powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2003

Wydanie 01-2003, 6 stycznia 2003
01-2003 Computerworld nr 01-2003
Wiadomości

Książka telefoniczna na 2003 rok

W gąszczu informacji o rynku telekomunikacyjnym, przy krzykliwych kampaniach reklamowych i lamentach operatorów, zakulisowych grach i targach giną istotne problemy tego sektora. Oto ich przegląd. Czytaj więcej »

Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone

Bezradność Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty wobec poczynań Telekomunikacji Polskiej opóźniającej na wszystkie możliwe sposoby liberalizację rynku prowadzi do tolerowania działalności telekomunikacyjnej na pograniczu prawa. Czytaj więcej »

Koniec pewnej epoki

W tym roku będzie można ogłosić w Polsce koniec wdrożeń systemów centralnych w bankach. Oprócz PKO BP pozostały tylko trzy znacznie mniejsze banki, które decydują właśnie o zakupach docelowego rozwiązania. Zainteresowanie banków mają wzbudzać teraz rozwiązania pozwalające lepiej zarządzać kosztami i ryzykiem działalności. Czytaj więcej »

Falstart katastr(of)alny

W walce o rynek GIS, która toczy się wokół budowy systemu katastralnego, zignorowano zasady etyki biznesu. Czytaj więcej »

Szkoły wyższe pod lupą

Z profesorami Jerzym Kisielnickim i Andrzejem Szałasem z Państwowej Komisji Akredytacyjnej przy Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

ComputerLand przejął PolSoft

ComputerLand kupił za prawie 38 mln zł 100% udziałów w firmie Projekty Bankowe PolSoft z Poznania specjalizującej się w obsłudze informatycznej sektora bankowo-finansowego. Tydzień wcześniej największy konkurent ComputerLandu na rynku bankowym - Softbank - przejął za ok. 26 mln zł firmę Wonlok informatyzującą Bank Gospodarki Żywnościowej. Czytaj więcej »

Naprzód z Sybase

Sybase kupił za 38 mln USD firmę AvantGo, jednego z pionierów na rynku oprogramowania dla palmtopów i urządzeń przenośnych. Czytaj więcej »

Tegoroczne kontrakty IT

Biuro Maklerskie Banku Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych oraz bank CAIB opublikowały listę największych przetargów, które mają zostać rozstrzygnięte w 2003 r. Czytaj więcej »

500 mln, a może mniej

Tyle ma kosztować budowa Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców - oświadczyli Leszek Ciećwierz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiedzialny za rejestry państwowe, oraz Wojciech Szewko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji. Wcześniej mówiono jedynie o 170-200 mln zł. Czytaj więcej »

Koniec zmiany w Allied Telesyn Polska

W roku 2002 Allied Telesyn rozbudowywał kanał dystrybucyjny. Czytaj więcej »

Nowa strategia Lido Technology

Należąca do koncernu Lufthansa Systems gdańska spółka Lido Technology zmienia model działalności. Istniejąca od 5 lat firma specjalizowała się dotychczas w budowie i obsłudze systemów informatycznych dla firm z grupy Lufthansa i innych zagranicznych podmiotów. W 2003 r. chce wejść ze swoją ofertą na rynek polski. Czytaj więcej »

Veritas na zakupach

Kierownictwo Veritas Software - mając nadzieję na wzmocnienie pozycji firmy na rynku rozwiązań do zarządzania pamięciami masowymi - zadecydowało o przejęciu dwóch firm: Precise Software Solutions i Jareva Technologies. Wartość pierwszej transakcji wynosi 537 mln USD. Warunków umowy z Jareva nie ujawniono. Czytaj więcej »

Bessa BSA

W artykule Bessa BSA autorstwa Jakuba Tatarkiewicza, opublikowanego w Computerworld w dniu 9 grudnia 2002 r., znalazła się informacja nieprawdziwa i nieścisła. Wymaga ona sprostowania i wyjaśnienia. Czytaj więcej »

Centrast z kluczami

Jacek Piechota, minister gospodarki, i Leszek Balcerowicz, prezes Narodowego Banku Polskiego, podpisali protokół o wytworzeniu kluczy elektronicznych, które formalnie należą do Ministra Gospodarki, a będą służyły do fizycznego uruchomienia systemu podpisu elektronicznego w Polsce. Czytaj więcej »

Motorola uruchamia w Polsce program Diversity

Do projektu Diversity zaproszono wszystkich uczniów zainteresowanych rozwijaniem umiejętności informatycznych i praktycznym ich sprawdzaniem. Czytaj więcej »

Technologie

Mobilna różnica

Wdrożenie systemu opartego na palmtopach pozwoliło firmie Pack Plast na znaczące zmniejszenie kosztów funkcjonowania działu handlowego. Czytaj więcej »

Faktury zawsze pod ręką

SGL Carbon SA wdrożyła rozwiązania archiwizacyjne firmy IXOS Software. Czytaj więcej »

Przyszłość bezpieczeństwa

Przyszłością bezpieczeństwa jako koncepcji organizacji systemów informatycznych jest prostota, a nie mnożenie wyrafinowanych funkcji. Dla producentów IT największym wyzwaniem jest tak naprawdę poprawa jakości oprogramowania. Czytaj więcej »

LTO - druga generacja

Streamery LTO i SDLT na przemian osiągają miano najszybszych i najbardziej pojemnych napędów taśmowych. Czytaj więcej »

Interfejs na rozdrożu

IBM, Microsoft i Intel osłabiły zaangażowanie w rozwój nowej technologii o wysokiej przepustowości InfiniBand. Czytaj więcej »

Realna baza wirtualna

Nazwa Oracle 9.2 sugerowałaby, że w nowej wersji bazy dokonano jedynie kosmetycznych zmian. Nic bardziej błędnego. Czytaj więcej »

Ręce pełne danych

Jest bardzo prawdopodobne, że w ciągu kilku lat palmtop stanie się podstawowym wyposażeniem służbowym każdego przedstawiciela handlowego. Czytaj więcej »

Zbieranie słodkich danych

Cadbury Wedel prowadzi projekt budowy systemu dostarczającego kierownictwu firmy komplet informacji związanych ze sprzedażą. Czytaj więcej »

Sieć jak ludzki genom

Urządzenie SR-50 amerykańskiej firmy Peribit Networks ponadczterokrotnie kompresuje ruch w sieciach WAN. Czytaj więcej »

Zarządzanie

W kierunku organizacji przyjaznej projektom

Świat zmienia się coraz szybciej. Coraz bardziej niezbędne stają się elastyczne struktury organizacyjne, dzięki którym organizacja - szybko zmieniając portfel prowadzonych projektów i sposób wykorzystania zasobów - będzie mogła przystosować się do zmieniającego się rynku. Czytaj więcej »

Wady i zalety organizacji funkcjonalnej, projektowej i macierzowej

Wady i zalety organizacji funkcjonalnej, projektowej i macierzowej

W hierarchicznej organizacji funkcjonalnej wszyscy pracownicy dysponujący danym zakresem umiejętności (np. inżynierowie, księgowi, specjaliści ds. marketingu) pracują w ramach jednego działu i raportują tylko jednemu menedżerowi, odpowiedzialnemu za funkcjonowanie tego działu. Czytaj więcej »

Konteksty

W świecie sieciowych przepływów

Spór o skutki postępującej informatyzacji dla naszego życia wciąż pozostaje nie rozstrzygnięty. Wątpliwe, by kiedykolwiek udało się go zakończyć. Wobec takiej perspektywy lepiej powstrzymać się od generalnych ocen i prognoz, w zamian skupiając się na wybranych aspektach zjawiska. Czytaj więcej »

W powodzi informacji

W Polsce powstaje kompleksowy system monitoringu i prognozowania hydrologiczno-meteorologicznego, który będzie bazował na rozwiązaniach teleinformatycznych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jakość raz jeszcze

W numerze 42/2002 zamieściłem propozycję systemu jakości dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na ISO 9001 lub CMM. Moja motywacja była prosta - jakością trzeba zarządzać, a ponadto warto legitymować się przed klientami i kontrahentami jakimś certyfikatem. Czytaj więcej »

Tunelowanie wiedzy

Ludzie reagują często tylko na jeden aspekt całej sprawy, co zostało już należycie udowodnione przez psychologię społeczną. Najwięcej problemów wynika z bezkrytycznego ulegania autorytetom lub osobnikom za takie - z różnych powodów - uchodzące. Reagujemy na to kto mówi, a nie co. Czytaj więcej »

Mój parowóz świadczy o mnie

Tytułowe hasło, popularne w latach powojennych w odmianach odnoszących się do różnych stanowisk, pamiętam z dzieciństwa spędzonego między magazynami zboża i stertami węgla opałowego z jednej strony oraz warsztatami i garażami a stacją kolejową z drugiej. Pierwotnie hasło to kojarzono z pomysłami ówczesnych władz, a potem okazało się, że to tylko podróbka tego, co dużo... Czytaj więcej »

Przepraszam, Basiu

Staję się stary i coraz więcej ludzi z otoczenia, szczególnie znajomych z dzieciństwa, niestety odchodzi na wieczność. Jednym z objawów dorosłości jest, jak mi się wydaje, że potrafimy się z tym pogodzić. Nie jest to łatwe, szczególnie jeśli dotyczy przyjaciół albo osób, z którymi kiedyś było się blisko. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...