powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 02-2003, 13 stycznia 2003
02-2003 Computerworld nr 02-2003
Wiadomości

Powoli, ale jednak do przodu

W tym roku wydatki na rozwiązania teleinformatyczne na świecie mają wzrosnąć o 6, 7%. W Polsce wzrost ten ma być nawet nieco większy i wyniesie 7-10%. Czytaj więcej »

Satelita dla rolnika

Za każdym razem, gdy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa korzysta z tzw. zamówień z wolnej ręki, wzbudza to ogromne emocje. Podobnie stało się w przypadku przetargu na wykonanie cyfrowej ortofotomapy ze zdjęć satelitarnych, będących podstawą Systemu Identyfikacji Działek Rolnych LPIS. Czytaj więcej »

Wykorzystać wszystkie rezerwy mocy

Nowe wcielenie przetwarzania rozproszonego tzw. grid computing zaczyna nabierać realnych kształtów. Udział w rozwoju tej technologii mają także polscy naukowcy z Poznania, Krakowa i Łodzi. Czytaj więcej »

Siła w informacji

Mimo ograniczeń budżetowych, policja w 2003 r. odda do użytku kilka dużych systemów informatycznych. Pierwszy powstał na potrzeby Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej. Czytaj więcej »

Co dalej z FF Computers

Dwie firmy są zainteresowane przejęciem upadłej w grudniu 2002 r. spółki FF Computers z Bielska-Białej. Czytaj więcej »

Opóźniony CRM

Microsoft przesunął termin premiery systemu wspomagającego zarządzanie relacjami z klientami. Na rynek amerykański Microsoft CRM trafi dopiero w I kwartale 2003 r., choć zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pakiet miał być dostępny już w grudniu ub.r. Czytaj więcej »

Szczeciński e-podpis

Zgodnie z oczekiwaniami szczecińskie Unizeto jako pierwsze uzyskało wpis do rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne w systemie podpisu elektronicznego. Rejestr ten jest prowadzony przez Ministra Gospodarki. Czytaj więcej »

Techmex bez System 3000

Nabywcą firmy dystrybucyjnej wchodzącej w skład Grupy Techmex jest fundusz Nothern Investments Ltd. Czytaj więcej »

Zmiana ekipy po wyborach

Na pierwszym posiedzeniu w 2003 r. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) podjęła uchwałę o reorganizacji od 1 marca 2003 r. Krajowego Biura Wyborczego (KBW). Jako samodzielna jednostka przestaje działać Zespół Informatyki Wyborczej, który stworzył w 1993 r. i dotąd nim kierował Andrzej Florczyk. Czytaj więcej »

Technologie

Album cyfrowego amatora

Popyt na cyfrowe aparaty wzrasta w takim tempie, jak sprzedaż komputerów osobistych na początku lat 90. Trend ten doskonale wykorzystuje Adobe Systems. Lider rynku oprogramowania do przygotowywania profesjonalnych publikacji kończy prace nad kolejnym programem dla amatorów zdjęć cyfrowych. Zapowiadany na luty br. pakiet Photoshop Album ma stanowić połączenie narzędzi do katalogowania... Czytaj więcej »

Projekt z puszki

Standard Bluefin pozwoli na wykrywanie, monitorowanie i zarządzanie urządzeniami w heterogenicznych sieciach SAN. Wersja testowa zostanie udostępniona w tym roku. Czytaj więcej »

Expo opuszcza pałac

Osiemnasta edycja Międzynarodowych Targów Komputer Expo 2003 odbędzie się w nowej lokalizacji. Czytaj więcej »

Bazy bardziej przyjazne

Przez 30 lat rozwój baz danych był głównym czynnikiem zmienności systemów informatycznych. Jednocześnie musiano je dostosowywać do zmieniającej się architektury systemów, takich jak klient/serwer czy Internet. Czytaj więcej »

Dyskretny urok modelu

Jeszcze pod koniec lat 90. nikt nie był pewny, na czym firma tak naprawdę zarabia, a na czym traci. Dziś zarząd Firmy Chemicznej Dwory SA w Oświęcimiu, jednej z największych fabryk chemicznych w Europie, ma na to pytanie gotową odpowiedź. Czytaj więcej »

Kameleon ASIMS

Funkcjonalność i konfigurację systemu wspomagającego zarządzanie ASIMS+ można zmieniać praktycznie dowolnie i praktycznie bez udziału programisty. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Nowa fala informacji

Funkcjonalność systemów MES jest znana w informatyce produkcyjnej od dawna, choć występuje w różnych postaciach i pod różnymi nazwami. Coraz bliższy jest moment informacyjnego połączenia systemów sterowania automatyką przemysłową z systemami ERP. Czytaj więcej »

Konteksty

Patentowe dylematy

Patentowanie oprogramowania z polskiej perspektywy wydaje się problemem dość egzotycznym. Tymczasem na świecie dyskutuje się o tym coraz częściej. Czytaj więcej »

Trujące komputery

Wraz ze wzrostem liczby powszechnie używanego sprzętu elektronicznego pojawiają się nieznane dotąd problemy ekologiczne. Rozwój komputeryzacji może zagrozić naturalnemu środowisku, jeżeli nie zostanie zapewniony recykling zużytych urządzeń. Czytaj więcej »

Wykorzystać prawie wszystko

Z Erwinem Dulem z firmy Mega Service Recycling, specjalistą ds. ochrony środowiska w przemyśle, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Komputery nie na śmietnik

Z dr. inż. Ireneuszem Baicem, dyrektorem Centrum Gospodarki Odpadami w Katowicach, Oddziału Zamiejscowego Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Na tej samej orbicie

Byłem zmuszony udać się do zakładu energetycznego. Wszelkie ''udawanie się'' do jakichkolwiek urzędów jest dla mnie zmorą, przede wszystkim dlatego że nauczony kilkudziesięcioletnim doświadczeniem spodziewam się: chmary ludzi, zaduchu, nieuprzejmej obsługi, niekompetencji, niemożliwości załatwienia każdej najprostszej sprawy. Na szczęście jestem niepoprawnym pesymistą i życie... Czytaj więcej »

Samograj

Krąg zagadnień związanych z bezpieczeństwem działania systemów informatycznych stale się poszerza, a gdy uwzględnić obszary sąsiadujące z informatyką - może dziś obejmować praktycznie wszystko. Czytaj więcej »

Podsłuchane

Kiedy po zjedzeniu barszczu z uszkami, karpia i makowca położyłem spać dziecko, siadłem na chwilę przed komputerem i zachciało mi się wejść na czat. Zrobiłem to bardziej z nawyku niż w nadziei spotkania kogokolwiek, bo któż mógłby siedzieć na Internecie w wigilijny wieczór, zamiast spać po obfitej wieczerzy? Czytaj więcej »

Wpisać Polskę

Jako naród, który stracił dziewiętnasty wiek, bo nie miał własnego państwa, jesteśmy stosunkowo bardzo wyczuleni na wszelkie objawy zapominania o naszej, polskiej wielkości. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...