powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 13-1995, 27 marca 1995
13-1995 Computerworld nr 13-1995
Wiadomości

Konkurenci Pentium

Na CeBIT-cie Cyrix po raz pierwszy w Europie zaprezentował prototypowy system pracujący z procesorem M1. Firma zamierza przyłączyć się do NexGen jako drugie alternatywne źródło układów dla procesorów zgodnych z Pentium. Cyrix wprowadzi swój układ na rynek w połowie br. Czytaj więcej »

Niemieckie zakonnice i OS2/Warp

'Rozwiązania dla naszej małej planety' - to hasło nowej kampanii reklamowej, rozpoczętej wiosną tego roku w kilkunastu krajach europejskich, promującej nazwę i produkty IBM. Jej celem - jak twierdzą przedstawiciele przygotowującej kampanię Big Blue agencji reklamowej Ogilvy & Mather - jest zaprezentowanie nowego, cieplejszego wizerunku firmy. Czytaj więcej »

CeBIT '95 z dystansu

Bieganie po terenach największych w świecie targów komputerowych nie pozostawia wiele czasu na głębsze zastanawianie się nad tym, co nowego pojawiło się od ostatnich targów, jakie ujawniły się tendencje, co jest ważne a co jest chwytem reklamowym itd. Dopiero spokojne spojrzenie na zebrane materiały, porównanie ich i skonfrontowanie ze zbieranymi przez cały rok informacjami pozwala... Czytaj więcej »

Nowe biuro SCO w Europie

Santa Cruz Operation - największy dostawca Unixa dla platformy intelowskiej otworzył 17 marca br. w Dusseldorfie biuro zajmujące się operacjami w Europie Wschodniej i Centralnej Azji. Szefem biura został Zbigniew Zdanowicz - SCO Regional Manager Eastern Europe & Central Asia. Czytaj więcej »

Microsoft i partnerzy W szrankach z piractwem

50 wyróżniających się dealerów z całego kraju sprzedających oprogramowanie Microsoft otrzymało tytuł Partnera Handlowego tej firmy. "Przyznanie tego tytułu na rok 1995 nie niesie ze sobą jeszcze żadnych korzyści finansowych" - powiedział szef spółki Waldemar Sielski. Natomiast reprezentujący program partnerski Microsoftu Mirosław Kaliński przedstawił nową strategię firmy na... Czytaj więcej »

Kasa polskiej produkcji

"Pierwsze schodzące z naszej linii produkcyjnej kasy Entry 01 będą składane z elementów włoskich. Dopiero później zamierzamy stopniowo włączać podzespoły rodzimej produkcji" - powiedział prezes JTT Tomasz Czechowicz, komentując podpisaną 21 marca umowę między polskim holdingiem a firmą IBM. Celem obu przedsiębiorstw jest stworzenie kasy fiskalnej, której pochodzenie nie będzie... Czytaj więcej »

ComputerLand tworzy system obsługi instalacji komputerowych

Do tej pory klientom wystarczało zapewnienie serwisu gwarancyjnego, w ramach którego dostawca sprzętu zobowiązywał się do przeprowadzania napraw. Obecnie pojawia się coraz więcej złożonych instalacji, których administratorzy potrzebują znacznie bardziej rozszerzonych usług, będących poza możliwościami dostawców wyposażenia. Czytaj więcej »

Nowy standard kart PC

Personal Computer Memory Card International Association (PCMCIA) wraz z Hong Kong Productivity Council ogłosiły nowy standard kart PC. Mimo że nowy standard nie oferuje pełnej zgodności między różnymi kartami PC osiągnięto jednak pewne postępy. Czytaj więcej »

Dyrektor wart majątek

Kłusownictwo stało się popularną w Polsce metodą zdobywania zdolnych pracowników, zwłaszcza menedżerów. Najczęściej podkupuje się ich w innych firmach. Czasem nakłaniają do tego same agencje zajmujące się rekrutowaniem personelu. Efekty panoszącego się kłusownictwa są zabójcze zarówno dla myśliwych, jak i dla firm, w których dokonano spustoszeń. Wynagrodzenia (a więc... Czytaj więcej »

Optimus i telefony

W Ministerstwie Łączności rozpatrywany jest wniosek Optimusa S.A. o udzielenie licencji na budowę sieci telekomunikacyjnej i podjęcie działalności operatorskiej na obszarze ok. 1/3 powierzchni Polski, dla 3 mln abonentów. Czytaj więcej »

Nowości Digitala

Digital Equipment Corporation zaprezentował 64-bitowe stacje robocze AlphaStation 200 4/200 oraz serwery AlphaServer 400 4/166. Czytaj więcej »

Przetrwaliśmy pięć ekip

Z Andrzejem Florczykiem, byłym dyrektorem Biura Informatyki Urzędu Rady Ministrów, rozmawia Wojciech Raducha. Czytaj więcej »

Fiskalny partner IBM

JTT i IBM Polska podpisały zapowiadaną od kilku tygodni umowę o produkcji kas fiskalnych IBM Entry 01. JTT jeszcze w tym roku zobowiązała się wyprodukować 5 tys. kas Entry 01. Jak powiedział prezes IBM Polska Antoni Rozwadowski, jest to pierwsze w Europie Środkowowschodniej przedsięwzięcie, w którym inna firma będzie producentem sprzętu opatrzonego znakiem firmowym IBM. Czytaj więcej »

Kolejna wersja R/3

SAP poinformował, że wersja 3.0 biznesowej aplikacji klient/serwer R/3 oferować będzie nowe możliwości w zakresie łączenia aplikacji i zarządzaniem pracą. Nowa wersja wyposażona będzie w technologię Applications Link Enabling (ALE) pozwalającą na łączenie rozproszonych aplikacji. ALE opiera się na sterowanej, synchronicznej i asynchronicznej wymianie wiadomości. Umożliwia... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

W grupach, w których ludzie są mocno ze sobą zżyci, każdy wie, że przywódca na pierwszym miejscu stawia dobro grupy. Gdy człowiek ma podjąć decyzję o przyłączeniu się do jakiejś organizacji, zadaje sobie jedno pytanie: czy przywódca myśli tylko o sobie i wzbudza entuzjazm członków grupy, żeby osiągnąć własne cele, czy też chce, żeby wszyscy czerpali korzyści? Czytaj więcej »

Tylko właściciel poświęca się

Organizacja firmy, w której właściciel jest zarazem głównym menedżerem i dyrektorem ma niezaprzeczalne zalety. Dotyczy to zarówno małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstw. Najbardziej dynamiczne firmy świata, amerykańskie czy koreańskie (Samsung, Goldstar, Microsoft) są właśnie tak zarządzane. Uważam, że z co najmniej trzech powodów powinny być wzorem do naśladowania... Czytaj więcej »

Zatrzymać najlepszych

Arthur Andersen & Co. jest spółką jawną. Zajmuje się badaniem bilansów oraz doradztwem finansowym i podatkowym. Istnieje 80 lat. Jej właścicielami są wszyscy pracownicy, którzy osiągną najwyższy szczebel w czterostopniowej hierarchii firmy, czyli stanowisko partnera. W tej chwili jest ich na świecie ok. 2500. Czytaj więcej »

Kuszenie menedżerów

Zdobycie i utrzymanie w firmie zdolnych menedżerów stanowi wszędzie na świecie duży problem. Właściciele stosują różne metody osiągania tego celu. Jeśli ktoś ma świetny pomysł i zakłada nową firmę, to na ogół proponuje upatrzonemu menedżerowi, który mu ów pomysł zrealizuje, udziały w tworzonej firmie. Akcje założycielskie są zawsze najcenniejsze i stanowią atrakcyjną... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Kolorowy świat odcieni szarości

Stacjonarny skaner formatu A4 - HP ScanJet 3p jest, chociażby ze względu na cenę, jedną z ciekawszych propozycji na naszym rynku. To proste, skanujące w 256-cio stopniowej skali odcieni szarości, urządzenie jest w stanie zadowolić nawet zaawansowanych użytkowników. Czytaj więcej »

Kolor coraz szybciej

Bardzo szybka kolorowa drukarka woskowo-atramentowa jest najnowszym produktem Tektronixa. Czytaj więcej »

IBM DOS 7.0

W najbliższym czasie IBM zamierza wprowadzić na rynek wersję 7.0 systemu operacyjnego PC DOS. Czy jest to produkt wart polecenia? To zależy. Jeśli użytkownik kupił nowy komputer i przymierza się do instalowania oprogramowania, to odpowiedź brzmi tak - DOS 7.0 jest dobrym wyborem. To samo można radzić tym, którzy używają wersji 5.0 lub wcześniejszej. Czytaj więcej »

Systemy wideokonferencji w ofensywie

Systemy wideokonferencji powoli, ale systematycznie zyskują coraz więcej zwolenników. Jeszcze pół roku temu wydawało się, że aplikacje audiowizualne wkroczą śmielej na rynek dopiero pod koniec 1995 czy w 1996 roku, ale nowe technologie powodują, że coraz więcej użytkowników już teraz interesuje się tymi systemami. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Klocki do budowy katedry

W naszym kraju rozpowszechnił się mit przedsiębiorcy pracującego tylko i wyłącznie dla pieniędzy: zimnego pazernego egoisty. Tymczasem im więcej i lepiej poznaję ludzi interesu, zwłaszcza spoza Warszawy, tym bardziej zadziwia mnie, jak bardzo głęboko przeżywają swój rozwój, swoją karierę. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Kij w obiektowe mrowisko?

Co jakiś czas spotykamy się z analizami, dywagacjami i dyskusjami na temat obiektowości. Temat jest niezmiernie interesujący, choćby z uwagi na namiętności jakie potrafi budzić w zagorzałych zwolennikach i prześladowcach koncepcji obiektowych. Bardzo się cieszymy, że na łamach CW pojawił się obszerny artykuł dotyczący obiektowości realizacji złożonych przedsięwzięć... Czytaj więcej »

PowerSoft i Sybase

PowerSoft i Sybase zakończyły w lutym br. - rozpoczętą w listopadzie 1994 roku - operację łączenia się w celu uzyskania zwiększonego udziału w rynku systemów zarządzania bazami danych i narzędzi do opracowania aplikacji klient/serwer. Czytaj więcej »

Exchange Server Microsoftu

Microsoft rozpoczął dostarczanie testerom wersji beta Exchange Servera. Testerzy uzyskają wersję beta opartą na Windows NT, a także oprogramowanie klienckie dla 16 i 32-bitowych Windows oraz DOS. Wciąż w fazie projektowania są są klienci dla Unixa i Macintosha. Czytaj więcej »

Okolice

Król Lew - następca dinozaurów

Po wielkim sukcesie filmu "Park Jurajski", w którym obrazy dinozaurów powstały w znacznej mierze dzięki komputerom Silicon Graphics, na ekranach naszych kin możemy oglądać kolejne wyobrażenia zwierząt, będące wytworem komputerów SGI. Stacje graficzne Silicon Graphics utworzyły sceny, które przy użyciu technik tradycyjnej animacji byłyby prawie niemożliwe do uzyskania. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Pieniądze na optymizm

Skoro tydzień temu uczepiłem się drukarek, przejdę szlakiem drukarek do optymizmu. Do optymizmu nieco trudnego, ale - miejmy nadzieję - dającego się usprawiedliwić. Czytaj więcej »

Wyznania

Być może zwrócili Państwo uwagę, że moim felietonom zaczął towarzyszyć nadtytuł "Wyznania anarchisty". Dlaczego wyznania i dlaczego anarchisty? Czytaj więcej »

Jest korupcja

Otrzymałem ciekawy list. "Panie Wojtku, w wyniku wymiany listów E-mail z p. Markiem Carem doszedłem do wniosku, że mój ostatni felieton o anarchii (drukujemy go na str. obok) może być źle zrozumiany. Oto fragment listu od Marka: Czytaj więcej »

Rynek

Czy GIS to pieniądz?

Na tegorocznej wystawie Cebit '95 w Hannowerze, aż dwie spośród kilkunastu polskich firm prezentowały własne produkty przeznaczone na rynek systemów informacji przestrzennej (GIS). Były to: szczecińska firma Autocomp Electronics oraz warszawska Inter-Design. Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Linux a dostęp do Internetu

Jak można najtrafniej określić unixopodobnego Linuxa? To jakby mały Fiacik dla komputera PC. Ma rzeszę swoich entuzjastów i cieszy się opinią uniwersalnego systemu operacyjnego dla wszelkiego rodzaju projektów mikrokomputerowych, lecz w rzeczywistości trudno go sklasyfikować jako system komercyjny. Czytaj więcej »

IBM Peer for OS/2

IBM zdecydowała się wreszcie przyspieszyć prace nad oprogramowaniem, które umożliwi użytkownikom systemu OS/2 konfigurować sieć stacji równorzędnych. Opracowany przez firmę pakiet, który jest oparty na technologii o nazwie IBM Peer for OS/2, został skierowany do grupy wybranych użytkowników celem poddania go testowaniu beta. Czytaj więcej »

Nieco historii, czyli od klapki do scalaka

Od czasu wynalezienia telefonu systemy komutacyjne (centrale) bardzo się zmieniły. Początkowo komutacja abonentów następowała poprzez ręczne przełączanie linii w prostych krosownicach, oczywiste jest więc, że aparaty telefoniczne nie posiadały tarcz numerowych były natomiast wyposażone w induktory i dzwonki. Czytaj więcej »

Multimedialne systemy i komputery

Hasłem przewodnim wszystkich stanowisk telekomunikacyjnych na tegorocznych targach CeBIT było: "Telecommunication & Computing Anytime - Anywhere". Połączenie osiągnięć w dziedzinie telekomunikacji i komputeryzacji widoczne było w pokazanych nowościach i innowacyjnych rozwiązaniach technicznych. Czytaj więcej »

Instalacja sieciowych aplikacji pod Windows

Wielu producentów dostarcza oprogramowanie, które sprawuje się dobrze - jeśli zainstalować je na pojedynczym komputerze. Natomiast w środowisku sieciowym pod Windows te same aplikacje odmawiają pracy. Nadszedł czas, aby producenci zdali sobie sprawę, że ich produkty muszą być przystosowane do środowiska sieciowego. Czytaj więcej »

Zastosowania

Systemy informatyczne dla bankowości

Trudno jest z pozycji polskiego rynku oceniać stan bankowych systemów informatycznych na świecie. Wydaje się, że istnieje nadmierna podaż miernych często systemów, przy równoczesnym braku systemów kompleksowych o nowoczesnej architekturze. Odnosi się również wrażenie, iż aktualnie na rynku istnieje niewiele systemów dostatecznie otwartych i modyfikowalnych. Czytaj więcej »

Listy

Polska - otwarta na świat, czy prowincja świata?

Dziś, ostrzej niż kiedykolwiek, od 1989 r., polskie środowisko internetowe kraju i diaspory dostrzega

niebezpieczeństwo ograniczenia przez Ministerstwo Łączności RP, swobodnego przepływu informacji. Tanie i dostępne łącza telekomunikacyjne stanowią nie tylko wyraz postępu cywilizacyjnego społeczeństw, ale i są podstawowymi instrumentami jego osiągania. Czytaj więcej »

Na zdjęciu Paweł Piwowar

W 'Computerworld' z datą 13 marca 1995, w rubryce 'Wiadomości' ukazał się artykuł pana Ola Sawy nt. przyznania przez IBM Polska specjalnych nagród dla wyróżniających się partnerów. Wraz ze wspomnianym artykułem ukazało się zdjęcie laureatów, wśród których znalazła się również nasza firma. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...