powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 16-1995, 17 kwietnia 1995
16-1995 Computerworld nr 16-1995
Wiadomości

Inwestycje w RADIO-NET

Motorola nabyła 38% udziałów Uni-Net Czytaj więcej »

Z Hanoweru blisko do Poznania

Połączenie czterech imprez targowych - Infosystemu, Poligrafii, Multimediów i wystawy Polman sprawiło, że Infosystem '95 wydawał się imprezą większą niż przed rokiem. 950 firm z 19 krajów na 20 tys. m2 powierzchni przemawia do wyobraźni. Czytaj więcej »

OpenDoc Developer Release

Novell wprowadził na rynek OpenDoc for Windows Developer Release 1 (DR1). DR1 łączy technologię Component Glue Novella oraz System Object Model (SOM) IBM. Czytaj więcej »

Nowa wersja OS/400

IBM zaprezentował nową wersję systemu operacyjnego OS/400. Wersja 3 release 1 (V3R1) umożliwia AS/400 przetwarzanie klient/serwer oraz przeciera szlak dla sprzętu opartego na technologii PowerPC. Czytaj więcej »

Dojrzałość DTP

"Z powodu użaleń, otrzymanych od niektórych naszych prenumeratorów, że druk Tygodnika, jako zbyt ścisły, nużący jest dla wzroku, dajemy numer dzisiejszy, jako pierwszy nowego tomu, sposobem próby, z wi‚rszami rozinterliniowanemi. Jednocześnie prosimy najusilni‚j szanownych prenumeratorów, tak w Warszawie, jak i na prowincyi, w cesarstwie i za granicą, aby nas zawiadomić raczyli... Czytaj więcej »

Prawie akcyjny JTT Computer

Uchwałą Walnego Zgromadzenia Wspólników spółki JTT Computer, firma ta zostanie przekształcona w spółkę akcyjną. "Jest to pierwszy krok w kierunku wejścia na giełdę" - stwierdził prezes spółki Tomasz Czechowicz. Już teraz wiadomo jednak, że prospekt emisyjny JTT nie zostanie wydany w tym roku. Czytaj więcej »

Pozytywnie o infostradzie

Myśl pozytywnie - to moje ulubione hasło. Nie da się niczego załatwić, naprawić, zdefiniować ani nawet opisać - jeśli nie będziemy myśleć i działać ku ulepszaniu. Nie wyklucza to krytyki, ale dobrze jeśli jest ona od razu połączona z propozycjami konstruktywnymi. Czytaj więcej »

Microsoft zdąży

Czy Windows 95 ukaże się w sierpniu? Czytaj więcej »

Multi i media

Targi Multimedia odbywają się równolegle z Infosystemem. W informatorach są wyraźnie oddzielone, a poznańska impreza formalnie ma w nazwie trzy człony: Infosystem, Multimedia , Poligrafia. Czytaj więcej »

Nowości w OpenEditor IBM-a

IBM wprowadził wiele ulepszeń w OpenEdition for MVS. Czytaj więcej »

Procesory NexGen dla Compaqa

Compaq Computer wybrał firmę NexGen na dostawcę procesorów klasy Pentium. NexGen jest obecnie jedyną firmą na świecie oferującą układy porównywalne z Pentium Intela. Według szefów Compaqa oferta NexGen jest znacznie korzystniejsza cenowo. Układy z rodziny Nx586 mają kosztować o 15-25% mniej niż odpowiadające im procesory Intela. Przy zakupie tysiąca procesorów P-100 100 MHz... Czytaj więcej »

Procesory - superprocesory

Intel chce utrzymać swoją dominującą pozycję na rynku producentów procesorów we wszystkich jego segmentach. Czytaj więcej »

Bez zagrożenia

Decyzja Dyrektora Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji (MP nr 60 poz. 555) przesuwająca termin obowiązkowego oznaczania wyrobów znakiem bezpieczeństwa "B" na dzień 1 maja 1995 r. uspokoiła środowisko importerów i producentów sprzętu komputerowego. Czytaj więcej »

ComNet Warsaw '95

"Polska i inne kraje Europy Środkowej oraz Wschodniej stoją przed historyczną szansą. Stopień rozwoju notowany w Europie Zachodniej mogą osiągnąć w czasie dziesięciokrotnie krótszym", powiedział Gunnar Kuehler, wiceprezes IDG World Expo na Europę Wschodnią, w czasie konferencji prasowej poprzedzającej czerwcową wystawę telekomunikacji i sieci komputerowych ComNet Warsaw '95. Czytaj więcej »

Wspólne Środowisko Komputerowe dla Unixa

Digital Equipment Corporation zapowiedział wyposażenie wszystkich stacji roboczych i serwerów z rodziny Unix Alpha we "Wspólne Środowisko Komputerowe" (Common Desktop Environment - CDE). Digital będzie w dalszym ciągu dostarczał zestaw rozwojowy, wchodzący w skład bieżącej wersji systemu operacyjnego Digital Unix V3.2. Czytaj więcej »

Integracja Office-BackOffice

Microsoft zachęca programistów do korzystania z usług serwerów zestawów BackOffice oraz Office. Czytaj więcej »

Office for Windows 95

Microsoft zapowiedział wprowadzenie na rynek Office for Windows 95, zestawu 32-bitowych aplikacji do nowego systemu operacyjnego. Pakiet ma pojawić się na rynku w niecały miesiąc po premierze Windows 95. Czytaj więcej »

Nowa linia Optimusa

Optimus S.A. prowadzi prace przygotowawcze nad rozpoczęciem produkcji nowej linii komputerów opartych na architekturze Plug-and-Play (włącz i używaj), które będą mogły wykorzystać zalety systemu operacyjnego MS Windows 95. Czytaj więcej »

JTT Computer w drodze na giełdę

Uchwałą Walnego Zgromadzenia Wspólników spółki JJ Compute, firma ta zostanie przekształcona w spółkę akcyjną. Czytaj więcej »

Aplikacje SunSoft dla platformy Intela

SunSoft wprowadził na rynek zestaw aplikacji dla serwerów z procesorami Intela. Solaris X86 Server Suite składa się w większość z istniejących aplikacji wyprodukowanych przez firmę, w tym z Application Server, PC Network Administration Server oraz Internet Gateway Server. Wszystkie aplikacje pracują w 32-bitowym systemie operacyjnym Solaris. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Są granice

Gdy słucham coraz częstszych narzekań przedsiębiorców i dyrektorów na nielojalnych, lekkomyślnych, wyrachowanych pracowników, to zastanawiam się, czy na pewno owa postawa podwładnych wynika z ich podłego charakteru i kulturowego zacofania. Zastanawiam się także, czy pracodawcy mają prawo wymagać czegoś tak osobistego jak lojalność, a jeśli nawet tak, to do jakich granic ta... Czytaj więcej »

Nic ważniejszego od ludzi

Nie ma, nie było i nie będzie w firmie nic ważniejszego niż zarządzanie ludźmi. A jednak kadra kierownicza często abdykuje ze swoich funkcji liderów, trenerów, opiekunów, mentorów, współpracowników, na rzecz zarządzania produktami, rynkami, technologią czy finansami. Czytaj więcej »

Lojalność bierze się z dobrego samopoczucia

W szybko rozwijających się firmach na trudnym, dynamicznym polskim rynku, pracownik nie może być traktowany wyłącznie jako podwładny, jako wykonawca poleceń. Musi być traktowany również jako partner, czyli świadomy sojusznik przedsiębiorcy w walce z przeciwnościami, w zmaganiach o sukces. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Nowe komputery Olivetti

Olivetti oferuje wiele nowych produktów od laptopów przez komputery PC po serwery. Czytaj więcej »

Notebook Dell Latitude XP 475c

Komputery przenośne nie były do tej pory najmocniejszą stroną firmy Dell. Po zaprezentowaniu kilku nieudanych modeli i dosyć długim okresie ciszy wydaje się, że firma przełamała złą passę. Świadczyć o tym może najnowsza konstrukcja - notebook Latitude 475c. Czytaj więcej »

Grosz do grosza

W sprzedaży pojawiła się nowa wersja pakietu finansowo-księgowego Symfonia dla Windows 1.5 - obok Polki i Wokulskiego, jednego z najpopularniejszych krajowych systemów do wspomagania zarządzaniem firmami o małej i średniej wielkości. Czytaj więcej »

Drukarka laserowa dla Windows

Fujitsu wprowadza na rynek nowy, już trzeci w ciągu ostatniego roku, model drukarki laserowej LED typu GDI - przeznaczonej do drukowania pod systemem operacyjnym Windows. Czytaj więcej »

HDCD

Sony i Philips wspólnie rozwijają technologię gęstego zapisu na 12-centymetrowej średnicy dyskach optycznych. Czytaj więcej »

Szybciutki CD-ROM

Toshiba opracowaa nowy model napędu CD-ROM, o czterokrotnie większej prędkości obrotowej od stosowanej w standardowych odtwarzaczach. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Dwa końce kija

Proponowane w Stanach Zjednoczonych prawa zmierzające do ograniczenia liczby imigrantów mogą mieć nieoczekiwany wpływ na rozwój amerykańskiego przemysłu komputerowego. Czytaj więcej »

Przystosuj się zamiast łapać za strzelbę

Tylko nieliczni uświadomili sobie , że sam staż pracy przestał być wartością. Ważne jest przede wszystkim to, gdzie pracowałeś, na jakim stanowisku i czego dokonałeś. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Standardowy wygląd Unixa

Czy ktoś jeszcze pamięta co to było COSE (Common Open Software Environment)? Dokładnie dwa lata temu, w marcu 1993 r. sześć firm (m.in. HP, IBM, SCO, SunSoft i Novell) zdecydowało opracować wspólną specyfikację wyglądu i działania użytkowego (look and feel) biurka Unixa -Common Desktop Environment (CDE). Czytaj więcej »

OLE i kłopot z głowy

Kiedy słucha się programistów opowiadających o tym jak OLE 2.0 wzbogaci pisane przez nich aplikacje, to człowiek dochodzi do wniosku, że każdy z nich wołał już w beciku OLE! Czytaj więcej »

Czy IBM MVS równa się Unix?

Wiadomość, że IBM wprowadził nową wersję swego największego i najpotężniejszego systemu operacyjnego MVS u polskich informatyków nie wzbudza zapewne wielkiego zainteresowania, jako że liczba komputerów typu mainframe, działających w Polsce jest niewielka. Informacja ta i prezentacja tego systemu na targach CeBIT '95 wzbudziła jednak szerokie zainteresowanie w całej Europie, gdyż... Czytaj więcej »

Okolice

Multimedia u progu następnego tysiąclecia

Z wielkim żalem muszę skonstatować, że na polskim rynku wydawniczym właściwie w ogóle brak książek przedstawiających wizje rozwoju informatyki. Dotyczących rzeczy, których nie można zrobić za pomocą swojego Peceta. Niestety dysponujemy niemal wyłącznie książkami zagranicznymi. Ostatnio kilka dobrych wieczorów zajęła mi lektura Multimedia - Gateway to the Next Millenium. Czytaj więcej »

Benchmark, czyli jak i po co porównywać komputery

Testy wzorcowe (Benchmarks) są programami, które mają pomagać porównywać różne systemy komputerowe. W jaki sposób, wg jakich kryteriów, w jakim celu? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Rewolucja technologiczna

Komputery tanieją z miesiąca na miesiąc. Nie jest to przesada, skoro pojawiające się na rynku mikroprocesory oferują podwojoną moc za cenę swych starszych braci (starszych zaledwie o kilka miesięcy). Jeśli coś jest tanie, a przy tym użyteczne, zaczyna być coraz częściej wykorzystywane. Czytaj więcej »

Czy chcecie się rozwijać?

W poprzednim felietonie próbowałem ukazać, że branża komputerowa w Polsce, jeśli ma się rozwijać na miarę swoich możliwości, powinna mieć własną instytucję obsługi bankowej. Że powinna, innymi słowy, stworzyć coś, co uwolniłoby ją od zdzierczych opłat manipulacyjnych, ściąganych obecnie przez banki za prowadzenie rachunków (nasze banki mają bardzo wysokie koszty... Czytaj więcej »

Linux sprawuje się świetnie

Właśnie zabrałem się do nadrabiania zaległości, i przeglądam stertę gazet, która zebrała mi się na biurku w ciągu ostatnich paru tygodni. Czytaj więcej »

Młot na piratów

Problem piractwa oprogramowania komputerowego nabrał ostatnio nowego zabarwienia. Z jednej strony tzw. giełdy komputerowe zaczynają być systematycznie przeczesywane i do prowadzących je powoli dociera, że oni też mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za paserstwo. Z drugiej strony jedyna organizacja powołana społecznie do ochrony praw autorskich programistów, czyli PRO, napotyka... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

StrataCom obniża cenę ATM

Podczas targów CeBIT '95 StrataCom zapowiedział wprowadzenie na rynek dwóch produktów mających na celu obniżenie kosztów wdrażania technologii ATM w sieciach. Pierwszym z nich jest Dynamic Network Switching (DNS), drugim AXIS - wielozadaniowe urządzenie umożliwiające dostęp do sieci ATM. Czytaj więcej »

Nowe systemy szyfrowania danych

Głównym tematem corocznej konferencji zorganizowanej na początku br. przez RSA Data Security były techniki szyfrowania poufnych informacji handlowych i bankowych, przesyłanych przez publiczne sieci komputerowe. Wiele firm przedstawiło na konferencji programy do kodowania danych (oparte na systemie RSA - szyfrowanie informacji z kluczem wielodostępu), które zapewniają wysoki poziom ochrony... Czytaj więcej »

Cabletron Systems i 3COM - walka o tron

Stawka jest wyrównana. Główni rywale na rynku ATM, Cabletron Systems i 3COM, idą łeb w łeb. Było to wyraźnie widoczne na targach CeBIT '95. Czytaj więcej »

Oprogramowanie dla Maxoptix MaxLyb

Maxoptix i PHZ Polcom wprowadziły na polski rynek w pełni zautomatyzowany optyczny system archiwizacji danych. Czytaj więcej »

SNMP - zarządca UPS-ów

Jest rzeczą zdumiewającą, że powszechnie umyka uwadze fakt, iż to właśnie problemy z zasilaniem są odpowiedzialne za większość awarii sieci lokalnych. Czytaj więcej »

Nowy sterownik BusLogic

BusLogic wprowadził na rynek nowy model sterownika - KT-956. Jest on sterownikiem WIDE SCSI przeznaczonym dla magistrali PCI. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo w systemach unixowych

Ostatnie wydarzenia w Internecie spowodowały, że wielu administratorów sieci oraz opiekunów systemów unixowych powzięło kroki mające na celu zapobiec włamaniom poprzez Internet. Czytaj więcej »

Przełącznik NSC

Network Systems (NSC) zapowiedziało wprowadzenie na rynek przełącznika oferującego użytkownikom rozszerzenie wirtualnych sieci LAN na łącza rozległe, przetwarzanie przez routery w trybie off-load oraz zabezpieczenia przy przesyłaniu danych. Czytaj więcej »

Zastosowania

Optyczne karty bankowe

Jednym z nowszych rozwiązań utrudniających życie elektronicznym złodziejom magnetycznych kart bankowych jest system optycznych nośników pamięci dla takich kart. Czytaj więcej »

Pieniądze wrzucone w Poltax

Jednym z ważniejszych punktów marcowego spotkania w Legionowie (I Rządowe Forum Teleinformatyki, Legionowo, marzec '95) było wystąpienie nowego (od października ub.r.) dyrektora zespołu realizującego system Poltax ze strony firmy Bull, pana Philipa Thomasa. Zaprezentował on swój punkt widzenia na dzisiejszą sytuację Poltaxu - systemu, na którego budowę przewidziano ok. 80 mln USD... Czytaj więcej »

Kot bawi się myszą

Infopoint to przeznaczony dla pracujących pod MVS i VSE IBM pakiet ponad 20 aplikacji dla bankowości, wykorzystywany w 60% największych banków Stanów Zjednoczonych. Czytaj więcej »

System komputerowy czy rozwiązanie

Wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem? Często słyszy się opinie, że to prosta sprawa. Firmy mówią: OK - dwa, trzy miesiące i gotowe. Właściwą reakcją na takie stwierdzenie jest tzw. prawo Greena: "Wszystko jest proste, jeśli nie wiesz o czym mówisz". Czytaj więcej »

Listy

Zarządzanie w Internecie

Uprzejmie zawiadamiam, że w sieci Internet działa lista dyskusyjna poświęcona problemom zarządzania, zwłaszcza w specyficznych warunkach polskiej transformacji ekonomicznej. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...