powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 48-2002, 30 grudnia 2002
48-2002 Computerworld nr 48-2002
Technologie

Śruba z lewym gwintem

Jeden z zarzutów w postępowaniu antymonopolowym, jakie przed ponad 20. laty prowadzono w USA przeciwko firmie IBM, dotyczył odmowy opublikowania specyfikacji interfejsu drukarek, co skutecznie uniemożliwiało korzystanie ze sprzętu pochodzącego od innych producentów. Zabrakło normy. Czytaj więcej »

Bliższe i dalsze plany osobiste

Dość łatwo wyliczyć modyfikacje konstrukcji komputerów osobistych, jakie zostaną wprowadzone w przyszłym roku. Wielowątkowe Pentium, 64-bitowe układy dla PC, szyfrowanie i identyfikowanie użytkownika zaszyte w rdzeniu procesora - to zmiany jakościowe, o których na pewno będzie jeszcze głośno. Czytaj więcej »

Więcej inżynierii, mniej programowania

Na początku XXI wieku sytuacja w inżynierii oprogramowania jest pełna zarówno rozczarowań, jak i nadziei. Nadzieje są związane ze stale doskonalonymi metodami i narzędziami, które pozwalają tworzyć coraz lepsze systemy coraz mniejszym kosztem. Mimo to rozczarowaniem jest trwający kryzys inżynierii oprogramowania, który udaje się nam łagodzić, ale którego nie potrafimy raz na... Czytaj więcej »

Głębsze wody

Oprogramowanie do wspomagania zarządzania wydaje się na tyle rozwinięte, że ciekawszym dziś zagadnieniem od jego funkcjonalności są jego zastosowania oraz idące za tym konsekwencje organizacyjne i społeczne. Czytaj więcej »

Trzy lata na usługach Web

W świecie idealnym firma powinna być jednym organizmem, a jej systemy informatyczne spójne. Usługi Web dają nadzieję, że ten cel uda się kiedyś zrealizować w świecie realnym. Czytaj więcej »

Społeczeństwo

Sieć czy System

Nie ulega wątpliwości, że na naszych oczach rozpada się system regulacji oparty na starych instytucjach polityki i kultury. Jaki zatem będzie nowy ład światowy, jaki powstanie system regulacji życia społecznego w epoce Sieci, w już ponad rok po tragedii z 11 września? Czytaj więcej »

Społeczeństwo ciekawych i odpowiedzialnych

Z prof. Tadeuszem Sławkiem, literaturoznawcą i językoznawcą z Uniwersytetu Śląskiego, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Człowiek w świecie interfejsów

Z prof. Wojciechem Chyłą z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...