powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 19-1995, 8 maja 1995
19-1995 Computerworld nr 19-1995
Wiadomości

OS/2 prowadzi

IBM OS/2 opanował 84,4% rynku, a także uzyskał w ub.r. największy wzrost sprzedaży w Europie (58,7%) wśród wszystkich oferowanych 32-bitowych systemów operacyjnych dla komputerów osobistych. Jeśli chodzi o systemy dla serwerów,to najbardziej dynamicznie rozwijała się sprzedaż Windows NT (wzrost o 162,6%), choć w liczbach bezwzględnych system zajął tylko 6,4% rynku. Czytaj więcej »

Ostrożna ABC Data

"Mniejsze tempo wzrostu obrotów w 1994 r. nie było spowodowane trudnościami, jak twierdzi wielu naszych konkurentów, ale reorganizacją firmy", powiedział prezes ABC Data, Krzysztof Musiał. Czytaj więcej »

Ustawa znowelizowana

Sejm znowelizował Ustawę o Łączności. Nowy kształt Ustawy nie zbliża nas do rozwiązań stosowanych w krajach Unii Europejskiej. Minister Łączności nadal pozostaje zarówno właścicielem, jak i regulatorem prawnym Telekomunikacji Polskiej. Czytaj więcej »

Windows 95 bliżej NT

Microsoft po wprowadzeniu na rynek Windows 95 zamierza dodać interfejs użytkownika nowego systemu operacyjnego do Windows NT. Czytaj więcej »

Serwer sieciowy Invaru

Inwar wyprodukował serwer sieciowy o wysokiej odporności na uszkodzenia, usyskanej dzięki zdublowaniu wszystkich istotnych dla pracy podzespołów. Czytaj więcej »

Pojedynczy system operacyjny

Microsoft po wprowadzeniu na rynek Windows 95 zamierza dodać interfejs użytkownika nowego systemu operacyjnego do Windows NT. Czytaj więcej »

Serce w sieci

Z dr. Markiem Pacholczykiem, konsultantem medycznym projektu Transplant-Net, rozmawia Lesław Wawrzonek. Czytaj więcej »

Monopol, ale nie do końca

Na prowadzenie usług pocztowych i telekomunikacyjnych będzie można otrzymać koncesję od Ministra Łączności, ale Telekomunikacja Polska S.A. zachowa monopol na najbardziej dochodowe połączenia międzynarodowe i międzymiastowe - postanowił Sejm nowelizując 21 kwietnia br. ustawę o łączności. Czytaj więcej »

Błąd w PA-RISC

Hewlett-Packard poinformował o wykryciu i usunięciu błędów w części układów PA-RISC własnej produkcji. Błędy mogą powodować uszkodzenie danych oraz nieprawidłową pracę systemów, objawiającą się komunikatem "system machine check" w serwerach i stacjach roboczych z układami PA-7100 i PA-7150. Czytaj więcej »

CDE dostępne dla użytkowników

Hewlett-Packard ogłosił wprowadzenie środowiska o nazwie Common Desktop Environment (CDE). Czytaj więcej »

Łatwizna

Możecie Państwo powiedzieć, że sytuacja patrzącego z boku jest wyjątkowo dogodna: może sobie spokojnie wybrzydzać, natomiast nie ponosi osobistej ani finansowej odpowiedzialności za swoje działania. Z drugiej jednak strony taka sytuacja pozwala obserwować zjawiska, których nie zauważają ludzie zaangażowani na co dzień w procesy gospodarcze. Czytaj więcej »

Wang dla Windows 95

Wang Laboratories i Microsoft planują wbudowanie technologii przetwarzania obrazu do systemu operacyjnego Windows 95. Firmy zamierzają także przenieść oprogramowanie do przetwarzania obrazów i zarządzania przepływem pracy do środowiska Windows NT. Korporacje zapowiadają stworzenie API, które połączyłyby narzędzia Wanga do serwera komunikacyjnego Exchange Microsoftu. Czytaj więcej »

Zamienił stryjek klawiaturę ...

Interfejs przyszłości, który zastąpi większość funkcji klawiatury będzie wykorzystywał systemy rozpoznawania głosu. Miliony użytkowników komputerów osobistych będą wydawać komendy głosem rozkazując komputerowi: Skopiuj! Wczytaj! Skasuj!, a także wprowadzać teksty mówiąc do mikrofonu podłączonego do systemu. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Trudne podejście

Decentralizacja zarządzania to naprawdę świetny, sprawdzony pomysł na efektywne prowadzenie przedsiębiorstwa i wykorzystanie twórczej aktywności każdego człowieka. Szczególnie dobrze wypada w firmach, w których są komputery, najlepiej połączone w sieć, a pracownicy mają trochę wiedzy na temat tego narzędzia i chętnie się nim posługują. Już pod koniec lat 60. najwybitniejszy... Czytaj więcej »

Decydować czy nie?

Finalne pytanie jakie stawia ktoś podejmujący decyzje to: "Czy decyzja jest naprawdę potrzebna?" Bo jedna alternatywa istnieje zawsze - nie robić nic. Czytaj więcej »

Demokracja i wyższa jakość

Ponad 70 procent wydatków, które na świecie ponosi się na komputeryzację, związanych jest z zarządzaniem. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Nowy standard łącza do PC

Nowy standard łącza szeregowego o dużej szybkości dla komputerów osobistych - Universal Serial Bus (USB) uzgodniły największe firmy produkujące sprzęt i oprogramowanie. Compaq, Digital, IBM, Intel, Microsoft, NEC oraz Northern Telecom poinformowały o tym na konferencji Windows Hardware Engineering Conf. (WinHEC) 95. Czytaj więcej »

Nowe OKI

OKI Europe Ltd rozpoczyna sprzedaż trzech nowych modeli drukarek. Dwie laserowe wyposażone w głowice z diodami LED, o rozdzielczości 600 punktów/cal drukują z szybkością 8 stron/min. (OL 810ex) i 12 stron/min. (OL 1200ex). W obu modelach zastosowano procesory RISC R3000 25 MHz produkcji MIPS, 32-bitową szynę danych i bank pamięci o wielkości 2 MB, z możliwością powiększenia do 34... Czytaj więcej »

SynTalk dla Windows

SynTalk to program służący do odczytywania (przekształcania na dźwięki) tekstów napisanych w języku polskim. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Ewolucja gatunków

Widzieliśmy już nagłówki, przeczytaliśmy odpowiednie książki, wysłuchaliśmy dyskusji. Tradycyjne role, odpowiedzialność i drogi kariery współczesnych specjalistów technologii informacyjnej są obecnie narażone na ogromne wstrząsy. Powodem jest szerokie rozpowszechnienie się technik Business Re-engineering i zmiany technologiczne. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Trzecia warstwa

Stosowanie technologii klient/serwer wymaga określenia wielu szczegółów dotyczących takich rozwiązań. Czy dwuwarstwowy model C/S jest wystarczająco dobry w praktyce? Czytaj więcej »

Okolice

Wizja niedalekiej przyszłości

Times Square. Północ ostatniego dnia roku 1999. Ryk tłumu witającego Nowy Rok i wejście w trzecie milenium. Być może tylko kilka osób w tym wielotysięcznym tłumie zdaje sobie sprawę, że pierwsze lata nowego tysiąclecia przyniosą coś więcej niż tylko zmianę cyfr na kalendarzach. Rok 2000 będzie skokiem jakościowym w stronę nowego, wszechobecnego środowiska skalowalnych sieci i... Czytaj więcej »

Porównanie produktów

Głos eksperta

"Producenci komputerów prowadzili bardzo niemądrą politykę, jeśli chodzi o testy porównawcze. Można by ją określić tymi słowy - reguły gry powinny być na tyle elastyczne, aby zawsze można było przechytrzyć czy oszukać innych. Każdy z producentów wydawał się żywić złudne przekonanie, że potrafi w lepszy sposób niż konkurencja wykorzystać wszystkie luki w sposobie... Czytaj więcej »

Testy pięciu serwerów

Producenci serwerów RISC-owych stosują w swoich wyrobach taką mnogość firmowych rozwiązań, że wybór właściwego systemu nie jest tak łatwym zadaniem jak zakup komputera PC. Teoretycznie rzecz biorąc Unix jest otwartym systemem operacyjnym. Jednak w praktyce okazuje się, że otwartość ta najczęściej nie spełnia oczekiwań użytkownika. Czytaj więcej »

Testy porównawcze: plusy i minusy

Wielu użytkowników eksploatujących serwery typu RISC, pracujące pod systemem Unix, ocenia ich wydolność na podstawie wyników uzyskanych po uruchomieniu testów porównawczych oferowanych przez TPC (Transaction Processing Performace Council) i SPEC (System Performance Evaluation Corp.). Czytaj więcej »

Skalowalność najsilniejszą stroną serwerów linii Himalaya

Wszyscy bez wyjątku producenci serwerów RISC-owych (w tym AT&T, Global Information Solution, Data General Corp., DEC, HP, IBM, Silicon Graphics i Sun Microsystems Inc.) przywiązują bardzo dużą wagę do tego, aby ich produkty były w pełni skalowalne (możliwość dokładania kolejnych procesorów). Czytaj więcej »

Przewodnik po serwerach RISC/Unix

Producenci serwerów typu RISC szukają gorączkowo swojego miejsca na rynku jak nigdy dotąd. Zmusza ich do tego zarówno dynamiczny rozwój komputerów PC dużej mocy, jak i rosnąca konkurencja ze strony serwerów klasy ''high end''. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Młodość czy korupcja?

Orędowałem tu za powstaniem własnego związku kredytowego branży komputerowej, opartego na zasadach obmyślonych przez "starego" Schulzego z Delitzsch. Ale chyba nikogo to nie interesuje; rynek wydaje się snadź tak łatwy do skubania, że nikogo nie obchodzi, jakby tu zmusić do pracy dla siebie swoje pieniądze. Sądziłem, że odezwie się do mnie przynajmniej ktoś z Izby Informatyki i... Czytaj więcej »

"Poużycie efektów, lemowanie i transparentność dla dodania cieni"

Niektóre gazety zatrudniają wymyślaczy tytułów. Felietoniści zwykle piszą odwrotnie: mają jakiś dobry tytuł, a reszta to jego uzasadnienie czasem rozwinięcie. Inny sposób pisania felietonów to wymyślenie zgrabnej pointy, która ma zakończyć poprzedzające ją wodosłowie. Ten tekst nie zachowuje powyższych reguł. Czytaj więcej »

Chwalę Kongres

Wszystkie kongresy mają to do siebie, że są nudne. Ich cechą jest także to, że nic z nich nie wynika. To opinie łagodne. Kiedy w minionym roku ogłoszona została inicjatywa zorganizowania Kongresu Informatyki Polskiej, poza wyżej wymienionymi opiniami, pojawiały się również znacznie bardziej krytyczne. Ale wiadomo: krytykować i doradzać jest łatwo. Stańczyk miał swego czasu... Czytaj więcej »

Rynek

Nauczyciel z dyskietki - część II

Jeśli chcemy być kolejnym krajem Unii Europejskiej już niedługo każdy z nas może stanąć przed koniecznością konkurowania własną pracą z pracownikami krajów Europy Zachodniej. Czy w takiej sytuacji jest coś bardziej naturalnego, niż nauka języków obcych z wykorzystaniem komputera? Czytaj więcej »

Akcje Bulla

IPC, singapurski producent komputerów PC, oczekuje na możliwość zakupienia akcji należącej do francuskiego rządu firmy - Compagnie des Machines Bull. Bull ma być w najbliższym czasie sprywatyzowany. Czytaj więcej »

Doroczne notowania Fortune

W marcowym numerze miesięcznika Fortune opublikowano wyniki trzynastego, dorocznego rankingu firm amerykańskich. Z firm komputerowych znalazły się w pierwszej dziesiątce: Microsoft, Motorola, Intel, 3M oraz Hewlett-Packard. Czytaj więcej »

Macintosh lepszy od DOS-a

Ogólna sprzedaż oprogramowania w Europie Zachodniej w ub.r. miała wartość 1,8 mld USD, co stanowi wzrost o 69% w porownaniu z ubiegłym rokiem. W IV kwartale sprzedaż osiągnęła poziom 540 mln USD - o 11% więcej niż w poprzednim roku. Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

ATM rozwiązuje problem wydajności sieci

ATM, asynchroniczny tryb przesyłania danych, jest kluczową technologią w świecie multimedialnym. Warunkiem wstępnym przesyłania transmisji multimedialnych w sieciach jest odpowiednia infrastruktura. Większość współczesnych sieci komputerowych nie radzi sobie z olbrzymim strumieniem danych multimedialnych. Nie są też one właściwie wyposażone do współbieżnej transmisji dźwięku,... Czytaj więcej »

Microsoft Network tylko spod Windows 95

Premiera Windows 95 oferujących dostęp do Microsoft Network może być przełomem w aplikacjach multimedialnych. Lecz konkurenci Microsofta nie zamierzają poddać się bez walki. Czytaj więcej »

ISDN - europejska specjalność

Zgodnie z danymi zaczerpniętymi z raportu EuroLAN Research "ISDN na europejskim rynku LAN", sprzedaż routerów ISDN na europejskim rynku wzrośnie z 6,2 tys. w 1994 r. do 50 tys. w 1997 r. Czytaj więcej »

Czar wideokonferencji

Wideokonferencja to technika prowadzenia konferencji na odległość, tak aby dyskutanci widzieli jeden drugiego. Technika, która w pewnym sensie nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Miała być alternatywą w stosunku do konferencyjnych podróży. Alternatywą tańszą, ale równie efektywną. Czytaj więcej »

FLARE - najnowszy telefon komórkowy Motoroli

Telefony komórkowe FLARE Motoroli produkowane są w jedenastu kolorach i pięciu odmianach konstrukcyjnych, dzięki czemu kupujący ma do wyboru 55 modeli. Czytaj więcej »

Produkty CTI ruszają na podbój Europy

W przyszłym roku telefon będzie obchodził swoje 120 urodziny. Wynalazek Aleksandra Grahama Bella stał się integralną częścią obecnej cywilizacji. Telefonia oferuje współczesnemu użytkownikowi szereg wyspecjalizowanych usług. Większość z nich jest wynikiem jej mariażu z komputerem. Czytaj więcej »

Zastosowania

Architektura aplikacyjna nowoczesnego systemu bankowego

Każdy nowoczesny informatyczny system bankowy przeznaczony dla banku wielooddziałowego o charakterze uniwersalnym powinny charakteryzować co najmniej takie cechy jak: orientacja na klienta, pakietowy styl zaprojektowania, umożliwiający definiowanie produktów bankowych dla zmieniających się potrzeb i dla różnych banków, kompleksowość rozwiązania, czyli obsługa wszystkich istotnych... Czytaj więcej »

Listy

Osobista stacja robocza TD-3 Intergraph

W nr. 15/95 Waszego poczytnego tygodnika znalazło się omówienie nowego komputera, wyprodukowanego przez jedną z największych polskich firm komputerowych. Komputer ten - mocna stacja graficzna do zastosowań CAD, wykorzystujący procesor Pentium 100 MHz - został porównany ze stacją roboczą TD-3 produkcji Intergraph. W szczególności szybkość działania wspomnianego polskiego komputera... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...