powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 15-1995, 10 kwietnia 1995
15-1995 Computerworld nr 15-1995
Wiadomości

OBCY dla cudzoziemców

Na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych firma Oracle Polska uczestniczyła w projekcie i realizacji oprogramowania dla kontroli pobytu i migracji cudzoziemców w Polsce. System był zaprojektowany i wykonywany przez zaledwie kilkuosobowy zespół składający się z przedstawicieli użytkownika i wykonawcy metodą narzędzi CASE. Prace nad 90 modułami składającymi się na system trwały... Czytaj więcej »

Fundusz dla wybrańców

Prawdopodobnie producenci i importerzy sprzętu komputerowego będą płacić 3% wartości sprzedanych produktów na fundusz ochrony praw autorskich, zapowiedziała dyrektor Biura Prawnego Ministerstwa Kultury i Sztuki Teresa Drozdowska. Zebrane środki będą rozdzielane między twórców, wykonawców i producentów utworów chronionych obowiązującą od roku ustawą. Czytaj więcej »

Polski Macworld!

W tym tygodniu trafia do kiosków pierwsze w Polsce pismo poświęcone komputerom Macintosh - Macworld, Świat PowerPC i Komputerów Macintosh. Adresatem nowego miesięcznika są użytkownicy sprzętu Apple, a więc głównie graficy, operatorzy DTP, architekci oraz wszyscy pracujący na co dzień z Macami. Ze względu na poruszaną tematykę wydawnictwo powinno zainteresować również... Czytaj więcej »

Dystrybucyjne roszady

Od 1 kwietnia br. Epson ma nowego dystrybutora drukarek w Polsce - warszawską firmę Forever. Dotychczasowy dystrybutor Epsona - firma IMC podpisała umowy dystrybucyjne z Canonem i Starem. Tym samym przełamano monopol dystrybucyjny firmy ABC Data na sprzedaż drukarek Star. Czytaj więcej »

OS/2 Warp na CD-ROM - za darmo!

Użytkownicy komputerów osobistych słyszeli zapewne już o najnowszym przeboju IBM - systemie operacyjnym OS/2 Warp (szczegółowo został opisany w numerze 2/95 miesięcznika PC World KOMPUTER). Ten 32-bitowy system operacyjny uzyskał wiele wysokich ocen specjalistów i użytkowników. Czytaj więcej »

Społeczeństwo informacyjne według Oracle'a

W dniach 2-5 kwietnia br. we Florencji odbyła się największa konferencja użytkowników Oracle'a z Europy (Eupean Oracle User Group - EOUG). Uczestniczyło w niej ponad 3 tys. użytkowników, wygłoszono ponad 250 referatów oraz pokazano dziesiątki rozwiązań i systemów, wykonanych przy użyciu technologii i narzędzi Oracle'a. Czytaj więcej »

Windows 95 bez końca

Nowy system operacyjny odmawia współpracy z 32-bitowymi wielozadanioymi aplikacjami Czytaj więcej »

Rodzina serwerów HP 9000 klasy K

Hewlett-Packard wprowadził na rynek rodzinę serwerów HP 9000 klasy K przeznaczoną do zastosowań komercyjnych i technicznych. Polska premiera nowych produktów odbyła się na Infosystemie '95. Czytaj więcej »

Stacja Graficzna Optimusa

Optimus i Visitronics zaprezentowały na targach InfoSystem '95 pierwszy komputer klasy high-end. Jest to Stacja Graficzna Optimusa (SGO) z zainstalowanym oprogramowaniem MicroStation, narzędziem projektowym typu CAD/CAM dla środowisk inżynierskich. Czytaj więcej »

MacOS w planach Apple'a

Apple Computer planuje zmianę Mac OS z typowego systemu operacyjnego w przenośny system wyposażony w mikrojądro, przeznaczony dla procesorów RISC. Nowa wersja systemu umożliwi użytkownikom konfigurowanie interfejsu oraz części składowych menu. Czytaj więcej »

Producenci będą płacić

Prawdopodobnie producenci i importerzy sprzętu komputerowego będą płacić 3% wartości sprzedawanych produktów na fundusz ochrony praw autorskich zapowiedziała dyrektor Biura Prawnego Ministerstwa Kultury i Sztuki Teresa Drozdowska. Zebrane środki będą rozdzielane między twórców, wykonawców i producentów utworów chronionych obowiązującą od roku ustawą. Dystrybucją funduszy... Czytaj więcej »

Gra w certyfikaty

10 osób składających kasy fiskalne Optimusa w Nowym Sączu ma zdobyć dla firmy monopol tych urządzeń w Polsce. Najprawdopodobniej tam też powstanie centrum fiskalne japońskiego partnera Optimusa BMC na Europę Środkowowschodnią. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów, do 1998 r. w kraju powinno działać 1 mln 200 tys. kas. Prezes Optimusa S.A. Roman Kluska liczy na sprzedanie... Czytaj więcej »

Programy do obsługi wydruku w LAN

Novell zaprezentował dwa nowe programy upraszczające administrowanie siecią i redukujące natężenie przesyłanych informacji związanych z drukowaniem plików z komputera głównego w sieci LAN (host-to-LAN). NetWare HostPrint/400 i NetWare HostPrint 1.11 przeadresowują żądania w zakresie wydruku plików z komputera IBM AS/400 i innych dużych komputerów, na drukarki zarządzane w... Czytaj więcej »

Zabraknie drukarek?

Na polskim rynku wkrótce może zabraknąć drukarek laserowych i atramentowych - twierdzi analityk branży komputerowej Wiesław Migut. Już obecnie zaczyna brakować drukarek Hewletta-Packarda największego dostawcy na naszym rynku. W maju mogą zacząć się problemy ze sprzętem Epsona - drugiego pod względem ilości sprzedawanego sprzętu producenta. Czytaj więcej »

Nowe wersje PC/TCP OnNet i PC/TCP

FTP Software wprowadził na rynek PC/TCP OnNet wersję 1.2 oraz PC/TCP wersję 3.1. Pakiety stanowią ulepszenie systemów TCP/IP, NFS przeznaczonych do integracji środowisk DOS i MS- Windows z systemami Unix. Czytaj więcej »

Konfliktowy pasztet z żaby

Walne zebranie Stowarzyszenia PRO, które odbyło się 31 marca, ujawniło immanentne konflikty, które drzemią w obowiązującej ustawie Prawo Autorskie z roku 1994. Czytaj więcej »

"Ostatnia" nie znaczy dobra

Użytkownicy oczekujący na Windows 95 mogą czuć się zawiedzeni. Większy zawód może ich spotkać, gdy nowy system operacyjny pojawi się na rynku. Nieodłączną częścią wersji beta są błędy. Nazwana "ostatnią" wersja beta Windows 95 ma wiele poważnych błędów. Czytaj więcej »

Integracja sieci według Suna

Sun Microsystems od niedawna oferuje platformę Solstice urządzenie do globalnego zarządzania sieciami i systemami. Czytaj więcej »

Nowości dystrybucyjne Techmexu

Techmex - Dystrybutor Komputerowych Systemów Sieciowych podjął współpracę z Motorolą w zakresie dystrybucji jej produktów w Polsce. Oferta firmy z BielskaýBiałej rozszerzy się o produkty, które umożliwiają łączność sieci lokalnych z sieciami rozległymi, budowę przez klientów własnych sieci rozległych, a także dających dostęp do sieci cyfrowych. Czytaj więcej »

SGO - Stacja Graficzna Optimusa

Pierwszy komputer Optimusa klasy high-end został zaprezentowany na targach InfoSystem '95. Jest nim SGO - Stacja Graficzna Optimusa z zainstalowanym oprogramowaniem MicroStation, narzędziem projektowym typu CAD/CAM dla środowisk inżynierskich. Czytaj więcej »

OpenView Solution Framework

Hewlett-Packard stworzył OpenView Solution Framework - połączenie platformy OpenView Network Node Manager z aplikacjami OpenView w tym: OperationsCenter, AdminCenter i PCS/PerfView. Aplikacje oznaczone nazwą Process Centers wraz z Network Node Manager umożliwiają zintegrowane zarządzanie siecią, systemem, bazą danych oraz aplikacjami. Czytaj więcej »

Windows 95, czyli nie sprzedawać kota w worku

Ja wiem, że mówi się raczej o kupowaniu kota w worku, ale w informatyce popularniejsze jest właśnie sprzedawanie kota w worku. I co gorsza, najpoważniejsze i największe firmy, kupujące tysiące kopii systemów operacyjnych czy aplikacji dają się nabierać na ten proceder. Chyba najbardziej symptomatycznym przykładem takiej działalności jest sprzedawanie Windows 95, co najmniej na rok... Czytaj więcej »

Odpowiedzialność

Pamiętacie tę piosenkę: Cysorz to mo klawe życie... Czasem odnoszę wrażenie, że nasi programiści też mają klawe życie. Piszą sobie kod w C czy innym języku trzeciej albo czwartej generacji, czasem nawet korzystają z narzędzi pozwalających im składać kawałki kodu, które już ktoś inny za nich napisał. Wystarczy tylko dopasować je do wymagań konkretnego programu. Reszta to... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Kiedy trzeba powiedzieć "nie"

Strategia marketingowa ComputerLandu opiera się na dwóch filarach. Pierwszy, to wytwarzanie pozytywnego wizerunku firmy. Zależy nam, aby ComputerLand był postrzegany jako firma "z wizją", czyli firma, która wie do czego dąży i ma plan jak to osiągnąć. Chcemy także umacniać przekonanie, że jesteśmy firmą "inżynierską" zatrudniającą wysoko wykwalifikowaną kadrę zdolną do... Czytaj więcej »

Wbrew elementarnej logice

Jedną z najbardziej frustrujących sytuacji w codziennej działalności firmy, która świadczy usługi w zakresie komputeryzacji, jest taka, w której musi ona naprawiać efekty błędnych decyzji swojego klienta, podjętych wbrew elementarnej logice i na przekór wszelkim radom profesjonalistów. Na ogół przebieg wypadków ma formę tragikomedii. Uczestniczą w niej: klient, czyli nieduża,... Czytaj więcej »

Tajemniczy, kapryśny, bezcenny

Jedynym dyktatorem na rynku jest klient. W pełni świadomy swoich potrzeb kupuje produkty i usługi dla korzyści, jakie spodziewa się po nich uzyskać, nie kupuje zaś w celu podziwiania ich wykonawcy za wyrafinowanie techniczne. Firma, która o tym zapomni, może liczyć tylko na klientów, którzy kupując bez dokładnej analizy swoich potrzeb, płacą frycowe za swoją bezmyślność. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

DL 3700 - 24 igły dla biura

Fujitsu wprowadziła do sprzedaży DL 3700 - nowy model szybkiej drukarki 24-igłowej. Czytaj więcej »

Dyskietki MO 1,3 GB

Philips oferuje szklane dyskietki magnetooptyczne 5,25" MO1200G i MO1300G o pojemnościach od 600 MB do 1,3 GB, które mogą pracować w napędach MO Sony, Ricoh, Maxoptix i Sharp o szybkości do 5400 obr./min. Czytaj więcej »

QMS magicolor LX

Na targach CeBIT '95, QMS Inc. zaprezentowała nowy model kolorowej drukarki laserowej QMS magicolor LX. Urządzenie drukuje w kolorze z szybkością 3-6 str./min lub 12 czarno-białych str./min. W wersji wyposażonej w 24 MB pamięci drukarka oferuje rozdzielczość 600x600 dpi dla druku kolorowego. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Jak zwalczać bezrobocie aby rosło?

Ostatnio pojawia się wiele artykułów i raportów o bezrobociu - jego wielkości, przyczynach, metodach zwalczania. Czy jest to temat dyżurny, jak dziura ozonowa, czy coś bardziej poważnego? Oczywiście jeszcze długo informatycy będą mogli znaleźć pracę, choć nie znaczy to wcale, że problem bezrobocia wcale ich nie dotyczy. Ktoś przecież musi te zasiłki tworzyć. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Siedem zasad zarządzania projektem

Udany lub nieudany projekt systemu klient/serwer nie oznacza wyboru na miarę życia lub śmierci, ale może wyraźnie wpłynąć na karierę szefa informatyki przedsiębiorstwa. Jak pokazują badania statystyczne, ponad 70% projektów jest opóźnionych, przekracza przewidziane koszty lub nie spełnia oczekiwań użytkowników. Czytaj więcej »

Okolice

Komputeryzacja biblioteki na Uniwersytecie Houston

Sukces przedsięwzięcia przychodzi często wtedy, gdy dysponujemy odpowiednim narzędziem we właściwym czasie. Czytaj więcej »

Terabajty w bibliotece

Biblioteka Uniwersytecka (BUW) częściowo pełni rolę biblioteki publicznej. Do katalogów i czytelni może zajrzeć każdy. Prawo do wypożyczania książek mają jednak tylko studenci i pracownicy uniwersytetu. Niektórzy, starsi absolwenci UW wątpią czy wobec znanej ogólnie mizerii Uniwersytetu i jego biblioteki, są jakieś komputery w BUW-ie? Czeka ich miłe rozczarowanie. Dzięki... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dla kogo mają pracować wasze pieniądze

W poprzednim felietonie zastanawiałem się, czy rynek komputerowy w Polsce mógłby obsługiwać jeden, za to wyspecjalizowany w tym rynku, bank. Moje rozumowanie przywiodło mnie do wniosku, że o taki bank w Polsce bardzo trudno. Oczywiście, nie gwarantuję, że mam rację, życie jest tak bogate w nieoczekiwane możliwości! Ale na razie moja wiedza wskazuje, że takiej szansy nie ma, zaś... Czytaj więcej »

Mój Business Plan

W czasie pierwszego Forum Rządowego Teleinformatyki w Legionowie zostałem kilkakrotnie zapytany, dlaczego tak rzadko piszę ostatnio do Computerworlda. Odpowiedziałem, że robię to, a właściwie nie robię z czystego wyrachowania materialnego. Oprócz innych moich rozlicznych zajęć każdą wolną minutę poświęcam na treningi pisania tych felietonów wierszem oraz na próby rysowania i... Czytaj więcej »

Komputer na targach

Sezon na targi przed upalnymi - mam nadzieję - wakacjami można uznać za zakończony. Wprawdzie trwa aktualnie poznański Infosystem, ale on właśnie zamyka targowe podniecenie rozpoczęte przez Komputer Expo. W międzyczasie odbyliśmy wycieczkę do Hanoweru. Czytaj więcej »

Internet dla szkół

Burzliwy rozwój akcji Internet dla Szkół gwarantuje, iż jej zasięg znacznie przekroczy początkowe założenia organizacyjne. Dla przypomnienia: początkowo zakładano, iż do końca br. do Internetu dołączonych zostanie 16 warszawskich szkół średnich. Zaangażowanie (głównie, niestety, firm zachodnich) sponsorów przekroczyło najśmielsze oczekiwania i po pierwszym miesiącu... Czytaj więcej »

Rynek

Borland o czystych rękach

Borland oczyścił się z zarzutów naruszenia praw autorskich Lotus Development w niektórych procedurach wykonawczych QuattroýPro. W uzasadnieniu wyroku amerykański Sąd Apelacyjny stwierdził, że tak jak nikt nie może mieć patentu na sprzęgło w samochodzie, tak Lotus nie może rościć sobie prawa do paska narzędzi w arkuszu kalkulacyjnym 1-2-3. Czytaj więcej »

Wojny procesorowej ciąg dalszy

Użytkownicy mogą spodziewać się dalszych obniżek intelowskich procesorów Pentium, w miarę zaostrzania się na rynku amerykańskim wojny cenowej. Większość producentów procesorów tej klasy zapowiedziała już obniżki cen, które mają nastąpić w połowie br. Czytaj więcej »

Przemysł IT w Europie

Wzrost przemysłu IT w 1995 r. oblicza się na 5,2% - podaje najnowszy, trzeci już raport European Information Technology Observatory (EITO). W ubiegłym roku współczynnik wzrostu w tym sektorze wynosił 4,4%. Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

IBM oferuje usługi sieciowe o zasięgu światowym

IBM Global Network (IBM GN) to sieć obejmująca 700 miast w 100 krajach. Obecnie może być wykorzystywana do zadań znacznie szerszych niż prosta transmisja danych. Gdy tylko ulegnie zmianie sytuacja prawna (w Unii Europejskiej w 1998 r.), to sieć będzie mogła służyć do komunikacji telefonicznej. W połowie tego roku IBM GN zaoferuje pełny zestaw usług wideokonferencyjnych w Europie.... Czytaj więcej »

Nowe pamięci do zastosowań sieciowych

Sieci stały się przebojem już wiele lat temu. W ciągu pierwszych lat od ich powstania zwracano uwagę przede wszystkim na rozwój systemów operacyjnych. Jeśli jednak porozmawiać z operatorem pracującym w sieci, to skarga na wielkość dostępnej pamięci masowej (lub na trudność z jej zarządzaniem) jest jedną z najczęstszych. Albo dysk ulega awarii i traci się dużo czasu na... Czytaj więcej »

Technika emulacji ratuje tradycyjny LAN

Dzisiejszy świat LAN składa się z milionów węzłów Ethernet i Token Ring, dlatego łatwo można zrozumieć ewentualną niechęć w zastąpieniu istniejącej już infrastruktury sieci nową - używającą ATM. Czytaj więcej »

Komórkowe nie tylko telefony

Mobitex - nowoczesny system komputerowej łączności komórkowej - uruchomiono w Warszawie na początku marca br. Po wyposażeniu komputera (także przenośnego) w radiomodem można będzie wymieniać dane cyfrowe z innymi abonentami tej nowej usługi teletransmisji. Zasada działania jest bardzo podobna do stosowanej w telefonii komórkowej - obszar działania pokrywają poszczególne komórki,... Czytaj więcej »

Daleko do telekomunikacyjnej Europy

W Sejmie znajduje się projekt nowelizacji Ustawy o Łączności. Zawarte w nim rozwiązania prawne odbiegają od ustaleń przyjętych przez Unię Europejską, a stosowanych także poza Europą. Czytaj więcej »

Stacje robocze WebFORCE

WebFORCE to, wprowadzony do sprzedaży pod koniec stycznia br. przez Silicon Graphics, pierwszy w historii produkt do tworzenia i wzbogacania treści dokumentów typu World Wide Web. Nowa rodzina stacji roboczych i serwerów Silicon Graphics łączy w sobie szerokopasmowe systemy wizualizacji danych z intuicyjnymi narzędziami autorskimi i wydajnym oprogramowaniem dla serwerów. Ma to na celu... Czytaj więcej »

Zastosowania

Komputery na polskich granicach

Komputeryzacja służb celnych to jedno z większych wyzwań, jakie stanęło przed polskimi władzami. W lutym bieżącego roku w wyniku przetargu podpisana została umowa na wykonanie ogólnokrajowego systemu informatycznego wspomagającego pracę administracji celnej. Być może już wkrótce komputery ułatwią obsługę celną naszych granic. Czytaj więcej »

Triton po polsku

Wśród kilkunastu obecnych na polskim rynku programów dla zarządzania produkcją dużych organizacji przemysłowych pojawił się nowy produkt - jest nim program Triton, wyprodukowany przez zachodnioeuropejską fimę Baan. Holding Baan, którego centrala znajduje się w Holandii a niektóre z własnych firm rozsiane są po całym świecie, ma również swoje przedstawicielstwo w Krakowie (Baan... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...