powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 47-2002, 23 grudnia 2002
47-2002 Computerworld nr 47-2002
Wiadomości

Ryzykowny brak pośpiechu

Sprawozdania finansowe banków za 2005 r. mają być zgodne z wytycznymi Komitetu Bazylejskiego - BASEL II. Trzy lata to wbrew pozorom niewiele na rozpoznanie nowej, ogromnej dziedziny wiedzy, jaką jest wycena ryzyka, a tym bardziej poprawne wdrożenie systemów informatycznych, choćby częściowo automatyzujących ten trudny proces. Czytaj więcej »

Skansen zwany DOS

Na rynku systemów dla małych i średnich firm DOS to nadal potęga. Powoli zbliża się jednak kres - obecnej na rynku od 20. lat - platformy. Czytaj więcej »

Cięcia w bezpośrednim wsparciu

Wdrożenie systemu centralnego w PKO BP może oznaczać zwolnienie nawet połowy informatyków, przede wszystkim tych zatrudnionych na potrzeby prawie 6000 placówek banku. Czytaj więcej »

Długa kolejka do banku

PKO BP SA wysłało zaproszenia do udziału w przetargu na wdrożenie systemu centralnego 19. producentom systemów bankowych. Czytaj więcej »

Prokom odpowiada powiatom

Zarząd Prokom Software SA oświadczył, że raport dotyczący funkcjonowania wyborczego systemu informatycznego, przygotowany na zlecenie Związku Powiatów Polskich, mija się z prawdą i zawiera wiele nieścisłości. Czytaj więcej »

Samopomoc i samoobsługa

Gdy budżety projektów informatycznych prowadzonych w bankach są liczone w tysiącach roboczogodzin i setkach tysięcy złotych, niewielkimi nakładami rozwija się sieć SKOK-ów. Czytaj więcej »

OS/2 niechętnie sprzedajemy, nadal wspieramy

Na korporacyjnych stronach IBM pojawiła się lista prawie 300. produktów związanych z OS/2 Warp, które w marcu 2003 r. znikną z oferty IBM. Czytaj więcej »

Klikanie od przedszkola

Firma IBM rozpoczęła w Polsce realizację programu KidSmart. Czytaj więcej »

Wonlok w rękach Softbanku

Softbank odkupi od NFI Hetman za 25,7 mln zł 100% akcji firmy Wonlok z Łodzi. Wcześniej NFI kupiło je od BRE Banku, który był właścicielem łódzkiego producenta oprogramowania. Czytaj więcej »

Borland na wydaniu?

Na giełdzie amerykańskiej pojawiły się spekulacje na temat możliwości przejęcia Borlanda przez Microsoft. Na wieść o tym gwałtownie wzrosły akcje producenta popularnych narzędzi programistycznych Delphi i C++ Builder. Czytaj więcej »

Dobry rok Symantec Polska

''W kończącym się roku 2002 nasze obroty w Polsce zwiększyły się o 80%'' - mówi Jarosław Samonek, szef polskiego oddziału Symanteca. Czytaj więcej »

Akademia Cisco

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie uruchomiła kursy Cisco Certified Network Professional, będące kolejnym etapem nauczania w ramach Programu Akademii Sieci Komputerowych Cisco. Czytaj więcej »

Informatyczny CDN

Do końca listopada br. ComArch-CDN podpisał 80 umów z nowymi klientami na wdrożenie pakietu CDN XL. Czytaj więcej »

Navision i Axapta w leasingu

Microsoft Business Solutions (dawniej Navision) podpisał z Polskim Leasingiem Przemysłowym (PLP) umowę na obsługę umów leasingowych związanych z finansowaniem zakupów oprogramowania tej firmy. Czytaj więcej »

Płace niezależnie

ADP (Automatic Data Processing) odkupiła od firmy Hogart udziały w spółce Hogart Payroll Processing (HPP). Czytaj więcej »

Teleglobe wraca do Polski

Kierownictwo Teleglobe podjęło decyzję o odbudowaniu części sieci, która najbardziej ucierpiała w wyniku wycofania się w maju br. inwestora strategicznego - Bell Canada Enterprise. Czytaj więcej »

Zamiast opłat inwestycje w UMTS

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty zaproponował zamianę opłat za licencje na UMTS na zobowiązania inwestycyjne. Propozycja konwersji opłat licencyjnych ma zapobiec dalszemu przesuwaniu terminu uruchomienia usług 3G. Nie wiadomo czy wniosek regulatora uzyska aprobatę rządu i zgodę Sejmu. Czytaj więcej »

Technologie

Agregacja sieci

Użytkownicy gigabitowych przełączników mogą łatwo podwoić przepustowość sieci - przekonuje 3Com. Czytaj więcej »

Odporne przełączniki OmniStack

Alcatel zapowiedział wprowadzenie na rynek jeszcze przed końcem roku przełączników OmniStack 6600. Są to najbardziej zaawansowane modele tej firmy, które mają znaleźć zastosowanie w systemach wymagających najwyższej niezawodności tzw. carrier-grade. Czytaj więcej »

Programowanie .Net w wykonaniu Borlanda

Borland udostępnił Delphi for .Net w próbnej wersji Preview 2. Do poprawnego działania zestaw narzędziowy wymaga .Net SDK Microsoftu. Ta wersja w dalszym ciągu pozostaje tylko kompilatorem dostępnym z linii poleceń. W odróżnieniu od poprzedniej nieco lepiej działa w połączeniu z ASP.Net (można już mówić o pisaniu prostych, testowych stron w Delphi). Czytaj więcej »

Wysiłek bliski zeru

Informatycy Impela zarządzają centralnie wszystkimi stacjami roboczymi znajdującymi się w 27. oddziałach na terenie Polski. Pomaga im w tym ZENworks for Desktops. Czytaj więcej »

Jedynka niejeden ma kształt

System rozpoznawania znaków w Avon Cosmetics przetwarza do kilkunastu tysięcy zamówień dziennie. Czytaj więcej »

Pocket PC bardziej komunikatywne

Interfejsy bezprzewodowe stają się standardowym wyposażeniem palmtopów. Czytaj więcej »

Ochrona nie tylko na brzegu

Cisco wbudowuje w urządzenia sieciowe zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Procesy, TAK ale tylko przez pryzmat ludzi

Tradycyjne podejście do zarządzania procesowego zakłada, że najważniejsze są diagramy obrazujące przebieg procesów w organizacji, a zwiększenie efektywności można uzyskać skracając je, upraszczając oraz eliminując powtarzające się czynności i wąskie gardła. Analiza procesów powinna być jednak tylko wstępem do określenia kształtu stanowisk krytycznych, zajmowanych przez... Czytaj więcej »

Walka postu z karnawałem

Zasada 6. Pamiętaj, że możesz nie wiedzieć jak coś zrobić, ale nie możesz nie wiedzieć czego chcesz. Czytaj więcej »

Konteksty

Optymizm przesadny

Z prof. Andrzejem Rychardem, dziekanem Wydziału Socjologii na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim (Central European University) i profesorem w Polskiej Akademii Nauk, rozmawiają Przemysław Gamdzyk i Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Sumienie bazy

Jednym z hamulców rozwoju technologii informacyjnych jest niewystarczający stopień ochrony danych osobowych. Istniejące stosowne przepisy prawne to zbyt mało, by użytkownik czuł się bezpieczny. Muszą zostać przetłumaczone na język algorytmów. Czytaj więcej »

Brakujące ogniwo

Rozpoznawanie znaków drukowanych i pisma odręcznego jest zadaniem trudnym obliczeniowo. Dlatego systemy komputerowe korzystające z arsenału narzędzi sztucznej inteligencji, choć górują nad nami szybkością rozpoznawania znaków, to wciąż daleko im do ludzkiej dokładności i poprawności rozpoznania. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Gwiazdka w maju

Nie zawsze ten, kto pierwszy, jest naprawdę lepszy. Nawet jednak gdyby był najgorszy, pierwszeństwo jest jego. Czytaj więcej »

Skrawki

Nadchodzące święta sprawiają, że zabieram się do porządków na komputerze. Czytaj więcej »

Arytmetyka logiczna

Z dzieleniem jest z reguły ciężko - zazwyczaj nie ma czego dzielić. Czytaj więcej »

Komputery i mydło

Tak się jakoś dotąd składało, że z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku nasz Redaktor Naczelny zadawał nam, tj. felietonistom, temat obowiązkowy, czyli opisanie, co dobrego wydarzyło się w mijającym roku oraz co też wydarzyć się może w roku nadchodzącym. Jako że piszę do CW już ładnych kilka lat, zdaje się siedem, a może osiem, więc i w tym roku jak ten koń w... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...