powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 18-1995, 1 maja 1995
18-1995 Computerworld nr 18-1995
Wiadomości

Norton Administrator for Networks dla WAN

Symantec wprowadzi na rynek upgrade do Norton Administrator for Networks. Narzędzie do zarządzania sieciami LAN Symanteca będzie w stanie pracować w środowiskach sieci rozległych WAN. Czytaj więcej »

Jeden standard

Dwie konkurencyjne grupy, zajmujące się tworzeniem standardów do zarządzania dokumentami, połączyły się w nową organizację nazwaną Document Management Alliance (DMA). Celem DMA jest stworzenie szeroko akceptowanego, przemysłowego standardu zarządzania dokumentami. Czytaj więcej »

Nowy ProLiant Compaqa

Compaq zaprezentował nowy serwer - ProLiant 1500 5/120 - wyposażony w procesor Intel Pentium 120 MHz. Czytaj więcej »

Sporne paragrafy i zasady

Czy komputer jest podobny do magnetofonu i magnetowidu - zastanawiali się przedstawiciele środowisk informatyków, biznesmenów oraz dziennikarze na spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Ministerstwo Kultury i Sztuki stwierdza z całą pewnością, że jest podobny. Czytaj więcej »

Optymistyczny początek roku

IBM, Digital, Sun, Microsoft i Intel mogą z zadowoleniem podsumować miniony kwartał. Mniej udany był ten okres dla Compaqa. Czytaj więcej »

Notebooki o nowej architekturze

Intel Corp. i Microsoft Corp. opracowują nową architekturę komputerów przenośnych. Ma ona pozwolić na zwiększenie wydajności, obniżenie cen oraz zmniejszenie liczby problemów, z którymi borykają się użytkownicy dzisiaj oferowanych notebooków. Pierwszych wyników współpracy można się spodziewać pod koniec br. Czytaj więcej »

Nowa stacja obocza Digitala

Digital zaprezentował stację roboczą AlphaStation 250 4/266. Nowy system pracuje z zegarem 266 MHz uzyskując wydajność 198,6 SPECint92 i 262,5 SPECfp92. Tak wysoką wydajność zapewnia 128-bitowa szyna, pamięć podręczna 2 MB oraz procesor 21064A - udoskonalona wersja 64-bitowego procesora 21064. Stacja robocza wyposażona jest w szyny PCI i ISA, pamięć operacyjną maks. 256 MB,... Czytaj więcej »

Wzrost cen DRAM

Zmniejszająca się ilość dostaw DRAM oraz spadek wartości dolara mogą spowodować znaczny wzrost cen układów. Czytaj więcej »

Delphi w Warszawie

Borland International wraz z firmą SoftPoint przeprowadził pierwszy w Polsce pokaz systemu Delphi. Czytaj więcej »

Syrenka czy Mercedes?

Niepohamowany rozwój nowych technologii i szybki wzrost wydajności pojawiających się co kilka miesięcy nowych modeli procesorów utrudnia ocenę sytuacji na rynku komputerowym i prognozy przygotowywane przez specjalistów. Cóż dopiero mówić o nowych, potencjalnych użytkownikach komputerów osobistych lub tych nieco bardziej zorientowanych, którzy chcą unowocześnić swoją maszynę.... Czytaj więcej »

Utrudniona migracja do Windows95

Wielu producentów oprogramowania, w tym sam Microsoft, zamierza wykorzystać możliwości nowego 32-bitowego systemu operacyjnego Windows 95 i wprowadzić do programów zasadniczo nowe funkcje wymagające zmiany wykorzystywanego formatu plików. Czytaj więcej »

Nowa rodzina IBM

IBM planuje wprowadzenie na rynek w maju br. nowej rodziny komputerów biurkowych z procesorami Pentium. Sprzęt zawierać ma oprogramowanie do diagnostyki oraz naprawiania błędów przez sieci LAN. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Sami swoi

Kultura firmy - niezwykle istotny element kształtujący wizerunek firmy - to jest wszystko to, co odróżnia daną firmę od innej, co powoduje, że ludzie chcą pracować DLA firmy, a nie tylko W niej. Czytaj więcej »

Chamy i dżentelmeni

Większość Polaków uważa biznes za działalność w gruncie rzeczy chamską, brutalną i prostacką, bazującą na żądzy zysku i upodobaniu do wyzyskiwania bliźnich. Kosmicznie odległą od kultury. Czytaj więcej »

Zmiana jest normą

Kultura zarządzania firmą musi współgrać z charakterystycznymi cechami kultury, przenikającej wszystkie dziedziny życia naszych czasów. Czytaj więcej »

Kultura odwzorowująca technologię

Kultura zarządzania i w ogóle kultura Microsoftu jest w najwyższym stopniu zdeterminowana przez technologię, którą tworzymy i sprzedajemy. Obyczaje w naszej firmie są demokratyczne, nie ma żadnej sztywnej etykiety, nie ma sformalizowanych procedur porozumiewania się ludzi. Drzwi wszystkich pokoi są otwarte. Unikamy oficjalności. Panuje zasada dostępności wszystkich dla wszystkich. Czytaj więcej »

klient/serwer

PowerBuilder 4

PowerBuilder jest jednym z najpopularniejszych środowisk narzędziowych dla architektury klient/serwer. Wersja PowerBuilder Enterprise (4295 USD) ukierunkowana jest przede wszystkim na tworzone zespołowo wydajne aplikacje transakcyjne, wykorzystujące trójwarstwową architekturę rozproszoną (zarówno serwery danych, jak i serwery procesów) i architekturę 32-bitową. W roku 1994 ponad jedną... Czytaj więcej »

Zdalna dystrybucja danych

Rozprzestrzenienie się klientów systemu informatycznego klient/serwer w firmie rozwiązuje problem dostępu do danych korporacyjnych, ale nie jest to rozpowszechnienie dostateczne dla firm mających wiele oddziałów i wiele osób w ruchu. Jak umożliwić dostęp do danych ludziom mającym sprzęt nie pdłączony do sieci komputerowej? Czytaj więcej »

Magic

System opracowania aplikacji bazodanowych Magic jest w Polsce dość popularny, choćby z tego powodu, że pojawił się na naszym rynku stosunkowo dawno. Niewielkie wymagania sprzętowe, znakowej wersji tego pakietu, pozwoliły wykorzystać jego właściwości na sprzęcie PC z DOS i systemem zarządzania bazami danych Btrieve z NetWare w sieciach lokalnych. Czytaj więcej »

Dylemat obiektowy

Wbrew dość rozpowszechnionej opinii, obiektowa baza danych powinna być szybsza niż relacyjna Czytaj więcej »

Spacer po dżungli ochrony danych

Administratorzy systemów informatycznych borykają się nie tylko z technicznymi zawiłościami środowisk pracy typu klient/serwer, ale są też zmuszeni stawić czoła bolesnemu paradoksowi, jaki wiąże się z problemem zapewnienia danym należytej ochrony. Im bardziej jest bowiem złożony system zabezpieczeń, tym bardziej utrudnia efektywną pracę użytkowników. Czytaj więcej »

Czy "downsizing" spotka się z "upsizing"?

Najbardziej stałą cechą informatyki jest jej zmienność Czytaj więcej »

Jaki rodzaj narzędzi wybrać?

Przewodnik po labiryncie oprogramowania wspomagającego tworzenie aplikacji w środowisku klient/serwer Czytaj więcej »

Nowa Era Informixa

Dotychczas użytkownicy systemu zarządzania bazami danych Informix mieli do dyspozycji produkty do opracowania aplikacji znakowych, działających na terminalach unixowych; częściej jednak korzystali z narzędzi CASE i programów 4GL opracowanych przez niezależnych producentów oprogramowania oraz narzędzi do opracowania aplikacji do Windows. Czytaj więcej »

Intersolv Q+E 6.0

Pamiętacie Excela 2.1 lub 3.0? W tamtych czasach (3 lata temu) dołączano do niego program o nazwie Q+E. Z dokumentacji nie wynikało, że jest to produkt niezależnego producenta, dołączany przez Microsoft z braku lepszego produktu własnego. Podobnie jak wówczas, tak i obecnie Q+E służy przede wszystkim do otrzymywania danych, zarządzanych za pomocą jednego z popularnych systemów... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Komputery PC z Pentium 120 MHz i układami Triton

Na rynku pojawią się już wkrótce pierwsze komputery PC wyposażone w procesor Pentium 120 MHz i sprzęgający go zresztą systemu specjalizowany układ Triton (Intel Corp.). Płyty główne komputerów produkowanych na bazie układu Triton są przygotowane do współpracy z układami standardu NSP (Native Signal Processing) i pamięcią RAM standardu EDO (Extended Data Out). Czytaj więcej »

Spóźnione centrum dowodzenia

DOS Command Center 3.01p (DCC) to polska wersja, pierwotnie niemieckojęzycznego programu autorstwa Daniela Pantke, która rozprowadzana jest w naszym kraju przez GTHU Shareholders. Przypomina on aplikacje takie jak Norton Commander, Volkow Commander, Fołtyn Commander, Norton Desktop for DOS itp. Program napisano z wykorzystaniem bibliotek Turbo Vision, a jego główną zaletą jest to, że... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Przemysł samochodowy dodaje gazu

Mimo wyraźnej tendencji ograniczania zatrudnienia w przemyśle motoryzacyjnym, specjaliści od systemów informatycznych łatwo znajdą w nim pracę. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Zarządzanie bazami danych i systemami unixowymi

Narzędzia do administrowania bazami danych są na ogół dostarczane przez producentów tych baz. Jednakże - ponieważ nadal istnieje wiele możliwości bardziej wyrafinowanego i specjalistycznego zarządzania, śledzenia wydajności i usprawniania dostępu do baz danych - niezależni producenci oprogramowania oferują specjalizowane narzędzia do tego celu. Jednym z producentów oferujących... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Wybuchnie, nie wybuchnie?

Osłabły już wspomnienia awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu. Była ona jednak szokiem dla mieszkańców Europy. Wspominam czarnobylską tragedię jednak nie po to, by krytykować słabości klasycznej sztuki inżynierskiej. Chciałbym natomiast zwrócić uwagę na zagadnienia inżynierii oprogramowania. Czytaj więcej »

"Z prawa na lewo, czyli wspomnienia optymistyczne"

Moi Szanowni Zmiennicy z tych stron, profesor Łętowska i redaktor Bratkowski, pewnie nie wiedzą, że niżej podpisany skromny sąsiad został nim m.in. właśnie dzięki ich działalności. Ot, śmieszny przypadek - a może prawidłowość?! Czytaj więcej »

Patrząc z boku

Kiedy przyglądam się danym dotyczącym zagranicznych inwestycji w Polsce w ubiegłym roku oraz kilku lat wcześniej, zauważam dosyć pozytywną tendencję. Czytaj więcej »

Rynek

Nauczyciel z dyskietki ( część I)

Jednym z coraz wyraźniej zarysowanych elementów rynku aplikacji dla komputerów PC jest rynek oprogramowania szkoleniowo-edukacyjnego. Według opinii analityków rynku komputerowego jest to czwarte w kolejności zastosowanie komputerów PC wykorzystywanych w warunkach domowych (tzw. home market). Wartość zakupów oprogramowania edukacyjnego ustępuje tylko takim częściom składowym tego... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Sieci rozległe, teoria i praktyka...

Trzecia z kolei konferencja na ten temat odbyła się pod koniec marca w Zakopanem. Swoje doświadczenia zaprezentowali w tym roku przedstawiciele wszystkich dziedzin związanych z budową i eksploatacją sieci rozległych oraz usług z nimi związanych. Czytaj więcej »

Kosztowna łączność

Technologia lokalnej łączności bezprzewodowej jest technologią przyszłości. Jak bliska jest to przyszłość? Kiedy nowa technika stanie się powszechną w domu, biurze i na ulicy? CeBIT '95 świadczy o olbrzymim zainteresowaniu nową technologią. Czy rok 1995 będzie przełomowy? Czytaj więcej »

Co to jest zdalny dostęp i komu jest potrzebny?

Coraz większa liczba pracowników nie jest związana ze stałym miejscem przebywania podczas wykonywania pracy. Rosnąca popularność przenośnych komputerów osobistych, łączy bezprzewodowych, malejące ceny szybkich modemów - wszystko to wychodzi naprzeciw potrzebom tej grupy zawodowej. Zdalny dostęp do sieci stał się istotnym elementem strategii rozwoju wielu firm. Zwłaszcza tych... Czytaj więcej »

Zastosowania

Miliard w środę, miliard w sobotę, a komputery - codziennie

Może mało kto o tym wie, ale istnieje w Polsce instytucja, która od dobrych kilku lat ma sprawną cyfrową sieć telekomunikacyjną, pokrywającą niemal całe terytorium naszego kraju. Nie jest to MSW ani Ministerstwo Finansów, ani też żadna równie ważna agenda rządowa, ale przedsiębiorstwo Grytek odpowiedzialne za teleinformatyczną obsługę gier loteryjnych i zakładów wzajemnych,... Czytaj więcej »

Listy

Smutek polskiej infostrady

Minęło zaledwie kilkanaście miesięcy od momentu, gdy zespolone środowisko sieciowe kraju i zagranicy, wystosowało do Sejmu i prasy polskiej dramatyczny apel o to, by agendy państwowe nie przeszkadzały Polakom w rozwoju ich krajowej sieci. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...