powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 22-1995, 29 maja 1995
22-1995 Computerworld nr 22-1995
Wiadomości

Zaprzestać finansowania uczelni

Narzekania na niski poziom zarobków w uczelniach są powszechne. Gdy zapytałem znajomego naukowca o poszukiwanej na rynku specjalności, dlaczego - skoro mu tak źle na uczelni, nie odchodzi do pracy w prywatnej firmie (a miał już wiele ofert pracy), odpowiedział: A gdzie zarobię tak dobrze jak tutaj! Przez chwilę nie mogłem się połapać, ale potem zrozumiałem. Czytaj więcej »

ComNet w Internecie, Internet na ComNecie

Naukowe i Akademickie Sieci Komputerowe przygotowują duże stoisko na wystawę ComNet, prezentujące możliwości Internetu. Czytaj więcej »

Sprzedaż akcji ComputerLandu

Zarząd ComputerLand Poland zadecydował, że zapisy na akcje firmy w ramach publicznej subskrypcji odbędą się w dniach 5-19 czerwca. Cenę jednej akcji ustalono na 22,50 zł. Do sprzedaży przeznaczono 390,720 akcji. Publiczna subskrypcja poprzedza wejście spółki na giełdę. Czytaj więcej »

Najnowszy koncentrator GeoLAN/500

GeoLAN/500 to najnowszy model koncentratora sieciowego, produkcji UB Networks. Światowa premiera nowego produktu odbyła się w ubiegłym tygodniu. Pracujący w trybie ATM Super Switching koncentrator jest dedykowany wysoko wydajnym sieciom LAN pracującym non stop. Za jego pomocą można osiągnąć przepustowość sieci szkieletowej na poziomie 40 Gbps. Forum ATM poparło zaproponowane przez UB... Czytaj więcej »

Pentium w sprzęcie IBM

IBM wprowadzi na rynek komputery osobiste z serii IBM PC 300 z procesorami Pentium. Nowy sprzęt jest wyposażony w układy Pentium 75, 90 MHz, napędy twardych dysków 540 MB, 8-16 MB RAM, szynę PCI/ISA oraz sterownik grafiki PCI. Czytaj więcej »

Novell z Multitradem

26 maja br. w siedzibie Szkoły Komputerowej Multitrade S.A. nastąpiło uroczyste otwarcie Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego firmy Novell. Czytaj więcej »

Novell skarży(ł) Soft-tronik

Na spotkaniu przedstawicieli Novella i Soft-tronika z udziałem dziennikarzy obie strony wyraziły chęć porozumienia i "wspólnego wyjaśnienia wszystkich zagadek" w kwestii dotyczącej sprzedaży przez wrocławską firmę nielegalnego - zdaniem Novella - oprogramowania Netware 3.12. Wciąż jednak w tej sprawie toczy się z urzędu postępowanie przygotowawcze, które może - wg... Czytaj więcej »

Multimedialne Presario

Compaq zaprezentował nowe modele multimedialnych komputerów: Presario 500, Presario 700 i Presario 900. Czytaj więcej »

OptiPlex z Pentium 120 MHz

Dell Computer Poland Corp. rozszerzył rodzinę komputerów OptiPlex X5000 o modele wyposażone w procesory Pentium 120 MHz. Czytaj więcej »

3% od stacji dysków

Jeszcze przed 15 czerwca 1995 r. ukaże się w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki zobowiązujące producentów i importerów sprzętu komputerowego do wnoszenia opłat w wysokości 3% sprzedawanych produktów na fundusz ochrony praw autorskich. Zebrane środki będą rozdzielane między twórców przez 1, 2 bądź 3 wskazane przez ministra organizacje , wykonawców i... Czytaj więcej »

Ergonomiczny Tulip

Tulip Computers wprowadza na rynek nowy model ergonomicznej stacji roboczej Tulip ID ze zintegrowanymi na płycie głównej kartami Ethernet i dźwiękową Business Sound oraz łączem na podczerwień IrDA do komunikacji bezprzewodowej. Czytaj więcej »

VISA Classic za złotówki

PKO BP - największy polski bank - wprowadza już za kilka dni kartę płatniczą PKO VISA Classic. Czytaj więcej »

Nowsze stacje robocze HP

Hewlett-Packard zapowiada unowocześnienie swoich stacji roboczych. Czytaj więcej »

Stowarzyszenie wirtualnej przestrzeni

Polska Społeczność Internetu - taką nazwę nadano stowarzyszeniu, którego celem jest wspieranie rozwoju sieci komputerowej Internet w Polsce. Wśród 37 założycieli, jednocześnie uczestników listy dyskusyjnej ISOC-PL, na której narodził się pomysł powołania stowarzyszenia, są przewodniczący Rady Koordynacyjnej ds. Teleinformatyki Marek Car, Jacek Gajewski z Instytutu Fizyki UW... Czytaj więcej »

Koniec sprawy Intuita

Microsoft zrezygnował z przejęcia firmy Intuit ,producenta popularnego pakietu Quicken . Tym samym kwietniowy wniosek amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, który domagał się zablokowania transakcji o wartości 2 mln USD, stał się bezprzedmiotowy. Czytaj więcej »

Certyfikaty według certyfikowanych

Podczas spotkania członków Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Stowarzyszenia Oficjalnych Importerów Samochodów i Stowarzyszenia Producentów Kosmetyków i Chemii Gopodarczej z ministrem Soroką w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z zagranicą padło szereg propozycji dotyczących modyfikacji aktualnej Ustawy o Certyfikacji. Czytaj więcej »

Futbol z HP i EDS

Electronic Data Systems i Hewlett-Packard będą oficjalnymi dostawcami sprzętu i usług na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1988 r. we Francji. Taką decyzję podjął komitet organizacyjny Mistrzostw. Czytaj więcej »

Spotkanie PLOUG

Działająca już od maja ub.r. Polska Grupa Użytkowników Oracle'a PLOUG -Polish Oracle User Group, zrzeszająca użytkowników systemu zarządzania bazami danych Oracle i programistów, opracowujących programy dla tego systemu, zorganizowała w Kielcach swoje pierwsze ogólnopolskie spotkanie. Czytaj więcej »

Cyfrowy świat Kodaka

Digital & Applied Imaging - oddział Kodak Corp. zajmujący się szeroko rozumianą cyfrową fotografią kolorową podpisał niedawno porozumienia z firmami, takimi jak Hewlett-Packard, IBM, Microsoft, Sega, Sprint i in. Czytaj więcej »

Antywirus Intela

Intel zaprezentował LANDesk Virus Protect 3.0 nową wersję oprogramowania do ochrony przed wirusami. Czytaj więcej »

Multimedialny kombajn

Creatix Polymedia oferuje Funtone 144VF - kartę rozszerzeń do komputerów osobistych, która integruje funkcje modemu, faksu oraz karty dźwiękowej. Czytaj więcej »

Organizacja Użytkowników Teleinformatyki - OUT

W Krakowie odbyło się spotkanie grupy założycielskiej Organizacji Użytkowników Teleinformatyki - OUT, mającej reprezentować interesy grupy użytkowników. Czytaj więcej »

Symantec dla Windows 95

Przedstawiciele Symantec Corp. podczas zorganizowanej przez MSP TH-system konferencji w Warszawie przedstawili programy przeznaczone do pracy z Windows 95: Norton Utilities, Norton Navigator oraz Norton AntiVirus for Windows 95. Obecnie, Norton Utilities jest dostępny w wersji wstępnej (Preview), a pozostałe programy w wersjach beta. Prezentowane pakiety znajdą się na rynku w terminie... Czytaj więcej »

W pogoni za Intelem

Advanced Micro Devices (AMD) rozpocznie wprowadzanie na rynek w IV kw. br. procesora klasy Pentium - AMD K5 75 MHz. Firma planuje w I kw. 1996 r. rozpoczęcie sprzedaży układów K5 90 i 100 MHz. Czytaj więcej »

Nowości w bazach Borlanda

Borland International wykorzystał niektóre elementy swojego narzędzia do projektowania aplikacji Delphi w nowych wersjach systemów do zarządzania bazami danych Paradox i dBase. Oba nowe produkty wyposażone będą także w interfejs zbliżony do Windows 95. Czytaj więcej »

Seminarium o pajęczynie

Dynamicznemu rozwojowi World Wide Weba i komputerom Silicon Graphics z serii WebForce poświęcone było seminarium zorganizowane przez firmę ATM, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Przedstawiono perspektywy rozwoju zastosowań WWW oraz możliwości wykorzystania komputerów WebForce do pełnienia roli serwerów w systemie World Wide Web. Czytaj więcej »

Polskie firmy dostawcami Motoroli

17 polskich firm zostanie najprawdopodobniej dostawcami amerykańskiego koncernu telekomunikacyjnego Motorola. Wybrano je wśród 350 przedsiębiorstw ubiegających się o możliwość uczestnictwa w szkoleniu amerykańskiego potentata. Podobne szkolenia przechodzą wszyscy dostawcy podzespołów dla Motoroli. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Pożytek z cudzych proroków

Konsultanci z zewnątrz są potrzebni przede wszystkim firmom szybko rozwijającym się, czyli takim, które zwiększają sprzedaż o 50-60% rocznie. Czytaj więcej »

Doradca jak narkotyk

Na świecie konsulting jest jednym z najlepiej rozwijających się biznesów. Niektóre firmy przyzwyczajają się do obecności doradców aż po utratę zdolności do samodzielnego zawiadywania swoim losem. Czytaj więcej »

Komu po drodze

Cechą charakterystyczną polskiego biznesu jest ogromna nieufność w stosunku do zewnętrznych doradców i wywodząca się stąd niechęć do korzystania z ich usług. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Skanery z Actown

Na polskim rynku pojawiła się ostatnio nowa rodzina kolorowych, stacjonarnych skanerów o wysokiej rozdzielczości. Jej producentem jest mało u nas znana tajwańska firma Actown. Są to urządzenia o dobrych parametrach technicznych, nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjnych i umiarkowanej cenie. Dzisiaj przedstawiamy opis modelu ActScan II o rozdzielczości 4800 dpi. Czytaj więcej »

Rachunki i rysunki w doskonałym biurze

Jeszcze jesienią ubiegłego roku czytaliśmy w prasie komputerowej o arkuszu kalkulacyjnym Quattro Pro 5.0. Po kilku miesiącach mamy na rynku kolejną wersję tego programu. Czytaj więcej »

IBM DOS 7

DOS chyba powoli odchodzi do przeszłości, czego dowodem może być słabe zainteresowanie firm dalszym rozwijaniem tego systemu. Wraz z wejściem na rynek 32-bitowych produktów Novell Inc. poprzestał na wyprodukowaniu systemu Novell DOS 7, a Microsoft wydaje się wahać czy interesować się jeszcze w ogóle tym systemem. Na placu boju pozostała właściwie tylko firma IBM, która może to... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Raport Kongresowy - Edukacja i szkolenia

Dzięki intensywnej działalności kadry naukowej i dydaktycznej, prowadzonej w poprzednich latach, mamy w Polsce bardzo dobrze wykształconą kadrę informatyczną w uczelniach i poza nimi. Dzięki uznaniu osiągnięć polskich naukowców w świecie mieliśmy dostęp do wielu informacji z zagranicznych centrów badawczych i dydaktycznych. Nasi studenci byli kształceni zgodnie z najlepszymi... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Pierwszy koder MPEG-2

IBM poinformował, że firmie udało się opracować układ scalony, zawierający koder obrazów zgodny ze standardem MPEG-2 (Moving Pictures Expert Group). Układ o nazwie MPEG-2 I-Frame Encoder koduje dźwięk i obraz telewizyjny w czasie rzeczywistym do celów przesyłania i zapamiętywania, umożliwiając opracowanie i odtwarzanie kompletnych multimedialnych aplikacji wideo na zwykłym PC.... Czytaj więcej »

Lepsza technologia zachęca do zakupów

Jak wykazują badania rynkowe (prowadzone m.in. przez Gartner Group czy IDC), wzrost wydatków na technologie informatyczne wyprzedza ogólny wzrost gospodarczy. Przykładowo, wzrost indeksu Dow & Jones wyniósł w USA w ciągu ostatniego roku 3,8%, podczas gdy w tym samym czasie indeks wzrostu technologii, obliczany przez grupę finansową SoundView, wzrósł o 5,4%. Podobna ocena ostatniego... Czytaj więcej »

Porozumienie Adobe i IBM

Publikowanie on-line, zarówno w sieciach lokalnych, jak przez Internet nabiera coraz większego znaczenia. Firmy IBM i Adobe zawarły ostatnio porozumienie w celu opracowania wspólnego zintegrowanego systemu tworzenia publikacji elektronicznych. W tym celu będzie wykorzystany program do dystrybucji dokumentów elektronicznych Adobe Acrobat, język opisu dokumentów PostScript oraz architektura... Czytaj więcej »

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

Jest to historia mojego odkrycia. Stwierdziłem mianowicie, że potrafię oszczędzić użytkownikowi 75% czasu potrzebnego do wprowadzania danych (a sobie wielokrotnych i uciążliwych poprawek), dzięki obserwacji użytkownika w trakcie codziennej pracy z aplikacją. Czytaj więcej »

Okolice

Prawa autorskie do muzyki w Cyberprzestrzeni

Kanadyjskie stowarzyszenie zajmujące się prawami autorskimi (Society of Composers, Authors and Music Publishers of Canada - SOCAN), centrum badawcze uniwersytetu w Yorku wraz z firmą software'ową Diskus Systems zaprojektowały system komputerowy Ivy. Ma on służyć do śledzenia elektronicznego kopiowania chronionej prawami autorskimi muzyki. Nowa technologia przeznaczona jest do ochrony... Czytaj więcej »

Zarządzanie papierami

Szacuje się, że ponad 50% czasu pracy zużywamy na zajmowanie się różnego typu dokumentami, drukami, formularzami czy pismami. Wielu z nas poświęca ok. 200 godzin rocznie tylko na wyszukiwanie informacji w masie papierów jaki na nas spada. Właściwe przechowywanie czy rozpowszechnianie dokumentów oraz szybkie odszukanie ważnej, zawartej w archiwum informacji jest niekiedy ważnym... Czytaj więcej »

Co tam panie w Malezji?

Podczas gdy światowy przemysł oprogramowania przynosi dochody rzędu dziesiątków miliardów dolarów rocznie, straty powstałe w wyniku kradzieży softwaru stanowią znaczny procent tej sumy. Czytaj więcej »

Hak na hakerów tylko w USA

Ostatnie wyczyny hakerów w Internecie wzbudzają niepokój użytkowników, którzy zaczęli domagać się lepszego zabezpieczenia danych przesyłanych w sieciach. Jednak większość sprzedawców komputerowych twierdzi, że restrykcje eksportowe rządu USA blokują ich wysiłki w celu uczynienia z Internetu bardziej bezpiecznego miejsca wymiany danych. Czytaj więcej »

Programować może każdy?

Wiele książek przeznaczonych dla adeptów sztuki programowania komputerów obarczonych jest wadą nieciągłości. Na ogół nie udaje się autorom płynnie przejść od wyjaśnienia pojęć podstawowych czy wręcz kanonów, do kwestii bardziej zaawansowanych. Autor podręcznika Języki C i C++. Twój pierwszy program dobrze poradził sobie z tym problemem. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Wkrótce dostęp do wszystkiego

Od dziesięciu lat powtarza się każdego roku, że właśnie ten rok będzie rokiem sieci lokalnych, że to one zawojują świat. Jednak przepowiednia jakoś nie sprawdza się. Mimo braku gwałtownej eksplozji, sieci lokalne na tyle wśliznęły się do biur, zakładów pracy i innych instytucji, iż można powiedzieć, że ponad połowa komputerów PC działa w sieci. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Dział "Praca grupowa" pojawia się w naszym tygodniku po raz pierwszy na wyraźne życzenie Czytelników. Będziemy w nim pisać o użytkowaniu lokalnych sieci komputerowych w małych firmach lub zespołach ludzkich, a w szczególności o: oprogramowaniu do obsługi pracy grupowej (terminarze, e-mail, workflow, zarządzanie obiegiem dokumentacji, wideokonferencje itp.), sieciowych systemach... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

"Pesel - czyli polskie liczydła"

(Pesel 521004xxxxx) Czytaj więcej »

Naukowcy i przedsiębiorcy

Wydaje mi się, że organizatorzy VIII Ogólnopolskiego Forum Teleinformatyki, które niedawno odbyło się w Krakowie, zapraszając nań Profesora Władysława M. Turskiego, nie wiedzieli co czynią. Profesor Turski spłatał im bowiem psikusa. Powiedział to, czego zebrani przedstawiciele polskiego świata informatyki z pewnością nie chcieliby usłyszeć (relację z wystąpienia Profesora... Czytaj więcej »

Jak zyskać wdzięczność narodu?

W urzędach skarbowych komputery stoją na szafach (w szafach nie ma miejsca, a brakuje miejsca i na szafy). Żadna z pracujących urzędniczek już nawet nie pamięta, co to jest. Nawet się o tym nie rozmawia: po co sobie psuć nerwy? Czytaj więcej »

Rynek

Oprogramowanie dla firmy

Na kwietniowych targach Infosystem '95 najliczniej prezentowaną grupą produktów była oferta oprogramowania wspomagającego pracę małych i średnich firm. Właśnie tego typu oprogramowanie przedstawiamy w zestawieniu cenowym. Czytaj więcej »

Sieci

Akademickie Centrum Internetowe SunSITE

W Interdysciplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego otwarto oficjalnie Centrum Komputerowe SunSITE. Centrum będzie wykorzystywane przez polskie środowisko naukowe w zakresie dostępu do serwisów sieciowych globalnej sieci komputerowej Internet. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Warszawskiego, Komitetu... Czytaj więcej »

Czy telefony mogą latać?

Czy indywidualna telefonia satelitarna ma przyszłość? Pytanie to jest zwłaszcza istotne dla Europy, w której rozwinięta jest doskonała sieć ruchomej telefonii naziemnej. Ostatnio dla Komisji Europejskiej opracowano raport pt. "Indywidualna łączność satelitarna oraz jej konsekwencje dla europejskiej telekomunikacji, handlu i przemysłu". Poniższe rozważania związane są z tym... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Nowy telefaks Panasonic UF-V60

Nową konstrukcją japońskiej firmy Matsushita (znanej pod handlową nazwą Panasonic) jest rodzina telefaksów z których dwa (UF-V60 i UF-V40O) przeznaczone są głównie dla małych i średnich biur oraz dla użytkowników prywatnych. Model V40 jest pozbawiony pamięci i działa nieco wolniej. Oba typy do wydruku domumentów korzystają z papieru termicznego. Czytaj więcej »

Internet World - bezpieczeństwo danych przede wszystkim

Jednym z głównych tematów konferencji Internet World 94 (Waszyngton) była sprawa bezpieczeństwa danych przesyłanych przez Internet. Ważna jest tu zwłaszcza możliwość używania tej sieci do przesyłania szczególnie ważnych i poufnych informacji (transakcje handlowe, bankowość, podpisy elektroniczne itp.). Czytaj więcej »

Zastosowania

Atuty kart elektronicznych w rozwoju usług bankowych

Postęp technologii mikroprocesorowej doprowadził do wprowadzenia na rynki światowe nowego typu karty plastikowej, która może doprowadzić do rewolucji w kartowych systemach płatniczych. Karta elektroniczna (chip card) - zachowując standardowy wymiar plastikowych kart identyfikacyjnych tradycyjnie związanych z różnymi produktami bankowymi - ma nowe możliwości rozszerzające dla... Czytaj więcej »

Listy

O Transplant-Net raz jeszcze...

W numerze 19 Waszego pisma (z 8 maja 95 r.) pojawił się artykuł "Serce w sieci". Czytaj więcej »

Kradzież w Fundacji

W nocy z 3 na 4 maja br. naszą Fundację spotkało ogromne nieszczęście: włamano się do naszego Laboratorium Komputerowego przy ul. Tatrzańskiej 7a i wyniesiono zainstalowany w nim sprzęt komputerowy (13 jednostek centralnych, w tym serwer z systemem OS/2 i całą zawartością naszego informatora sieciowego, monitor, 4 klawiatury, kolorowy skaner, 4 drukarki, w tym laserową oraz zasilacz... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...