powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 20-1995, 15 maja 1995
20-1995 Computerworld nr 20-1995
Wiadomości

Multimedialny Novell

Comdex Novell zaprezentował PerfectHome - zestaw multimedialnego oprogramowania do użytku domowego na płytach CD-ROM. Pełny zestaw multimedialnych tytułów pojawi się na rynku w czerwcu br. Czytaj więcej »

Rekordowa gęstość zapisu

IBM poinformował o uzyskaniu w laboratoriach badawczych firmy rekordowej gęstości zapisu ok. 500 megabitów na centymetrze kwadratowym powierzchni dysku magnetycznego. Czytaj więcej »

Intuit nie sprzedany

"Przejęcie Intuita przez Microsoft może doprowadzić do podwyżek cen dyktowanych przez monopolistę i mniejszej liczby innowacji na rynku komputerowym " - stwierdzono w pozwie sądowym złożonym przez amerykański Urząd Antymonopolowy, który domaga się zablokowania transakcji. Czytaj więcej »

W Nowym Sączu po staremu

Józef Michalik przestał pełnić obowiązki prezesa spółki Optimus S.A. Jego miejsce zajął dotychczasowy prezes Rady Nadzorczej firmy i główny jej udziałowiec Roman Kluska. Czytaj więcej »

Komunikacja głosowa w GroupWise

Novell wprowadził komunikację głosową do własnego systemu obsługi komunikatów - GroupWise. Użytkownicy korzystający z systemu mogą odbierać, odtwarzać, odpowiadać, zapamiętywać i przekazywać komunikaty głosowe z komputera stacjonarnego, przenośnego lub telefonu. Czytaj więcej »

Opus, czyli Unisys równolegle z Intelem

Unisys wprowadza na rynek nową rodzinę komputerów o masowym przetwarzaniu równoległym (MPP) - Open Parallel Unisys Server (OPUS). Opus, wspólne dzieło firm Intel i Unisys powstał w ciągu 20 miesięcy. Podstawowe informacje o nowym produkcie podał James Unruh, prezes Unisys na konferencji prasowej, która odbyła się w Paryżu i Nowym Jorku za pośrednictwem satelity. Czytaj więcej »

Drogie certyfikaty

Producenci i importerzy sprzętu komputerowego, którzy zapłacili za certyfikację sprzedawanych przez siebie produktów mogą zaskarżyć Polskie Centrum Badania i Certyfikacji o bezprawne pobieranie opłat za certyfikację. Centrum nie skonsultowało bowiem cennika opłat z Ministerstwem Finansów. Czytaj więcej »

Umberto Eco i CD-ROM

Włoski pisarz Umberto Eco zajął się ostatnio bardziej przyziemną pracą niż pisanie ezoterycznych powieści, a mianowicie projektowaniem i edycją płyt CD-ROM wydawanych przez Ing. C. Olivetti & Co. Czytaj więcej »

Sun w Polsce - nauka, biznes, technologie

Scott McNealy, prezes Sun Microsystems, odbył w Warszawie serię spotkań z przedstawicielami polskiego rządu, środowisk naukowych, kół biznesu oraz prasy by przedyskutować główne kierunki rozwoju światowego przemysłu komputerowego. Wizyta w Polsce była częścią Sun World Tour III. Czytaj więcej »

Przedwczesne decyzje

W momencie gdy istnieje potrzeba odbudowy autorytetu administracji państwowej, w dobie starań o przywrócenie poszanowania prawa zdarza się, że wysocy urzędnicy państwowi zamiast dbać o prawdziwe interesy kraju pozwalają sobie podejmować decyzje, które nie mogą się w żaden sposób przyczynić do powodzenia reformy administracji publicznej. Przykładem takiego działania jest... Czytaj więcej »

Escom kupił technologię Commodore

Escom AG poinformował o nabyciu technologii komputerowych, patentów, własności intelektualnych oraz zastrzeżonych nazw - sprzętu Commodore i Amiga w celu rozpoczęcia jego wytwarzania. Escom zakupił prawa do produkcji Commodor i Amigi na licytacji przeprowadzonej po bankructwie Commodore International. Czytaj więcej »

Mainframe w sieci

Nowa karta IBM przeniesie oprogramowanie z mainframe'a na serwery sieci LAN. Czytaj więcej »

Centrum Internetowe SunSITE dla UW

W Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu

Warszawskiego otwarto Centrum Komputerowe SunSITE sponsorowane przez Sun Microsystems. Czytaj więcej »

Nowości z Lotusa

W Brighton (W. Brytania) odbyło się spotkanie pod nazwą Lotus European Technology Conference '95. Zgromadziło ponad 1000 użytkowników produktów Lotusa oraz przedstawicieli firmy, którzy zaprezentowali stan obecny i perspektywy rozwoju tworzonych aplikacji. Czytaj więcej »

Oracle Transparent Gateway

Oracle zaprezentował trzy nowe produkty umożliwiające użytkownikom bazy Oracle7 na uzyskanie dostępu do danych znajdujących się w bazach innych producentów. Oracle Transparent Gateway for Informix, Oracle Transparent Gateway for Ingres oraz Oracle Transparent Gateway for Sybase oferują dostęp do danych, bez potrzeby specjalnego kodowania, czy też modyfikacji istniejących już aplikacji... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Komputerowy pomocnik mistrza

Komputer jest dziś symbolem nowoczesności nauczania do tego stopnia, iż niektórzy stawiają sobie za punkt honoru poprowadzenie przynajmniej jednych zajęć z jego wykorzystaniem. Czytaj więcej »

Humaniści z odzysku

Każde z trzech kolejnych powojennych pokoleń charakteryzowało się odmiennym podejściem do tego, czego warto się uczyć i jaka wiedza stanowi o wartości człowieka. Czytaj więcej »

Psychologia dla biznesu

W Uniwersytecie Lehigh w Pensylwanii, poza należącymi do programu zagadnieniami z zakresu techniki i zarządzania, przez cztery lata studiowałem też psychologię i psychopatologię. Czytaj więcej »

Manedżer wykształcony

Nie ma wątpliwości, że w obecnym świecie najlepszym zabezpieczeniem dla każdego z nas jest nieustanny rozwój, samodoskonalenie, ciągłe uczenie się. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Sieć bez sieci

Jeśli kogoś nie stać na instalację sieci komputerowej łączącej niewielką liczbę komputerów i urządzeń

peryferyjnych może skorzystać z urządzeń prostszych i względnie mało kosztownych, które pozwalają na dzielenie np. jednej drukarki między kilka stanowisk komputerowych oraz umożliwiają wymianę plików między komputerami. Niżej przedstawiamy kilka tego typu... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Jak zostać zauważonym - opinie menedżerów

Rywalizacja w dążeniu do kariery jest obecnie ogromna. Zapytano kilku menedżerów systemów informatycznych na co zwracają uwagę oceniając swoich pracowników? Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Siedem mitów

Twój ostatni projekt systemu informatycznego (IS) okazał się klapą - przekroczyłeś budżet, spóźniasz się i tracisz kontrolę. Zbytnio uwierzyłeś w magię oprogramowania wspomagającego zarządzanie projektem. Czytaj więcej »

Okolice

Biblioteki optyczne

Bez zbytniej przesady można śmiało stwierdzić, że siła wiązki światła laserowego (wykorzystuje się je m.in. w urządzeniach pamięci optycznych) spowodowała wręcz zmianę struktury rynku pamięci masowej komputerów. Prawie każda z komputerowych instalacji sieciowych korzysta obecnie co najmniej z jednego rodzaju pamięci optycznej typu WORM, CD-ROM czy wielokrotnego zapisu. Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Multimedialne systemy przenośne

Coraz więcej producentów oferuje klientom systemy przenośne w wersji multimedialnej. Systemy takie z samej definicji muszą być niewielkie oraz ważyć co najwyżej 3-5 kg, toteż konstruktorzy stoją przed bardzo trudnym zadaniem. Postęp technologiczny powoduje jednak, że multimedialne systemy przenośne oferują użytkownikowi niejednokrotnie większe możliwości (w zakresie prezentacji... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Zdumiony ciszą

Pisuję tu od menedżera, ale z satysfakcją; pismo jest żywe, młode pokolenie autorów nie bierze się z samej pewności siebie, jak to się zdarza w wielu innych gazetach, lecz z kompetencji; przede wszystkim zaś - pismo jest kompetentne. Czytaj więcej »

Szansa

W potocznym myśleniu zakup komputera ma usprawnić funkcjonowanie firmy. Panuje też przekonanie, że komputer przyczyni się do zmniejszania kosztów działalności przedsiębiorstwa. Te dwa powody - poza elementami najzwyklejszej mody na komputeryzację - brane są najczęściej pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o informatyzacji instytucji, biura, firmy. Tej, na wstępie, towarzyszy... Czytaj więcej »

Taktyka dla Polski

W życiu jak w wojsku. Generałowie ustalają strategię a porucznicy taktykę. Dobrze jest jednak, kiedy generałowie w planach strategicznych uwzględniają realia szczebla taktycznego. Na przykład możliwość wystąpienia mroźnej zimy. Wtedy porucznicy mogą wydać żołnierzom ciepłe onuce i nauszniki. I "Do ataku!!!" Czytaj więcej »

Rynek

Nauczyciel z dyskietki (cz. 3)

W bieżącym zestawieniu cenowym kontynuujemy zeszłotygodniową prezentację oferty programów edukacyjnych przeznaczonych do nauki języków obcych. Na tym rynku obok cieszących się zasłużoną popularnością programów krajowych (pakiety SuperMemo, Young Digital Poland, Pracownia Komputerowa Skalmierski i inni) pojawiło się kilka nowych produktów z importu. O tym, że są to programy... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Nadchodzi wiek infostrad

Mieszkańcy Europy Wschodniej z własnych doświadczeń wiedzą, jak ważna jest wolność słowa. Dostęp do informacji przekształcił się już we wszystkich demokratycznych systemach w podstawowe prawo obywatela. Jednocześnie informacja staje się kluczowym elementem społecznego, ekonomicznego i politycznego rozwoju, katalizatorem koniecznym do funkcjonowania efektywnej gospodarki. Nadchodzi... Czytaj więcej »

Systemy satelitarne VSAT

Wraz ze wzrostem zastosowań telekomunikacyjnych technik cyfrowych i powszechnym wykorzystaniem satelitów telekomunikacyjnych, granica między systemami VSAT (cyfrowe systemy satelitarne wykorzystujące anteny o małych rozmiarach) do zastosowań profesjonalnych i komercyjnych wydaje się zanikać. Obecnie rynek VSAT obejmuje wszystkie dziedziny cyfrowej komunikacji satelitarnej, które używają... Czytaj więcej »

Zastosowania

R/3

Jedną z ciekawszych aplikacji wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem, działających w środowisku klient/serwer jest aplikacja niemieckiej firmy SAP. Czytaj więcej »

Sympozjum użytkowników COSMOS/M

Instytut Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej zorganizował Sympozjum użytkowników pakietu analiz MES (Metody Elementu Skończonego) COSMOS. Wśród uczestników było ok. 45% inżynierów z przemysłu, m.in. z wrocławskiego Pafawagu, Jelczańskich Zakłaadów Samochodowych, Swidnickiej Fabryki Wagonów, GIG z Katowic, Ursusa, Detrans z Bytomia i in. pozostali uczestnicy... Czytaj więcej »

Listy

Poltax śpi?

Pracując w Izbie Skarbowej interesują mnie ukazujące się dość regularnie artykuły na temat Mini Poltaxu, ale odnoszę wrażenie jakby przeważały w niej opinie ze strony Bulla i laik może odnieść wrażenie całkiem odmienne od stanu faktycznego jaki panuje w Urzędach Skarbowych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...