powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1995

Wydanie 12-1995, 20 marca 1995
12-1995 Computerworld nr 12-1995
Wiadomości

Wyświetlacz plazmowy 21"

Fujitsu opracował płaski, kolorowy wyświetlacz kolorowy Plasmavision M21 o przekątnej 21", pracujący dzięki technologii plazmowej. Czytaj więcej »

CeBIT '95 a sprawa polska

W największych europejskich targach techniki komputerowej CeBIT '95 wzięło udział 18 polskich firm, które prezentowały swoje osiągnięcia na 197 m2 powierzchni wystawienniczej. Czytaj więcej »

Nowa technika łączenia światłowodów

Żaden inny produkt polskiej firmy nie spotkał się z tak dużym zainteresowaniem na CeBIT '95, jak USAP krakowskiej ASCOMP. Czytaj więcej »

Multimedialne komputery Hyundai

Hyundai zamierza wprowadzić na europejski rynek nową rodzinę multimedialnych komputerów PC - Sense Media 4200 Series. Prezentowane podczas CeBIT '95 systemy mają pojawić się w sprzedaży w maju br. Czytaj więcej »

ProLinea i DeskPro - nowa strategia Compaqa

Na targach CeBIT '95 odbyła się światowa premiera nowych modeli komputerów ProLinea oraz DeskPro opracowanych przez Compaq Computer Corp. Czytaj więcej »

P6 w Polsce

Podczas krótkiej wizyty w Warszawie przedstawiciele Intel Corp. zaprezentowali następcę Pentium, procesor nowej generacji P6. Kilka dni wcześniej na CeBIT '95, układ ten prezentowano na zamkniętych pokazach tylko dla specjalnie zaproszonych gości. Czytaj więcej »

Znaki zapytania zamówień publicznych

W pierwszych dniach marca br. odbyła się w Łańsku konferencja nt. "Zamówienia publiczne na środki

teleinformatyki", w której wzięli udział m.in. wiceprezes Urzędu ds. Zamówień Publicznych Marian Lemke, przewodniczący Rady ds. Teleinformatyki Marek Car oraz osoby odpowiedzialne za zakupy informatyczne w centralnych i wojewódzkich organach administracji państwowej. Czytaj więcej »

Intelligent Network Server

Amerykanska firma Stratacom udostępniła nową implementację przełączników Intelligent Network Server (INS) służących do dynamicznego zarządzania przesyłaniem danych, głosu oraz faksów. Dzięki wykorzystaniu możliwości asynchronicznego trybu przekazu (ATM) INS tworzy przełączalną sieciową "chmurę" między prywatnymi centralkami telefonicznymi (PBX) działającymi w sieciach... Czytaj więcej »

Targi dzisiaj - świat jutro

CeBIT rozrósł się nieprawdopodobnie od czasu, gdy w 1980 r. wydzielił się z Targów Przemysłowych. W trakcie obecnych targów zaczęto nawet mówić, że staje się on "ofiarą swojego sukcesu". Średnia liczba zwiedzających wyniosła 100 tys. osób dziennie, a w czasie weekendu przekroczyła 130 tys. Czytaj więcej »

Klony Macintosha z Vobisu?

Podczas targów CeBIT dyrektor Vobisu oświadczył, że jego firma jest zainteresowana licencjonowaniem systemu operacyjnego Apple'a, gdy tylko pojawi się on na rynku. Podjęcie ostatecznych decyzji zależy od dostępności sprzętu, w tym płyt głównych obsługujących platformę PowerPC. Czytaj więcej »

"Informacja w zasięgu ręki" nabiera kształtu

Prezentacja ukochanego dziecka Billa Gatesa, wizji pod hasłem 'Informacja w zasięgu ręki' (Information at Your Fingertips), cieszyła się ogromnym powodzeniem na CeBIT '95. Czytaj więcej »

Windows NT wygrywa

Możliwość przyjrzenia się aktualnym tendencjom w rozwoju oprogramowania, jaką stwarza jubileuszowy, dziesiąty CeBIT '95, skłania mnie do postawienia obrazoburczej tezy, że przyszłość systemów operacyjnych została już zdeterminowana: Unix umiera, na placu boju pozostał jedynie Windows NT. Czytaj więcej »

Dać szansę

Charakterystyczną cechą współczesnego przemysłu informatycznego jest nigdy nie kończący się cykl upgrade'ów. Od DOS-u 3 do DOS-u 6; od WordPerfecta 4.2 dla DOS-u do wersji 5.1 i do wersji 6.0 dla Windows. Dotyczy to zwłaszcza sprzętu PC i programów do niego. Przez całe lata dla moich potrzeb wystarczał całkowicie Word 3.1 dla DOS. Przestałem go używać nie dlatego, że nie był... Czytaj więcej »

Quarterdeck zmienia zainteresowania

Amerykańska firma Quarterdeck była znana głównie z produkcji programów narzędziowych do zarządzania pamięcią (QEMM 7.5) oraz niedawno wprowadzonego na rynek pakietu CleanSweep for Windows, pozwalającego na analizę wykorzystania programów i zbiorów systemu Windows oraz usuwania zbędnych elementów systemu lub nie używanych aplikacji. Czytaj więcej »

Kilka napędów w jednym

Iomega zaprezentowała nowy napęd dyskowy ZIP posługujący się dyskietkami o innych rozmiarach niż tradycyjne. Urządzenie to wprowadzono na rynek w październiku ub.r. Czytaj więcej »

Miniaturowy komputerek

Epson zaprezentował miniaturowy naręczny komputerek EHT-30 o wydajności systemu z procesorem 8086 9,5 lub 16 MHz. Czytaj więcej »

Mikroprocesor Hewlett-Packarda

Hewlett-Packard wyprodukował PA-8000, o ogromnych możliwościach i parametrach. Czytaj więcej »

Kioski z CD-i

Zawartość dysków z zapisaną informacją w standardzie CD-i (CD-interactive) można wyświetlać na ekranach TV, wykorzystując odtwarzacz (CD-i Player) lub też na monitorach komputerów PC za pośrednictwem napędów CD-ROM, współpracujących z tym formatem. Podobnie można odtwarzać zawartość dysków optycznych formatów Photo Kodak CD (zdjęcia) oraz Philips Video CD (74 minuty filmu). Czytaj więcej »

Zarządzanie

Rosnąć bezpiecznie

Z prof. Andrzejem K. Koźmińskim z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawia Iwona D. Bartczak Czytaj więcej »

Rozwijać siebie, a nie tylko firmę

Kiedy dwa lata temu założyłam własną małą firmę, oferującą biurom podróży pełną obsługę przy komputeryzacji, miałam za sobą 17 lat pracy na Politechnice Warszawskiej w Instytucie Podstaw Elektroniki, spore bogactwo doświadczeń ze współpracy z krajowym przemysłem i rok satysfakcjonującej pracy dla szwajcarskich firm informatycznych Logesmata i Turdata, opracowujących... Czytaj więcej »

Sześć lat budowania zaufania

Kiedy przyglądam się historii naszej firmy, dostrzegam cztery zasadnicze etapy budowania jej obecnej pozycji i kształtu. Przez te sześć lat udoskonaliśmy nasz produkt, rozszerzyliśmy ofertę, wyszliśmy poza lokalny rynek. Granice etapów wyznacza osiągnięty zysk, liczba kontraktów i wielkość zatrudnienia. Czytaj więcej »

Kryzysowa teoria rozwoju według L. E. Greinera

Każdą fazę wzrostu przedsiębiorstwa od następnej oddzielają fazy kryzysu. Kryzys pojawia się wtedy, gdy możliwości rozwoju firmy w danym kształcie zostały wyczerpane. Pokonywanie kryzysu kończy się wypracowaniem wyższej formy rozwojowej przedsiębiorstwa, wystarczającej do następnego kryzysu. O najwyższych kwalifikacjach menedżera świadczy umiejętność rozpoznawania oznak... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Komputery z PowerPC 603e

IBM i Apple Computer Inc. zamierzają wprowadzić na rynek w drugiej połowie 1995 r. pierwsze systemy komputerowe wyposażone w najnowszy model procesora PowerPC 603e, który jest unowocześnioną wersją procesora PowerPC 603. Czytaj więcej »

Trójwymiarowa grafika w Windows

Microsoft Corp. kupił angielską firmę RenderMorphics Ltd. i zapowiedział integrację jej produktów - trójwymiarowego interfejsu programisty API i biblioteki Reality Lab w następnej po Windows 95 wersji systemu. W ciągu najbliższych 45 dni, Microsoft przejmie wsparcie, kontakty oraz sprzedaż produktów RenderMorphics i będzie oferował programistom najnowszą wersję 1.1 pakietu Reality... Czytaj więcej »

Viper sprzęga Pentium z PCI

Opti Inc. opracowała układ scalony sprzęgający magistralę danych PCI z procesorami Pentium, K5 i M1. Pierwsze układy Viper-M PCI pojawią się na rynku w marcu br. Czytaj więcej »

QMS magicolor Plus

QMS Inc. oferuje nowy model kolorowej drukarki laserowej QMS magicolor Plus. Jest to urządzenie o wysokiej wydajności drukujące z szybkością 3-6 str./min (kolor) lub 12 str./min (druk czarno-biały). Drukarka ma rozdzielczość 600x600 dpi i jest przystosowana do pracy w sieciach komputerowych. Czytaj więcej »

Dziewięć drukarek Hewlett-Packarda

Hewlett-Packard wprowadza na rynek europejski nowe drukarki - 4 atramentowe i laserową - łącznie z wersjami dla Macintosh dziewięć modeli. Oficjalna inauguracja odbyła się 8 marca na targach CeBIT w Hanowerze. Trzy modele tych drukarek, Hewlett-Packard zaprezentował w Warszawie dwa dni wcześniej. Urządzenia powinny być dostępne u dealerów firmy w najbliższych tygodniach. Drukarki... Czytaj więcej »

GroupWise wspiera pocztę akustyczną

Na odbywających się w lutym br. targach Demo 95 Novell zaprezentował zmodyfikowaną wersję pakietu GroupWise, która pozwala integrować usługi poczty akustycznej z dostępnymi już systemami rozpowszechniania informacji. Czytaj więcej »

Picasso na tranzystorach

Jeszcze rok temu nikt by nie przypuszczał, iż typowym i w miarę tanim notebookiem będzie komputer z procesorem typu 486DX2, 8 MB RAM, 9,5" kolorowym wyświetlaczem Dual Scan, wymiennym dyskiem 520 MB, gniazdem PCMCIA Type III oraz wbudowaną kartą business audio z głośnikiem i mikrofonem. Te wszystkie elementy zawiera subnotebook Pablo NP-800, kosztujący nieco ponad 3 tys. USD. Wraz z... Czytaj więcej »

Notes 4.0

Po kilku miesiącach spekulacji Lotus Development Corp. ujawnił wreszcie szczegóły budowy nowego interfejsu, który będzie integralną częścią kolejnej wersji 4.0 pakietu Notes. Nowy Notes ma być dostępny na rynku w poł. 1995 r. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Inne spojrzenie na szkolenia użytkowników

Nowe systemy wymagają podejścia innowacyjnego Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

...czy równoległe?

Larry Ellison, dyrektor generalny Oracle Corp., przemierza świat wzdłuż i wszerz przekonując wszystkich, że jedyną technologią, która podoła wymaganiom stawianym przez infostradę, jest masowe przetwarzanie równoległe. I chociaż Oracle zajmuje pierwsze miejsce na rynku relacyjnych baz danych (44%), Ellison nie może spać spokojnie. Podczas gdy użytkownicy oczekują wciąż nowych... Czytaj więcej »

Nowości w SNA Server

Microsoft planuje wprowadzenie wielu unowocześnień do SNA Server. Czytaj więcej »

Jak dzielić aplikację?

Z punktu widzenia ogólnej wydajności rozproszonego systemu przetwarzania, wskazane jest takie podzielenie aplikacji na część wykonywaną na serwerze i część kliencką, aby minimalizować ruch w sieci. Czytaj więcej »

Co to jest DCE?

Przetwarzanie w środowisku rozproszonym zwykle dotyczy dwóch lub więcej komputerów, wspólnej pracy nad rozwiązaniem problemu i udostępniania zasobów, poczynając od mocy obliczeniowej a na bazie danych kończąc. Czytaj więcej »

Przetwarzamie symetryczne...

Bob Epstein, wiceprezydent firmy Sybase Inc., ma nadzieję, że opracowana przez niego strategia odbierze firmie Oracle Corp. palmę pierwszeństwa na rynku relacyjnych baz danych. Częścią tej strategii jest gruntowna przebudowa (wspólnie z firmą Microsoft Corp.) serwera SQL Server. Obie firmy zamierzają przenieść swoje zainteresowania z małych, oddziałowych baz danych na duże,... Czytaj więcej »

Telewizyjne programowanie

Czy może programowana telewizja? 'Media-on-demand', 'Intouch-TV', 'Tele-Multimedia'. To tylko kilka terminów zwiastujących nadejście interaktywnej telewizji. Prognozy różnią się co do tego, kiedy ma to nastąpić. Wiele jednak wskazuje na to, iż w bliskiej przyszłości trend ten może być jednym z ważniejszych w światowej informatyce i telekomunikacji. Czytaj więcej »

Okolice

Eksperyment penitencjarno-komputerowy

Orwellowaska wizja oczu Wielkiego Brata ma być zrealizowana na razie w odniesieniu do więźniów odsiadujących karę w domu zamiast w więzieniu. Czytaj więcej »

Elektroniczna kampania reklamowa

W dobrym tonie jest już dzisiaj posiadanie swojego własnego E-mail'owego adresu. Jutro w biznesie może stać się ono obowiązkiem, podobnie jak teraz legitymowanie się numerem faksu. Jednak Internet to nie tylko poczta elektroniczna, ale doskonałe narzędzie służące do prowadzenia marketingu i reklamy. Czytaj więcej »

Regaty z komputera

Oglądanie regat jachtów pełnomorskich w telewizji nie jest szczególnie pasjonujące, gdyż nie da się szczegółowo wyjaśnić taktyki kapitanów, bez możliwości pokazania "co by było, gdyby..." Tymczasem akcja odbywa się w czasie rzeczywistym, decyzje zapadają w ułamku sekund i komentator nie może wyjaśnić wszystkich możliwości, jakie ma kapitan w konkretnej sytuacji. Czytaj więcej »

Windows 95 w roku 1995 to zbyt wcześnie

Plany wprowadzenia Windows 95 nie wzbudzają zbytniego entuzjazmu u potencjalnych użytkowników i analityków rynku. Czytaj więcej »

Oszukani nie znają wysokości strat

W wyniku ogólnoświatowej akcji policji związanej z oszustwem wartości ok. 95 mln USD, aresztowano w W. Brytanii cztery osoby. Należą oni do światowej szajki hakerów. Wysokość wyłudzonej sumy, głównie na niekorzyść amerykańskiego telekomunikacyjnego giganta AT&T, jest zdaniem oficerów śledczych, szacowana bardzo ostrożnie. Oszustwa dokonano korzystając z karty telefonicznej... Czytaj więcej »

Motorola uczy dobrego tonu

Telefon komórkowy wrasta na stałe do naszego codziennego życia, jako urządzenie potrzebne nawet w najdalszym zakątku naszego kraju (ze względu na brak innych telefonów). Nie jest jak dawniej tylko luksusową zabawką czy narzędziem pracy. Niezależnie od tego czy masz lub chcesz mieć telefon komórkowy, warto poznać rodzące się dopiero zasady savoir vivre'u związane z korzystaniem z... Czytaj więcej »

Nowe narzędzia dla badaczy głębin morskich

Wizualizacja dna oceanu poprzez transformację danych akustycznych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Kwaśne ale własne

Teoretycznie nasz parlament może zdecydować, że emeryci zamiast rewaloryzacji emerytur będą dostawali 10 kg owoców cytrusowych miesięcznie. Powoła się do tego Agencję Rozwoju Dystrybucji Owoców Cytrusowych, która otrzyma stosowne środki. Znana firma consultingowa z Nowego Jorku przygotuje business plan dla Agencji, zostanie powołana Rada Nadzorcza i siedmioosobowy Zarząd. Czytaj więcej »

Gdzie nasz Ford, gdzie nasz Nader

Optymizm wymaga swojej porcji dziegciu. Żeby się nam w głowach nie poprzewracało. Ta fantastyczna rewolucja, wśród której żyjemy, sama produkuje swą młodością i pośpiechem sytuacje kompromitujące. Nie mówię o "Pentium", to prawie ukryta reklama; mam na myśli opinię, jaką zarobili i ciągle zarabiają wśród użytkowników producenci sprzętu i software'u. Opinię, która, co... Czytaj więcej »

Polak potrafi

Polska jest krajem turystycznie atrakcyjnym. Tak przynajmniej sądzimy my, dziwiąc się jednocześnie, dlaczego turyści z twardą walutą wolą pozbywać się jej gdzie indziej. Turystyka rekreacyjna nie rozwija się więc po naszej myśli, za to turystyka biznesowa kwitnie coraz bardziej. Spójrzmy tylko na rynek komputerowy. Iluż to prezesów i dyrektorów generalnych zachodnich firm... Czytaj więcej »

Sieci i telekomunikacja

Aplikacja konferencyjna Novella

Novell, na mocy porozumienia z Collabra Software, zamierza w ramach GroupWare oferować sieciową aplikację konferencyjną o nazwie Share. Porozumienie obu firm ma na celu integrację oprogramowania Collabra z novellowską aplikacją GroupWise. Tym samym Collabra Soft. zyska nowy kanał dystrybucyjny dla swojego głównego produktu. Czytaj więcej »

Strategia sieciowa AT&T

Branża sieciowa oczekuje, że NetWare Connect Services (NCS), oferowane przez AT&T, będzie przede wszystkim służyło jako platforma dla Network Notes tej firmy. AT&T ze swej strony planuje wykorzystać NCS także do usług związanych z dźwiękiem, obrazem i grafiką. Czytaj więcej »

Kody kreskowe

Wkraczający w nasze życie system elektronicznej wymiany danych (EDI), który już wkrótce stanie się powszechnym i jedynie obowiązującym standardem wymiany elektronicznych dokumentów zamiast ich papierowych odpowiedników, nie może się obejść bez systemu znakowania towarów. System taki musi być łatwy do odczytania oraz wprowadzenia do komputerowej bazy danych przez czytniki... Czytaj więcej »

Zastosowania

Co nowego w Telbanku

Bankowe Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne Telbank S.A. jest operatorem wydzielonej sieci telekomunikacyjnej służącej głównie do transmisji danych. Celem jego działania jest stworzenie bankom lepszych warunków korzystania z łączy teletransmisyjnych oraz bardziej efektywna współpraca z innymi operatorami telekomunikacyjnymi. Czytaj więcej »

Informatyzacja województw koszalińskiego i legnickiego

Koszalińskie i legnickie - to województwa, które stały się na skalę ogólnokrajową prawdziwymi prekursorami w zakresie informatyzacji lokalnych administracji samorządowych. Informatyczna obsługa zarówno koszalińskich, jak i legnickich miast oraz gmin doszła do takiego momentu, gdy przedsięwzięciom tym zaczęły się bliżej przyglądać władze państwowe, widząc w ich realizacji... Czytaj więcej »

System4 w Sandomierzu

Sandomierska Huta Szkła Pilkington Sandoglass podpisała kontrakt na zainstalowanie i wdrożenie modułów oprogramowania do zarządzania produkcją, a także finansami i księgowością. Będą to System4 Produkcja, System4 Finanse i System4 ZMZ (Zakupy, Magazynowanie, Zbyt). Czytaj więcej »

Umowy generalne BIURM

Temat umów generalnych powraca przy okazji nagłaśniania przez prasę rzekomych sensacji powiązanych z budową dużych systemów komputerowych. Tak było w sprawie "nadużyć" w przetargu GUC (sprawa znalazła swój finał w sądzie, gdzie jeden z urzędników dochodzi swych praw), tak jest w sprawie "powiązań" między URM a jedną z firm realizującą projekt elektronicznej poczty rządowej.... Czytaj więcej »

Listy

Na pomoc menedżerom

Z dużym zainteresowaniem i uwagą przeczytałem artykuł " Na pomoc menedżerom" pióra pana Witolda T. Bieleckiego (Computerworld nr 8 z 20 lutego br.). Przedstawiona taksonomia systemów wspomagających zarządzanie jest bardzo przystępna i z pewnością pomoże wielu czytelnikom znaleźć właściwą ścieżkę w gąszczu zastosowań informatyki. W artykule wyeksponowano jednakże znaczące i... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...