powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 21-1995, 22 maja 1995
21-1995 Computerworld nr 21-1995
Wiadomości

Nowości AT&T

AT&T zaprezentował w Warszawie nową linię komputerów Globalyst. W jej skład wchodzi sześć maszyn standardu PC&C. (Personal Computing & Communication). Jest to połączenie możliwości oferowanych przez komputery osobiste i sieci komputerowe zarówno pod względem sprzętu, jak i oprogramowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może pracować w tzw. cyberprzestrzeni,... Czytaj więcej »

Serwis Banyan i Cisco w HP

Hewlett-Packard będzie świadczyć na całym świecie usługi wspomagające wszystkich użytkowników produktów Cisco Systems i Banyan Systems. Czytaj więcej »

Novell skarży Soft-tronic

Novell Polska oskarżył warszawski oddział Soft-tronica o sprzedaż nielegalnego oprogramowania. W piątek 12 bm. policja znalazła w siedzibie oddziału nie autoryzowane przez Novella kopie systemu operacyjnego NetWare 3.12. Obecnie mokotowska prokuratura prowadzi postępowanie przygotowawcze w tej sprawie. Czytaj więcej »

Globalna wideokonferencja

AT&T, Intel i Lotus Development zawarły porozumienie mające na celu integrację usług oraz uzyskanie pełniejszej zgodności produktów przeznaczonych dla systemów wideokonferencyjnych. Czytaj więcej »

VIII Ogólnopolskie Forum Teleinformatyki

Pod patronatem Wojewody Krakowskiego oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji tradycyjnie w Krakowie odbyło się kolejne VIII Ogólnopolskie Forum Teleinformatyki. Czytaj więcej »

Polskie firmy w DataStar

Baza danych TeleAdreson, zawierająca informacje o 700 tys. polskich firm wchodzi na stałe do największego, ogólnoświatowego serwisu baz danych DataStar/Dialog (Knight-Ridder). Czytaj więcej »

Biznesmenem być

Teraz każdy chce być biznesmenem. Popatrzcie na listy chętnych do uczelni kształcących biznesmenów i specjalistów od zarządzania: są nawet dłuższe niż kolejki do spółdzielni mieszkaniowych w czasach, gdy te istniały i budowały mieszkania. W celu ułatwienia przekwalifikowania się osobom starszym, pragnącym uzyskać satysfakcjonujący ich status biznesmena, przygotowaliśmy kilka... Czytaj więcej »

CA w środowisku Windows NT

Computer Associates International (CA) i Microsoft zawarły umowę na podstawie której CA-Unicenter oraz aplikacje biznesowe CA będą przeniesione do środowiska Windows NT. Czytaj więcej »

64-bitowe kontrolery NEC-a

MIP Technologies partner NEC-a, zaprezentował 64-bitowe procesory VR4300 oparte na architekturze MIPS RISC do zastosowań kontrolnych. Dzięki wykorzystaniu w nowym produkcie 32-bitowej zewnętrznej płyty NEC zredukował liczbę nóżek oraz zużycie energi. VR4300 wyposażony jest we wbudowaną pamięć podręczną instrukcji - 16 KB oraz pamięć podręczną danych - 8 KB. Czytaj więcej »

Specjalna wersja SDK

Novell wprowadził na rynek specjalną wersję zestawu do opracowania aplikacji - NetWare 4.1 Software Development Kit (SDK) Special Edition. Czytaj więcej »

Rynek wciąż rośnie

Rynek komputerowy w Polsce znajduje się nadal w fazie nie nasyconego wzrostu. Wartość sprzedanych produktów wzrosła z 551 mln USD w 1993 r. do 720 mln USD w 1994 r. Oznacza to ponad 40% wzrost. Czytaj więcej »

Polonia On-Line w Polsce

28 kwietnia rozpoczęła się prezentacja projektu Video On-Line, włoskiego przedsiębiorcy prasowego Nicola Grauso. Właściciel programu tv satelitarnej Polonia 1 i "Życia Warszawy" zamierza osobiście zaprezentować Video On-Line w 31 krajach, rozpoczynając w Atenach a kończąc w Teheranie. W Polsce prezentacja nowego przedsięwzięcia Nicola Grauso - Polonia On-Line odbyła się 11 maja. Czytaj więcej »

Nowe wersje SMS

Microsoft wprowadzi na rynek trzy nowe wersje oprogramowania do zarządzania systemami Systems Management Server. Pierwszy upgrade pojawi się na rynku w III kw. br., kolejny pod koniec br. lub na początku przyszłego. SMS działa na komputerze z Windows NT Server 3.5 i wymaga SQL Servera 4.2. Czytaj więcej »

Nowa wersja P6

Przeprojektowana wersja układu Intela P6 dla komputerów na biurko pojawi się na rynku w I poł. 1996 r. Czytaj więcej »

Nowości z DB Expo

Targi DB Expo '95 odbywające się w San Francisco, zgromadziły ponad 35 tys. specjalistów zajmujących się systemami zarządzania bazami danych. Głownym tematem prezentacji, spotkań i seminariów była budowa łatwych do wdrożenia, zarządzania i obsługi systemów rozproszonych. Czytaj więcej »

Uroczyste obchody i telekomunikacyjna rzeczywistość

Pod hasłem "Telekomunikacja i Środowisko" obchodzono w Polsce Światowy Dzień Telekomunikacji. Z tej okazji zorganizowano w całym kraju konferencje naukowo-techniczne, których tematem był m.in. rozwój telekomunikacji w danym regionie ze szczególnym uwzględnieniem wymogów i potrzeb ochrony środowiska. Część obchodów była poświęcona setnej rocznicy radiokomunikacji. Czytaj więcej »

Ceny spadają, ludzie odchodzą

Vinod Dham, jeden z architektów procesora Intel Pentium przeszedł do konkurencyjnej firmy NexGen. Ma on jej pomóc w stworzeniu procesora lepszego i tańszego od Pentium. Czytaj więcej »

Dokąd dzisiaj zechcesz pójść?

We wrześniu ruszy promocja firmy Microsoft w Polsce. Wzorem prowadzonej kampanii w 7 krajach świata od listopada 1994 r., Microsoft będzie promował własną markę i wprowadzany w sierpniu system operacyjny Windows '95 pod hasłem ''Where do you want to go today?'' Czytaj więcej »

120 MB na dyskietce 3,5"!

Konstrukcja napędu dyskietek o standardowym rozmiarze 3,5'' oraz same dyskietki o pojemności 120 MB po sformatowaniu opracowane zostały przez Matsushita Electric Industrial Co. Ltd we współpracy z Compaq Computer Corp. i 3M Data Storage Products. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Uczyć się na cudzych sukcesach

Uczyć się na własnych błędach to po prostu głupota, jeśli już ktoś przed nami znalazł właściwą drogę. Czytaj więcej »

Stereotypy z konsekwencjami

175 wydziałów lub instytutów w uczelniach wyższych, około 40 prywatnych uczelni wyższych specjalizuje się w kształceniu w dziedzinie zarządzania lub bankowości. Ponad 430 różnego rodzaju spółek, instytucji, spółdzielni łączy działalność doradczą i szkoleniową. Czytaj więcej »

Szkolić z umiarem

Wiele firm, które obecnie próbują w Polsce szkolić swoich pracowników nie zdaje sobie sprawy, że może zmarnować ogromne pieniądze i nie mieć z tego żadnych korzyści. Aby tego uniknąć muszą kierować się wzorem, który tworzą najlepsze firmy. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Przyszłość w kolorach tęczy

Na rynku drukarek powszechnego użytku można od kilku lat zaobserwować dość istotne zmiany. Wszechobecne do niedawna drukarki igłowo-matrycowe ustępują pola drukarkom laserowym i atramentowym. Czytaj więcej »

Nie zapominajmy o papierze

W kolorowych wydrukach, tym co najbardziej interesuje użytkownika jest wygląd kopii obrazu widoczny na papierze. W drukarkach atramentowych jakość wydruku w dużej mierze zależy od gatunku i rodzaju zastosowanego papieru. Czytaj więcej »

Procesory rocznik '95

Rynek komputerów osobistych, stacji roboczych i serwerów rośnie gwałtownie z roku na rok. Zjawisku temu towarzyszy wzrost liczby i rodzajów produkowanych procesorów. Każdy z producentów takich układów (patrz załączona tabela) ma nadzieję, że uda mu się zdobyć chociażby część tego rynku. Czytaj więcej »

Ventura wskrzeszona przez Corela

Zapomniany już trochę pakiet Ventura (mała poligrafia) wraca na rynek. Wersja 5 tego produktu jest dużo lepsza od poprzedniej, choć wymaga jeszcze dopracowania. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Kilka uwag o szkoleniach

Komputery instalowane w urzędach i przedsiębiorstwach mają pomóc pracownikom w wykonywaniu typowych zadań biurowych. Przejście od kalkulatora, segregatora i teczek do rekordów, plików i katalogów wymaga odpowiedniego szkolenia. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Czarter do piekła

Anonimowy abonent Internetu zabawiał się porównaniem systemów operacyjnych do przewoźników lotniczych. Oto próbka jego talentu. Czytaj więcej »

Pierwszym być

W czasie krótkiego pobytu w Hongkongu Larry Ellison, współzałożyciel i dyrektor generalny Oracle, rozmawiał z dziennikarzem Computerworld USA Donem Tennantem. W rozmwie poruszano wiele ciekawych tematów, więc publikujemyten wywiad w całości. Czytaj więcej »

Okolice

Dwa oblicza komputerowej sztuki

Czy komputer użyty do tworzenia sztuki jest tylko sprawniejszy niż tradycyjne narzędzia? Czy specjalny sprzęt wraz z oprogramowaniem udostępni artystom nowe formy wyrazu? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Kawałek pustego rynku

Jak napisał tu przed paroma tygodniami Sławek Trautman, czyli pan inżynier Sławomir Trautman, jeden z młodych weteranów prób praktycznego wykorzystania komputerów (proszę wybaczyć staruszkowi tę po trzydziestu latach familiarność wobec młodszego przyjaciela, irytującą zwykle, i słusznie, Czytelników), w "Computerworld" dominuje hardware, ludzie hardware'u tudzież informacje o... Czytaj więcej »

Miękkie podbrzusze biznesu

Słuchałem ostatnio wielu autorytetów z dziedziny biznesu, zarządzania i organizacji, m.in. Petera Druckera i Jamesa Champy, wypowiadających się na temat tego, co dzisiaj jest najważniejsze w prowadzeniu interesów. Czytaj więcej »

Komputerowa koszykówka

Przyjrzyjmy się kilku tendencjom. Otóż zauważono, że mimo, iż koszt wykorzystania w firmie jednego komputera PC (w ciągu pięciu lat) wzrósł z 19 tys. USD w 1987 r. do prawie 40 tys. USD w roku 1993 (dane z rynku amerykańskiego), nie spowodowało to większych zmian w myśleniu o reorganizacji pracy systemów cyfrowych. Czytaj więcej »

Rynek

Polski i europejski rynek informatyczny

European Information Technology Organizacion wydała raport, zawierający szczegółowy opis i analizę europejskich rynków informatycznych w latach 1992-96. Dane, wykorzystane w raporcie, zostały opracowane przez IDC (International Data Corporation). Czytaj więcej »

Nauczyciel z dyskietki i z kasety

Kontynuujemy prezentację oferty popularnych encyklopedii zapisanych na dyskach CD-ROM. Są to produkty zapisane w wersji oryginalnej - prawie wyłącznie w języku angielskim - oferowane na rynku krajowym przez takie firmy jak Centrum Komputerowe On-Line, Eureka, Invar, Mikrokom, Stratus. Niektóre z opisanych tytułów imponują bogactwem treści ilustrowanej sekwencjami wideo, nagraniami audio,... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

E-mail dla biznesu

Pocztę elektroniczną z zachwytem przyjęły zarówno małe firmy, jak i wielkie korporacje. W błyskawicznym tempie E-mail stał się powszechnie używanym narzędziem. Jest nie tylko źródłem informacji (i to nie tylko tych spływających z góry), ale także pomaga w tworzeniu nowych, elastycznych systemów zarządzania informacją. Czytaj więcej »

Pierwsza w historii

Olivetti zakończył prace nad Net3, pierwszą w historii kartą umożliwiającą standardowemu notebookowi (wyposażonemu w złącze PCMCIA) łączność bezprzewodową z konwencjonalną bądź bezprzewodową siecią LAN. Użycie karty zapewni podróżującemu użytkownikowi dostęp do sieciowych zasobów firmy. Czytaj więcej »

Standard dla zarządzania drukarkami sieciowymi

Printer Working Group - specjalnie powołana grupa robocza, tworzy na zamówienie przemysłu standard dla drukarek sieciowych. Ułatwi on życie zarówno użytkownikom sieci, jak i administratorom. Czytaj więcej »

Zastosowania

Mapy z BIPROGEO

Praktycznym wdrażaniem systemów informacji przestrzennej na terenie całego kraju zajmuje się wrocławska firma Biprogeo. Działalność ta jest realizowana głównie w oparciu o profesjonalny sprzęt takich firm jak Intergraph, HP, oprogramowanie MicroStation firmy Bentley, aplikacje Intergraph oraz systemy baz Oracle czy Informix. Czytaj więcej »

Komputeryzacja Banku Śląskiego

Bank Śląski w Katowicach SA zaliczany jest do klasy banków dużych. Przykład tej powstałej w 1989 r. instytucji finansowej pokazuje jak trudne jest unowocześnianie systemu komputerowego tak dużej organizacji. Czytaj więcej »

Specyfika informatycznych systemów dla bankowości

Bankowy system informatyczny aby był w stanie wspomagać kompleksowe i strategiczne działania banku, musi być wynikiem z góry założonej myśli konstrukcyjnej. Nie może więc powstawać w drodze przypadkowego tworzenia i "doklejania" kolejnych elementów. Z kolei myśl konstrukcyjna powinna być oparta na podstawach metodycznych. Bankowość ma pewną specyfikę, która musi znaleźć w tych... Czytaj więcej »

Listy

Czas na Internet

Jestem stałym czytelnikiem Computerworld i z przykrością stwierdzam, że ostatnio z Waszych łam zniknęły artykuły poświęcone Internetowi i możliwościom jego wykorzystania w Polsce. Ogólna obserwacja rynku wydawnictw komputerowych skłania mnie do wniosku, że prasa cały czas traktuje ten temat po macoszemu. Dotyczy to w równej mierze pism fachowych i popularnych. Computerworld był... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...