoju prasowego... Czytaj więcej »

Listy

Nie ten Soft-tronik

Zwracam się do Pana o sprostowanie artykułu, który został wydrukowany dn. 22 maja br. Artykuł ten był zatytułowany ''Novell skarży Soft-tronik''. Czytaj więcej »

Klub Ludzi Dobrej Roboty

List niniejszy stanowi moją odpowiedź na dwa felietony Stefana Bratkowskiego w których powoływał się na mnie. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...